Hírek innováció címkével

Fontos feladatának tartja a tudományos életpályamodell támogatását a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) kuratóriuma, amely több ösztöndíjat is létrehozott az egyetemi kiválóságok patronálására. Az új program részleteiről Kossa György kuratóriumi elnök beszélt a Campus Rádiónak adott interjúban.

A Debreceni Egyetem kutatói számos új módszert dolgoztak ki az állattenyésztő telepeken keletkező, az üvegházhatást erősítő ammónia és metán gázok mennyiségének csökkentésére, melyek alkalmazását a magyar állam támogatja – derült ki az intézmény Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán (DE MÉK) csütörtökön.

A Debreceni Egyetem stratégiai döntéseiről, nemzetközi szerződéseiről tájékozódtak a kuratórium tagjai, akik egyebek mellett elfogadták az intézmény közbeszerzési tervének módosítását. Az ülésen döntöttek a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs és Kiválósági PhD ösztöndíjakról is.

A HUNOR - Magyar Űrhajós Program keretében a Debreceni Egyetem kutatói hosszútávú űrmissziók élelmiszer-előállítását kiszolgáló rendszerek kifejlesztésén dolgoznak. A Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar szakemberei hazai, saját nemesítésű paprikafajtákkal azon dolgoznak, hogy az űrutazások, illetve -missziók alatt az asztronauták teljes értékű, nulla emissziós, friss, zamatos és ropogós zöldségeket nevelhessenek és fogyaszthassanak.

A növényi memóriáról és annak kiaknázási lehetőségeiről, az agrárökoszisztémát érintő szikesedésről és a fémszennyezés élelmiszerbiztonsági következményeiről is szó volt azon a nemzetközi konferencián, amelyen a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban alkalmazható fenntartható és innovatív megoldásokat mutatták be a Debreceni Egyetemen. A Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar által első alkalommal megszervezett tanácskozáson több mint száz szakember vett részt, kiemelt témája a „One Health - egy egészség” volt.

Érettségire felkészítő és matematika előkészítő, valamint hardverprogramozással kapcsolatos ingyenes szakköröket indít a 2023/2024-es tanévben középiskolások számára a Debreceni Egyetem Informatikai Kara. A gyakorlati foglalkozásokon a technikai érdeklődésű diákok fejleszthetik problémamegoldási készségeiket, technikai tudásukat és eszközhasználati ismereteiket, megismerkedhetnek a 3D-modellezéssel és az animációkészítéssel is.

Megújult formában várja a jelentkezőket a stUDinnovate Program, amely lehetőséget teremt a Debreceni Egyetem hallgatói számára, hogy megvalósíthassák innovatív elképzeléseiket.

A Debreceni Egyetem több ütemben 4,41 milliárd forint kormányzati támogatást kap a Járműlabor és a kapcsolódó mini tesztpálya kialakítására a debreceni autóipari központ egyes oktatási és innovációs fejlesztéseihez. A komplexum az intézmény Vezér utcai Tudományos, Technológiai és Innovációs Parkjában épül meg. Az építési területet hétfőn vette át a kivitelező HUNÉP Zrt.

Ígéretesen alakulnak azok a kutatások a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán, amelyek legfőbb célja a hirtelen szívhalál megelőzését szolgáló, valamint a rákos daganatok sejtjeinek szaporodását gátló új gyógyszerhatóanyagok kifejlesztése.

Pályára állt és küldi a kísérleti adatokat az a magyar pikoműhold, melyet június közepén bocsájtottak fel. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) űreszközén több hazai egyetem, köztük a Debreceni Egyetem műszerei is helyet kaptak.

Történelmi jelentőségű projektek, pedagógus-napi elismerések, együttműködés az MLSZ-szel, monumentális könyvsorozat, 3X3-as kontinensviadal és DErbi– a Debreceni Egyetem legfontosabb eseményeiről, aktualitásairól láthatnak tartalmas riportokat az intézmény saját gyártású magazinműsorában. Az új adás már megtekinthető az unideb.hu-n és az egyetem YouTube-csatornáján.

A juhágazat állategészségügyi és takarmányozási nehézségeire keresték a megoldásokat a Debreceni Egyetem szakemberei abban a most záruló, több mint hároméves nemzetközi projektben, amelyben nyolc ország tíz egyeteme és kutatóintézete vett részt. Az EuroSheep-program hazai eredményeit csütörtökön mutatták be.

Mészár Zoltán, az Általános Orvostudományi Kar Anatómiai Szövet- és Fejlődéstani Intézet adjunktusa egy nemzetközi csapat tagjaként nyert első díjat a NeurotechEU Hackathon stockholmi versenyén. Azt a feladatot kapták, hogy találjanak innovatív megoldást mentális betegséggel küzdő fiatalok problémájára.

Komplex Multidiszciplináris Egészségipari Központot alakított ki, valamint új innovatív egészségipari technológiákat és termékeket fejlesztett a Debreceni Egyetem a napokban záruló, több mint három éves program keretében. A kutatók a tesztelt prototípusokat, piacra vihető termékeket, szolgáltatásokat, technológiákat, illetve tudományos eredményeket kedden mutatták be.

A Debreceni Egyetem célja, hogy az ökológiai gazdálkodás meghatározó tényező legyen az agrárképzésben – jelentette ki Szólláth Tibor, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagja a fenntartható gazdálkodásról szóló konferencián. A DE Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Nyíregyházi Kutatóintézetében tartott tanácskozáson a mezőgazdaság zöldítésével is foglalkoztak a szakemberek.

A legmodernebb térinformatikai technológiákról és módszerekről, illetve azok felhasználási lehetőségeiről osztják meg tapasztalataikat a szakemberek a Debreceni Egyetemen csütörtökön kezdődött kétnapos tanácskozáson. A 14. Térinformatikai Konferencián több mint nyolcvan előadás hangzik el és tizenöt kiállító cég mutatja be termékeit, szolgáltatásait.

A Debreceni Egyetem élő kapcsolatot ápol a történelmi egyházakkal és ezekhez hasonlóan támogatja, erősíti saját közösségét, hozzájárulva ezzel az oktatás, a kutatás és a gyógyítás fejlődéséhez – hangsúlyozta Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye alakulásának harmincadik évfordulója alkalmából rendezett Katolikus Bálon.

Többek között dékáni kinevezéseket is támogatott a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriuma, emellett a fenntartott intézmény nemzetközi szerződéseiről is tájékozódtak a testület tagjai a legutóbbi ülésen.

A kutatási és innovációs kapacitások fejlesztését, az inkubációt, a tudás- és technológiatranszfer elősegítését, valamint az intézmény tudásközvetítő tevékenységének erősítését célzó hétéves projekt zárult le a Debreceni Egyetemen. A 3,6 milliárd forintból megvalósított Debrecen Venture Catapult Program tapasztalatait kedden összegezték az egyetemi szakemberek.

Sugárterápiás gyógyítást segítő kutatás-fejlesztési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és a GE HealthCare. Európában elsőként az Onkoradiológiai Klinikán tesztelik a nagyon komplex sugárkezelési eljárásokat rendszerbe fogó GE HealthCare szoftvert. Az alkalmazást egyelőre csak tesztelési környezetben használják, de ha bekerül a betegellátásba, hatékonyabb onkoradiológiai kezeléseket tehet lehetővé.

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar PhD-hallgatóját az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet tudományos tanácsadó testületének tagjává választották. Ayaz Mukarram Shaikh kutatásainak középpontjában innovatív, funkcionális és fenntartható élelmiszeripari termékek fejlesztése áll.

A precíziós mezőgazdasági mérnök képzéshez kapcsolódó innovatív képzésfejlesztésbe kezdett az Erasmus+ program keretében a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar. A hároméves projektben egy két szemeszteres MSc-képzés kidolgozása a cél. A program eddigi eredményeit szerdán mutatták be a Böszörményi úti campuson.

Az elmúlt években elért eredményekről, a kihívásokról és a legfontosabb stratégiai feladatokról beszélt a Professzori Klub legutóbbi rendezvényén Kossa György, a Debreceni Egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke. Kiemelte az intézmény gazdasági stabilitását, mely lehetővé teszi a DE számára beruházások és innovációk végrehajtását.

Átok vagy áldás a ChatGPT, hova fejlődhet a mesterséges intelligencia, milyen területeken kaphat meghatározó szerepet az AI (artificial intelligence). Egyebek mellett ezekre a kérdésekre keresték a választ a Debreceni Egyetem Mérnöki és Üzletfejlesztési Innovációs Intézet (MÜZLI) mesteroktatói szerdán.

A Debreceni Egyetem Műszaki Karán tartották a 10. Unilever Mérnökök Ligája verseny döntőjét, amelyre az ország 15 műszaki felsőoktatási intézményéből háromfős csapatok érkeztek szerdán. A résztvevőknek összetett műszaki problémákat kellett megoldaniuk. A Debreceni Egyetem egyik alakulata a harmadik helyen végzett.