Hírek ETK címkével

Naprakész, folyamatosan bővülő szakmai tudással, tudományos életpályával, gyakorlatorientált képzési kínálattal, új mesterszakkal, azonnali elhelyezkedési és kiváló tapasztalatszerzési lehetőségekkel várja a továbbtanulókat a Debreceni Egyetem Egészségtudományi (ETK) Kara. Az elhivatottságot igénylő segítő szakmák iránt érdeklődők Debrecenben, Nyíregyházán és Szolnokon is szerezhetnek diplomát.

Az oktatás, valamint a kutatói tevékenységek támogatására molekuláris mikrobiológiai laboratóriumot adtak át a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar, valamint az "Egy Egészség" Intézet vezetői a DE Szolnok Campuson. Az új egység megnyitásával a campuson dolgozó szakemberek számára lehetőség nyílik laboratóriumi kapacitást igénylő kutatások elvégzésére, a hallgatók pedig laboratóriumi tapasztalatot szerezhetnek szakdolgozatuk elkészítése során.

A Debreceni Egyetem oktatási, kutatási, gazdasági és fejlesztési stratégiáját, valamint a 2024-es év eredményeit is áttekintette Szilvássy Zoltán rektor, Bács Zoltán kancellár és Kossa György kuratóriumi elnök a Campus TV évértékelő interjújában.

A Debreceni Egyetem új science parkja, mint a hazai innováció meghatározó tényezője, az Európa Tanács látogatása a Debreceni Egyetemen, az orvoslás jövője a DE-n, bakteriofágok: a „mikro bérgyilkosok", a világ élvonalában az egyetemi életminőség, életmód területén – címszavak 2024-ből. Izgalmas és eseménydús évet zár a Debreceni Egyetem.

Sikeres volt a szenátusi választás, mind a 17 választási körzetben érvényes volt a december 3-a és 5-e között zajlott voksolás. A 2025. január 1-én felálló új szenátusi testületbe 36 tagot és 39 póttagot választott meg az egyetem polgársága.

Az elmúlt huszonöt évben csaknem ezerháromszáz gyógytornászhallgató kapott diplomát a Debreceni Egyetemen, ma pedig már két nagyvárosban képez szakembereket az intézmény. Mindez a szak létjogosultságát és országos jelentőségét mutatja – hangzott el a gyógytornászképzés huszonöt éves jubileuma kapcsán rendezett tudományos tanácskozáson.

Szenátust választ december 3-án és 4-én a Debreceni Egyetem. (FRISSÍTÉS: A Választási Elnökség meghosszabbította a szavazást, december 5-én, csütörtökön is várják a szavazatokat.)Az intézmény legfőbb döntéshozó testületének mandátuma ugyanis 2024. december 31-én lejár. Az egyetemi polgárok – a 4 évvel ezelőtti jó tapasztalatok okán – elektronikusan választhatják meg jövő hét kedden és szerdán az új tagokat, akiknek mandátuma 2025. január 1-től 2028. december 31-ig szól. Szavazni mobiltelefonon is lehet.

Az iskoláskort fenyegető kórképekről, a digitális tér veszélyeiről, valamint az ahhoz kapcsolódó prevenciós és terápiás lehetőségekről tanácskoztak a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán rendezett szakmai napon, mely a Magyar Tudomány Ünnepe tiszteletére rendezett konferenciák egyik fontos államosa is volt egyben. Az elsősorban az iskolavédőnői munkára és annak eredményeire fókuszáló konferencián a szakemberek a gyermekkor, kiemelten az iskoláskor testi és lelki nehézségeit vitatták meg.

Többek között az antibiotikumok humán mikrobiomra gyakorolt hatásairól, a globális problémát jelentő antibiotikum-rezisztenciáról tanácskoztak a Nemzetközi Antibiotikum Hét keretében megrendezett Antibiotikum Napon a Debreceni Egyetem szakemberei. Az Egészségtudományi Kar Egy Egészség Intézete által szervezett szakmai eseményen Müller Cecília országos tisztifőorvos a védekezési megoldásokhoz kapcsolódó adatbázisok tervét is vázolta.

Első alkalommal rendezték meg a Debreceni Egyetemen az Országos Sántha Kálmán Tudományos Kerekasztalt. Az eseményen a debreceniek mellett szegedi, pécsi és marosvásárhelyi egyetemisták mutatták be orvos- és egészségtudományi témájú tudományos munkájukat a Learning Centerben.

Az életmódbeli tényezőkről, a szűrések fontosságáról, az ápolók prevenciós tevékenységéről és az egészségturizmus térnyeréséről is hallhattak a szakemberek a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán rendezett konferencián. A Tudományos eredmények – a sikeres szolgáltatásfejlesztés alapjai című tanácskozás nyitotta meg a Magyar Tudomány Ünnepe egyetemi rendezvényeinek sorát.

A Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar szakmai téren kimagasló, valamint a tanulmányokban kiemelkedő eredményeket elért tizenkét hallgatója kapott idén Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjat. Az elismerést az ETK kari tanácsülésén vehették át a diákok.

Az időskorúak életminőségével, egészségével, társadalmi integrációjával, a gerontológiával és a geriátriával kapcsolatos legújabb kutatásokra és innovációkra hívták fel a figyelmet Nyíregyházán, a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán rendezett nemzetközi Gerontológiai Napokon. Az eseményen részt vett szakemberek, egészségügyi és szociális dolgozók, döntéshozók az idősek ellátásának aktuális kihívásait és megoldásait vitatták meg.

Emléktábla-avatással erősítette meg tíz éve tartó együttműködését a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kara (ETK) és a Sóstó-Gyógyfürdők Zrt. A közös munka keretében mostantól egy új, szabadon választható kurzuson további gyakorlati és elméleti tapasztalatokat szerezhetnek az egészségmegőrzés és a prevenció területén az ETK hallgatói.

A Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar szociális munka alapképzését, illetve egyéb szociális továbbképzéseket mutattak be a kar vezetői a DE Szolnok Campuson. A hétfői Szakmai Nap célja emellett az volt, hogy együttműködési lehetőségeket alakítson ki a kar az egyetemi képzés és a szociális munkaerőpiac között az oktatásfejlesztés és a tudásmegosztás területén.

Több mint kétszáz programmal várta a Debreceni Egyetem a Kutatók Éjszakáján a tudomány szerelmeseit. Az általános- és középiskolás diákok, egyetemisták, felnőttek számára egyaránt érdekes kísérletek, előadások, bemutatók révén nemcsak a tudományok széles skáláját, hanem a Debreceni Egyetem kutatásait és azok eredményeit is megismerhették a látogatók az intézmény szinte minden campusán.

A Debreceni Egyetem Siófok Campus adott otthont az intézmény és a Balatoni Polgári Klub hagyományos nyári egyetemének, ahol az intézmény siófoki oktatási és kutatási terveit ismertették. Az egyetemi, városi és vállalati vezetők részvételével szervezett tanácskozáson bejelentették, hogy már idén szeptemberben megkezdődik az oktatás a Balaton-parti városban, az Egészségtudományi Kar egy féléves óvodai és iskolai szociális segítő továbbképzést indít.

A szívinfarktust követő társas támogatás hatásait vizsgálták a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar kutatói. A vizsgálatot vezető Jóna György egyetemi docens szerint az értékelői, azaz érzelmi alapú támogatásnak bizonyítottan hatásos szerepe van abban, hogy az otthoni környezetben történő felépüléshez szükséges életmódváltozást a betegek sikeresen végrehajthassák.

A vidék legerősebb egyeteme a Debreceni Egyetem, amely az oktatás, a kutatás és a gazdálkodás egyensúlyában teremti meg az előrelépés, a nemzetközi együttműködések lehetőségét –fogalmazott Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karának keddi diplomaosztóján. Az ünnepségen 364 végzett hallgató vehette át a diplomáját.

Az egészségtudományok területén innovatív digitális tananyagfejlesztésben, az e-learning rendszerek széleskörű használatának segítésében vett részt egy nemzetközi program keretében a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kara, a Sapientia Egyetem, az Eperjesi Egyetem, a Selye János Egyetem és a Magyar Digitális Oktatásért Egyesület. A projektben egy összefoglaló e-kézikönyv és animációs film készült, valamint új e-kurzusok alapjait is lerakták a szakemberek.

A várandósság és a korai életszakasz, valamint a szülést követő tágabb időszakkal kapcsolatos tudományos eredményeket, szakmai tapasztalatokat osztották meg egymással a harmadik alkalommal megrendezett Adorján Gusztáv Tamás Emlékkonferencia résztvevői a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán. Az eseményen a kora gyermekkori elsősegélynyújtás, valamint a fogyatékos gyermekeket nevelő családok segítése is napirendre került.

Huszadik alkalommal rendezte meg a Debreceni Egyetem Sántha Kálmán Szakkollégiuma a Tudományos Kerekasztalt. A hétvégi programon negyven hallgató mutatta be orvos- és egészségtudományi kutatásait a Learning Centerben.

Debrecen adott otthont a hétvégén a négy magyarországi orvosképző intézmény közös sporteseményének, az 51. Medikus Kupának, melyen rekordot döntött a sportolók és a szurkolók létszáma is. A rendező Debreceni Egyetem férfi kosárlabdacsapata izgalmas meccsek után aranyérmet szerzett, valamint a röplabdás és focista hölgyek is a dobogó legfelső fokára állhattak fel.

A Debreceni Egyetem hallgatói és kutatói közül került ki hazánk legtöbb Fulbright ösztöndíjasa – hangzott el a világ legrangosabb ösztöndíjprogramjának idei pályázatait bemutató tájékoztatón a Debreceni Egyetem Nemzetközi Irodájában. A Fulbright révén évente 25 hazai hallgató, kutató, illetve oktató számára nyílik lehetőség tudományos kutatói munkára, szakmai tapasztalatszerzésre az Amerikai Egyesült Államokban.

Komárnóban és Csíkszeredán rendezett disszeminációs konferencián és workshopon tekintették át az egészségügyi és a pedagógiai ismeretek integrálhatóságának lehetőségeit, a digitális oktatás innovatív megoldásait, trendjeit a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karának, valamint partnerintézményeinek szakemberei. A nemzetközi INDEHEP programban elkészült majdnem 400 oldalas e-handbook útmutató lehet arra, hogyan lehet innovatív módon tananyagot fejleszteni az egészségpedagógiában.