Megalakulásának tizenötödik évfordulóját ünnepelte a Debreceni Egyetem Professzori Klubja. Az eseményen elhangzott, hogy a klub egyedülálló módon példát mutat a tudás és a tudomány iránti őszinte elhivatottságból, az egyetemes emberi értékek képviseletéből, melyek a múltban és a jövőben is az egyetem fejlődését szolgálták és erősítik.
Hírek Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány címkével
Innovatív módszerrel térképezték fel az előállított intelligens anyagokat a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar szakemberei. A céljuk az volt, hogy a mesterséges intelligencia segítségével megtudják, hogyan módosíthatják a vegyületek tulajdonságait.
Debreceni utcaneveken keresztül hívja fel a figyelmet a tudomány és a város kapcsolatára az Útravaló - a tudományos élet alakjai a debreceni utcanévtáblákon című vándorkiállítás, mely a következő két hétben a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Épületében látható. A tárlat a helyi tudományos élet nevezetes alakjairól emlékezik meg, valamint Debrecen történetének megismerésében is útravalóul szolgál.
Elias Arnér, a Karolinska Institutet Cancer Research KI igazgatója tartja a 2025 Redox Kémia/Biokémia Posztgraduális Nyári Kurzusának nyitó előadását június 10-én, kedden a Learning Centerben. A négynapos szakmai konferencián a redox kémia és biokémia legújabb tudományos eredményeit mutatják be a Debreceni Egyetemen.
A közös gyógyszer-, orvos- és egészségtudományi kutatások érdekében, valamint az informatika és a sport területén kötött keretmegállapodást a Debreceni Egyetem, valamint a University of Central Florida az 5. Hungarian Summit címmel szervezett amerikai-magyar együttműködéseket támogató konferencia debreceni eseményén. A két intézmény vezetői azt tervezik, hogy oktatói, hallgatói és kutatói kollaborációk révén még szorosabbra fűzik az együttműködést.
Publikációs menedzsmentről, nyílt publikációs rendszerekről, a tudományos munka köré építhető 1Pager felépítéséről, a kutatási eredmény piaci hasznosításának lehetőségeiről is megtudhattak részleteket a Debreceni Egyetemet fenntartó alapítvány Kiválósági PhD Ösztöndíjával elismert fiatal kutatók. A publikációs és innovációs kurzusokon a doktoranduszok arról is hallhattak, hogy a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár milyen eszközökkel, online adatbázisokkal támogatja a tudományos tevékenységet.
Kilenc kubai felsőoktatási intézmény rektorával folytatott megbeszélést a Debreceni Egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke, Kossa György. A találkozón egyeztettek az esetleges együttműködési területekről.
Többek között a Debreceni Egyetem 2024. évi számviteli beszámolójáról, valamint az intézmény Alapító Okiratának módosításáról is döntött legutóbbi ülésén a fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriuma.
A világhírű onkológus kutató, Rene Bernards munkásságával ismerkedhettek meg, valamint a kutatói életpályával kapcsolatos tapasztalataival gazdagodhattak a GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíjával elismert doktorandusz hallgatók. Bernards professzor az EURACAN nemzetközi szervezet által koordinált program keretében, az Országos Onkológiai Intézetben tett látogatása során a fiatal tudósok az onkológia legújabb eredményeiről és kutatási irányairól is tájékozódhattak.
A hazai és nemzetközi kutatósebészet elismert alakjára, Furka Istvánra emlékeztek tanítványai, barátai és családtagjai születésének 90. évfordulója alkalmából. A hétfői ünnepségen avatták fel a professzor domborművét a Sebészeti Műtéttani Tanszék róla elnevezett könyvtárában, majd emlékülésen elevenítették fel Furka István iskolateremtő tevékenységét, a művészetek iránti elkötelezettségét, optimista, életvidám személyiségét.
Az újdonság megismerése, a felfedezés vágya, a társadalom formálása - ezek motiválják leginkább azokat a PhD-hallgatókat, akik elnyerték a Debreceni Egyetemen rendezett innovációs verseny első díjait. A GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíjával elismert fiatal kutatók a tudományról, az egyetem innovációs kurzusán és a versenyen szerzett tapasztalataikról, valamint a kutatómunkához nélkülözhetetlen motivációról nyilatkoztak a hirek.unideb.hu-nak.
Jelentkezési rekordot döntött a Debreceni Egyetem, a legkorszerűbb technológiával felszerelt laborokkal átadták a Műszaki Kar új épületszárnyát, stratégiai megállapodás az Agrárminisztériummal – ismét a Debreceni Egyetem legfontosabb híreiről, eseményeiről tudósított a Díszudvar magazin.
A legjobb innovációs ötleteket támogatta felajánlásával Nagy Péter, az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testületének elnöke. A GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíjasok számára rendezett tudományos verseny döntőjében kilenc tehetséges kutató mutatta be innovatív projektjét, közülük választotta ki a szakmai zsűri a legkiemelkedőbb megoldási lehetőségeket.
Esküt tett és átvehette a PhD-fokozat megszerzését igazoló oklevelét a Debreceni Egyetem (DE) 96 frissen avatott doktora. A Főépület Aulájában szombaton rendezett ünnepség keretében adták át a habilitált doktori címeket, valamint a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA)–Debreceni Egyetem Publikációs Díjakat.
Az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány előadás-sorozatának következő alkalmán aktuális, nemzetközi szinten is kiemelkedő jelentőségű kutatásaikat mutatják be a GTIDEA Publikációs Díjával elismert egyetemi szakemberek. A március 28-i klubrendezvényen természettudományhoz, nyelvészethez, gazdaságtudományhoz, valamint orvostudományhoz kötődő kutatások eredményeit osztják meg a díjazott kutatók.
Az elmúlt években elért gazdasági stabilitás és autonómia révén a Debreceni Egyetem bátran tervezheti az elkövetkező hat évét – mondta a Debreceni Egyetem Professzori Klub legutóbbi alkalmán Kossa György, az egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke.
A matematika három hagyományos ágát, az algebrát, az analízist és a geometriát is érinti a Debreceni Egyetem Matematikai Intézet egyetemi docense, Figula Ágota kutatása, melyben a differenciálható nem asszociatív struktúrákat vizsgálta. A tanulmány a neves Journal of Algebrában jelent meg.
Az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Journal Club előadás-sorozatának következő alkalmán aktuális, előremutató kutatásaikat mutatják be a GTIDEA Publikációs Díjával elismert egyetemi szakemberek. Az előadásokon jogi, informatikai, természettudományi, valamint műszaki, informatikai területen elért tudományos eredményeket ismertetnek a díjazott kutatók.
A Debreceni Egyetem gazdálkodása stabil, a mérlegfőösszeg, a saját tőke, a beruházásokra fordított összeg és a hallgatók száma is évről évre növekszik. Az intézmény komoly partner és tudásbázis a régióban működő vállalkozások , intézmények számára – hangzott el a Debreceni Egyetem 2025-ös Gazdasági Évindító Partnertalálkozóján, ahol az egyetemmel együttműködő szervezetek, vállalatok képviselőit látták vendégül pénteken.
Reakciójukban képződhetnek olyan hosszú élettartamú vegyületek, amelyek reakcióba léphetnek a nyersvizekben lévő más komponensekkel, így különböző klórozott, halogénezett vegyületek jelenhetnek meg, amik emberi egészségre károsak – állapították meg a Debreceni Egyetem kutatói.
Az utóbbi években olyan új szigetelőanyagok jelentek meg, amelyek vékonyabb rétegben felhordva is remek eredményeket produkálnak. A Debreceni Egyetem Műszaki Kar Épületgépészeti és Létesítménymérnöki Tanszék vezetője, Lakatos Ákos erről szóló tanulmányát a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismerte el.
Rangos szakmai folyóiratban, a Journal of Politeness Research-ben publikálta nyelvészeti kutatásainak eredményeit a Bölcsészettudományi Kar (BTK) Angol-Amerikai Intézet Angol Nyelvészeti nem önálló Tanszék tanársegéde. A tanulmányért és annak megjelenéséért Christina Hodeib elnyerte a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) Publikációs Díját.
A Debreceni Egyetem infrastrukturális fejlesztéseiről, folyamatosan bővülő nemzetközi kapcsolatrendszeréről, kutatási, oktatási lehetőségeiről, valamint a modellváltás eredményeiről is beszélt Kossa György, az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke a Debreceni Nap hírportálnak adott interjúban.
Európa legfejlettebb országai úgy produkáltak számottevő gazdasági növekedést 2010 és 2019 között, hogy jelentősen csökkentették a hagyományos energiahordozók felhasználását és növelték a megújulók arányát – állapította meg egy, a Debreceni Egyetem Műszaki Karán készített tanulmány, amit a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismert el.
A szociodemográfiai és életmódbeli tényezők szájhigiéniára gyakorolt hatását vizsgálta a fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjával elismert kutatásában Ghanem Amr Sayed, a DE Egészségtudományi Kar Egészségügyi Informatikai Tanszék tanársegédje. A magyar lakosság körében végzett felmérés szerint a nemek, az iskolai végzettség és a fogászati kezelések is szerepet játszanak a szájhigiénia alakulásában.