Hírek Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány címkével

Oktatási, kutatási, innovációs fejlődési irányait, jó gyakorlatait és nemzetközi kapcsolatait mutatta be a Debreceni Egyetem a Hungarian Summiton, Floridában. Az eseményen részt vett Pető Károly általános rektorhelyettes, Nagy Péter, a GTIDEA Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület elnöke, valamint Bács Zalán, a Sporttudományi Koordinációs Intézet képviseletében.

Kovács Péter építész, a Debreceni Egyetem egyetemi docense és Dzsudzsák Balázs, a DVSC labdarúgócsapatának kapitánya kapta a Sajó István-díjat. A Debreceni Zsidó Hitközség, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány és Debrecen önkormányzata által első alkalommal odaítélt elismerést szombaton adták át a Pásti Utcai Orthodox Zsinagógában.

A Debreceni Egyetem compliance szervezetének felépítéséről, feladatairól és tevékenységéről, valamint a visszaélésbejelentő-rendszerről tartott előadást a Debreceni Egyetem Compliance Önálló Osztályának igazgatója szerdán a Klinikai Központban.

Folytatta klinikai látogatásait az egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriuma. A testület ezúttal a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Szemklinikán, a Patológián, valamint az Urológiai Klinikán ismerkedett meg a klinikai egységek eddigi eredményeivel, céljaival és feladataival.

A GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíjasainak vezetésével a humán anatómia alapjaival, a plasztinációs módszerrel, az emberi test összetettségével ismerkedtek középiskolások a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetében. A diákok a Biomérnöki Tanszékre is ellátogattak.

Az egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának célja, hogy megismerje a DE Klinikai Központ egységeit. Az Asszisztált Reprodukciós Centrumban, valamint a Sebészeti Klinikán tartott előadásában Kossa György kuratóriumi elnök egyebek mellett az intézményi autonómia eredményeiről, valamint az egyetem legfontosabb feladatairól beszélt.

Élményekben gazdag napot tölthettek együtt a Debreceni Egyetem dolgozói és hozzátartozóik a Dolgozói DErbin pénteken. A családbarát szellemiség jegyében a szervezők immár hetedik éve törekednek arra, hogy olyan alkalmakat is teremtsenek, ahol a kikapcsolódásé, a feltöltődésé, a közvetlenebb kapcsolatépítésé a főszerep – idén is több ezren éltek a lehetőséggel.

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ két egységéhez látogatott el a napokban az egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriuma. A testület tagjai ezúttal a DE KK Hospice-Palliatív Terápiás Osztályának, valamint Gyermek és Ifjúságpszichiátriai Osztályának tevékenységével, eddigi eredményeivel ismerkedett meg.

A Gyermeknevelési és Gyógypedagógia Kar, valamint a Fogorvostudományi Kar egy-egy tehetséges kutatója mutatta be tudományos eredményeit hétfőn a Professzori Teaházban. A Debreceni Egyetem egyetemi tanárai és professor emeritusai a digitális fogászati technológiák térnyeréséről, valamint a internethasználattal kapcsolatos digitális egyenlőtlenségekről hallhattak.

A gyermekek legmagasabb szintű sürgősségi és baleseti ellátását biztosítja a Debreceni Egyetem Klinikai Központja az új Gyermeksürgősségi Központban. A legmodernebb eszközökkel, műszerekkel felszerelt épületet több mint három és fél milliárd forintból alakították ki. Az új központot hétfőn adták át ünnepélyesen.

Többek között a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány által meghirdetett ösztöndíjpályázatokról és az egyetem nemzetközi szerződéseiről tájékozódtak a kuratórium tagjai, akik a testület legutóbbi ülésén elfogadták a DE 2023. évi számviteli beszámolóját is.

Újabb innovatív tudományos eredményeket mutattak be a fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjával elismert kutatói a szemeszter utolsó Journal Clubjában. A legutóbbi alkalommal orvostudományi, gazdaságtudományi, valamint műszaki területeken végzett tudományos tevékenységeiket foglalták össze a szakemberek. Ezúttal is öt kutató, Bársony Péter, Kiss Marietta, Miltner Noémi, Szenderák János és Sziki Gusztáv Áron számolt be munkacsoportjaik kutatási eredményeiről.

Alapvető készségeket és képességeket sajátíthatott el az öt alkalomból álló tudományhasznosítási mesterkurzuson az egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Kiválósági PhD Ösztöndíjával kitüntetett tizenhét doktoranduszhallgató. A Gémesi Zsolt innovációs szakember által vezetett képzésen a fiatal kutatók megismerhették azokat a folyamatokat, melyek a tudományos munkától a termékük piacra kerüléséig vezeti el őket.

Az egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriuma a Klinikai Központ további egységeibe látogatott az elmúlt napokban. A testület elnöke és több tagja ezúttal a DE KK Fogászati Klinikáján, a Járványügyi Koordinációs Központban, az Orvosi Képalkotó Klinikán, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézetben, a Járóbeteg Szakellátási Központban, valamint az Igazságügyi Orvostanon járt.

Megérkezett a Da Vinci robotasszisztált sebészeti rendszer a Debreceni Egyetem Klinikai Központjába. A 21. századi csúcstechnológiát elsősorban az általános sebészeti, az urológiai, a nőgyógyászati, valamint a fül-orr-gégészeti műtéteknél alkalmazzák. Használatával, a precíz és biztonságos műtéti technikáknak köszönhetően kisebb a szövődmények kialakulásának kockázata és gyorsabb a gyógyulási idő. A több mint egymilliárd forintos robotsebészti beruházást kedden adták át az intézményben.

A legmodernebb eszközökkel segíti a betegségek korai felismerését és a műtétek precíz kivitelezését az a Cornea (szaruhártya) Ambulancia, amelyet csütörtökön adtak át a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Szemklinikáján. A két rendelőből és kezelőből álló egység eszközparkjának komplexitása országosan egyedülálló. Az ambulancia mellett a 30 éve működő Cornea Bank is hozzájárul a Szemklinika világszínvonalú működéséhez.

A fenntartó alapítvány GTIDEA Publikációs Díjával elismert szakemberek mutatták be tudományos munkáik legújabb eredményeit, gyakorlati alkalmazhatóságát a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Journal Clubjában. A legutóbbi alkalommal László Bertalan, Kardos Éva Aliz, Kéri Mónika, Pesti-Asbóth Georgina, valamint Rácz Anett nyertes tanulmányát ismerhette meg a közönség.

Biztonságos és emlékezetes verseny rendezése a célja a Debreceni Egyetemnek, minden nemzetközi szabályt betartva, rendezett körülmények között látja majd vendégül a júliusi Európai Egyetemi Játékok (EUG) delegációit – hangzott el a szervezőbizottság legutóbbi szakmai egyeztetésén.

A kutatói munka gyakorlati tapasztalataival ismerkedhettek meg a DE Környezetanalitikai Kutatócsoport laboratóriumában, a Biomérnöki Tanszék fermentor parkjában, valamint az Immunológiai Intézetben tett látogatásuk során a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnázium diákjai. A középiskolások találkoztak a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) Kiválósági PhD Ösztöndíjasaival is, akiktől a kutatói pálya lehetőségeiről hallhattak.

Az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriuma a Klinikai Központ újabb egységeibe látogatott el. A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke és a testület több tagja a Klinikai Szakpszichológiai Központban, az Orvosi Rehabilitációs és Fizikális Medicina Klinikán, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinikán, valamint a Laboratóriumi Medicina Intézetben járt, ahol a gyógyító, oktató, kutató munkáról és a jövőbeli tervekről tájékozódtak.

Az MI-alapú technológiák, az adatbiztonság és az adatkezelés területén kötött együttműködési megállapodást a Debreceni Egyetem Informatikai Kara az ACPM IT Zrt-vel, valamint a KITE Zrt-vel a 29. Informatikai Szakmai Napok szerdai megnyitóján. Az eseményen a Continental Autonomous Mobility Hungary Kft. és az Informatikai Kar új, az önvezető járművek innovatív fejlesztésével kapcsolatos ösztöndíj-lehetőségéről is hallhattak a karon tanuló egyetemisták.

Kötelességünknek érezzük, hogy emlékezzünk, és emlékezni tanítsuk a következő generációkat – hangsúlyozta Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke szombat este a Nagytemplom előtt, ahol Magyarország függetlenségének 175. évfordulója alkalmából az épület homlokzatára vetített különleges animációval elevenítették fel a történelmi eseményeket.

A vállalkozási és innovációs ismeretek bővítését, a kutatáshasznosítást, a kutatási eredmények piacra kerülését segítő mesterkurzuson vehetnek részt az elkövetkező hetekben a Debreceni Egyetem és a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Kiválósági PhD-ösztöndíjas doktorandusz hallgatói. Rektori kezdeményezésre Gémesi Zsolt innovációs szakember vezetésével öt alkalommal fejleszthetik ismereteiket annak érdekében, hogy tudományos eredményeiket a jövőben a társadalom szolgálatába állíthassák.

A főbb napirendi pontok között a fenntartó alapítvány kuratóriuma tájékozódott a Debreceni Egyetem nemzetközi szerződéseiről, a karok elmúlt kétéves tevékenységeiről, az intézmény szolgáltató és gazdasági társaságainak működéséről, valamint az újra elérhető életpályaösztönző pályázatok indulásáról.

Meghirdette a tudományos életpályát ösztönző elismerések idei pályázatait a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány. Ebben az évben is a kuratórium hozza majd meg a végső döntést arról, hogy kik érdemesek a Publikációs Díjra, a Kiválósági PhD Ösztöndíjra, valamint a GTIDEA Professzora címre.