Hírek FOK címkével

A Debreceni Egyetem új science parkja, mint a hazai innováció meghatározó tényezője, az Európa Tanács látogatása a Debreceni Egyetemen, az orvoslás jövője a DE-n, bakteriofágok: a „mikro bérgyilkosok, a világ élvonalában az egyetemi életminőség, életmód területén – címszavak 2024-ből. Izgalmas és eseménydús évet zár a Debreceni Egyetem.

Sikeres volt a szenátusi választás, mind a 17 választási körzetben érvényes volt a december 3-a és 5-e között zajlott voksolás. A 2025. január 1-én felálló új szenátusi testületbe 36 tagot és 39 póttagot választott meg az egyetem polgársága.

Újabb digitális eszköz segíti az orthodonciai (fogszabályozó) kezelések tervezését a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karán és a Klinikai Központ Fogászati Klinikáján, melyet november végén kaptak meg a Fogszabályozási nem önálló Tanszék munkatársai.

Szenátust választ december 3-án és 4-én a Debreceni Egyetem. (FRISSÍTÉS: A Választási Elnökség meghosszabbította a szavazást, december 5-én, csütörtökön is várják a szavazatokat.)Az intézmény legfőbb döntéshozó testületének mandátuma ugyanis 2024. december 31-én lejár. Az egyetemi polgárok – a 4 évvel ezelőtti jó tapasztalatok okán – elektronikusan választhatják meg jövő hét kedden és szerdán az új tagokat, akiknek mandátuma 2025. január 1-től 2028. december 31-ig szól. Szavazni mobiltelefonon is lehet.

Több mint négymillió forint értékben adományozott anatómiai gyakorlókészleteket a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi és Fogorvostudományi Karának a SUBAN Kéziműszer Hungary Zrt. A szikét, ollót és csipeszt tartalmazó készleteket a magyar és az angol nyelvű képzésben részt vevő hallgatók a napokban vehetik át.

Első alkalommal rendezték meg a Debreceni Egyetemen az Országos Sántha Kálmán Tudományos Kerekasztalt. Az eseményen a debreceniek mellett szegedi, pécsi és marosvásárhelyi egyetemisták mutatták be orvos- és egészségtudományi témájú tudományos munkájukat a Learning Centerben.

Megújult fogászati kezelőkben várják ezentúl a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Kar hallgatói az alapellátás keretein belül a pácienseket. A kar saját keretből modernizálta két tízszékes kezelőjét, melyek több mint húszéves elődjeiket váltották fel.

Több mint harminc középiskolás vesz részt idén a Sántha Kálmán Szakkollégium Nyári Tudományos Táborában a Debreceni Egyetemen. A diákok bepillanthatnak az Általános Orvostudományi, a Fogorvostudományi, valamint a Gyógyszerésztudományi Kar működésébe, és bekapcsolódhatnak a különböző intézetekben folytatott tudományos munkába. A szerdán kezdődött program augusztus 31-ig tart.

Jelentős eredményeket ért el a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karának kutatócsoportja, amely a bölcsességfog eredetű őssejtek fogászati célú hasznosítását kutatja. A kutatások szerint őssejtek felhasználásával egyszer majd nemcsak szuvas fogakat lehet betömni, hanem akár csontot vagy maradandó fogakat is újra lehet növeszteni.

Csaknem kilencvenen vették át oklevelüket a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karának diplomaosztó ünnepi tanácsülésén, a Főépület Díszudvarán. Az ünnepségen kari és hallgatói önkormányzati kitüntetéseket is átadtak.

Huszadik alkalommal rendezte meg a Debreceni Egyetem Sántha Kálmán Szakkollégiuma a Tudományos Kerekasztalt. A hétvégi programon negyven hallgató mutatta be orvos- és egészségtudományi kutatásait a Learning Centerben.

A XXIV. Debreceni Fogászati Napok ismét Debrecenbe vonzotta a szakma résztvevőit, ahol elsősorban a fogorvoslás elméleti, gyakorlati és oktatási aktualitásairól, eredményeiről és a jövő lehetőségeiről esett szó.

Debrecen adott otthont a hétvégén a négy magyarországi orvosképző intézmény közös sporteseményének, az 51. Medikus Kupának, melyen rekordot döntött a sportolók és a szurkolók létszáma is. A rendező Debreceni Egyetem férfi kosárlabdacsapata izgalmas meccsek után aranyérmet szerzett, valamint a röplabdás és focista hölgyek is a dobogó legfelső fokára állhattak fel.

Várhatóan több mint kétszáz fogorvos, szakdolgozó és fogorvostan-hallgató érkezik Debrecenbe az ország különböző részeiről hétvégén, a XXIV. Debreceni Fogászati Napokra, melyen a fogászati szakma elméleti, gyakorlati és oktatási aktualitásairól, eredményeiről is szó esik.

A Debreceni Egyetem hallgatói és kutatói közül került ki hazánk legtöbb Fulbright ösztöndíjasa – hangzott el a világ legrangosabb ösztöndíjprogramjának idei pályázatait bemutató tájékoztatón a Debreceni Egyetem Nemzetközi Irodájában. A Fulbright révén évente 25 hazai hallgató, kutató, illetve oktató számára nyílik lehetőség tudományos kutatói munkára, szakmai tapasztalatszerzésre az Amerikai Egyesült Államokban.

Kiírták a 2024/2025-ös tanév Pannónia Ösztöndíjprogram részképzéseire vonatkozó pályázatokat a Debreceni Egyetemen. Az új mobilitási program segítségével a hallgatók a világ bármely pontján folytathatják tanulmányaikat. A diákok március 5-től, keddtől adhatják be pályázataikat. A jelentkezési határidő március 24. éjfél.

Az orvos- és egészségtudományi kutatásokat végző hallgatók mutatják be eredményeiket a Debreceni Egyetemen szerdán kezdődött tudományos diákköri konferencián. A háromnapos rendezvényen több mint háromszáz előadás hangzik el. A helyi TDK-n legjobban teljesítő hallgatók jövőre az országos konferencián képviselhetik az intézményt.

Február elsején kezdte meg működését a Debreceni Egyetem Klinikai Központ legújabb szervezeti egysége, a Fogászati Klinika. A klinika igazgatója, Bágyi Kinga egyetemi docens, a Fogorvostudományi Kar dékánja kinevezését Szabó Zoltán professzortól, a Klinikai Központ elnökétől vette át.

A Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Kara az idei évben egy új képzési formával és egy megújult fogorvosképzési kurrikulummal várja a jelentkezőket. A gyakorlatorientált oktatás a felsőbb évfolyamokon kiscsoportos formában történik, a képzést a legmodernebb technikák és digitális eszközök segítik.

Számos elismerést adtak át a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Kar alapításának huszadik évfordulója alkalmából rendezett jubileumi ünnepségen.

Fennállásának huszadik évfordulóját ünnepelte a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Kara hétfőn. Az ünnepségen négy előadással és jubileumi kiadványokkal tekintették át nemcsak az elmúlt húsz év történéseit, hanem az azt megelőző időszakot is.

Virtuális környezetben, valósághű eszközökkel is fejleszthetik kézügyességüket, készségeiket a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Kar hallgatói az országban egyedülálló, hétfőn átadott DEnt Skill Laborban.

Gyártók által forgalmazott fogászati tömő- és ragasztó anyagokat, köztük speciális, úgynevezett bulk-fill kompozitot vizsgáltak a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karán egy, a közelmúltban lezárult kutatás keretében. A kutatócsoport munkáját a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismerte el.

Összefüggést talált az egészséges fogzománc kialakulásáért felelős fehérjék elleni autoantitestek megjelenése és az egyes autoimmun betegségekben, például lisztérzékenységben megfigyelt fogzománc-fejlődési zavar között az a nemzetközi kutatócsoport, melyben a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karának munkatársai is részt vettek. Eredményeiket a világ egyik legrangosabb tudományos folyóiratában, a Nature-ben publikálták.

A Debreceni Egyetem általános orvostan- és a fogorvostan hallgatói is az első helyen végeztek azon az országos készségfejlesztő versenyen, amelyet pénteken és szombaton rendeztek Pécsett. A SkillRace2023 elnevezésű versenyen a résztvevőknek csapat-, illetve egyéni feladatokat kellett teljesíteniük, számot adva elméleti és gyakorlati tudásukról, manuális készségeikről.