Hírek TTK címkével

Kiemelt kutatási eredményként mutatta be a Central European Research Infrastructure Consortium (CERIC) a Debreceni Egyetem munkáját. A Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Intézet Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszékén végzett alkalmazott kutatások középpontjában az aerogélek állnak.

Innovatív módszerrel térképezték fel az előállított intelligens anyagokat a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar szakemberei. A céljuk az volt, hogy a mesterséges intelligencia segítségével megtudják, hogyan módosíthatják a vegyületek tulajdonságait.

Rangos nemzetközi tudományos képzési programhoz csatlakozott a Debreceni Egyetem. Az intézmény idén először rendezte meg a 2025 Redox Kémia/Biokémia Posztgraduális Nyári Kurzust. Az ötnapos konferencián a téma huszonegy nemzetközi szinten elismert kutatója tartott előadást, illetve a partnerintézmények legkiválóbb PhD-hallgatói mutatták be kutatásaikat.

Az egyetemi lap is beszámol az örömhírről: a DE lett az Év Egyeteme hallgatóbarát működés kategóriában, Bács Zoltán kancellár munkáját pedig miniszteri különdíjjal ismerte el a Kulturális és Innovációs Minisztérium. Tudósít a friss Egyetemi Élet arról is, hogy látványos végzős bálon búcsúztak a Természettudományi és Technológiai Kar utolsóéves hallgatói és a sporttémák se maradhatnak el: a HÖOK Kispályás Focikupájáról és a Debreceni Amatőr Röplabda Közösség bajnokságáról is olvashatunk.

Debreceni utcaneveken keresztül hívja fel a figyelmet a tudomány és a város kapcsolatára az Útravaló - a tudományos élet alakjai a debreceni utcanévtáblákon című vándorkiállítás, mely a következő két hétben a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Épületében látható. A tárlat a helyi tudományos élet nevezetes alakjairól emlékezik meg, valamint Debrecen történetének megismerésében is útravalóul szolgál.

Szicília geológiai sokszínűségével, a vulkánok működésével, több millió éve betemetett fosszíliákkal, metamorf kőzetekkel, valamint Palermo gazdag épített örökségével is megismerkedhettek a Debreceni Egyetem geográfus, geológus és földrajztanár szakos hallgatói. A Pannónia Ösztöndíjprogram rövidtávú csoportos mobilitása keretében a Természettudományi és Technológiai Kar 15 hallgatója és 2 oktatója látogatott a Palermói Egyetem Earth and Marine Science Tanszékére.

Kubinyi Enikő etológus, az ELTE Természettudományi Kar egyetemi tanára tartott előadást a DE TTK Kalandozások a Természet- és Műszaki Tudományokban című rendezvénysorozata keretében. A neves szakember egyebek mellett az ember-kutya kapcsolat különlegességéről is beszélt a Kölcsey Központban.

Várnagy Katalint választották meg a Magyar Kémikusok Egyesülete új főtitkárának, megbízatása két évre szól. A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Intézetének igazgatója a Náray-Szabó István Tudományos Díjat is átvehette a szervezet küldöttközgyűlésén.

A tudományos eredmények gyakorlati alkalmazhatóságára, valamint azok szélesebb körű társadalmi és szakmai megismertetésére fektették a fő hangsúlyt az V. Debreceni Alkalmazott Rovartani Konferencián. A Zoo Debrecenben tartott eseményen a rovartani kutatások aktuális, a mezőgazdaság és környezetvédelem szempontjából is releváns kérdéseit járták körül.

A Debreceni Egyetem (DE) újabb két szervezeti egysége, az Informatikai Kar, valamint a Természettudományi és Technológiai Kar Földtudományi Intézet nyerte el a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kiváló Kutatóhely minősítését. Ezzel 17-ről 19-re emelkedett az intézmény minősített kutatóhelyeinek száma.

Mintegy százötven szakember érkezett a Debreceni Egyetemre, ahol a legmodernebb térinformatikai technológiákról és módszerekről, illetve azok felhasználási lehetőségeiről tanácskoztak két napon át, a 16. Térinformatikai Konferencián és Szakkiállításon.

Rekordszámú hallgató részvételével rendezték meg a 4. Nemzetközi Tudományos Konferenciát a Debreceni Egyetemen. A külföldi diákokat tömörítő International Student Union (ISU) szervezésében megtartott eseményen négyszáznál is többen vettek részt, a hallgatók a karokon folyó tudományos munkáról, a TDK lehetőségeiről és az intézmény tehetséggondozási programjairól hallhattak előadásokat.

Kétmillió forinttal támogatta a TAPI Hungary Industries Kft. a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karát. A vállalat laboratóriumi eszközök beszerzéséhez járult hozzá.

Mi történik a kortárs matematikában? címmel az MTA200 bicentenáriumi programsorozat részeként szervezett szakmai rendezvényt a Debreceni Akadémiai Bizottság Matematikai Munkabizottsága a DAB Székházban. Az eseményen a Debreceni Egyetem három fiatal kutatója ezúttal nem a saját eredményeiről, hanem mások tudományos munkáiról beszélt.

A Debreceni Egyetem a Műszaki Kar repülőgép-szimulátorával és robotaival, valamint a Természettudományi és Technológiai Kar geoinformatikai, hőkamerás eszközeivel és színes kémiai kísérletekkel mutatkozott be az Emerson | NI debreceni leányvállalatának pénteki tudományos élménynapján. Több mint ezer diáknak mutatták meg a STEM világának sokszínűségét.

Cellulóz alapú és biológiailag lebomló anyagokat használ adalékanyagként, illetve membránként. Ezek a főbb jellemzői annak az újratölthető cink-levegő akkumulátornak, melynek prototípusát a Debreceni Egyetem kutatói fejlesztették ki. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos, ismeretterjesztő sorozatának legújabb riportjában.

A mentális egészség megőrzésétől a hivatali ügyintézésen át a nyelvtanulás megkönnyítéséig, összesen huszonegy ötletet mutattak be debreceni hallgatók az első alkalommal megrendezett, hackAIthon nevű ötletversenyen május 14-én, szerdán a Debreceni Egyetem Innovációs Központjában.

Megkezdte működését a Zöld Őrszem nevű Debreceni Környezeti Ellenőrző Rendszer, amelyet Debrecen Megyei Jogú Város önkormányzata és a Debreceni Egyetem közösen hozott létre és működtet. A legkorszerűbb műszerekkel 16 helyszínen mérik a levegő, a víz, a föld, a zaj és a biodiverzitás állapotát a városban. A projekt keretében a Debreceni Egyetemen folytatott magas színvonalú tudományos tevékenység a gyakorlatban is a debreceniek szolgálatába áll.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 199. közgyűlésén új akadémikusokat választottak. A Debreceni Egyetem (DE) öt professzora kapott levelező tagságot, míg az eddigi levelező tagok közül négy akadémikus lett az MTA rendes tagja.

Idén is meghirdeti hagyományos nyári táborát a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara. A minden évben nagy sikerrel megrendezett egyhetes táborban bemutatják a jövő generációjának a természettudományos kutatómunka, a mérnöki fejlesztések kihívásait és szépségeit.

A Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kara adott otthont a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Fizika, Földtudományok és Matematika (FIFÖMA) Szekciójának április 22-25. között. A megmérettetésen a Debreceni Egyetem hallgatói kiváló eredményekkel zártak.

Idén is nívós versennyel emlékeztek a Debreceni Egyetem egykori hallgatójára, a Biológiai Intézet volt oktatójára, Less Nándor növényföldrajzosra. Az általános- és középiskolásoknak meghirdetett földrajzverseny döntőjére már 32 éve érkeznek az ország minden szegletéből ifjú tehetségek.

Több mint kétszáz középiskolás vett részt a Debreceni Egyetemen rendezett Irinyi János Országos Kémiaversenyen. A pénteken kezdődött kétnapos megmérettetésen a diákok írásbeli és szóbeli fordulóban, illetve laboratóriumi munkával mutathatták meg kémiai tudásukat és előadókészségüket.

Rekordszámú cég vett részt a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának idei, tizenötödik alkalommal megrendezett szakmai napján. A csütörtöki eseményen a hallgatók tájékoztatást kaphattak a vállalatok által kínált álláslehetőségekről, ösztöndíj- és gyakornoki programokról. A rendezvény célja, hogy erősítse a kar és a gazdasági élet szereplőinek kapcsolatát, segítse a kar hallgatóinak diploma utáni elhelyezkedését.

A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának tizenegy hallgatója, valamint egy, a karon kutatómunkát folytató középiskolás diák is ismertette kutatási eredményeit a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Biológia Szekciójában. Ketten dobogós helyezést értek el, hárman pedig különdíjjal gazdagodtak.