A Debreceni Egyetem új science parkja, mint a hazai innováció meghatározó tényezője, az Európa Tanács látogatása a Debreceni Egyetemen, az orvoslás jövője a DE-n, bakteriofágok: a „mikro bérgyilkosok, a világ élvonalában az egyetemi életminőség, életmód területén – címszavak 2024-ből. Izgalmas és eseménydús évet zár a Debreceni Egyetem.
Hírek TTK címkével
Kis túlzással örök vitatéma, hogy élő vagy műfenyőt válasszunk karácsonyra. Ha nem csupán a szívünkre, hanem az észérvekre is hallgatunk, még akkor sem egyértelmű a döntés, hiszen számos előny és hátrány szólhat mindkettő mellett. A Debreceni Egyetem professzora, Kéki Sándor elmondta, milyen indokok sorakoznak a műfenyő mellett, illetve ellen.
Sokak számára akkor igazi a karácsony, ha van hó. Az elmúlt években nem voltak elkényeztetve Magyarország lakói, akik továbbra sem tudhatják biztosan, milyen időjárás vár rájuk az ünnepek alatt. A Debreceni Egyetem szakembere elmondta, mire számíthatunk.
Észak-Afrikától a Kárpát-medencén át Eurázsiáig terjedő kutatásokról számoltak be biológusok a DAB Székházban tartott nemzetközi workshopon. A tanácskozás lehetőséget kínált új együttműködések kialakítására is.
Miként lehet új ötletekkel egészségügyi problémákat megoldani, mit takar az a szóösszetétel, hogy jótékonysági mozizás, mi történt az idei első gólyabálokon, hogy nézett ki a mai debreceni Nagyállomás elődje, mennyire intelligensek a vetési varjak és hogyan tudta az élen zárni az NBIII-as futballbajnokságot a DEAC férfi alakulata – egyebek mellett ezekről lehet olvasni az Egyetemi Élet friss számában.
Idén is megrendezte hagyományos őszi tudományos seregszemléjét a Debreceni Egyetem (DE) Hatvani István Szakkollégiuma. A fiatal tehetségek 7 szekcióban 42 előadás keretében ismertették legfrissebb kutatási eredményeiket a Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában rendezett pénteki eseményen.
Sikeres volt a szenátusi választás, mind a 17 választási körzetben érvényes volt a december 3-a és 5-e között zajlott voksolás. A 2025. január 1-én felálló új szenátusi testületbe 36 tagot és 39 póttagot választott meg az egyetem polgársága.
Az antimikrobiális rezisztencia terjedésében vizsgálja a vonulómadarak szerepét a Debreceni Egyetem nemzetközi hírű etológus professzora, Székely Tamás és kutatócsoportja a HU-rizont nemzetközi kiválósági kutatási együttműködési program nyertes pályázatában.
Tíz tudós, köztük Lihi Norbert egyetemi docens, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Intézet oktatójának munkáját ismerték el a Junior Prima Díj Magyar Tudomány kategóriájában.
Az elmúlt évtizedek töretlen fejlődését, a Debreceni Egyetemből történt kiválást, valamint a multidiszciplináris kutatásokat és az ezeket kiszolgáló, kiemelkedő infrastruktúrát is áttekintették a HUN-REN Atommagkutató Intézet alapításának hetvenedik évfordulója alkalmából szerdán. A jubileumi ünnepségen az egyetem több karának képviselői méltatták az együttműködések eredményeit.
Az első háromban végzett a világ egyik legnagyobb atomenergetikai vállalata, a Rosatom online tudományos vetélkedőjén a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar két fiatal kutatója. A versenyzőknek 24 órájuk volt 25 különböző témájú kérdés megválaszolására a nukleáris alkalmazások terén.
Kilenc szekcióban hetven pályamunkát mutattak be ifjú kutatók a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Őszi Tudományos Diákköri Konferenciáján. A zsűri értékelése alapján 38 hallgató mutathatja be eredményeit 2025-ben a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencián.
Az új galektin inhibitor alapvázak állnak a Debreceni Egyetemen működő Kémiai Glikobiológiai Kutatócsoport legújabb vizsgálatainak középpontjában. Somsák László professzor vezetésével lundi és thesszáliai kollégákkal közösen végzik majd a kutatást a HU-rizont nemzetközi kiválósági kutatási együttműködési programban nyertes pályázat keretében.
A legújabb eredményeket és a továbblépés lehetséges irányait vitatták meg kutatók és ipari szakemberek a Biotechnológia a Debreceni Egyetemen – 2024 Szimpóziumon. A Fókuszban az oktatás és kutatás a biotechnológia területén a 75 éves TTK-n alcímmel meghirdetett konferencián elhangzott: a biotechnológia életünk minden területén megjelenik, oktatási és kutatási szempontból is jelentős szerepet tölt be a DE-n.
A nagyfejű csajkó szaporodásbiológiáját és utódgondozási rendszerét vizsgálta PhD-dolgozatában a HUN-REN-DE Viselkedésökológiai Kutatócsoport tudományos munkatársa, Lévai-Kiss Johanna, aki munkájáért elnyerte a Magyar Tudományos Akadémia elismerését, Az év kiemelkedő szünbiológiai témájú egyetemi doktori értekezése-díjat.
Újabb szakaszához érkezett hazánk egyik fokozottan védett halfajának megmentése: több mint háromszáz lápi pócot telepítettek a Navatba és a Nyíres-tóba. A Természettudományi és Technológiai Kar szakemberei arra számítanak, hogy egy év múlva már két korosztályból álló, nagy egyedszámú populációkat lehet majd megfigyelni.
Hogyan választanak csődört a kancák és létezik-e barátság a vadlovak között? A Debreceni Egyetem kutatói válaszolnak az Univerzum magazin legújabb epizódjában. A DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos, ismeretterjesztő sorozatában ezúttal a Hortobágyi Nemzeti Park rezervátumába kalauzoljuk nézőinket
Jeles évfordulókban bővelkedő esztendő az idei a Debreceni Egyetemen, hiszen a Természettudományi és Technológiai Kar megalakulásának 75. jubileuma mellett a matematika oktatásának centenáriuma is 2024-re esik. Az elmúlt évszázad tiszteletére ünnepi intézeti értekezletet tartottak a Matematikai Intézetben.
Együttműködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és a Joint Institute for Nuclear Research. A magfizika, valamint a kapcsolódó tudomány és technológia alapkutatásainak multidiszciplináris nemzetközi központja hét laboratóriuma projektjeibe várja a debreceni kutatókat.
Szenátust választ december 3-án és 4-én a Debreceni Egyetem. (FRISSÍTÉS: A Választási Elnökség meghosszabbította a szavazást, december 5-én, csütörtökön is várják a szavazatokat.)Az intézmény legfőbb döntéshozó testületének mandátuma ugyanis 2024. december 31-én lejár. Az egyetemi polgárok – a 4 évvel ezelőtti jó tapasztalatok okán – elektronikusan választhatják meg jövő hét kedden és szerdán az új tagokat, akiknek mandátuma 2025. január 1-től 2028. december 31-ig szól. Szavazni mobiltelefonon is lehet.
Hogyan segíthet a mesterséges intelligencia a természetvédelem és az ökológia területén? Erről tanácskoztak a szakemberek egy, a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat részeként szervezett budapesti szimpóziumon, amelyen a Debreceni Egyetem több szakembere is megosztotta tudását és elképzeléseit.
Idén is óriási érdeklődésre tartott számot az iTTKutathatsz elnevezésű Természettudományos és Mérnöki Fesztivál és Duális Képzési Információs Nap. A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának (TTK) képzési kínálatáról, felvételi követelményeiről és a duális képzéséről tájékozódhattak a középiskolások a rendezvényen.
A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar 11 hallgatója részesült Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjban az idei tanévben. Az elismeréseket Kun Ferenc dékán és Kozma Gábor oktatási dékánhelyettes adta át a legkiválóbbaknak.
A Debreceni Egyetem több munkatársa is rangos elismerésben részesült a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából színvonalas szakmai tevékenységéért. A kitüntetéseket a novemberi programsorozat megnyitóünnepségén vehették át, amelyet idén a Pécsi Tudományegyetemen rendezett a Magyar Tudományos Akadémia (MTA).
Ötödik alkalommal szervezte meg a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara a Tudomány Napja a TTK-n rendezvényét. A Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódó esemény egyik küldetése, hogy rámutasson, a kutatási eredmények miként tudnak termékekké, szolgáltatásokká válni, amelyek a társadalom számára is hasznosak.