Hírek természettudomány címkével

Kiemelt kutatási eredményként mutatta be a Central European Research Infrastructure Consortium (CERIC) a Debreceni Egyetem munkáját. A Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Intézet Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszékén végzett alkalmazott kutatások középpontjában az aerogélek állnak.

Innovatív módszerrel térképezték fel az előállított intelligens anyagokat a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar szakemberei. A céljuk az volt, hogy a mesterséges intelligencia segítségével megtudják, hogyan módosíthatják a vegyületek tulajdonságait.

Kubinyi Enikő etológus, az ELTE Természettudományi Kar egyetemi tanára tartott előadást a DE TTK Kalandozások a Természet- és Műszaki Tudományokban című rendezvénysorozata keretében. A neves szakember egyebek mellett az ember-kutya kapcsolat különlegességéről is beszélt a Kölcsey Központban.

Várnagy Katalint választották meg a Magyar Kémikusok Egyesülete új főtitkárának, megbízatása két évre szól. A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Intézetének igazgatója a Náray-Szabó István Tudományos Díjat is átvehette a szervezet küldöttközgyűlésén.

A tudományos eredmények gyakorlati alkalmazhatóságára, valamint azok szélesebb körű társadalmi és szakmai megismertetésére fektették a fő hangsúlyt az V. Debreceni Alkalmazott Rovartani Konferencián. A Zoo Debrecenben tartott eseményen a rovartani kutatások aktuális, a mezőgazdaság és környezetvédelem szempontjából is releváns kérdéseit járták körül.

Mintegy százötven szakember érkezett a Debreceni Egyetemre, ahol a legmodernebb térinformatikai technológiákról és módszerekről, illetve azok felhasználási lehetőségeiről tanácskoztak két napon át, a 16. Térinformatikai Konferencián és Szakkiállításon.

Rekordszámú hallgató részvételével rendezték meg a 4. Nemzetközi Tudományos Konferenciát a Debreceni Egyetemen. A külföldi diákokat tömörítő International Student Union (ISU) szervezésében megtartott eseményen négyszáznál is többen vettek részt, a hallgatók a karokon folyó tudományos munkáról, a TDK lehetőségeiről és az intézmény tehetséggondozási programjairól hallhattak előadásokat.

Kétmillió forinttal támogatta a TAPI Hungary Industries Kft. a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karát. A vállalat laboratóriumi eszközök beszerzéséhez járult hozzá.

Mi történik a kortárs matematikában? címmel az MTA200 bicentenáriumi programsorozat részeként szervezett szakmai rendezvényt a Debreceni Akadémiai Bizottság Matematikai Munkabizottsága a DAB Székházban. Az eseményen a Debreceni Egyetem három fiatal kutatója ezúttal nem a saját eredményeiről, hanem mások tudományos munkáiról beszélt.

A Debreceni Egyetem a Műszaki Kar repülőgép-szimulátorával és robotaival, valamint a Természettudományi és Technológiai Kar geoinformatikai, hőkamerás eszközeivel és színes kémiai kísérletekkel mutatkozott be az Emerson | NI debreceni leányvállalatának pénteki tudományos élménynapján. Több mint ezer diáknak mutatták meg a STEM világának sokszínűségét.

Cellulóz alapú és biológiailag lebomló anyagokat használ adalékanyagként, illetve membránként. Ezek a főbb jellemzői annak az újratölthető cink-levegő akkumulátornak, melynek prototípusát a Debreceni Egyetem kutatói fejlesztették ki. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos, ismeretterjesztő sorozatának legújabb riportjában.

Megkezdte működését a Zöld Őrszem nevű Debreceni Környezeti Ellenőrző Rendszer, amelyet Debrecen Megyei Jogú Város önkormányzata és a Debreceni Egyetem közösen hozott létre és működtet. A legkorszerűbb műszerekkel 16 helyszínen mérik a levegő, a víz, a föld, a zaj és a biodiverzitás állapotát a városban. A projekt keretében a Debreceni Egyetemen folytatott magas színvonalú tudományos tevékenység a gyakorlatban is a debreceniek szolgálatába áll.

Idén is meghirdeti hagyományos nyári táborát a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara. A minden évben nagy sikerrel megrendezett egyhetes táborban bemutatják a jövő generációjának a természettudományos kutatómunka, a mérnöki fejlesztések kihívásait és szépségeit.

A Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kara adott otthont a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Fizika, Földtudományok és Matematika (FIFÖMA) Szekciójának április 22-25. között. A megmérettetésen a Debreceni Egyetem hallgatói kiváló eredményekkel zártak.

Idén is nívós versennyel emlékeztek a Debreceni Egyetem egykori hallgatójára, a Biológiai Intézet volt oktatójára, Less Nándor növényföldrajzosra. Az általános- és középiskolásoknak meghirdetett földrajzverseny döntőjére már 32 éve érkeznek az ország minden szegletéből ifjú tehetségek.

A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának tizenegy hallgatója, valamint egy, a karon kutatómunkát folytató középiskolás diák is ismertette kutatási eredményeit a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Biológia Szekciójában. Ketten dobogós helyezést értek el, hárman pedig különdíjjal gazdagodtak.

Nagy sikerrel rendezték meg a Debreceni Egyetemen a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Kémiai és Vegyipari Szekcióját. Tizenhét tagozatban több mint tíz tudományterületen hangzottak el előadások, a helyi hallgatók mellett az ország számos felsőoktatási intézményéből és a határon túlról is érkeztek ifjú kutatók a tanácskozásra.

Tizenhét tagozatban több mint tíz tudományterületen tartanak előadásokat a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Kémiai és Vegyipari Szekciójában. A Debreceni Egyetemen rendezett tanácskozásra a helyi hallgatók mellett az ország számos felsőoktatási intézményéből érkeztek ifjú kutatók.

Több mint száz pedagógus érkezett a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának hagyományos rendezvényére, a Természettudományos Tárgyakat Tanító Középiskolai Tanárok Fórumára. A tanácskozás remek lehetőséget biztosított, hogy a résztvevők áttekintsék az aktuális szakmai problémákat.

Idén is csatlakozott a Debreceni Egyetem Földtudományi Intézete az európai földrajzi társaságokat összefogó EUGEO nemzetközi eseménysorozatához. Április 4-én, pénteken, a Földrajz Éjszakáján izgalmas programokkal, interaktív bemutatókkal és érdekes előadásokkal várják az érdeklődőket.

Innovatív természetvédelem állatokkal: legeltetés, regeneratív mezőgazdaság és visszavadítás címmel rendezték meg a II. Debreceni Biodiverzitás Konferenciát a Hortobágyi Nemzeti Park Látogatóközpontjában. Az eseményen a Debreceni Egyetem szakemberei is kifejtették álláspontjukat.

A microPublication Biology folyóiratban jelent meg a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar hallgatóinak bevonásával készült vizsgálat leirata, melyben sörökből kimutatható mikrobákat kerestek és elemeztek. Már egy következő publikáció is készül, abban mézsörélesztőket hasonlítanak össze fenotípusosan.

Két védett lepke, a csíkos medvelepke és a sárga gyapjasszövő genomi könyvtárát készítik el a Debreceni Egyetemen a szakemberek egy nemzetközi kooperáció keretében. A kutatók célja, hogy a genetikai struktúrát megismerve segítsék a természetvédelmi menedzsmentet a fajmegőrzésben.

A matematika három hagyományos ágát, az algebrát, az analízist és a geometriát is érinti a Debreceni Egyetem Matematikai Intézet egyetemi docense, Figula Ágota kutatása, melyben a differenciálható nem asszociatív struktúrákat vizsgálta. A tanulmány a neves Journal of Algebrában jelent meg.

Reakciójukban képződhetnek olyan hosszú élettartamú vegyületek, amelyek reakcióba léphetnek a nyersvizekben lévő más komponensekkel, így különböző klórozott, halogénezett vegyületek jelenhetnek meg, amik emberi egészségre károsak – állapították meg a Debreceni Egyetem kutatói.