Hírek természettudomány címkével

A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar 11 hallgatója részesült Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjban az idei tanévben. Az elismeréseket Kun Ferenc dékán és Kozma Gábor oktatási dékánhelyettes adta át a legkiválóbbaknak.

Ötödik alkalommal szervezte meg a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara a Tudomány Napja a TTK-n rendezvényét. A Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódó esemény egyik küldetése, hogy rámutasson, a kutatási eredmények miként tudnak termékekké, szolgáltatásokká válni, amelyek a társadalom számára is hasznosak.

Mintegy ezer fiatal hallhatott érdekességeket a változékony időjárásról Tóth Tamás meteorológus jóvoltából a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Kalandozások a Természet- és Műszaki Tudományokban című rendezvénysorozata részeként. A Kölcsey Központban tartott eseményen szó esett többek között arról, milyen időjárási szélsőségeket okoz a klímaváltozás.

A körforgásos gazdaságra való átállást is segíti az az együttműködési megállapodás, amit a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológia Kara kötött a Magyar Könnyűipari Szövetséggel szerdán. Első lépésként leginkább a Földtudományi Intézet munkatársai vesznek részt a közös munkában, ugyanakkor a kontraktus a jövőben számos további lehetőséggel szolgálhat majd.

A biodiverzitás-monitorozás szükségességéről, a korszerű adatgyűjtési módszerekről, a monitorozással szerzett információk társadalmi-gazdasági hasznosításáról, valamint a Debreceni Egyetem környezeti ellenőrző rendszerének elindításáról, a munka jelenlegi fázisairól is szó volt az I. Biodiverzitás Konferencián.

Ünnepélyes keretek között fogadta a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara az ötven, hatvan és hatvanöt éve végzett hallgatóit. A díszoklevél-átadón több mint százan vették át diplomájukat. A jubilánsok mellett a kar oktatóinak, kutatóinak kiemelkedő szakmai munkáját is díjazták.

Kis Szabolcs, a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar korábbi hallgatója, a DE Juhász-Nagy Pál Doktori Iskola első évfolyamos PhD-hallgatója, a HUN-REN–DE Természetvédelmi Biológiai Kutatócsoport tudományos segédmunkatársa nyerte el a Kitaibelia botanikai-természetvédelmi folyóirat kiváló közleménye díjat, melyet ünnepélyes keretek között vehetett át Kun Ferenctől, a Természettudományi és Technológiai Kar dékánjától, a lap felelős kiadójától.

Felelevenítették a múlt eseményeit és a jelen sikereit is méltatták a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar fennállásának 75. évfordulója tiszteletére rendezett ünnepségen csütörtökön. A jubileum alkalmából Pro Facultate és Pro Meritis díjakat adtak át.

A szajgák és az ázsiai muflonok, azaz az argáli juhok állnak a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Növénytani Tanszékén működő Evolúciós Genomikai Kutatócsoport és a Mongol Tudományos Akadémia (MgTA) Biológiai Intézet legújabb közös projektjének középpontjában. Az újabb magyar-mongol kutatómunka az MTA mobilitási pályázatának jóvoltából valósul meg.

Háromszáz szakember részvételével, a Debreceni Egyetemen rendezik a napokban a 36. Eurosensors Nemzetközi Konferenciát. A nagyszabású tudományos tanácskozás nulladik napján egy nemzetközi iskola keretén belül a PhD-hallgatók ismerkedhettek meg a legújabb eredményekkel. Hétfőn a hivatalos megnyitóval pedig kezdetét vette a háromnapos konferencia, melyre mintegy negyven országból érkeztek.

Idén is nagy sikert aratott a Debreceni Egyetem TTK Nyári Tábora. A 11. alkalommal életre hívott, középiskolásoknak meghirdetett táborban ezúttal 105 szerencsés diák vehetett részt, akik innovatív kutatási projektekbe kapcsolódhattak be, emellett pedig a kar intézeteivel és képzéseivel ismerkedhettek.

A Debreceni Egyetem ad otthont a Magyar Meteorológiai Társaság (MMT) Aktuális kihívások a meteorológiában – fókuszban a megújulóenergia-szektor meteorológiai támogatása címmel meghirdetett, XXXIX. Vándorgyűlésének. A konferencián egyebek mellett az energiaszektor igényei, valamint a megújuló energiatermelés számára fontos sugárzás- és szél-előrejelzéssel kapcsolatos meteorológiai fejlesztések is szóba kerülnek.

Megújította együttműködését a Debreceni Egyetem Botanikus Kertje és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága. A megállapodás nyomán a Nagyerdő szélén található kert ezentúl nemcsak a természetből eltűnőben lévő, vagy kipusztult védett növények megőrzésében, szaporításában és visszatelepítésükben segíti a nemzeti parkot, hanem tervezik és elvégzik a visszatelepített növények utógondozását, nyomon követését is.

A sugarasúszójú halakat vizsgálva, több mint 7600 faj elemzését követően arra jutottak a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karán működő HUN-REN-DE Reproduktív Stratégiák Evolúciója Kutatócsoport tagjai, hogy a gondozás evolúciósan instabil tulajdonság a halaknál, viszont a belső megtermékenyítés különféle módjai képesek stabilizálni. Az erről szóló publikáció a neves Evolution folyóiratban jelent meg.

A klímaváltozás és az édesvizek szervesanyag-tartalmának növekedése miatt olyan cianobaktériumok is elszaporodtak, amelyek a vízi életközösségekre, de akár az emberi egészségre nézve is káros hatású toxinokat termelnek. A Debreceni Egyetem TTK BÖI Növénytani Tanszék Növényi Sejt- és Fejlődésbiológiai Kutatócsoportja ezeknek a toxinoknak a sejtszintű hatásait vizsgálta modell- és vízinövényekben, laboratóriumi körülmények között.

Poszterdíjjal jutalmazták a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar másodéves kémia PhD-hallgatója, Sándor Balázs munkáját Európa legnagyobb kémiai kongresszusán, a EuChemS Chemistry Congress-en.

Bár túl vagyunk a hőség tetőzésén, a folytatásban is 30 fokot meghaladó hőmérséklet várható, és a trendek azt mutatják, a klímaváltozás hatására a hőhullámokra hosszútávon is számíthatunk. A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar szakemberei hőkamerával végzett mérései is bizonyították a napokban, hogy a különböző borítású felszínek között óriási különbség lehet a hőmérsékletet illetően.

Több mint háromszázan szereztek diplomát a most záruló félévben a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karán, a frissen végzettek a csütörtökön tartott ünnepségeken tettek esküt és vehették át okleveleiket a Főépület Díszudvarán.

A nemzetközi hírű debreceni algebrai iskola vezetője, a Halle-Wittenbergi Luther Márton Egyetem modern algebrai iskolájának alapítója, Kertész Andor életpályáját elevenítette fel a Debreceni Egyetem Matematikai Intézete és az MTA Debreceni Területi Bizottság Matematikai Munkabizottsága. A jogelőd Kossuth Lajos Tudományegyetem Algebra és Számelmélet Tanszék egykori tanszékvezető egyetemi tanárára tanítványai és tisztelői emlékeztek halálának ötvenedik évfordulója alkalmából.

Interaktív tudományos showműsorban volt része annak a mintegy 1200 fiatalnak, aki ellátogatott a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara (DE TTK) által életre hívott Kalandozások a természet- és műszaki tudományokban című rendezvénysorozat második előadására. A Kölcsey Központ Nagytermében tartott eseményen Kiss László akadémikus mutatta be a csillagászat érdekességeit.

A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar (DE TTK) Fizikai Kémiai Tanszék vezetője, Tircsó Gyula nyerte el idén a Polányi Mihály-fődíjat. Az elismerést a Magyar Tudományos Akadémia 197. közgyűléséhez kapcsolódó rendezvénysorozatán adták át. A DE egyetemi tanára ezzel a díjjal nívós társaságba került be.

Megújította és magasabb szintre emelte több évtizedes együttműködését a Debreceni Egyetem és a Teva Gyógyszergyár Zrt. A megállapodása nyomán újabb területekkel egészül ki a kapcsolat, amely egyebek mellett kiterjed majd a hallgatók gyakorlati képzésének erősítésére is. Elkezdődött a Teva Ösztöndíj Program részleteinek kidolgozása is.

Négy szekcióban 28 pályamunkát mutattak be a hallgatók a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar (DE TTK) Tavaszi Tudományos Diákköri Konferenciáján. A zsűri értékelése alapján 13 TTK-s hallgató vehet részt jövőre a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencián.

Új ipari szereplővel, a TopoLynx Kft.-vel kötött együttműködési megállapodást a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara (DE TTK). A felek mind az oktatási, mind a kutatási tevékenységek területén segítik majd egymást, illetve a cég szoftverhozzáférési lehetőséget biztosít a TTK oktatói és hallgatói részére.

Több mint hetven előadás hangzik el és tizenöt cég mutatja be szolgáltatásait, termékeit a 15. Térinformatikai Konferencián és Szakkiállításon a Debreceni Egyetemen. A legmodernebb eszközökről, a legfrissebb fejlesztésekről és tudományos eredményekről tanácskoznak a szakemberek a csütörtökön kezdődött kétnapos, országos rendezvényen.