Hírek agrártudomány címkével

Mezőgazdasági partnerséget kezdeményez a Debreceni Egyetemmel Ningbo város Agrár- és Vidékfejlesztési Ügyek Hivatala. A jelentős kínai kikötő és kereskedelmi központ delegációja oktatási és tudományos kapcsolatok indítását tervezi, a részleteket együttműködési megállapodásban rögzítették az egyetemen tett látogatáson.

A szeptemberben induló képzésekről, felvételi praktikákról és a hallgatói életről is részletes információkat kaphattak azok, akik ellátogattak a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar keddi nyílt napjára. Érdeklődőkben egyáltalán nem volt hiány.

Hogyan fordítják le a növények az epigenetika nyelvére a növényi kommunikáció jeleit? A Debreceni Egyetem MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központ kutatói az Európai Tudományos és Technológiai Együttműködés (COST – European Cooperation in Science and Technology) keretében vizsgálták a növények kommunikációs kémiai vagy fizikai eszközeit. Eredményeiket a növénytudomány vezető nemzetközi szaklapjában, a Trends in Plant Science-ben publikálták.

A sikerhez és a versenyképességhez folyamatosan megújuló tudásra van szükség – hangsúlyozta Jakab István, a magyar Országgyűlés alelnöke a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar szombati diplomaosztóján. A Debreceni Egyetem Főépületének Díszudvarán rendezett ünnepségén a kar több mint kétszáz végzős hallgatója vette át oklevelét.

Növénytanból, állatélettanból és élelmiszer-ismeretekből is számot adtak tudásukról az idei Középiskolai Tanulmányi Verseny döntőjébe jutott diákok a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán. Ebben az évben harminchárom diák jutott a tanulmányi verseny döntőjébe.

A Debreceni Egyetem kutatóinak vizsgálatai szerint a csemegekukorica-fogyasztás nem növeli az elhízás vagy a diabétesz kockázatát, magas lutein- és zeaxantintartalma révén ugyanakkor hozzájárulhat a szem egészségének megőrzéséhez, illetve bizonyos kognitív képességek javításához. A Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az Általános Orvostudományi Kar közös négyéves kutatási programjának eredményeiről pénteken számoltak be a szakemberek.

A talajok vízmegkötő és -áteresztő képességének, szervesanyag-tartalmának és különböző hullámhosszokon végzett szenzoros vizsgálatában is részt vehettek középiskolások és egyetemisták a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar talajok világnapja kapcsán szervezett ismeretterjesztő rendezvényén. A kutatók interaktív feladatokkal igyekeztek bevonni a fiatalokat, hogy felhívják a figyelmet talajaink állapotára. A rendezvényhez szakmai előadások és tematikus fotópályázat is kapcsolódott.

Miért is szerethetők a darazsak, a pókok és a nünükék? Tényleg az invazív szúnyogfajok hordozhatják elsősorban hazánkban a malária vagy éppen a nyugat-nílusi láz vírusát? Miért ragaszkodnak annyira a városi élethez a varjak? Városban élő vadállatok, vadállatokkal élő városiak. Az ember-vadvilág konfliktusairól volt szó a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék minikonferenciáján.

Az energiafűz-, a cukorrépa-, a tritikálé- és a paprikanemesítés tudományos eredményei, a hazai növénytermelés és kertészet biológiai és genetikai alapjait érintő poliploidizáció, növényi sejtosztódás is téma volt a III. Növénynemesítési Emléknapon és Konferencián. A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar által szervezett szakmai rendezvény emléket állított Havas László biológus munkásságának is.

Hat szekcióban harminckilenc előadás hangzott el a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar idei Tudományos Diákköri Konferenciáján. A legtöbb tanulmányt az állattenyésztés, a növénytudomány és a növényvédelem, valamint a természetvédelem tématerületén mutatták be a hallgatók.

Növénytermesztés, kertészet, géptan és növényvédelem – egyebek mellett ezeken a területeken mérték össze tudásukat a régió agrár-szakgimnáziumainak, szakiskoláinak, illetve technikumainak diákjai a II. Tormay Béla Szakmai Tanulmányi Versenyen. A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar kétnapos, középiskoláknak meghirdetett szakmai versenyén mintegy húsz csapat csaknem hatvan diákja vett részt.

Önkéntes egyesületek, alapítványok, kistermelők, illetve a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar intézetei, tanszékei várták a látogatókat kedden a Zöld Börzén, a Debreceni Egyetem Böszörményi úti campusán. A környezettudatosság és talajvédelem témakörében előadásokat is tartottak a rendezvényen.

A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karával, valamint Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karával együttműködő vállalati partnerekkel találkozhattak kedden a leendő mesterszakos hallgatók. A fórumon a duális képzési forma tapasztalatairól, illetve a szakmai gyakorlati lehetőségekről tájékozódhattak.

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar kiemelkedő tanulmányi eredményű és szakmai téren kimagasló teljesítményt nyújtó hallgatói vehették át a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjukat csütörtökön. Ebben az évben az agrárkar nyolc hallgatója nyerte el a tanulmányi támogatást.

A nagytestű házi galambfajták eredetét, genetikai sokszínűségét vizsgálták a Debreceni Egyetem MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központjának kutatói. Tudományos eredményeiket a szakterület egyik vezető tudományos szakfolyóiratában, a D1-es Poultry Science-ben publikálták.

A globális és lokális környezeti, valamint társadalmi változások növényvédelemre és az élelmiszerbiztonságra gyakorolt hatásairól, a károsítók intenzív földrajzi elterjedésének következményeiről, továbbá az új, korszerű növényvédelmi lehetőségekről volt szó szerdán a 29. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon. A Debreceni Egyetem Növényvédelmi Intézete által szervezett nemzetközi szakmai rendezvényen hagyományosan átadták a Gulyás Antal-emlékérmet, amelyet idén Tarjányi József növényorvos vehetett át.

Az urbanizáció hatásaira keresték a hosszútávon is fenntartható, komplex környezeti megoldásokat a szakemberek a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara, a Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratórium és a Magyar Tudományos Akadémia Bognár József Közgazdaság-kutató Alapítvány közös angol nyelvű konferenciáján.

Mintegy háromszáz adag almát és friss péksüteményt osztottak ki szerdán délelőtt a Böszörményi úti campuson, ahol hagyományteremtő szándékkal, első alkalommal szervezett Bringás reggelit a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK), valamint a Gazdaságtudományi Kar (GTK).

Az eredményes talajművelés eljárásait, eszközeit, technológiáit, valamint az adatvezérelt megközelítést is részletesen bemutatták a gazdálkodóknak és leendő agrárszakembereknek az UD Agrár Kft. pénteki workshop-ján. Az előadásokat követően gyakorlati bemutatót is tartottak a Pallagi Kertészeti Kísérleti Telepen.

A precíziós mezőgazdaság állt a XX. Tiszántúli Agrártudományi Napok középpontjában a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán. A szakemberek többek között a mesterséges intelligencia alkalmazhatóságáról, a precíziós nemesítés innovatív lehetőségeiről, a körforgásos gazdálkodásról és a vízgazdálkodás aktualitásairól is tanácskoztak.

A juh- és kecskeágazat fellendülését támogató innovatív technológiák meghonosításán dolgoztak a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság szakemberei egy most záruló hároméves nemzetközi projekt keretében. A Sm@rt programban a hazai bemutatónapok és workshopok mellett szakmai összefoglalókat, technológiai leírásokat és költség-haszon elemzéseket állítottak össze.

A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára – jelentette ki Harsányi Endre agrár- és élelmiszertudomány fejlesztéséért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettes az elnyert pályázat nyitórendezvényén a Nyíregyházi Kutatóintézetben. A Vidékfejlesztési Programban megvalósuló projekt célja az üzemek korszerűsítése mellett a tudásátadás, az innovációs és tudományos eredmények megismertetése is.

A Debreceni Egyetemen tanuló amerikai hallgatók számának növelését szorgalmazza és ehhez közbenjárását is ajánlja a Pennsylvania Farmers Union elnöke. Michael Kovach szeptember 12-én, csütörtökön tett látogatást az intézményben.

Több mint száz egykori hallgatóját köszöntötte jubileumi diplomaosztó ünnepségen a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara (DE MÉK) pénteken a Böszörményi úti campuson. Az intézmény agrármérnökei arany, gyémánt és vas oklevelet vehettek át diplomaszerzésük évfordulója alkalmából.

Kényszer vagy lehetőség, a hazai kukorica- és napraforgó-termesztés jövője címmel tartotta meg az idei, immár XXVII. Kukorica-, Napraforgó- és Szójatanácskozást a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság és a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Növénytudományi Intézete. A szakmai rendezvényen elhangzott: idén a kukorica- és a napraforgótermés is jelentősen elmarad a tavalyi mennyiségtől.