A Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kara adott otthont a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Fizika, Földtudományok és Matematika (FIFÖMA) Szekciójának április 22-25. között. A megmérettetésen a Debreceni Egyetem hallgatói kiváló eredményekkel zártak.
Hírek természettudomány címkével
Idén is nívós versennyel emlékeztek a Debreceni Egyetem egykori hallgatójára, a Biológiai Intézet volt oktatójára, Less Nándor növényföldrajzosra. Az általános- és középiskolásoknak meghirdetett földrajzverseny döntőjére már 32 éve érkeznek az ország minden szegletéből ifjú tehetségek.
A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának tizenegy hallgatója, valamint egy, a karon kutatómunkát folytató középiskolás diák is ismertette kutatási eredményeit a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Biológia Szekciójában. Ketten dobogós helyezést értek el, hárman pedig különdíjjal gazdagodtak.
Nagy sikerrel rendezték meg a Debreceni Egyetemen a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Kémiai és Vegyipari Szekcióját. Tizenhét tagozatban több mint tíz tudományterületen hangzottak el előadások, a helyi hallgatók mellett az ország számos felsőoktatási intézményéből és a határon túlról is érkeztek ifjú kutatók a tanácskozásra.
Tizenhét tagozatban több mint tíz tudományterületen tartanak előadásokat a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Kémiai és Vegyipari Szekciójában. A Debreceni Egyetemen rendezett tanácskozásra a helyi hallgatók mellett az ország számos felsőoktatási intézményéből érkeztek ifjú kutatók.
Több mint száz pedagógus érkezett a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának hagyományos rendezvényére, a Természettudományos Tárgyakat Tanító Középiskolai Tanárok Fórumára. A tanácskozás remek lehetőséget biztosított, hogy a résztvevők áttekintsék az aktuális szakmai problémákat.
Idén is csatlakozott a Debreceni Egyetem Földtudományi Intézete az európai földrajzi társaságokat összefogó EUGEO nemzetközi eseménysorozatához. Április 4-én, pénteken, a Földrajz Éjszakáján izgalmas programokkal, interaktív bemutatókkal és érdekes előadásokkal várják az érdeklődőket.
Innovatív természetvédelem állatokkal: legeltetés, regeneratív mezőgazdaság és visszavadítás címmel rendezték meg a II. Debreceni Biodiverzitás Konferenciát a Hortobágyi Nemzeti Park Látogatóközpontjában. Az eseményen a Debreceni Egyetem szakemberei is kifejtették álláspontjukat.
A microPublication Biology folyóiratban jelent meg a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar hallgatóinak bevonásával készült vizsgálat leirata, melyben sörökből kimutatható mikrobákat kerestek és elemeztek. Már egy következő publikáció is készül, abban mézsörélesztőket hasonlítanak össze fenotípusosan.
Két védett lepke, a csíkos medvelepke és a sárga gyapjasszövő genomi könyvtárát készítik el a Debreceni Egyetemen a szakemberek egy nemzetközi kooperáció keretében. A kutatók célja, hogy a genetikai struktúrát megismerve segítsék a természetvédelmi menedzsmentet a fajmegőrzésben.
A matematika három hagyományos ágát, az algebrát, az analízist és a geometriát is érinti a Debreceni Egyetem Matematikai Intézet egyetemi docense, Figula Ágota kutatása, melyben a differenciálható nem asszociatív struktúrákat vizsgálta. A tanulmány a neves Journal of Algebrában jelent meg.
Reakciójukban képződhetnek olyan hosszú élettartamú vegyületek, amelyek reakcióba léphetnek a nyersvizekben lévő más komponensekkel, így különböző klórozott, halogénezett vegyületek jelenhetnek meg, amik emberi egészségre károsak – állapították meg a Debreceni Egyetem kutatói.
A tavaszi félévben is folytatódik a Science Cafe, a Debreceni Egyetem (DE) Tudományos Igazgatóságának ismeretterjesztő sorozata. Elsőként Anyag és fény párbeszéde – a spektroszkópia titkai címmel Csarnovics István, a DE Természettudományi és Technológiai Kar (TTK) Fizikai Intézet Kísérleti Fizikai Tanszék docense tart előadást február 26-án, szerdán 17 órától a KARAKTER 1517 Könyvesbolt és Kávézóban.
Nemcsak a múltat idézi meg, hanem a jelen és a jövő generációi számára is útmutatást nyújt Lóki József könyve, melyet a Debreceni Egyetem Földtudományi Intézet fennállásának 110. évfordulója ihletett.
Mintegy ezer diák érkezett a Kölcsey Központ Nagytermébe csütörtökön, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara által életre hívott, Kalandozások a Természet- és Műszaki Tudományokban elnevezésű rendezvénysorozat negyedik állomására. Ezúttal Prószéky Gábor, a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont főigazgatója tartott előadást Érti-e a mesterséges intelligencia a nyelvet vagy csak úgy csinál? címmel.
Nyolcadik alkalommal tartotta meg a MOL Petrolkémia duális tanévnyitóját Tiszaújvárosban. Az ünnepségen köszöntötték az új évfolyam hallgatóit és a végzősöket is. A 2025/26-os keresztféléves szemeszterben tizenketten kezdik meg tanulmányaikat a vállalatnál, közülük kilencen a Debreceni Egyetem, hárman a Miskolci Egyetem hallgatói.
Robert Freckleton, a University of Sheffield ökológusa, a biodiverzitás monitoring egyik vezető teoretikusa, a komparatív evolúciós modellek nemzetközi tekintélyű kutatója három hónapot tölt el vendégprofesszorként a Debreceni Egyetem Evolúciós Állattani és Humánbiológiai Tanszékén.
Okleveles tanárok, alkalmazott matematikusok, biológusok, biomérnökök, biotechnológusok, fizikusok, hidrobiológusok, vegyészek és vegyészmérnökök kapták meg oklevelüket a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar pénteken tartott diplomaosztóján a Díszudvaron.
Idén is megtartotta a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Intézet Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszék Környezetanalitikai Kutatócsoportja tavaly életre hívott rendezvényét. Ezúttal is a nők szerepét, lehetőségeit, helyzetét járták körbe a tudományos világban.
Nemzetközi tudományos konferenciával tisztelgett a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Matematikai Intézet Analízis Tanszéke születésének 100. évfordulója alkalmából Aczél János és munkássága előtt. A Hajdúszoboszlón tartott rendezvényre több mint ötven kutató érkezett a világ számos pontjáról.
A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara (TTK) elkötelezetten támogatja a megújuló energiaforrások és a fenntarthatóság ügyét. Ennek jegyében a kar együttműködési megállapodást kötött a Magyar Megújuló Energia Szövetséggel. A felek céljai számos területen összhangban állnak, így megalapozott a sikeres kooperáció.
A mozgásmintázat és a térbeli elhelyezkedések lehetőséget kínálnak még további vizsgálódásra abban a kutatásban, melyben a Przewalski ménes társadalmát tanulmányozták szakemberek a Hortobágyon – véli a Debreceni Egyetem viselkedésökológusa, Barta Zoltán, aki tagja volt a kutatócsoportnak. A professzor a korábbi eredményeket bemutató tanulmányért nemrég elnyerte a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díját.
Tudja, milyen ásványok vannak a mobiltelefonban, a fogkrémben és a babahintőporban? Hogyan törnek ki a vulkánok? Mitől drágák a drágakövek? – ezekre a kérdésekre is választ kaphatnak a Debreceni Egyetem szakembereitől a Csapó utcai bevásárlóközpontban pénteken nyílt tárlaton, ahol igazi különlegességeket, többek között világító ásványokat is megcsodálhatnak látogatók.
Látványos kísérletekkel, mikroszkópos vizsgálatokkal és a továbbtanulással kapcsolatos részletes információkkal várta a fiatalokat a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara (TTK) csütörtökön a Csapó utcai bevásárlóközpontban.
A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara (TTK) széles képzési kínálattal várja azokat a fiatalokat, akik a természettudományok vagy a műszaki tudományok iránt érdeklődnek. Legyen szó tanári pályáról, kutatói hivatásról vagy mérnöki karrierről az iparban, a kar olyan tudást nyújt, amellyel végzett hallgatói biztosan helytállnak a munkaerőpiacon.