Csaknem nyolcvan szakember vett részt a magyarországi egyetemeken bűnügyi tudományokat oktatók minden tanév végén esedékes találkozóján, amelynek ezúttal a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara adott otthont, folytatva ezzel egy több évtizedes hagyományt. A rendezvény elsősorban tudományos programokat kínált, de lehetőséget teremtett szakmai kapcsolatok kiépítésére, ápolására is.
Hírek oktatás címkével
Gazdasági ismeretek témakörben indít hiánypótló érettségifelkészítő képzést a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara a Debreceni Tankerületi Központtal együttműködve, a DE Balásházy János Gyakorló Technikuma, Gimnáziuma és Kollégiumával, valamint a Medgyessy Ferenc Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Technikummal partnerségben. A szeptemberben induló kurzusra június 10-től jelentkezhetnek a középiskolások.
Az üzleti doktori képzés beindítása nemcsak a képzési portfólió fejlesztésének része, hanem presztízskérdés, ami jelentősen hozzájárulhat az egyetem nemzetköziesítéséhez – jelentette ki Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja egy, a témában rendezett kerekasztal-beszélgetésen. A tanácskozáson egyebek mellett szó volt az új doktori képzés kutatás-fejlesztésben betöltendő szerepéről és jövőjéről is.
Idén is elkészítette a felvételi adatok alapján legjobban teljesítő középiskolák rangsorát a Debreceni Egyetem. A pályaorientáció erősítése céljából indított, beiskolázást ösztönző programban a legkiválóbb eredményeket elért tizenhét középiskola oktatási tevékenységét jutalmazta az intézmény.
Közös történelmi és helytörténeti konferenciát szervezett a Debreceni Egyetem és Tiszafüred önkormányzata. A tudományos tanácskozás célja az intézmény és a település együttműködésének erősítése mellett az volt, hogy felhívják a figyelmet egy készülő településtörténeti monográfiai kötetre, amelynek megírásában a helyi kutatók mellett a Debreceni Egyetem szakemberei is részt vesznek.
Több mint száz pedagógus érkezett a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának hagyományos rendezvényére, a Természettudományos Tárgyakat Tanító Középiskolai Tanárok Fórumára. A tanácskozás remek lehetőséget biztosított, hogy a résztvevők áttekintsék az aktuális szakmai problémákat.
Jubileumi, tizedik alkalommal szervezi meg közös továbbképzését április 2-4. között a Debreceni Egyetem (DE) és a Debrecen Business Service Centers (DBSC) Kerekasztal. A gyakorlatorientált ismereteket ezúttal a Debreceni Tankerület intézményeinek tíz oktatója sajátíthatja el.
A gyakorlatorientált és értékközpontú tanárképzés megvalósítása érdekében indult együttműködés eredményeiről, az eddigi tapasztalatokról számoltak be a pilot programban részt vevő Debreceni Egyetem, Nyíregyházi Egyetem és egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem vezetői a Learning Centerben szerdán rendezett szakmai workshopon.
Egyedülálló és hiánypótló szabadon választható kurzust indít a Debreceni Egyetem Informatikai Kara Korszerű mesterséges intelligencia címmel. A tizenhárom héten át tartó képzésben résztvevők átfogó képet kaphatnak az MI alapvető fogalmairól, működési elveiről és gyakorlati alkalmazásairól.
Megújított osztatlan tanárképzést indított a Debreceni Egyetem két partnerintézménnyel, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemmel és a Nyíregyházi Egyetemmel. A Nemzeti Alaptantervre és a szakos kerettantervekre fókuszáló képzés fontos része az iskolai tanítási gyakorlatok számának növelése, emellett a hallgatók jelentős tudományos modult is kapnak.
Új felvételi és pontszámítási szabályok, munkaerőpiaci igények, elvárt készségek, valamint képességek – mindezekről tájékozódhattak a Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Technikuma, Gimnáziuma és Kollégiuma diákjai a pénteken rendezett pályaorientációs napon. A rendezvényen bemutatkoztak a Debreceni Egyetem karai is.
Hazánk legjobb vidéki gyakorlóiskolája, 2024-ben az egyetemi felvételi rangsorban a 19., a történelem érettségi eredményei alapján az ország legjobb gimnáziuma a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája. Az országosan ismert és elismert intézménybe Debrecen és Hajdú-Bihar mellett több vármegyéből és a határon túlról is érkeznek a tanulni vágyó diákok, akik a két hat évfolyamos osztály mellett öt évfolyamos nyelvi előkészítő-tehetséggondozó, négy évfolyamos gazdasági, jogi-kommunikációs, műszaki, valamint orvosi-gyógyszerészeti tagozatos osztályba jelentkezhetnek.
Több mint hatvan oktatási intézmény és vállalat képviseltette magát a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar társszervezésében megvalósult hétfői konferencián, amelyen a pedagógusok szerezhettek értékes tapasztalatokat és építhettek új kapcsolatokat a munkaerőpiac és az oktatás közötti együttműködés további erősítése érdekében.
Az olvasás-írástanítás legújabb kutatási eredményeit, pedagógiai módszereket és eszközöket mutattak be pénteken a Debreceni Egyetemen, a Belügyminisztérium szakmai konferenciáján. Az eseményen elhangzott, hogy az elmélyült, értő olvasási készségek fejlesztése mellett a stabil vonalvezetésen keresztül, az olvasható íráskép kialakításán túl a kreatív szövegalkotási képesség megteremtésére kell nevelni a tanulókat.
A matematikaoktatás néhány aktuális kérdése a mérnökképzésben címmel tartottak előadásokat és kerekasztal-beszélgetést a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a Debreceni Egyetem Műszaki Karán. A rendezvényen a kar oktatói tapasztalataikat, javaslataikat osztották meg.
Újabb, nemzetközi és hazai szinten is jelentős szakmai tapasztalattal rendelkező énekes dolgozik szeptembertől a Debreceni Egyetem Könnyűzenei Intézetében. A tavaly Magyarországon elsőként elindult kortárs könnyűzenei alapszak oktatói gárdájához Bolyki Balázs Prima-díjas énekes, a világhírű Bolyki Brothers a capella együttes alapító tagja is csatlakozott, a mostani tanévtől az ének főtárgyat oktatja a DE tehetséges hallgatóinak.
A Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar szakmai téren kimagasló, valamint a tanulmányokban kiemelkedő eredményeket elért tizenkét hallgatója kapott idén Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjat. Az elismerést az ETK kari tanácsülésén vehették át a diákok.
A mostani tanévtől kezdődően Galambos Zoltán zenész, producer, hangmérnök is oktatóként dolgozik a Debreceni Egyetemen. A neves szakember a Zeneművészeti Kar kortárs könnyűzene BA képzésén billentyű főtárgyat, zeneelméletet és zenekari gyakorlatot oktat a hallgatóknak.
Többek kötött a mesterséges intelligencia mindennapokban betöltött szerepéről, a felhőszolgáltatásokról, valamint a Debreceni Egyetem Informatikai Karának jövőbemutató kutatási és fejlesztési lehetőségeiről is szó volt a harmincadik alkalommal megrendezett Informatikai Szakmai Napokon. A hallgatók személyesen találkozhattak a kar vállalati és oktatási partnereivel, az aulában elhelyezett standoknál próba-állásinterjúkon is részt vehettek.
A Debreceni Egyetem Onkoradiológiai Klinikája elnyerte az Elekta minősített regionális oktatóközpontja címet. Ez azt jelenti, hogy a jövő évtől a klinikán elméleti és gyakorlati képzéseket indítanak Kelet-Közép-Európa onkoradiológus szakembereinek. Az együttműködésről szóló megállapodást az intézmény és a cég vezetői szerdán írták alá a Debreceni Egyetemen.
A most kezdődött szemesztertől újabb tapasztalt, elismert, népszerű zenészektől tanulhatnak a hallgatók a Debreceni Egyetem kortárs könnyűzene alapképzési szakán. Egyikük a Zeneakadémián végzett Gotthárd Mihály, a Tátrai Tibor vezette godfater. együttes gitárosa, aki szeptembertől a DE Könnyűzenei Intézet gitár főtárgy oktatójaként dolgozik az egyetemen.
Oklevélátadóval zárult szerdán a Debreceni Egyetem (DE) és a Debrecen Business Service Centers (DBSC) Kerekasztal közös pedagógus-továbbképzése. A kurzuson a Debreceni Tankerületi Központ fenntartásában működő intézmények munkatársai vettek részt.
A Debreceni Egyetem (DE) delegációja is köszöntötte Kínában a fennállásának 60. évfordulóját ünneplő Tiencsini Idegennyelvi Egyetemet (TFSU). A két intézmény vezetői a látogatás során szándéknyilatkozatot írtak alá kínai képzés indításáról Debrecenben, emellett a DE részvételével megalakult a TFSU által életre hívott Konfuciusz Intézetek Partnerségi Szövetsége is.
Okleveles építőipari technikusképzés kezdődött a Nyíregyházi Szakképzési Centrum Vásárhelyi Pál Technikumban a Debreceni Egyetem Műszaki Kar és a Nyíregyházi Szakképzési Centrum megállapodásának köszönhetően. Az ötéves oktatást sikeresen zárók jó eséllyel találnak majd munkát vagy tovább is tanulhatnak, például a Debreceni Egyetemen.
Nyolc új testületi tag vehette át megbízólevelét a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) kuratóriumi elnökének munkáját segítő Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület (TTTT) éves ülésén, a Főépület Aulájában. Az eseményen Kossa György kuratóriumi elnök köszöntőjében a TTTT tanácsadói tevékenységének jövőbemutató, innovatív jelentőségére hívta fel a figyelmet.