A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának posztgraduális képzésében részt vevő művészek első félévi bemutatkozó záróvizsgája keretében Johann Strauss Denevér című háromfelvonásos vígoperájának rövidített változatát adják elő meghívott vendégművészekkel közösen február 1-én az egyetem Főépületének Aulájában. A rendhagyó bemutató jótékonysági célt is szolgál.
Hírek tehetséggondozás címkével
Csaknem 28 millió forintot nyert a Debreceni Egyetem a Nemzeti Tehetség Program idén nyáron meghirdetett pályázatain. Az intézmény a hazai és határon túli magyar nyelvű szakkollégiumok, a hazai tudományos diákköri műhelyek és rendezvényeik támogatására, valamint 11. évfolyamos tehetséges diákok fejlesztésérére fordítja a forrást.
Idén is megrendezte hagyományos őszi tudományos seregszemléjét a Debreceni Egyetem (DE) Hatvani István Szakkollégiuma. A fiatal tehetségek 7 szekcióban 42 előadás keretében ismertették legfrissebb kutatási eredményeiket a Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában rendezett pénteki eseményen.
Nagy sikerrel rendezte meg 13. alkalommal is a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar hagyományos vetélkedőjét, az Ihrig Károly Tanulmányi Versenyt (IKTV). A középiskolásoknak meghirdetett megmérettetésen idén mind a hat döntős csapat debreceni volt, két-két formáció képviselte a Kossuthot és a Balásházyt, valamint a Mechwart és a Medgyessy diákjai is indultak a győzteseknek járó ötven pontért.
Tíz tagozatban 59 előadást mutattak be a legtehetségesebb hallgatók a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar Tudományos Diákköri Konferenciáján. A kar hallgatói mellett külön tagozatban ezúttal is lehetőséget kaptak középiskolás diákok, akik szintén beszámolhattak az őket foglalkoztató témákban íródott munkájukról.
A legkiválóbb hallgatók kitüntetésével, tudományos előadásokkal, majd kari Tudományos Diákköri Konferenciával emlékeztek meg a Magyar Tudomány Ünnepéről a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karán. A legnagyobb érdeklődés azt az előadást övezte, amelyben arról esett szó, miként lehet alkalmazni az oktatásban a mesterséges intelligenciát.
A Magyar Tudomány Ünnepe programsorozathoz kapcsolódva idén már ötödik alkalommal szervezte meg a Debreceni Egyetem (DE) szakkollégiumainak konferenciáját az intézmény Tudományos Igazgatósága. A keddi szakmai találkozón több mint negyven előadásban számoltak be a fiatal tehetségek kutatásaik legfrissebb eredményeiről.
Átvették okleveleiket hétfőn a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának legújabb demonstrátorai: a 2024/25-ös tanévben a pályázók közül 19-en feleltek meg a követelményeknek. A hallgatók közvetlenül a tanszékek, intézetek oktató-kutató munkájába kapcsolódnak be.
Negyvenhárom, példaértékű tudományos munkát végzett szakembernek adta át a Publikációs Díjat, valamint a Kiválósági PhD Ösztöndíjat az egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriuma és az intézmény vezetése hétfőn. Az elismerésekkel a GTIDEA amellett, hogy életpályamodellt kínál a jövő tudósainak, publikálásra ösztönzi a kutatókat.
A Debreceni Egyetemen nyitotta meg tizennegyedik tanévét hazánk tizenegy roma szakkollégiuma. A szeptember 1-ig tartó háromnapos rendezvényre az ország minden szegletéből érkeztek hátrányos helyzetű hallgatók, hogy közösen kezdjék meg az őszi szemesztert.
Sikeresen szerepelt a Debreceni Egyetem az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP), valamint az EKÖP Kooperatív Doktori Program (KDP) pályázatain. Az intézmény oktatói, kutatói, hallgatói közül a két kategóriában összesen 277-en nyertek támogatást tudományos munkájuk folyatásához.
Az emberi jogok és a klímavédelem kapcsolatáról, a kis lélekszámú települések fejlesztési lehetőségeiről, valamint a jegyzői jogállás változásáról szóló kutatásokról is beszámoltak hallgatók a Debreceni Egyetem Marton Géza Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájának Doktorandusz Konferenciáján. A pénteki rendezvényen 65-en mutatták be legújabb kutatási eredményeiket.
Bemutató előadásokat tartottak a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája középiskolásai a Műszaki Karon hétfőn. A két intézmény közös tehetséggondozó programjának zárásaként 14 tanuló arról adott számot, mit tanultak az egyetem oktatóitól az elmúlt fél évben a 3D nyomtatásról, a VR technológiáról, a mechanikai mérésekről, valamint a drónokról és a radartechnológiáról.
A hagyományokhoz híven idén is megrendezte családi sportnapját a Debreceni Egyetem Óvodája. A gyerekek és hozzátartozóik játékos feladatok közben tapasztalhatták meg a mozgás örömének közös élményét.
A reneszánsz szabadulószobákból kijutva, a kor olasz építészeti remekeit bebarangolva egészen a Loire-menti kastélyokig kalauzolták a diákok az érdeklődőket a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája idei Tehetségnapján. A tanulók különleges programokon keresztül mutatták be kreativitásukat, ügyességüket és tudásukat az intézmény Csengő utcai feladatellátási helyén.
Miként segíti a Debreceni Egyetem profi sportoló hallgatóit a mentorprogramon keresztül, mi történik az intézmény Noszvaj-Síkfőkúton található Soó Rezső Kutatóházával és hogyan alakul át az afrikai nők gazdaságban betöltött szerepe – egyebek mellett ezekről is lehet olvasni az Egyetemi Élet új számában.
Két részből tevődött össze a DEViK Klub aktuális félévének zárófelvonása: a résztvevők előbb egy kanapébeszélgetést hallgathattak meg, a téma a generáción átívelő családi vállalkozás volt. Az est második felében pedig következett a mentortalálkozó, melyen lehetőségük volt a hallgatóknak kötetlenebb módon beszélgetni tapasztalt vezetőkkel és szakemberekkel.
Tíz tagozatban ismertették tudományos munkájuk eredményeit a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar (DE GTK) hallgatói kedden. Idén először középiskolások is beszámolhattak az őket foglalkoztató témákban íródott munkájukról a kar Tudományos Diákköri Konferenciáján.
Megtartotta Tavaszi Tudományos Hallgatói Konferenciáját a Debreceni Egyetem Hatvani István Szakkollégiuma. Hét szekcióban hatvan előadás hangzott el pénteken a DAB Székházban, ahol új tanácstagokat is kineveztek.
Hagyományteremtő szándékkal rendezett Tehetségfórumot a Debreceni Egyetem (DE) Tudományos Igazgatósága. Az Egyetemi Templomban tartott csütörtöki szakmai tanácskozás lehetőséget kínált a régióban működő oktatási intézmények és tehetséggondozással foglalkozó szervezetek képviselői számára, hogy megismerjék az egyetem Tehetséggondozó Programját, a DETEP-et, valamint az azt koordináló testület, a DE Tehetségtanács tevékenységét.
Dupla rendezvénnyel jelentkezett a Debreceni Egyetem Mérnöki és Üzletfejlesztési Innovációs Intézete (MÜZLI). A Learning Centerben tartott Pódiumon a Gartner magyarországi és bulgáriai képviseletének vezetője, Papp László osztotta meg gondolatait a kor technológiai kihívásait illetően, az Alumni Party-n pedig a MÜZLI mesteroktatói vezetői tapasztalataikról, karrierváltásról beszélgettek a hallgatókkal.
A nők helyzetéről, karrierlehetőségeiről, a munka és a magánélet egyensúlyáról esett szó a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar Vezetés- és Szervezéstudományi Intézete és a Humán Szakemberek Országos Szövetsége Debreceni HR Klub által szervezett kanapébeszélgetésén, ahol az agrárium területén dolgozó négy sikeres női vezető osztotta meg gondolatait.
Osztrák és lengyel hallgatók, valamint oktatók tanulmányozták a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar munkáját az Erasmus+ BIP program keretében. Az egyhetes szeminárium alatt a hazai gyógy-, óvoda- és szociálpedagógia elméleti és gyakorlati hátterével ismerkedhettek meg a hajdúböszörményi karon, valamint annak partnerintézményeiben.
A Debreceni Egyetem hallgatói és kutatói közül került ki hazánk legtöbb Fulbright ösztöndíjasa – hangzott el a világ legrangosabb ösztöndíjprogramjának idei pályázatait bemutató tájékoztatón a Debreceni Egyetem Nemzetközi Irodájában. A Fulbright révén évente 25 hazai hallgató, kutató, illetve oktató számára nyílik lehetőség tudományos kutatói munkára, szakmai tapasztalatszerzésre az Amerikai Egyesült Államokban.
Debreceni diák sikerével zárult a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karának középiskolásoknak meghirdetett harmadik Természettudományos Versenye, a GYKTV. A 15 versenyzőnek négyféle feladatot kellett megoldani. A döntősök olyan felvételi pontokkal gazdagodhattak, amelyek sokat érhetnek majd akkor, ha a debreceni gyógyszerészképzésben akarnak továbbtanulni.