Hírek oktatás címkével

A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának posztgraduális képzésében részt vevő művészek első félévi bemutatkozó záróvizsgája keretében Johann Strauss Denevér című háromfelvonásos vígoperájának rövidített változatát adják elő meghívott vendégművészekkel közösen február 1-én az egyetem Főépületének Aulájában. A rendhagyó bemutató jótékonysági célt is szolgál.

Új felvételi és pontszámítási szabályok, munkaerőpiaci igények, elvárt készségek, valamint képességek – mindezekről tájékozódhattak a Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Technikuma, Gimnáziuma és Kollégiuma diákjai a pénteken rendezett pályaorientációs napon. A rendezvényen bemutatkoztak a Debreceni Egyetem karai is.

Hazánk legjobb vidéki gyakorlóiskolája, 2024-ben az egyetemi felvételi rangsorban a 19., a történelem érettségi eredményei alapján az ország legjobb gimnáziuma a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája. Az országosan ismert és elismert intézménybe Debrecen és Hajdú-Bihar mellett több vármegyéből és a határon túlról is érkeznek a tanulni vágyó diákok, akik a két hat évfolyamos osztály mellett öt évfolyamos nyelvi előkészítő-tehetséggondozó, négy évfolyamos gazdasági, jogi-kommunikációs, műszaki, valamint orvosi-gyógyszerészeti tagozatos osztályba jelentkezhetnek.

Több mint hatvan oktatási intézmény és vállalat képviseltette magát a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar társszervezésében megvalósult hétfői konferencián, amelyen a pedagógusok szerezhettek értékes tapasztalatokat és építhettek új kapcsolatokat a munkaerőpiac és az oktatás közötti együttműködés további erősítése érdekében.

Az olvasás-írástanítás legújabb kutatási eredményeit, pedagógiai módszereket és eszközöket mutattak be pénteken a Debreceni Egyetemen, a Belügyminisztérium szakmai konferenciáján. Az eseményen elhangzott, hogy az elmélyült, értő olvasási készségek fejlesztése mellett a stabil vonalvezetésen keresztül, az olvasható íráskép kialakításán túl a kreatív szövegalkotási képesség megteremtésére kell nevelni a tanulókat.

A matematikaoktatás néhány aktuális kérdése a mérnökképzésben címmel tartottak előadásokat és kerekasztal-beszélgetést a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a Debreceni Egyetem Műszaki Karán. A rendezvényen a kar oktatói tapasztalataikat, javaslataikat osztották meg.

Újabb, nemzetközi és hazai szinten is jelentős szakmai tapasztalattal rendelkező énekes dolgozik szeptembertől a Debreceni Egyetem Könnyűzenei Intézetében. A tavaly Magyarországon elsőként elindult kortárs könnyűzenei alapszak oktatói gárdájához Bolyki Balázs Prima-díjas énekes, a világhírű Bolyki Brothers a capella együttes alapító tagja is csatlakozott, a mostani tanévtől az ének főtárgyat oktatja a DE tehetséges hallgatóinak.

A Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar szakmai téren kimagasló, valamint a tanulmányokban kiemelkedő eredményeket elért tizenkét hallgatója kapott idén Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjat. Az elismerést az ETK kari tanácsülésén vehették át a diákok.

A mostani tanévtől kezdődően Galambos Zoltán zenész, producer, hangmérnök is oktatóként dolgozik a Debreceni Egyetemen. A neves szakember a Zeneművészeti Kar kortárs könnyűzene BA képzésén billentyű főtárgyat, zeneelméletet és zenekari gyakorlatot oktat a hallgatóknak.

Többek kötött a mesterséges intelligencia mindennapokban betöltött szerepéről, a felhőszolgáltatásokról, valamint a Debreceni Egyetem Informatikai Karának jövőbemutató kutatási és fejlesztési lehetőségeiről is szó volt a harmincadik alkalommal megrendezett Informatikai Szakmai Napokon. A hallgatók személyesen találkozhattak a kar vállalati és oktatási partnereivel, az aulában elhelyezett standoknál próba-állásinterjúkon is részt vehettek.

A most kezdődött szemesztertől újabb tapasztalt, elismert, népszerű zenészektől tanulhatnak a hallgatók a Debreceni Egyetem kortárs könnyűzene alapképzési szakán. Egyikük a Zeneakadémián végzett Gotthárd Mihály, a Tátrai Tibor vezette godfater. együttes gitárosa, aki szeptembertől a DE Könnyűzenei Intézet gitár főtárgy oktatójaként dolgozik az egyetemen.

Oklevélátadóval zárult szerdán a Debreceni Egyetem (DE) és a Debrecen Business Service Centers (DBSC) Kerekasztal közös pedagógus-továbbképzése. A kurzuson a Debreceni Tankerületi Központ fenntartásában működő intézmények munkatársai vettek részt.

A Debreceni Egyetem (DE) delegációja is köszöntötte Kínában a fennállásának 60. évfordulóját ünneplő Tiencsini Idegennyelvi Egyetemet (TFSU). A két intézmény vezetői a látogatás során szándéknyilatkozatot írtak alá kínai képzés indításáról Debrecenben, emellett a DE részvételével megalakult a TFSU által életre hívott Konfuciusz Intézetek Partnerségi Szövetsége is.

Okleveles építőipari technikusképzés kezdődött a Nyíregyházi Szakképzési Centrum Vásárhelyi Pál Technikumban a Debreceni Egyetem Műszaki Kar és a Nyíregyházi Szakképzési Centrum megállapodásának köszönhetően. Az ötéves oktatást sikeresen zárók jó eséllyel találnak majd munkát vagy tovább is tanulhatnak, például a Debreceni Egyetemen.

Nyolc új testületi tag vehette át megbízólevelét a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) kuratóriumi elnökének munkáját segítő Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület (TTTT) éves ülésén, a Főépület Aulájában. Az eseményen Kossa György kuratóriumi elnök köszöntőjében a TTTT tanácsadói tevékenységének jövőbemutató, innovatív jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Csak az egymás iránt nyitott, elfogadó és jóra törekvő lelki közösség nyújthat valódi értékeket a felnövekvő generációknak – jelentette ki Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke a hamarosan kezdődő, 5785. zsidó újév alkalmából rendezett díszvacsorán, a Pásti Utcai Orthodox Zsinagógában.

A Debreceni Egyetem oktatási főigazgatója, Pósánné Rácz Annamária szeptember 13-ától a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkáraként folytatja munkáját. Az oktatási szakember 2014 óta vezeti az egyetem oktatási igazgatóságát, majd főigazgatóságát.

Magyar és angol nyelvű kerekasztal-beszélgetésekkel indította idei kurzusait a Debreceni Egyetemen a Debrecen Business Service Centers Kerekasztal. A Karrieralapozó az üzleti szolgáltató szektorban elnevezésű képzés keretében egyetemi szakemberek bevonásával vállalati szakértőktől kaphatnak első kézből információkat a hallgatók.

Több mint 10 500 elsőéves hallgató kezdheti meg felsőfokú tanulmányait szeptembertől a Debreceni Egyetemen. Az intézmény vasárnapi ünnepélyes tanévnyitóján Varga-Bajusz Veronika államtitkár kiemelte, hogy a DE a rangsorokban előre lépve már a világ top 2 százalékában van, több mint 130 országból érkező, csaknem 8 ezer külföldi hallgatója pedig kiemelkedő Közép-Kelet-Európában.

Magyarországon először a Debreceni Egyetem Műszaki Karán adták át a KAIZEN™ Award díjakat. Az elismeréssel olyan cégeket jutalmaztak, amelyek a folyamatos fejlesztést előtérbe helyező japán filozófiai elv alapján működnek. A Műszaki Kar Menedzsment és Vállalkozási Tanszékén is tananyag ez a vállalatirányításban hasznos szemlélet.

A japán nyelv oktatása állt a középpontban azon a nemzetközi, japán nyelvű konferencián, amelynek augusztus 26-27-én első alkalommal adott otthont a Debreceni Egyetem (DE). A Bölcsészettudományi Kar (BTK) Idegennyelvi Központ szervezésében rendezett szakmai tanácskozásra tíz országból érkeztek résztvevők.

A Kisvárdai Szakképzési Centrummal kötött együttműködési megállapodást a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara (DE GTK) az oklevelestechnikus-képzés tekintetében: azon diákok, akik a Kisvárdai SzC Fehérgyarmati Petőfi Sándor Technikumban a 2022/23-as, vagy az azt követő tanévekben kezdik meg tanulmányaikat, és felvételt nyernek a GTK valamely közgazdász alapképzésére, 30 kreditet tudnak majd beszámoltatni.

A felvételizőknek július 10-ig, szerdáig van lehetőségük arra, hogy módosítsák a jelentkezési lapon megjelölt felsőoktatási intézmények sorrendjét a 2024. évi általános felvételi eljárásban. A felvételi során mindenki csak egy helyre vehető fel, ezért érdemes a döntés előtt alaposan megfontolni, melyik intézmény, mely képzését jelölik meg a jelentkezők az első helyen.

Az emberi jogok és a klímavédelem kapcsolatáról, a kis lélekszámú települések fejlesztési lehetőségeiről, valamint a jegyzői jogállás változásáról szóló kutatásokról is beszámoltak hallgatók a Debreceni Egyetem Marton Géza Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájának Doktorandusz Konferenciáján. A pénteki rendezvényen 65-en mutatták be legújabb kutatási eredményeiket.

Alkalomszerű létesítményi tűzoltóság állt szolgálatba a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Nagyerdei Campusán és a Kenézy Gyula Campuson. A negyvenórás tűzoltóképzést elvégző, huszonnégy fős csapat tagjai a mentőhelikopter műszaki paramétereivel ismerkedtek és egy leszállás közben történt vészhelyzet elhárítását szimulálták a Kenézy Gyula Campuson tartott pénteki gyakorlaton.