Megújította három éve kötött együttműködését a Debreceni Egyetem és a malajziai Sunway University. A június 18-án, szerdán aláírt megállapodásnak köszönhetően a jövőben tovább bővülhet az oktatási és tudományos kapcsolat a két intézmény között.
Hírek bölcsészettudomány címkével
Az olasz társadalmat a 19. századi országegyesítéstől kezdve jellemző, a mai napig nyomon követhető ellentétek kialakulásáról, okairól tartott előadást a Rubicon Intézet, az MTA DAB Társadalom- és Történettudományi Szakbizottsága és a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Olasz Tanszékének közös szervezésében Pete László, az intézmény professzora. A rendezvényen az érdeklődők egyúttal megismerkedhettek a professzor Olaszország története – A kezdetektől napjainkig című kötetével is.
Hic Rhodus, hic salta címmel a halál témakörében rendezett konferenciát a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Filozófiai Intézete és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Debreceni Akadémiai Bizottság (DAB) Bölcseleti, Művészet- és Vallástudományi Szakbizottság Filozófiai Munkabizottsága. A szakmai tanácskozás elsősorban a DE Modern Filozófia Doktori Programban részt vevő PhD-hallgatók számára biztosított lehetőséget, hogy bemutassák kutatómunkájuk eddig elért eredményeit.
Az Ünnepi Könyvhét keretében mutatják be június 14-én, szombaton a Debreceni Egyetem és a malajziai Sunway Egyetem munkatársainak közös kutatómunkája alapján készült Xántus és Borneó: Egy 19. századi magyar természettudós Borneó szigetén című kötetet. A Sunway University Press gondozásában megjelent kiadvány Xántus János 1870-es útjáról szóló beszámolóit ismerteti magyar, illetve most először angol nyelvű fordításban.
A tudományos és kulturális folyóirat legújabb számában a Debreceni Egyetem munkatársai, hallgatói egyebek mellett arról írnak, miként lett Debrecen az ország ideiglenes fővárosa 1944-ben. Egy másik cikkből kiderül, hogy Sivirsky Antal magyar születésű író, újságíró, műfordító és tanár életét a magyar irodalom hollandiai terjesztésének, valamint a két ország közötti kulturális kapcsolatok ápolásának szentelte.
Kik vagyunk, honnan jöttünk? címmel második alkalommal szervezett Archeogenetikai Konferenciát a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Magyar Nyelvtudományi Intézet Finnugor Nyelvtudományi Tanszéke. A tanácskozás keretében több tudomány képviselői, köztük nyelvész, történész, archeogenetikus és még matematikus is ismertette a magyarság eredetével kapcsolatos legfrissebb kutatási eredményeit.
Idén Közösségek a tanulás világában címmel rendezte május 29-30-án hagyományos kétnapos konferenciáját közösen a Debreceni Egyetem (DE), a Magyar Nevelés- és Oktatáskutatók Egyesülete a KultúrÁsz Közhasznú Egyesület közreműködésével. A HuCER (Hungarian Conference on Educational Research), valamint a Magyar Nevelés- és Oktatáskutatók Egyesülete (HERA) által 2012 óta évente tartott tudományos tanácskozás ezúttal is a nevelés- és oktatáskutatás aktuális kérdéseit tárgyalta.
Szakmai konferencia keretében ismertették az elkövetkező évekre tervezett, a Balkán jelentőségét új megvilágításba helyező tudományos feltárómunkát a Debreceni Egyetem (DE) Nemzeti Kutatási Kiválóság Program STARTING Kutatópályázatán nyertes kutatócsoportjának tagjai. Az Osztrák-Magyar Monarchia geopolitikai tendenciái és balkáni stratégiája: egyéni források és külpolitikai aktorok (1878-1918) című projektindító csütörtöki workshopnak a DE Bölcsészettudományi Kar (BTK) Történelmi Intézete adott otthont.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem szombathelyi Savaria Egyetemi Központja adott otthont április 22-24. között az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai és Könyvtártudományi Szekciójának. Az eseményen a Debreceni Egyetemet (DE) a Bölcsészettudományi Kar (BTK) 35, valamint a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar (GYGYK) 4 hallgatója képviselte.
Sikeresen szerepeltek a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar (BTK) hallgatói a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Humán Szekciójában. A megmérettetésen részt vevő 42 fiatal bölcsészből 11-en értek el dobogós helyezést, négyen pedig különdíjat érdemeltek ki.
Véget ért az első Dance Week egy hétig tartó programsorozata. A tánc világnapja alkalmából rendezett eseményhez több programmal is csatlakozott a Debreceni Egyetem.
Első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal rendezett közös konferenciát Modern History Symposium címmel a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Történelmi Intézete és a toruń-i Nicolaus Kopernikus Egyetem Hadtörténeti Tanszéke. A tanácskozás elsősorban a modern kor történelmével foglalkozó szakembereknek teremtett lehetőséget arra, hogy bemutassák kutatásaik legfrissebb eredményeit.
Az amerikai Southern Utah University-re is utazhatnak a Debreceni Egyetem hallgatói a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében. A DE és az egyesült államokbeli egyetem egy éve megkötött partnersége kiterjesztéseként született megállapodás a hallgatói mobilitási lehetőségekről, amelyekre elsőként a Bölcsészettudományi Kar hallgatói pályázhatnak.
Néprajzi szabadegyetem keretében mutatta be Csiszár Imre: Agrártermelés és agrártársadalom Hajdúnánáson című kötetét a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK)Néprajztudományi és Muzeológiai Intézete. A Méliusz Juhász Péter Könyvtárban rendezett eseményen az intézmény professzorai méltatták a hiánypótló kiadványt.
Egész napos program során ismerkedhettek az érdeklődők Lengyelországgal, a lengyel történelemmel, kultúrával, népszokásokkal és gasztronómiával, valamint tanulmányi-, ösztöndíj- és álláslehetőségekkel a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Szlavisztikai Intézet szervezésében, együttműködve a budapesti Lengyel Intézettel és a Lengyel Idegenforgalmi Szervezettel. Az április 2-i rendezvény a lengyel–magyar barátság napjához kapcsolódott.
A kultúra, a design, a divat, a reklám, a velük szorosan összekapcsoló fogyasztás, valamint a kortárs trendek és kihívások álltak a középpontjában annak a konferenciának, amely március 27-28-án több helyszínen várta az érdeklődőket. A tanácskozást egy régi hagyományt felélesztve rendezte meg a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Művészeti Központja.
Jubileumi, tizedik alkalommal szervezte meg idén a fordító-tolmács mesterképzésben, valamint az Idegennyelvi Központ szakfordító képzésében résztvevők számára szakmai tanácskozását a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK). A rendezvény kötetlen keretek között teremtett alkalmat arra, hogy a hallgatók megismerkedjenek a szakma műhelytitkaival és bővítsék gyakorlati ismereteiket.
A magyar nép és a magyar nyelv eredetével foglalkozik a Debreceni Egyetem Tudományos Igazgatóság ismeretterjesztő sorozatának következő alkalma. Március 26-án, szerdán Hunok, sumérok és szíriuszi magyarok – a magyar nyelv eredetkérdései című előadásában Maticsák Sándor, a Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelvtudományi Intézet Finnugor Nyelvtudományi Tanszékének vezetője adhat választ a sokakat foglalkoztató kérdésekre.
Miért nem szeretnek a mai fiatalok Jókait olvasni? Hogy került a nemzet írója Munkácsy Mihály Honfoglalás című képére? Hogyan kapcsolódik a nagy mesemondó az 1900-as párizsi világkiállításhoz? Ezekre a kérdésekre is választ kaptak a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája diákjai a Tudós és iskola – tudósiskola tehetséggondozó program keddi rendezvényén.
Az egyetemi újság friss számából kiderül, milyen módszereket alkalmaznak a BTK Művészeti Központjának új kurzusán, ahol a filmkészítés rejtelmeibe nyerhetnek betekintést a hallgatók, valamint a DVSC Matchday Festival részleteiről is beszámol a lap. Számba veszi az új Egyetem Élet mindemellett azt is, hol milyen térplasztikák találhatóak Debrecenben és mit lehet tenni a kertben a tavaszi fagykár megelőzése érdekében.
Politikai, kulturális, vallási és gazdasági átalakulások a 15-16. században (Political, cultural, religious, and economic transformations in the 15th and 16th centuries) címmel rendezett nemzetközi történészkonferenciát a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Történelmi Intézetében működő Magyarország a középkori Európában Kutatócsoport. A szakmai tanácskozáson az intézmény két díszdoktora is előadást tartott.
Rangos szakmai folyóiratban, a Journal of Politeness Research-ben publikálta nyelvészeti kutatásainak eredményeit a Bölcsészettudományi Kar (BTK) Angol-Amerikai Intézet Angol Nyelvészeti nem önálló Tanszék tanársegéde. A tanulmányért és annak megjelenéséért Christina Hodeib elnyerte a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) Publikációs Díját.
A Bölcsészettudományi Kar (BTK) Angol-Amerikai Intézet meghívására csütörtökön a Debreceni Egyetemre (DE) is ellátogatott magyarországi útja során Farkas Endre kanadai magyar költő, író, műfordító. Párjával, a szintén kanadai író Carolyn Marie Souaid-dal műveikből tartottak felolvasást és mutatták be országuk kultúráját az intézmény hallgatóinak.
Pedagógusok és szülők együttműködése a gyermekekért címmel zárókonferencia keretében értékelte eddig elért eredményeit a Magyar Tudományos Akadémia (MTA)-Debreceni Egyetem (DE) Családok és Tanárok Kooperációja Kutatócsoport (CSATOKK). A 2021-ben indult program célja olyan eljárások kialakítása, amelyek fejleszthetik az iskola és a családok tanulmányi eredményességet támogató partnerségét.
KultKredit elnevezéssel szabadon választható tárgyat kínál az intézmény valamennyi hallgatója számára a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Művészeti Központja. A Kulturális és Innovációs Minisztérium Felsőoktatásért és Felnőttképzésért felelős helyettes államtitkársága által koordinált program célja, hogy térítésmentesen biztosítson lehetőséget a különböző kulturális programokban történő részvételre.