Az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány sorozatának legutóbbi alkalmán jövőbemutató kutatási eredményeiket osztották meg a DE szakemberei. A Kenézy-villában tartott előadásokon a GTIDEA Publikációs Díjjal elismert kutatók az orvos-, fogorvos- és egészségtudományok, valamint a pszichológia területén végzett kutatásaikat ismertették.
Hírek Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány címkével
Díszpolgárai sorába fogadta a Debreceni Egyetem Louisiana állam környezetvédelmi miniszterét, a címet a Gróf Tisza István halálának 106. évfordulója alkalmából tartott ünnepi szenátusi ülésen vette át Aurelia Skipwith Giacometto. Az eseményen, melyen az egykori miniszterelnök leszármazottai is részt vettek, kinevezéseket és díjakat is átadtak.
A biodiverzitás-monitorozás szükségességéről, a korszerű adatgyűjtési módszerekről, a monitorozással szerzett információk társadalmi-gazdasági hasznosításáról, valamint a Debreceni Egyetem környezeti ellenőrző rendszerének elindításáról, a munka jelenlegi fázisairól is szó volt az I. Biodiverzitás Konferencián.
Ünnepélyes keretek között fogadta a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara az ötven, hatvan és hatvanöt éve végzett hallgatóit. A díszoklevél-átadón több mint százan vették át diplomájukat. A jubilánsok mellett a kar oktatóinak, kutatóinak kiemelkedő szakmai munkáját is díjazták.
Díszoklevél-átadó ünnepséget rendezett vasárnap a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kara. Az eseményen a jogelőd Kossuth Lajos Tudományegyetemen 50, 60, 65 és 70 éve végzett egykori hallgatók vehettek át jubileumi arany, gyémánt, vas és rubin oklevelet.
A mellrák korai felismerésére és a szűrővizsgálatok fontosságára hívta fel a figyelmet a Magyar Rákellenes Liga Debreceni Alapszervezete és Segítő Szolgálata hétfőn Debrecenben. Évente csaknem háromezren halnak meg emlőrákban Magyarországon, annak ellenére, hogy az idejében diagnosztizált betegség gyógyítható – hangzott el az Összefogás az emlőrák ellen szimpózium és séta elnevezésű rendezvényen.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikáján 1984-ben alakult meg a Gyermekrehabilitációs Központ. A szakterület elmúlt negyven évét tekintették át a szakemberek egy pénteki konferencián. Az eseményen megvitatták többek között a legújabb terápiás lehetőségeket és szó esett a gyógytornászok, a klinikai szakpszichológusok, a gyógypedagógia, a kórházpedagógia, valamint a robotika gyermekrehabilitációban betöltött szerepéről is.
Miként alkalmazható a compliance a gyakorlatban, vagyis hogyan tudnak megfelelni a jogszabályoknak, előírásoknak a például adatkezeléssel, banki műveletekkel, elektronikus technológiák használatával foglalkozó cégek, szervezetek. Egyebek mellett ezekre a kérdésekre keresték a választ szakemberek a Debreceni Egyetemen tartott II. Compliance Konferencián csütörtökön.
Többek között a Debreceni Egyetem részvételével működő gazdasági társaságok üzleti stratégiájáról, a Siófok Campus létrehozásához kapcsolódó dokumentumok módosításáról, a pályáztatás rendjéről és egyéb foglalkoztatási szabályokról is döntött legutóbbi ülésén a fenntartó alapítvány kuratóriuma.
Folytatódott az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány sorozata, a Journal Club, ahol a legújabb innovatív tudományos eredményeket mutatják be a Debreceni Egyetem GTIDEA Publikációs Díjjal elismert kutatói. A legutóbbi alkalommal a természettudományok, az orvos- és egészségtudomány, az agrártudomány területén végzett legújabb kutatásokat ismertették a DE szakemberei.
A modellváltás eddig elért eredményeiről, az egyetem nemzetközi népszerűségéről, tudományos és ipari kapcsolatainak alakulásáról, valamint a jövőbeni képzésindításokról és intézményfejlesztési tervekről is szó volt a Debreceni Egyetem Szenátusának szeptemberi ülésén.
Nyolc új testületi tag vehette át megbízólevelét a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) kuratóriumi elnökének munkáját segítő Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület (TTTT) éves ülésén, a Főépület Aulájában. Az eseményen Kossa György kuratóriumi elnök köszöntőjében a TTTT tanácsadói tevékenységének jövőbemutató, innovatív jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Csak az egymás iránt nyitott, elfogadó és jóra törekvő lelki közösség nyújthat valódi értékeket a felnövekvő generációknak – jelentette ki Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke a hamarosan kezdődő, 5785. zsidó újév alkalmából rendezett díszvacsorán, a Pásti Utcai Orthodox Zsinagógában.
A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány előző évben Kiválósági PhD Ösztöndíjjal elismert hallgatóinak tartott tudományos életvezetéssel kapcsolatos tanácsadást Nagy Péter, a Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület elnöke.
Negyvenhárom, példaértékű tudományos munkát végzett szakembernek adta át a Publikációs Díjat, valamint a Kiválósági PhD Ösztöndíjat az egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriuma és az intézmény vezetése hétfőn. Az elismerésekkel a GTIDEA amellett, hogy életpályamodellt kínál a jövő tudósainak, publikálásra ösztönzi a kutatókat.
A legmodernebb kezelési technikákat és a legkorszerűbb eszközöket használják a szakemberek a debreceni Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika húsz éve létrehozott szívelektrofiziológiai laboratóriumában, valamint aritmológia szakrendelésén – hangzott el a pénteki ünnepi eseményen. A szívritmuszavarokban szenvedő betegek 2004 óta egyre több olyan kezelést kaphatnak, melyeknek köszönhetően meghosszabbítható az életük.
A Debreceni Egyetem kiemelt célja, hogy támogassa az ökogazdálkodás fejlődését, hiszen ezáltal elősegíthetik az innovatív megoldások megjelenését és alkalmazását, valamint tovább bővíthető az intézményen belül az ágazathoz kapcsolódó oktatói és tudományos tevékenység - hangzott el az idei Öko Expó ünnepélyes megnyitóján.
Centenáriumi tudományos ülésen emlékeztek meg arról, hogy száz évvel ezelőtt kezdte meg működését a debreceni Gyermekgyógyászati Klinika. Északkelet-Magyarország egyik legnagyobb és legfontosabb gyermekellátó egészségügyi intézményében csaknem 100 orvos és 350 ápoló, szakdolgozó fáradozik a beteg gyerekek gyógyításán.
Folytatta klinikai látogatásait a fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriuma. A testület a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Tüdőgyógyászati Klinikáján tájékozódott az intézmény eredményeiről, szakmai tevékenységéről.
Oktatási, kutatási, innovációs fejlődési irányait, jó gyakorlatait és nemzetközi kapcsolatait mutatta be a Debreceni Egyetem a Hungarian Summiton, Floridában. Az eseményen részt vett Pető Károly általános rektorhelyettes, Nagy Péter, a GTIDEA Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület elnöke, valamint Bács Zalán, a Sporttudományi Koordinációs Intézet képviseletében.
Kovács Péter építész, a Debreceni Egyetem egyetemi docense és Dzsudzsák Balázs, a DVSC labdarúgócsapatának kapitánya kapta a Sajó István-díjat. A Debreceni Zsidó Hitközség, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány és Debrecen önkormányzata által első alkalommal odaítélt elismerést szombaton adták át a Pásti Utcai Orthodox Zsinagógában.
A Debreceni Egyetem compliance szervezetének felépítéséről, feladatairól és tevékenységéről, valamint a visszaélésbejelentő-rendszerről tartott előadást a Debreceni Egyetem Compliance Önálló Osztályának igazgatója szerdán a Klinikai Központban.
Folytatta klinikai látogatásait az egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriuma. A testület ezúttal a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Szemklinikán, a Patológián, valamint az Urológiai Klinikán ismerkedett meg a klinikai egységek eddigi eredményeivel, céljaival és feladataival.
A GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíjasainak vezetésével a humán anatómia alapjaival, a plasztinációs módszerrel, az emberi test összetettségével ismerkedtek középiskolások a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetében. A diákok a Biomérnöki Tanszékre is ellátogattak.
Az egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának célja, hogy megismerje a DE Klinikai Központ egységeit. Az Asszisztált Reprodukciós Centrumban, valamint a Sebészeti Klinikán tartott előadásában Kossa György kuratóriumi elnök egyebek mellett az intézményi autonómia eredményeiről, valamint az egyetem legfontosabb feladatairól beszélt.