Hírek kultúra címkével

Dupla előadással ünnepelte a magyar kultúra napját az oDEon Színház társulata. Az Aladdin című családi musical óriási sikere után pedig már a másik közönségkedvenc, A dzsungel könyve premierjére készülnek a színészek.

Danyi Dorottya és Nagyné Bacsó Judit pedagógusok vehették át első alkalommal a debreceni színjátszás és oktatás ikonikus alakjának emlékére a Debreceni Egyetem kezdeményezésére alapított Várhalmi Ilona-díjat. Az ünnepi eseménynek kedden a Vojtina Bábszínház adott otthont.

A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának posztgraduális képzésében részt vevő művészek első félévi bemutatkozó záróvizsgája keretében Johann Strauss Denevér című háromfelvonásos vígoperájának rövidített változatát adják elő meghívott vendégművészekkel közösen február 1-én az egyetem Főépületének Aulájában. A rendhagyó bemutató jótékonysági célt is szolgál.

A 2024-ben megjelent hazai rockzenei albumok között a harmadik helyen végzett a Rockinform internetes szaklap éves ranglistáján a Tőzsér Józsefet, a Debreceni Egyetem rektorhelyettesét is soraiban tudó Android zenekar Wordless Scriptum című lemeze. A lap szerint a zenekar pályafutásának egyik legjobb hanganyagát készítette el.

A Pannónia Ösztöndíjprogram támogatásával egyhetes terepmunka keretében ismerkednek január 10-15. között a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) oktatói, kutatói és PhD-hallgatói az autentikus, még a hagyományokat őrző macedón télközepi maszkos és alakoskodó szokással, a dzsoloma sajátos történetével. A kutatóút eredményeiről naponta élő közvetítésben számolnak be a résztvevők a közösségi médiában.

Mit tegyünk, vagy éppen mit ne tegyünk, hogy szerencsésen búcsúztassuk az óévet december 31-én, és hogy valóban boldogan induljon az újév január 1-én? A szilveszteri szokásokról, hagyományokról és babonákról Bartha Elek, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Néprajztudományi és Muzeológiai Intézet professzora mesélt a hirek.unideb.hu portálnak.

A legjobb karácsonyi dal minden hangjegyében benne van az ünnep. Az elmúlt ötven-hatvan évben annyira felduzzadt a repertoár, hogy nehéz lenne egy top tízes listát összeállítani a legjobb slágerekből. A klasszikusok ma is népszerűek, hiszen minden megvan bennük, ami egy karácsonyi bulihoz vagy egy meghitt ünnepi vacsorához kell.

Zsebik Barbara, Szepessy Béla István, Kovács Zoltán – három művész, három különböző műfaj, három lebilincselő kiállítás a Debreceni Egyetemen. Az Univerzum magazin idei utolsó epizódjait a művészetnek szenteltük.

Az egyetemi színházban is hatalmas sikert aratott az az újraálmodott klasszikus karácsonyi mese, melyet először 2019-ben láthatott a debreceni publikum. Az oDEon Színház társulata látványos színpadi elemekkel és magával ragadó színészi játékkal varázsolta el hétfő este a közönséget.

A világ malomiparában jelentős szerepet játszó szakember, feltaláló emlékére tartott ünnepségen a Debreceni Egyetem Műszaki Kara is képviseltette magát. Kocsis Imre dékánhelyettes bejelentette: a kar azzal tiszteleg a világhírű mérnök előtt, hogy tervezett doktori iskoláját róla nevezi el.

Öt debreceni kulturális intézmény – a Csokonai Nemzeti Színház Debrecen, a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Művészeti Központ, a Déri Múzeum, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ és a Vojtina Bábszínház – Várhalmi Ilonáról, a színjátszás és oktatás ikonikus helyi alakjáról elnevezett díjat alapított. Az elismerést minden év január 21-én, a magyar kultúra napja előestéjén veheti át két pedagógus.

Milyen zenét hallgassunk karácsonykor? Ha a pop nem elég meghitt, ha a folk vagy a country sem kellően ünnepi, akkor érdemes elmélyülni a klasszikus zenék dallamvilágában. Bőven vannak ugyanis olyan mesterművek, melyek kevésbé ismertek, de a zeneszerző és a téma miatt nem érdemes kihagyni őket, főleg, ha a karácsonyra hangolódás a fő szempont.

A Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár Kutatótermében, valamint A Szigetben a Visszatérők kiállításhoz kapcsolódó finisszázson kultúrtörténeti előadást, valamint a magyar kultúrára gyakorolt francia hatásokat bemutató beszélgetést hallhatott közönség. Az esemény csatlakozott a DE Francia Tanszék fennállásának százéves jubileumát ünneplő eseménysorozathoz.

Karácsonyra szinte „kötelező” karácsonyfát venni. Az azonban nem mindegy, hogy milyet. Az egyiknek jó az illata, de hamar hullik a levele, a másiknak ritkásak az ágai és nehéz feldíszíteni, a harmadik látszólag mindenben megfelel, de nagyon drága. Mielőtt döntést hozunk, azt sem árt tisztázni, melyik terem meg Magyarországon, hogy ne olyat vegyünk, amit erősen környezetszennyező módon, ezer kilométerekről utaztattak. A kérdések tisztázására a Debreceni Egyetem Botanikus Kertjének igazgatóját kértük fel.

Finnországban, Lappföldön él az igazi Mikulás, Joulupukki, aki – bár az év 365 napján várja Mikulásfalván a látogatókat – az ajándékokat nem december 6-án, hanem karácsonykor adja át a finn gyerekeknek. Maticsák Sándor professzor, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelvtudományi Intézet Finnugor Nyelvtudományi nem önálló Tanszék vezetője személyesen is találkozott vele, és mesélt élményeiről a hirek.unideb.hu portálnak.

Vasárnap megnyújtjuk az első gyertyát az adventi koszorún, ezzel kezdetét veszi az a négy hét, ami a keresztények számára a Megváltó eljövetelére várakozás és a karácsonyra történő lelki felkészülés jegyében telik. Az ünnepkörhöz kötődő szokásokról, hagyományokról, azok kialakulásáról Bartha Elek, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Néprajztudományi és Muzeológiai Intézet professzora beszélt a hirek.unideb.hu portálnak.

Közeleg a DExpo és az egyetem vendége volt nemrég Hobo – erről a két eseményről is beszámol az Egyetemi Élet legújabb száma. Olvashatnak ugyanakkor arról is, hogyan zajlott a Debreceni Egyetem külföldi hallgatóinak szervezett szüreti mulatság, milyen nemzetközi sikert ért el a Bölcsészettudományi Karhoz kötődő Sol Oriens kórus és miért népszerű a DEAC dartsszakosztálya?

Újabb hangos sikert aratott az oDEon egyetemi színházban a Valahol Európában című előadás. A darabot, melyet szerdán délután és este is bemutattak, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke, a kuratórium tagjai, a Debreceni Egyetem vezetői, valamint a helyi egyházi vezetők előtt vitték ismét színpadra.

Fergeteges sikert aratott a hűség, a bátorság, a barátság és az emberség örökérvényű musicalje az Egyetemi PolgáRock és az oDEon-Zenetheatrum Színitanoda elődásában október 23-án. A premiert több mint hatszázan látták az Egyetemi Színházban a nemzeti ünnepen.

Dal, zene, néphagyomány, mitológia a kínai kultúrában és nyelvoktatásban címmel rendezte idei hagyományos gyomaendrődi konferenciáját a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Konfuciusz Intézete. A szombati tanácskozást a szakmai előadások mellett kínai és magyar zenés, táncos bemutató színesítette.

A Kossuth-díjas magyar bluesénekes, dalszerző, előadóművész, a Hobo Blues Band alapítója és énekese, Földes László volt a vendége kedden a DE Zeneművészeti Kar Könnyűzenei Intézete és az oDEon Egyetemi Színház országosan egyedülálló Könnyű(?)Zenész ÉLETutak című sorozatának.

Négy kötetet mutatott be a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete, közösen a HUN-REN-DE Klasszikus Magyar Irodalmi Textológiai Kutatócsoporttal, a Déri Múzeummal és a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Akadémiai Bizottság Irodalomtudományi Munkabizottságával.

A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Könnyűzenei Intézete és az oDEon Egyetemi Színház szervezésében megkezdődött a Könnyű(?) Zenész ÉLETutak programsorozat 2024-es őszi szezonja, melynek első vendége kedd este Varga Miklós, Máté Péter-díjas színész-énekes, rockzenész volt. Az ősz folyamán még Hobóval és Csepregi Évával is találkozhatnak az érdeklődők.

99 istenien jó előadás várja az érdeklődőket idén az oDEon Színházban. A Könnyűzenei Intézet és az oDEon Színház ebben az évben is folytatja nagy sikerű beszélgetős sorozatát is, melyben Magyarország kiemelkedő zenei tehetségei mesélnek az oDEon színpadán.

Különleges kiállítás mutatja be a hallgatói életet a Debreceni Egyetem Főépületének harmadik emeleti kerengőjében, a tárlat kuriózuma, hogy az egyetemisták által készített fotók roll-upokon jelennek meg. A Hallgatói Önkormányzat célja, hogy a fotók vándorkiállítás formájában egyetem-szerte minél több helyszínen megtekinthetők legyenek.