Hírek kultúra címkével

Az olasz társadalmat a 19. századi országegyesítéstől kezdve jellemző, a mai napig nyomon követhető ellentétek kialakulásáról, okairól tartott előadást a Rubicon Intézet, az MTA DAB Társadalom- és Történettudományi Szakbizottsága és a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Olasz Tanszékének közös szervezésében Pete László, az intézmény professzora. A rendezvényen az érdeklődők egyúttal megismerkedhettek a professzor Olaszország története – A kezdetektől napjainkig című kötetével is.

Az egyetemi lap is beszámol az örömhírről: a DE lett az Év Egyeteme hallgatóbarát működés kategóriában, Bács Zoltán kancellár munkáját pedig miniszteri különdíjjal ismerte el a Kulturális és Innovációs Minisztérium. Tudósít a friss Egyetemi Élet arról is, hogy látványos végzős bálon búcsúztak a Természettudományi és Technológiai Kar utolsóéves hallgatói és a sporttémák se maradhatnak el: a HÖOK Kispályás Focikupájáról és a Debreceni Amatőr Röplabda Közösség bajnokságáról is olvashatunk.

Debreceni utcaneveken keresztül hívja fel a figyelmet a tudomány és a város kapcsolatára az Útravaló - a tudományos élet alakjai a debreceni utcanévtáblákon című vándorkiállítás, mely a következő két hétben a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Épületében látható. A tárlat a helyi tudományos élet nevezetes alakjairól emlékezik meg, valamint Debrecen történetének megismerésében is útravalóul szolgál.

Az Ünnepi Könyvhét keretében mutatják be június 14-én, szombaton a Debreceni Egyetem és a malajziai Sunway Egyetem munkatársainak közös kutatómunkája alapján készült Xántus és Borneó: Egy 19. századi magyar természettudós Borneó szigetén című kötetet. A Sunway University Press gondozásában megjelent kiadvány Xántus János 1870-es útjáról szóló beszámolóit ismerteti magyar, illetve most először angol nyelvű fordításban.

A tudományos és kulturális folyóirat legújabb számában a Debreceni Egyetem munkatársai, hallgatói egyebek mellett arról írnak, miként lett Debrecen az ország ideiglenes fővárosa 1944-ben. Egy másik cikkből kiderül, hogy Sivirsky Antal magyar születésű író, újságíró, műfordító és tanár életét a magyar irodalom hollandiai terjesztésének, valamint a két ország közötti kulturális kapcsolatok ápolásának szentelte.

A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Magánének Tanszék vezetője, Bátori Éva is tagja lett a Halhatatlanok Társulatának. Az egyetem művésztanárát operaénekesi pályafutásának elismeréseként választották az ország legkiválóbb művészeinek sorába.

Nagyszabású vizsgakoncerteken adtak számot tudásukról a Debreceni Egyetem Könnyűzenei Intézet kortárs könnyűzenei alapképzési szakának első- és másodéves hallgatói a Víztoronyban. Az egyetemisták profi zenészekhez mérhető, évtizedeket felölelő produkciókban elevenítették fel világsztár együttesek és énekesek korszakalkotó slágereit.

Idén először ítéli oda az Év Egyeteme 2025 díjat nyolc kategóriában a Kulturális és Innovációs Minisztérium. Az ünnepélyes díjátadó gálát május 29-én, csütörtök este rendezik a Várkert Bazárban, az eseményt az M5 televízió 21 órától közvetíti.

Egy másfél éve indult interdiszciplináris kutatási program eredményeinek köszönhetően hamarosan a montreali Concordia Egyetem és a Debreceni Egyetem között létrejött általános együttműködési megállapodás is segíti a Kanadában élő magyarság múltjának kutatását. A partnerség révén további projektek is indulhatnak.

Koncerttel zárta a félévet a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar és a BTK Művészeti Központja. A Sol Oriens kórus késő esti műsora klasszikus és kortárs zeneszerzők alkotásaival idézett éjszakai misztériumot a Főépületben.

Nemcsak elbűvölte, meg is énekeltette a hallgatókat hazánk legnépszerűbb cigány népzenei együttese kedd este az oDEonban. A Könnyű(?)Zenész ÉLETutak sorozatban ezúttal a friss Artisjus-díjas zenekar tagjai meséltek az örömzenélésről, a legemlékezetesebb koncertekről és arról, hogyan lesz egy Paszabról származó roma családból egy külföldön is elismert együttes.

Véget ért az első Dance Week egy hétig tartó programsorozata. A tánc világnapja alkalmából rendezett eseményhez több programmal is csatlakozott a Debreceni Egyetem.

Az előző évi látogatói rekordot is meghaladva, több mint ötezren vettek részt a Debreceni Egyetem külföldi hallgatóinak gasztronómiai fesztiválján. A hajnalig tartó rendezvény bevételének egyrészét a szervező diákok idén is jótékonysági célra fordítják.

Az év magyar slágerének alkotóival ismerkedhettek a Debreceni Egyetem hallgatói szerda este az oDEon Színházban. Szirota Jennifer, valamint a Gypo Circus két tagja, Nagy Gellért és Velcsev Dejanov Kosta nemcsak szórakoztató történetekkel, hanem a Szél úgy beszél… című dal akusztikus verziójával is lenyűgözte a fiatalságot a Könnyű(?)Zenész ÉLETutak sorozat előadásán.

Tizenkét ország, egy társulat, negyedik premier – egy nap alatt elfogytak a jegyek az oDEon Színház legújabb angol nyelvű előadására, amelyet a Debreceni Egyetem külföldi hallgatói vittek színpara hatalmas sikerrel.

Lenyűgöző látványvilággal és felejthetetlen dalokkal kelt életre a hétvégén Andersen klasszikus meséje a Debreceni Egyetem hallgatói, középiskolás diákjai és oktatói közreműködésével a Böszörményi úti campus színháztermében.

A költészet napja alkalmából külföldi és magyar hallgatók írták fel kedvenc költeményeik néhány sorát a Debreceni Egyetem két könyvtárának üvegfalaira. Idén először az Élet- és Természettudományi Könyvtár mellett a Böszörményi úti campus könyvtárának üvegfalán is megosztották a számukra kedves irodalmi gondolatokat az egyetemisták.

Hetvenöt nap, 5123 kilométer az Atlanti-óceánon a Kanári szigetektől Antigua és Barbudáig – Rakonczay Gábor extrém-sportoló mesélt egyedülálló útjáról csütörtökön az oDEon színpadán. A Debreceni Egyetem színházában a kétszeres Guinness-világrekorder beszélt a mentális és a fizikai felkészülés mellett a kritikus pillanatokról, illetve arról is, miért érezte minden megpróbáltatás ellenére ezt az útját teljesen kereknek.

Hatalmas érdeklődés mellett, teltházas koncerttel ünnepelte fennállásának ötvenedik jubileumát a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Bárdos Lajos Leánykara. A félévszázados évforduló alkalmából tartott szombati eseményen egyszerre csaknem kilencven énekes állhatott a Liszt terem színpadán.

A kultúra, a design, a divat, a reklám, a velük szorosan összekapcsoló fogyasztás, valamint a kortárs trendek és kihívások álltak a középpontjában annak a konferenciának, amely március 27-28-án több helyszínen várta az érdeklődőket. A tanácskozást egy régi hagyományt felélesztve rendezte meg a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Művészeti Központja.

A folyóirat idei első száma is érdekes, interdiszciplináris válogatást kínál a tudományos élet újdonságaiból. A kiadványban – többek között ¬– irodalmi aktualitásokról, űrkutatásról, a színházi élet érdekességeiről és Debrecen épített örökségéről is olvashatnak az érdeklődők. A Debreceni Szemle ezúttal az önkormányzat támogatásával a város napja alkalmából jelent meg.

Miként kellene átalakítani napjaink élelmiszerelőállítási rendszerét ahhoz, hogy az hosszú távon is fenntartható maradjon, kik lettek a Bölcsészettudományi Kar kvízbajnokai és melyik városi közpark a legszebb – egyebek mellett ezekről lehet olvasni a Debreceni Egyetem lapjának új kiadásában. Az Egyetemi Élet a Buzánszky Jenő Labdarúgó Egyetemi Kupa centenáriumi évének tavaszi sorsolásáról is beszámol.

Kamaszkor. Csak túl kell élni, csakhogy ez nem mindenkinek sikerül – döbbenetes darabot írt és vitt színpadra a 14-18 éves fiatalokból álló E1evenek Társu1ata, köztük a Debreceni Egyetem gyakorlóiskolájának több diákja. Egy hihetetlenül őszinte és sokkoló előadás a kamaszkor problémáiról, amit a szülőknek is látni kell!

Minden igényt kielégítő, huszonegyedik századi, többfunkciós olvasói térrel bővült a DEENK Böszörményi úti campusának könyvtára. A 240 négyzetméter alapterületű olvasóteremben előre foglalható tanulószobát alakítottak ki és a fenntarthatóság jegyében teljes körű korszerűsítést végeztek, kiszolgálva a campuson működő karok oktatási és tudományos tevékenységét.

Különleges és a világ színpadain közönségsikernek számító operaelőadással várják hamarosan a diákokat a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar magánének szakos hallgatói a Csokonai Nemzeti Színházban. Az egyetem és a teátrum együttműködésében március 21-én, pénteken adják elő a francia zeneszerző, Jacques Offenbach egyetlen operájának, a Hoffmann meséinek izgalmas keresztmetszetét.