Hírek IK címkével

Meghosszabbította a Bölcsészettudományi Kar vezetője, Keményfi Róbert, valamint az Informatikai Kar dékánja, Hajdu András dékáni mandátumát az intézmény rektora. Szilvássy Zoltán az egyetem számára kiemelt jelentőségű feladatok elvégzésében számít mindkét kari vezető munkájára.

Többek között online kurzusok, közös kutatások, valamint publikációk területén tervez együttműködést a Debreceni Egyetem Informatikai Kara és az Odesa National University of Technology (ONTU). Az egyik legnagyobb ukrajnai egyetem négy munkatársa a napokban látogatott a Debreceni Egyetemre, ahol megismerkedtek az Informatikai Kar, valamint a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar tevékenységével, egyeztettek a további közös szakmai kollaborációs lehetőségekről.

Összesen csaknem háromszáz egyetemista vette át diplomáját a Debreceni Egyetem Informatikai Kar pénteki oklevélátadó ünnepségén. A ceremónián átadták a kar legmagasabb szintű hallgatói és oktatói elismeréseit is. Hajdu András dékán beszédében kiemelte, hogy a végzett informatikusokra több területen is óriási szakmai kihívások várnak a jövőben.

A Számítógéptudományi Tanszék professor emeritusának és a DE Informatikai Kar alapító dékánjának szakmai munkásságára emlékezett az IK. A Pethő Attila születésének 75. évfordulója alkalmából rendezett konferencián többek között a matematika legújabb kutatási területeit, a számrendszerekkel kapcsolatos trendeket és következtetéseket foglalták össze a szakemberek.

A Debreceni Egyetem (DE) újabb két szervezeti egysége, az Informatikai Kar, valamint a Természettudományi és Technológiai Kar Földtudományi Intézet nyerte el a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kiváló Kutatóhely minősítését. Ezzel 17-ről 19-re emelkedett az intézmény minősített kutatóhelyeinek száma.

A virtualizáció és a felhőalapú számítástechnika térhódítását, a mesterséges intelligencia hálózatépítésben betöltött szerepét vitatták meg szakemberek a Debreceni Egyetem Informatikai Kar Informatikai Rendszerek és Hálózatok Tanszékének innovációs workshopján. Az esemény átfogó képet nyújtott a modern informatikai rendszerekhez, hálózati technológiákhoz kapcsolódó aktuális kihívásokról és lehetőségekről.

A mentális egészség megőrzésétől a hivatali ügyintézésen át a nyelvtanulás megkönnyítéséig, összesen huszonegy ötletet mutattak be debreceni hallgatók az első alkalommal megrendezett, hackAIthon nevű ötletversenyen május 14-én, szerdán a Debreceni Egyetem Innovációs Központjában.

Megkezdte működését a Zöld Őrszem nevű Debreceni Környezeti Ellenőrző Rendszer, amelyet Debrecen Megyei Jogú Város önkormányzata és a Debreceni Egyetem közösen hozott létre és működtet. A legkorszerűbb műszerekkel 16 helyszínen mérik a levegő, a víz, a föld, a zaj és a biodiverzitás állapotát a városban. A projekt keretében a Debreceni Egyetemen folytatott magas színvonalú tudományos tevékenység a gyakorlatban is a debreceniek szolgálatába áll.

A Debreceni Egyetem tizenhét hallgatója mutatta be kutatási eredményeit a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekciójában a Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Karán. A debreceni egyetemisták közül többen dobogós helyezést értek el, egyiküket pedig különdíjjal ismerte el a zsűri.

Közép- és általános iskolásoknak szervez ingyenes programozó és szenzorIKa táborokat a Debreceni Egyetem Informatikai Kara. A diákok a korosztályuknak megfelelő programozási nyelvvel, a mesterséges intelligenciával, az ESP32 programozással, a szenzorok kiolvasásának módszereivel, az animációkészítéssel, a játékfejlesztéssel, valamint a Data Mining programokkal is megismerkedhetnek. A táborokba már lehet jelentkezni.

A Debreceni Egyetem nemrég húszéves jubileumot ünnepelt Informatikai Karáról összesen tizenkét hallgató vett részt a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Informatikatudományi Szekciójában a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karán. A DE IK egy első helyezéssel fejezte be az idei tudományos megmérettetést.

A Debreceni Egyetem Informatikai Kar hallgatói a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében látogattak a cseh fővárosba. Az oktatók és diákok által egyaránt pályázható rövidtávú csoportos, háromnapos tanulmányúton egyebek mellett a cseh műszaki egyetemen és a National Library of Technology különleges épületében is jártak.

A méhnyaksejtképek automatizált osztályozásának új megoldási lehetőségeit dolgozták ki a Debreceni Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Göttingeni Egyetem kutatói által Houstonban szervezett tudományos versenyen a világ legjobbjai közé tartozó egyetemek szakemberei. A Pap-kenet Sejtosztályozási Kihívás végére tíz kutatócsoport készítette el saját megoldását bemutató publikációját.

A Debreceni Egyetem Innovációs Ökoszisztéma Központja májusban két hallgatói ötletversenyt is rendez partnereivel közösen: középpontban a Campus Fesztivál, majd a mesterséges intelligencia újszerű felhasználása.

Tanári Bálon búcsúztak a tanulmányaik befejezése előtt álló tanárszakos hallgatók a Debreceni Egyetemtől. A kultúra, a környezet, az épített környezet, a design, a divat és a fogyasztás egymásra gyakorolt hatásáról tanácskoztak a BTK Művészeti Központjának szervezésében a szakemberek. Jól szerepeltek a debreceni hallgatók és oktatók a II. Semmelweis Nemzetközi Rövidpályás Úszó Kupán – egyebek mellett ezekről lehet olvasni az Egyetemi Élet áprilisi számában.

A Debreceni Egyetem Informatikai Karának tavaszi tudományos diákköri konferenciáján a kar legtehetségesebb hallgatói mutatták be tudományos munkájuk, kutatásaik eredményeit. A témák között a forgalomoptimalizálás és a kibervédelem is megjelent.

A kiberbiztonsággal foglalkozó Alverad Technology Focus Kft.-vel kötött az oktatás, a kutatás és a kibervédelmi eszközök fejlesztése területén együttműködési megállapodást a Debreceni Egyetem Informatikai Kara a tavaszi Informatikai Szakmai Napokon. A csütörtökön kezdődött kétnapos eseményen a hallgatók több mint harminc előadást hallhatnak, valamint munkaerőpiaci és gyakorlati lehetőségekről tájékozódhatnak.

Az MI-technológia modern autóiparban, egészségügyben, oktatásban és tudományos életben betöltött szerepét mutatták be a Debreceni Egyetem Informatikai Kar, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem közös szakmai konferenciáján. Többek között szó volt a műholdas kommunikációs szolgáltatások integrációjáról és a PULI nyelvi modellek kiértékeléséről is.

Negyedik alkalommal tartott közös szakmai napot a ProSuli program keretében a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar és a Yettel. A berettyóújfalui Diószegi Kis István Református Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában rendezett eseményen a pedagógusok bemutató órákon, a diákok pedig versenyen vehettek részt.

Szakmai tanácskozáson mutatják be a Debreceni Egyetem Informatikai Kar (IK), valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szakemberei az IK vállalati partnereivel a mesterséges intelligencia modern autóiparban, egészségügyben, oktatásban és tudományos életben betöltött szerepét március 4-én, kedden. Az AI-konferencián a technológia legújabb irányait, kihívásait és az elkövetkező évek várható újításait is felvázolják majd a résztvevőknek.

A vállalati szektorban megjelenő mesterséges intelligencia szerepéről, a Debrecen BSC Kerekasztal szakmai tevékenységéről, valamint a Debreceni Egyetem Informatikai Karával meglévő oktatási és tudományos együttműködések eredményeiről tudhattak meg részleteket egy hétfői szakmai találkozón a kar külföldi hallgatói.

Egyedülálló és hiánypótló szabadon választható kurzust indít a Debreceni Egyetem Informatikai Kara Korszerű mesterséges intelligencia címmel. A tizenhárom héten át tartó képzésben résztvevők átfogó képet kaphatnak az MI alapvető fogalmairól, működési elveiről és gyakorlati alkalmazásairól.

A mesterséges intelligencia, az adattudomány, a felhőtechnológia széles körű ismeretanyagát, piacképes diplomát, kiváló szakmai gyakorlati lehetőségeket kínál a Debreceni Egyetem Informatikai Kara, ahol a vállalati partnerekkel való együttműködésnek köszönhetően ipari tanúsítványokat is szerezhetnek a hallgatók. Korszerű, folyamatosan megújuló és versenyképes tudás várja a karra felvételizőket.

Oklevélátadó ünnepségén 231 végzett hallgatóját ünnepelte a Debreceni Egyetem Informatikai Kara. Hajdu András dékán beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy az informatikus szakemberek egy kihívásokkal teli korban kezdenek karrierépítésbe, ezzel együtt pedig hatalmas társadalmi felelősségvállalással is szembe kell nézniük.

A Debreceni Egyetem tizenkét új képzése jelent meg pénteken a felvételi tájékoztató kiegészítésében. A mostantól elérhető szakok szinte mindegyike az intézmény új campusán, Siófokon indul majd idén szeptembertől. A felvételizők február 15-ig adhatják be jelentkezésüket a Debreceni Egyetem képzéseire.