Képzési kínálatát, tudományos tevékenységét, a mesterséges intelligenciához kapcsolódó oktatási és tudományos tevékenységét, valamint a hallgatói szolgálatásokat is bemutatja a Debreceni Egyetem Informatikai Kara január 17-én, pénteken. A diákok megismerhetik az oktatókat és bebarangolhatják a kar modern épületét is.
Hírek IK címkével
A közúti biztonságot, a közlekedési hálózatok hatékonyságát, valamint a balesetek és a forgalmi torlódások elkerülését is segítheti az a digitális iker keretrendszer, melynek fejlesztésén a floridai és a szöuli egyetemmel együttműködésben a Debreceni Egyetem Informatikai Karának szakemberei dolgoznak. A Fraternity fantázianévre keresztelt tudományos projektet a HU-rizont program négyszáz millió forinttal támogatja.
A Debreceni Egyetem új science parkja, mint a hazai innováció meghatározó tényezője, az Európa Tanács látogatása a Debreceni Egyetemen, az orvoslás jövője a DE-n, bakteriofágok: a „mikro bérgyilkosok", a világ élvonalában az egyetemi életminőség, életmód területén – címszavak 2024-ből. Izgalmas és eseménydús évet zár a Debreceni Egyetem.
A mesterséges intelligencia része a mindennapoknak, legyen szó munkavégzésről, oktatásról, tudományos kutatásokról, vagy éppen a karácsonyról. Az ünnepet is képes tökéletesen reprodukálni a technológia, általa olyan hangulatot, enteriőrt lehet előállítani, amire mindenki vágyik.
A hazai egyetemi szintű informatikai oktatás jövőbeli stratégiáiról tanácskoztak a 27. Gyires Béla Informatikai Napon a szakemberek. A Debreceni Egyetem Informatikai Karának hagyományos szakmai eseményén több hazai felsőoktatási intézmény vezetője emlékezett Gyires Béla professzorra és ünnepelte együtt a DE húszéves Informatikai Karát. A szakmai napon adták át a kar legjobb hallgatóinak járó elismeréseket is.
Minden eddiginél gyorsabb és pontosabb méréseket végző szenzorok tesztelésében vesznek részt a Debreceni Egyetem szakemberei. A CERN-nel való együttműködés keretében olyan speciális detektorok összeállítása a cél, melyekkel az orvosi képalkotás, a gyógyítás, valamint a távvezérlés is sokkal precízebben végezhető a jövőben. A kutatást a HU-rizont program támogatja.
Sikeres volt a szenátusi választás, mind a 17 választási körzetben érvényes volt a december 3-a és 5-e között zajlott voksolás. A 2025. január 1-én felálló új szenátusi testületbe 36 tagot és 39 póttagot választott meg az egyetem polgársága.
A régió legjobb egyetemista és középiskolás programozói mérték össze tudásukat a Debreceni Egyetem Informatikai Karán rendezett Regionális Programozói Csapatversenyen. A résztvevők számot adhattak arról, rendelkeznek-e naprakész informatikai tudással és hogyan tudnak csapatban dolgozni.
A világon piacvezető, elsősorban a mesterséges intelligenciához kapcsolódó megoldásokat gyártó Nvidia főhadiszállásán, a kaliforniai San Joséban járt a Debreceni Egyetem Informatikai Karának dékánja. A háromnapos látogatás célja a nagy nyelvi modellek területén a cég által nyújtott zártkörű továbbképzésen való részvétel volt, ami a felsőoktatás és az üzleti szektor számára bővíti a naprakész oktatási lehetőségeket.
Szenátust választ december 3-án és 4-én a Debreceni Egyetem. (FRISSÍTÉS: A Választási Elnökség meghosszabbította a szavazást, december 5-én, csütörtökön is várják a szavazatokat.)Az intézmény legfőbb döntéshozó testületének mandátuma ugyanis 2024. december 31-én lejár. Az egyetemi polgárok – a 4 évvel ezelőtti jó tapasztalatok okán – elektronikusan választhatják meg jövő hét kedden és szerdán az új tagokat, akiknek mandátuma 2025. január 1-től 2028. december 31-ig szól. Szavazni mobiltelefonon is lehet.
A Debreceni Egyetem volt az egyik szakmai partnere a Budapesti Corvinus Egyetem és a Kínai Hongkongi Egyetem Shenzheni Kutatóintézete által szervezett kétnapos AI Transformation Konferenciának, ahol a világ vezető tudósai tanácskoztak a mesterséges intelligencia által kínált tudományos lehetőségekről.
Teremavatással, kerekasztal-beszélgetéssel, valamint időkapszula elhelyezésével ünnepelte alapításának két évtizedes jubileumát a Debreceni Egyetem Informatikai Kara. Az ünnepségen elhangzott, hogy a kar az informatika terén a régió és a város első számú tudásbázisává vált és ipari kapcsolatai révén stratégiai szerepet tölt be az informatikus szakemberek képzésében.
Többek kötött a mesterséges intelligencia mindennapokban betöltött szerepéről, a felhőszolgáltatásokról, valamint a Debreceni Egyetem Informatikai Karának jövőbemutató kutatási és fejlesztési lehetőségeiről is szó volt a harmincadik alkalommal megrendezett Informatikai Szakmai Napokon. A hallgatók személyesen találkozhattak a kar vállalati és oktatási partnereivel, az aulában elhelyezett standoknál próba-állásinterjúkon is részt vehettek.
A Debreceni Egyetem Műszaki, Informatikai és a Bölcsészettudományi Kara is képviseltette magát Japánban, a Chuo Egyetemen a több földrész egyetemi szakembereinek részvételével tartott CogInfoCom konferencián. A rendezvényen elsősorban az ember és a digitális környezet, valamint a mesterséges intelligencia, az infokommunikáció, illetve a kognitív képességek összeolvadásának lehetőségeivel foglalkoztak.
Korszerű informatikai tudást kaptak és versenyképes tanúsítványt szerezhettek a Debreceni Egyetem Informatikai Kar (IK) hallgatói, akik részt vettek a Microsoft és az NVIDIA által támogatott kurzusokon. Az online képzésekre a Debreceni Egyetem Informatikai Karáról és az indiai Vishwakarma Informatikai Intézettől jelentkeztek hallgatók, összesen több mint négyezren kapcsolódtak be a főként az adattudomány, a mesterséges intelligencia, valamint a mélytanulás területét érintő közös munkába.
Többek között az adattudományban a mesterséges intelligencia révén megjelent új kihívásokat, a tárgyak internetével és az önvezető járművekkel kapcsolatos innovatív eredményeket foglalták össze a szakemberek a Debreceni Egyetem Informatikai Karán megrendezett 3. Information Technology and Data Science konferencián. Az eseményre 16 országból, többek között az Egyesült Királyságból és Thaiföldről is érkeztek informatikusok.
A Debreceni Egyetem Siófok Campus adott otthont az intézmény és a Balatoni Polgári Klub hagyományos nyári egyetemének, ahol az intézmény siófoki oktatási és kutatási terveit ismertették. Az egyetemi, városi és vállalati vezetők részvételével szervezett tanácskozáson bejelentették, hogy már idén szeptemberben megkezdődik az oktatás a Balaton-parti városban, az Egészségtudományi Kar egy féléves óvodai és iskolai szociális segítő továbbképzést indít.
Szeptemberben ismét szakköröket indít középiskolásoknak a Debreceni Egyetem Informatikai Kara. Az informatika iránt érdeklődő, érettségi előtt álló tanulók a kurzusokon leendő egyetemi tanulmányaikra is felkészülhetnek, valamint megismerhetik az IK oktatási és tudományos tevékenységét, modern infrastruktúráját.
Összesen kétszázhuszonöt, nappali és levelező tagozaton végzett hallgató vehette át oklevelét a Debreceni Egyetem Informatikai Kar diplomaosztó ünnepségén. Hajdu András, a kar dékánja kiemelte, hogy a Debreceni Egyetemen diplomázott az ország első adattudósa, valamint arról is beszélt, hogy az informatikai szakemberek olyan tudást szereztek tanulmányaik során, mellyel felkészültek a modern kor kihívásaira.
A pontosabb meteorológiai előrejelzések érdekében újfajta statisztikai módszereken alapuló modellezési technikákat alkottak a Debreceni Egyetem Informatikai Karának kutatói. Egyebek mellett a szélerősség, a napsütés ereje, a csapadék várható mennyisége, valamint a látástávolság precízebb meghatározása kapcsán végeztek vizsgálatokat.
A VR-technológiák alkalmazásának, az eredmények oktatásba történő beépítésének lehetőségeiről, valamint az újabb kihívások megoldásairól tanácskoztak informatikusok és művészetpedagógusok, koreográfiával és kognitív tudományokkal foglalkozó szakemberek a Debreceni Egyetem Informatikai Karán. A résztvevők hallhattak a táncpedagógiában használt mozgóképek és videófelvételek, a motion capture és egyéb VR-technológia jelentőségéről, illetve a virtuális valóságban alkalmazott avatárok előadóművészeti szerepéről is.
Programozó és SzenzorIKa táborokat indít júniusban közép- és általános iskolásoknak a Debreceni Egyetem Informatikai Kara. A diákok megismerkedhetnek többek között a korosztályuknak megfelelő programozási nyelvvel, a mesterséges intelligenciával, az önvezető járművekkel, a 3D nyomtatással, az animációkészítéssel, a játékfejlesztéssel, valamint a Data Mining programokkal is.
Az MI-alapú technológiák, az adatbiztonság és az adatkezelés területén kötött együttműködési megállapodást a Debreceni Egyetem Informatikai Kara az ACPM IT Zrt-vel, valamint a KITE Zrt-vel a 29. Informatikai Szakmai Napok szerdai megnyitóján. Az eseményen a Continental Autonomous Mobility Hungary Kft. és az Informatikai Kar új, az önvezető járművek innovatív fejlesztésével kapcsolatos ösztöndíj-lehetőségéről is hallhattak a karon tanuló egyetemisták.
A Debreceni Egyetem hallgatói és kutatói közül került ki hazánk legtöbb Fulbright ösztöndíjasa – hangzott el a világ legrangosabb ösztöndíjprogramjának idei pályázatait bemutató tájékoztatón a Debreceni Egyetem Nemzetközi Irodájában. A Fulbright révén évente 25 hazai hallgató, kutató, illetve oktató számára nyílik lehetőség tudományos kutatói munkára, szakmai tapasztalatszerzésre az Amerikai Egyesült Államokban.
Kiírták a 2024/2025-ös tanév Pannónia Ösztöndíjprogram részképzéseire vonatkozó pályázatokat a Debreceni Egyetemen. Az új mobilitási program segítségével a hallgatók a világ bármely pontján folytathatják tanulmányaikat. A diákok március 5-től, keddtől adhatják be pályázataikat. A jelentkezési határidő március 24. éjfél.