Hírek BTK címkével

Megújította három éve kötött együttműködését a Debreceni Egyetem és a malajziai Sunway University. A június 18-án, szerdán aláírt megállapodásnak köszönhetően a jövőben tovább bővülhet az oktatási és tudományos kapcsolat a két intézmény között.

Flashmob keretében ismert előadóművészek népszerűsítették a Dal a tarisznyában című, diákok számára készült énekeskönyvet, amelyet a Kulturális és Innovációs Minisztérium jóvoltából valamennyi végzős 8. osztályos általános iskolás átvehet majd ballagási ünnepségén. A Debreceni Egyetem Főépületében hétfőn tartott bemutató a Nemzeti Művelődési Intézet szervezésében a Bölcsészettudományi Kar Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet közreműködésével valósult meg.

Az olasz társadalmat a 19. századi országegyesítéstől kezdve jellemző, a mai napig nyomon követhető ellentétek kialakulásáról, okairól tartott előadást a Rubicon Intézet, az MTA DAB Társadalom- és Történettudományi Szakbizottsága és a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Olasz Tanszékének közös szervezésében Pete László, az intézmény professzora. A rendezvényen az érdeklődők egyúttal megismerkedhettek a professzor Olaszország története – A kezdetektől napjainkig című kötetével is.

Kimagasló tanulmányi és művészeti tevékenységük elismeréseként a Debreceni Egyetem húsz hallgatója kapta meg a DE Művészeti és Közművelődési Bizottságának Művészeti Ösztöndíját, közülük ketten kiemelkedő támogatásban részesültek nívós pályamunkájuk jutalmaként. Az intézmény az ösztöndíjjal a kiváló művészeti teljesítményt jutalmazza egy szemeszteren keresztül.

Hic Rhodus, hic salta címmel a halál témakörében rendezett konferenciát a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Filozófiai Intézete és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Debreceni Akadémiai Bizottság (DAB) Bölcseleti, Művészet- és Vallástudományi Szakbizottság Filozófiai Munkabizottsága. A szakmai tanácskozás elsősorban a DE Modern Filozófia Doktori Programban részt vevő PhD-hallgatók számára biztosított lehetőséget, hogy bemutassák kutatómunkájuk eddig elért eredményeit.

Az Ünnepi Könyvhét keretében mutatják be június 14-én, szombaton a Debreceni Egyetem és a malajziai Sunway Egyetem munkatársainak közös kutatómunkája alapján készült Xántus és Borneó: Egy 19. századi magyar természettudós Borneó szigetén című kötetet. A Sunway University Press gondozásában megjelent kiadvány Xántus János 1870-es útjáról szóló beszámolóit ismerteti magyar, illetve most először angol nyelvű fordításban.

A tudományos és kulturális folyóirat legújabb számában a Debreceni Egyetem munkatársai, hallgatói egyebek mellett arról írnak, miként lett Debrecen az ország ideiglenes fővárosa 1944-ben. Egy másik cikkből kiderül, hogy Sivirsky Antal magyar születésű író, újságíró, műfordító és tanár életét a magyar irodalom hollandiai terjesztésének, valamint a két ország közötti kulturális kapcsolatok ápolásának szentelte.

Nyolcvanegy kutató, köztük a Debreceni Egyetem két oktatója, Pál Balázs (Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézet) és Regéczi Ildikó (Bölcsészettudományi Kar Szlavisztikai Intézet) nyerte el 2024-ben a Magyar Tudományos Akadémia doktora címet. A kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegző kutatók a rangos cím megszerzését igazoló oklevelüket május 29-én, csütörtökön vehették át az MTA Székházban rendezett ünnepségen.

Kik vagyunk, honnan jöttünk? címmel második alkalommal szervezett Archeogenetikai Konferenciát a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Magyar Nyelvtudományi Intézet Finnugor Nyelvtudományi Tanszéke. A tanácskozás keretében több tudomány képviselői, köztük nyelvész, történész, archeogenetikus és még matematikus is ismertette a magyarság eredetével kapcsolatos legfrissebb kutatási eredményeit.

Idén Közösségek a tanulás világában címmel rendezte május 29-30-án hagyományos kétnapos konferenciáját közösen a Debreceni Egyetem (DE), a Magyar Nevelés- és Oktatáskutatók Egyesülete a KultúrÁsz Közhasznú Egyesület közreműködésével. A HuCER (Hungarian Conference on Educational Research), valamint a Magyar Nevelés- és Oktatáskutatók Egyesülete (HERA) által 2012 óta évente tartott tudományos tanácskozás ezúttal is a nevelés- és oktatáskutatás aktuális kérdéseit tárgyalta.

Egy másfél éve indult interdiszciplináris kutatási program eredményeinek köszönhetően hamarosan a montreali Concordia Egyetem és a Debreceni Egyetem között létrejött általános együttműködési megállapodás is segíti a Kanadában élő magyarság múltjának kutatását. A partnerség révén további projektek is indulhatnak.

Koncerttel zárta a félévet a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar és a BTK Művészeti Központja. A Sol Oriens kórus késő esti műsora klasszikus és kortárs zeneszerzők alkotásaival idézett éjszakai misztériumot a Főépületben.

Szakmai konferencia keretében ismertették az elkövetkező évekre tervezett, a Balkán jelentőségét új megvilágításba helyező tudományos feltárómunkát a Debreceni Egyetem (DE) Nemzeti Kutatási Kiválóság Program STARTING Kutatópályázatán nyertes kutatócsoportjának tagjai. Az Osztrák-Magyar Monarchia geopolitikai tendenciái és balkáni stratégiája: egyéni források és külpolitikai aktorok (1878-1918) című projektindító csütörtöki workshopnak a DE Bölcsészettudományi Kar (BTK) Történelmi Intézete adott otthont.

A Debreceni Egyetem tizenhét hallgatója mutatta be kutatási eredményeit a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekciójában a Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Karán. A debreceni egyetemisták közül többen dobogós helyezést értek el, egyiküket pedig különdíjjal ismerte el a zsűri.

A Debreceni Egyetem (DE) három karának 25 hallgatója vett részt az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Társadalomtudományi Szekciójának megmérettetésén. Az eseménynek április 24. és 26. között a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Kara (BTK) adott otthont.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 199. közgyűlésén új akadémikusokat választottak. A Debreceni Egyetem (DE) öt professzora kapott levelező tagságot, míg az eddigi levelező tagok közül négy akadémikus lett az MTA rendes tagja.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem szombathelyi Savaria Egyetemi Központja adott otthont április 22-24. között az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai és Könyvtártudományi Szekciójának. Az eseményen a Debreceni Egyetemet (DE) a Bölcsészettudományi Kar (BTK) 35, valamint a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar (GYGYK) 4 hallgatója képviselte.

Sikeresen szerepeltek a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar (BTK) hallgatói a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Humán Szekciójában. A megmérettetésen részt vevő 42 fiatal bölcsészből 11-en értek el dobogós helyezést, négyen pedig különdíjat érdemeltek ki.

Paul Fox a Debreceni Egyetem képzési és tudományos programjaival ismerkedett, valamint látogatást tett a Bölcsészettudományi Kar Angol-Amerikai Intézetében. A diplomata előadást is tartott a két ország kapcsolatairól az intézet oktatói és hallgatói számára.

Első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal rendezett közös konferenciát Modern History Symposium címmel a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Történelmi Intézete és a toruń-i Nicolaus Kopernikus Egyetem Hadtörténeti Tanszéke. A tanácskozás elsősorban a modern kor történelmével foglalkozó szakembereknek teremtett lehetőséget arra, hogy bemutassák kutatásaik legfrissebb eredményeit.

Együttműködési megállapodást kötött az indonéziai University of Pattimura és a Debreceni Egyetem (DE). A partnerség hallgatócserét, oktatói mobilitást és tudományos együttműködést tesz lehetővé a jövőben, elsősorban a tanárképzés, a néprajz és a kulturális antropológia, valamint a pszichológiai tudományok terén.

Tanári Bálon búcsúztak a tanulmányaik befejezése előtt álló tanárszakos hallgatók a Debreceni Egyetemtől. A kultúra, a környezet, az épített környezet, a design, a divat és a fogyasztás egymásra gyakorolt hatásáról tanácskoztak a BTK Művészeti Központjának szervezésében a szakemberek. Jól szerepeltek a debreceni hallgatók és oktatók a II. Semmelweis Nemzetközi Rövidpályás Úszó Kupán – egyebek mellett ezekről lehet olvasni az Egyetemi Élet áprilisi számában.

Az amerikai Southern Utah University-re is utazhatnak a Debreceni Egyetem hallgatói a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében. A DE és az egyesült államokbeli egyetem egy éve megkötött partnersége kiterjesztéseként született megállapodás a hallgatói mobilitási lehetőségekről, amelyekre elsőként a Bölcsészettudományi Kar hallgatói pályázhatnak.

Jelentkezési rekordot döntött a Debreceni Egyetem, a legkorszerűbb technológiával felszerelt laborokkal átadták a Műszaki Kar új épületszárnyát, stratégiai megállapodás az Agrárminisztériummal – ismét a Debreceni Egyetem legfontosabb híreiről, eseményeiről tudósított a Díszudvar magazin.

Idén hatodik alkalommal rendezte meg középiskolások számára hirdetett országos német nyelvi versenyét a Deutsche Telekom IT Solutions. A döntő egyik helyszíne ebben az évben is a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Germanisztikai Intézete volt.