A Debreceni Egyetem új science parkja, mint a hazai innováció meghatározó tényezője, az Európa Tanács látogatása a Debreceni Egyetemen, az orvoslás jövője a DE-n, bakteriofágok: a „mikro bérgyilkosok, a világ élvonalában az egyetemi életminőség, életmód területén – címszavak 2024-ből. Izgalmas és eseménydús évet zár a Debreceni Egyetem.
Hírek BTK címkével
A közép-ázsiai országok kulturális örökségének bemutatására, hagyományaik megismertetésére és nyelvük megmutatására nyílt közösségi tér a Debreceni Egyetemen. A Türk Sarok Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Törökország, Türkmenisztán és Üzbegisztán hallgatói és a térség iránt érdeklődők számára kínál különleges találkozási pontot.
Az álláskeresés és a munkaerőpiacon való helytállás leghatékonyabb gyakorlataival ismekedhettek meg a Debreceni Egyetem hallgatói a Debrecen Business Service Centers Kerekasztal workshopján. Az eseményt a DBSC magyar nyelvű kurzusának záró-akkordjaként rendezték meg.
Öt debreceni kulturális intézmény – a Csokonai Nemzeti Színház Debrecen, a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Művészeti Központ, a Déri Múzeum, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ és a Vojtina Bábszínház – Várhalmi Ilonáról, a színjátszás és oktatás ikonikus helyi alakjáról elnevezett díjat alapított. Az elismerést minden év január 21-én, a magyar kultúra napja előestéjén veheti át két pedagógus.
Miként lehet új ötletekkel egészségügyi problémákat megoldani, mit takar az a szóösszetétel, hogy jótékonysági mozizás, mi történt az idei első gólyabálokon, hogy nézett ki a mai debreceni Nagyállomás elődje, mennyire intelligensek a vetési varjak és hogyan tudta az élen zárni az NBIII-as futballbajnokságot a DEAC férfi alakulata – egyebek mellett ezekről lehet olvasni az Egyetemi Élet friss számában.
Idén is megrendezte hagyományos őszi tudományos seregszemléjét a Debreceni Egyetem (DE) Hatvani István Szakkollégiuma. A fiatal tehetségek 7 szekcióban 42 előadás keretében ismertették legfrissebb kutatási eredményeiket a Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában rendezett pénteki eseményen.
Sikeres volt a szenátusi választás, mind a 17 választási körzetben érvényes volt a december 3-a és 5-e között zajlott voksolás. A 2025. január 1-én felálló új szenátusi testületbe 36 tagot és 39 póttagot választott meg az egyetem polgársága.
Könyvbemutató szakmai műhely keretében ismerhették meg az érdeklődők a szerzők közreműködésével a Szociológiai Tudástár eddig megjelent köteteit a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Szociológia és Szociálpolitika Tanszék szervezésében. A Szociológiai Tudástár könyvsorozat a (társadalom)tudomány szolgálatában című eseménynek a DE Egyetemi és Nemzeti Könyvtár (DEENK) Sziget tere adott otthont.
Finnországban, Lappföldön él az igazi Mikulás, Joulupukki, aki – bár az év 365 napján várja Mikulásfalván a látogatókat – az ajándékokat nem december 6-án, hanem karácsonykor adja át a finn gyerekeknek. Maticsák Sándor professzor, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelvtudományi Intézet Finnugor Nyelvtudományi nem önálló Tanszék vezetője személyesen is találkozott vele, és mesélt élményeiről a hirek.unideb.hu portálnak.
Pro Universitate Debreceniensi emlékérmet adományozott a Debreceni Egyetem (DE) Egyed Ákos erdélyi történésznek. Az intézményi kitüntetést a kolozsvári tudomány napi rendezvény keretében adta át az akadémikus 95. születésnapját köszöntő ünnepségen a DE Bölcsészettudományi Kar (BTK) delegációja.
Többéves kutatómunka eredményeként megjelent a Magyar Nemzeti Helynévtár első, a Hajdúnánási járás hat településének helynévanyagát tartalmazó kötete. A programot és a kiadványt bemutató eseményt a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódva rendezte meg a Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Debreceni Területi Bizottsága és a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Magyar Nyelvtudományi Tanszéke.
Vasárnap megnyújtjuk az első gyertyát az adventi koszorún, ezzel kezdetét veszi az a négy hét, ami a keresztények számára a Megváltó eljövetelére várakozás és a karácsonyra történő lelki felkészülés jegyében telik. Az ünnepkörhöz kötődő szokásokról, hagyományokról, azok kialakulásáról Bartha Elek, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Néprajztudományi és Muzeológiai Intézet professzora beszélt a hirek.unideb.hu portálnak.
Közös tudományos konferenciát rendezett csütörtökön a Debreceni Egyetemen (DE) a Bölcsészettudományi Kar (BTK) és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara (HHK). A kulturális tudatosság szerepe egykori és mai nemzetközi (katonai) műveletekben című szakmai tanácskozás előadásai az ókortól napjainkig vizsgálták a fegyveres konfliktusokat, katonai helyzeteket antropológiai, történeti és hadtudományi szempontból.
A közelmúltban megjelent legfrissebb kiadványokat ismerhették meg az érdeklődők szerdán a Debreceni Oktatáskutató Műhely könyvbemutatóján. A Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában rendezett eseményt hatodik alkalommal, idén is a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódva szervezte meg a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Nevelés- és Művelődéstudományi Intézete.
Szenátust választ december 3-án és 4-én a Debreceni Egyetem. (FRISSÍTÉS: A Választási Elnökség meghosszabbította a szavazást, december 5-én, csütörtökön is várják a szavazatokat.)Az intézmény legfőbb döntéshozó testületének mandátuma ugyanis 2024. december 31-én lejár. Az egyetemi polgárok – a 4 évvel ezelőtti jó tapasztalatok okán – elektronikusan választhatják meg jövő hét kedden és szerdán az új tagokat, akiknek mandátuma 2025. január 1-től 2028. december 31-ig szól. Szavazni mobiltelefonon is lehet.
A történetírás-történet legfrissebb kutatási eredményeit ismertették a szakemberek a III. Nemzetközi Historiográfiai Konferencián, amelyet november 21-23. között rendezett meg a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Történelmi Intézete. A háromnapos nemzetközi tanácskozás keretében mutatták be – többek között – a kiváló debreceni történészről, Szabó Istvánról készült monográfiát is.
A Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Nevelés- és Művelődéstudományi Intézetének adjunktusa, Ceglédi Tímea munkásságát Kopp – Skrabski-díjjal ismerte el A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom. Az alapítókról, Kopp Máriáról és férjéről, Skrabski Árpádról elnevezett díjjal a társadalom lelki egészségéért, támogató közösségek létrejöttéért, a családbarát szemléletért, mások boldogulásáért kiemelkedő tevékenységet végző személyeket ismeri el a szervezet.
Magyarország az Ideiglenes Nemzetgyűlés időszakában címmel szervezett konferenciát csütörtökön a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Történelmi Intézete. A szakmai tanácskozás előadói a 80. évfordulóhoz kapcsolódva tágabb kitekintéssel és az újabb történeti kutatások tükrében mutatták be a korszak meghatározó eseményeit.
Nemzetközi konferencia keretében avatták fel a Debreceni Egyetem egykori professzoráról, Havas Lászlóról elnevezett könyvtárat a budapesti Eötvös Collegiumban. A Budapesten rendezett átadóünnepséget követően Bizánc és a nyugat címmel történészkonferenciát is rendeztek, amelyen előadást tartott a DE több oktatója is.
A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében Műhelykonferencia a 15. századi hadtörténeti kérdésekről, katonaéletpályákról címmel rendezett kétnapos tanácskozást a HUN-REN – DE Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete kutatócsoport. A szakmai eseményen több mint húsz előadás hangzott el és bemutatták a témában megjelent legújabb kiadványokat is.
Közeleg a DExpo és az egyetem vendége volt nemrég Hobo – erről a két eseményről is beszámol az Egyetemi Élet legújabb száma. Olvashatnak ugyanakkor arról is, hogyan zajlott a Debreceni Egyetem külföldi hallgatóinak szervezett szüreti mulatság, milyen nemzetközi sikert ért el a Bölcsészettudományi Karhoz kötődő Sol Oriens kórus és miért népszerű a DEAC dartsszakosztálya?
Portóban tartott ülést a Consortium on Applied Research and Professional Education (CARPE) konzorcium vezető testülete. Az eseményen a Debreceni Egyetemet Csernoch László tudományos rektorhelyettes és Varga Zsolt tudományos igazgató képviselte.
Születésének 300. évfordulóján konferenciával tisztelgett a német filozófus, Immanuel Kant munkássága előtt a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Filozófiai Intézete. A november 7-8-án rendezett kétnapos szakmai tanácskozás központi témája a kanti kritikai gondolkodás esztétikai vetülete volt, amelyet több szempontból értelmezve ismertettek hazai és határon túlról érkezett előadók.
A dékáni tanácsteremben rendezett ünnepségen vehették át oklevelüket a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar hallgatói, akik idén Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjban vagy a kar kiemelt szakmai ösztöndíjában részesültek. A 21 nyertes egy tanéven át részesül támogatásban.
A Debreceni Egyetemre látogatott és előadást tartott a Bölcsészettudományi Kar (BTK) Germanisztikai Intézetében Rafaël Schröder, a Belga Királyság Budapesti Nagykövetségének első osztályú titkára. A diplomata nemcsak a korábban „keleti kantonok" néven ismert terület történelméről, kultúrájáról és turisztikai látványosságairól mesélt a hallgatóknak, hanem közérthető formában mutatta be a föderális belga állam működését is.