Megújította három éve kötött együttműködését a Debreceni Egyetem és a malajziai Sunway University. A június 18-án, szerdán aláírt megállapodásnak köszönhetően a jövőben tovább bővülhet az oktatási és tudományos kapcsolat a két intézmény között.
Hírek BTK címkével
Flashmob keretében ismert előadóművészek népszerűsítették a Dal a tarisznyában című, diákok számára készült énekeskönyvet, amelyet a Kulturális és Innovációs Minisztérium jóvoltából valamennyi végzős 8. osztályos általános iskolás átvehet majd ballagási ünnepségén. A Debreceni Egyetem Főépületében hétfőn tartott bemutató a Nemzeti Művelődési Intézet szervezésében a Bölcsészettudományi Kar Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet közreműködésével valósult meg.
Az olasz társadalmat a 19. századi országegyesítéstől kezdve jellemző, a mai napig nyomon követhető ellentétek kialakulásáról, okairól tartott előadást a Rubicon Intézet, az MTA DAB Társadalom- és Történettudományi Szakbizottsága és a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Olasz Tanszékének közös szervezésében Pete László, az intézmény professzora. A rendezvényen az érdeklődők egyúttal megismerkedhettek a professzor Olaszország története – A kezdetektől napjainkig című kötetével is.
Kimagasló tanulmányi és művészeti tevékenységük elismeréseként a Debreceni Egyetem húsz hallgatója kapta meg a DE Művészeti és Közművelődési Bizottságának Művészeti Ösztöndíját, közülük ketten kiemelkedő támogatásban részesültek nívós pályamunkájuk jutalmaként. Az intézmény az ösztöndíjjal a kiváló művészeti teljesítményt jutalmazza egy szemeszteren keresztül.
Hic Rhodus, hic salta címmel a halál témakörében rendezett konferenciát a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Filozófiai Intézete és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Debreceni Akadémiai Bizottság (DAB) Bölcseleti, Művészet- és Vallástudományi Szakbizottság Filozófiai Munkabizottsága. A szakmai tanácskozás elsősorban a DE Modern Filozófia Doktori Programban részt vevő PhD-hallgatók számára biztosított lehetőséget, hogy bemutassák kutatómunkájuk eddig elért eredményeit.
Az Ünnepi Könyvhét keretében mutatják be június 14-én, szombaton a Debreceni Egyetem és a malajziai Sunway Egyetem munkatársainak közös kutatómunkája alapján készült Xántus és Borneó: Egy 19. századi magyar természettudós Borneó szigetén című kötetet. A Sunway University Press gondozásában megjelent kiadvány Xántus János 1870-es útjáról szóló beszámolóit ismerteti magyar, illetve most először angol nyelvű fordításban.
A tudományos és kulturális folyóirat legújabb számában a Debreceni Egyetem munkatársai, hallgatói egyebek mellett arról írnak, miként lett Debrecen az ország ideiglenes fővárosa 1944-ben. Egy másik cikkből kiderül, hogy Sivirsky Antal magyar születésű író, újságíró, műfordító és tanár életét a magyar irodalom hollandiai terjesztésének, valamint a két ország közötti kulturális kapcsolatok ápolásának szentelte.
Nyolcvanegy kutató, köztük a Debreceni Egyetem két oktatója, Pál Balázs (Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézet) és Regéczi Ildikó (Bölcsészettudományi Kar Szlavisztikai Intézet) nyerte el 2024-ben a Magyar Tudományos Akadémia doktora címet. A kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegző kutatók a rangos cím megszerzését igazoló oklevelüket május 29-én, csütörtökön vehették át az MTA Székházban rendezett ünnepségen.
Kik vagyunk, honnan jöttünk? címmel második alkalommal szervezett Archeogenetikai Konferenciát a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Magyar Nyelvtudományi Intézet Finnugor Nyelvtudományi Tanszéke. A tanácskozás keretében több tudomány képviselői, köztük nyelvész, történész, archeogenetikus és még matematikus is ismertette a magyarság eredetével kapcsolatos legfrissebb kutatási eredményeit.
Idén Közösségek a tanulás világában címmel rendezte május 29-30-án hagyományos kétnapos konferenciáját közösen a Debreceni Egyetem (DE), a Magyar Nevelés- és Oktatáskutatók Egyesülete a KultúrÁsz Közhasznú Egyesület közreműködésével. A HuCER (Hungarian Conference on Educational Research), valamint a Magyar Nevelés- és Oktatáskutatók Egyesülete (HERA) által 2012 óta évente tartott tudományos tanácskozás ezúttal is a nevelés- és oktatáskutatás aktuális kérdéseit tárgyalta.
Egy másfél éve indult interdiszciplináris kutatási program eredményeinek köszönhetően hamarosan a montreali Concordia Egyetem és a Debreceni Egyetem között létrejött általános együttműködési megállapodás is segíti a Kanadában élő magyarság múltjának kutatását. A partnerség révén további projektek is indulhatnak.
Koncerttel zárta a félévet a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar és a BTK Művészeti Központja. A Sol Oriens kórus késő esti műsora klasszikus és kortárs zeneszerzők alkotásaival idézett éjszakai misztériumot a Főépületben.
Szakmai konferencia keretében ismertették az elkövetkező évekre tervezett, a Balkán jelentőségét új megvilágításba helyező tudományos feltárómunkát a Debreceni Egyetem (DE) Nemzeti Kutatási Kiválóság Program STARTING Kutatópályázatán nyertes kutatócsoportjának tagjai. Az Osztrák-Magyar Monarchia geopolitikai tendenciái és balkáni stratégiája: egyéni források és külpolitikai aktorok (1878-1918) című projektindító csütörtöki workshopnak a DE Bölcsészettudományi Kar (BTK) Történelmi Intézete adott otthont.
A Debreceni Egyetem tizenhét hallgatója mutatta be kutatási eredményeit a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekciójában a Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Karán. A debreceni egyetemisták közül többen dobogós helyezést értek el, egyiküket pedig különdíjjal ismerte el a zsűri.
A Debreceni Egyetem (DE) három karának 25 hallgatója vett részt az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Társadalomtudományi Szekciójának megmérettetésén. Az eseménynek április 24. és 26. között a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Kara (BTK) adott otthont.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem szombathelyi Savaria Egyetemi Központja adott otthont április 22-24. között az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai és Könyvtártudományi Szekciójának. Az eseményen a Debreceni Egyetemet (DE) a Bölcsészettudományi Kar (BTK) 35, valamint a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar (GYGYK) 4 hallgatója képviselte.
Sikeresen szerepeltek a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar (BTK) hallgatói a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Humán Szekciójában. A megmérettetésen részt vevő 42 fiatal bölcsészből 11-en értek el dobogós helyezést, négyen pedig különdíjat érdemeltek ki.
Paul Fox a Debreceni Egyetem képzési és tudományos programjaival ismerkedett, valamint látogatást tett a Bölcsészettudományi Kar Angol-Amerikai Intézetében. A diplomata előadást is tartott a két ország kapcsolatairól az intézet oktatói és hallgatói számára.
Első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal rendezett közös konferenciát Modern History Symposium címmel a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Történelmi Intézete és a toruń-i Nicolaus Kopernikus Egyetem Hadtörténeti Tanszéke. A tanácskozás elsősorban a modern kor történelmével foglalkozó szakembereknek teremtett lehetőséget arra, hogy bemutassák kutatásaik legfrissebb eredményeit.
Együttműködési megállapodást kötött az indonéziai University of Pattimura és a Debreceni Egyetem (DE). A partnerség hallgatócserét, oktatói mobilitást és tudományos együttműködést tesz lehetővé a jövőben, elsősorban a tanárképzés, a néprajz és a kulturális antropológia, valamint a pszichológiai tudományok terén.
Tanári Bálon búcsúztak a tanulmányaik befejezése előtt álló tanárszakos hallgatók a Debreceni Egyetemtől. A kultúra, a környezet, az épített környezet, a design, a divat és a fogyasztás egymásra gyakorolt hatásáról tanácskoztak a BTK Művészeti Központjának szervezésében a szakemberek. Jól szerepeltek a debreceni hallgatók és oktatók a II. Semmelweis Nemzetközi Rövidpályás Úszó Kupán – egyebek mellett ezekről lehet olvasni az Egyetemi Élet áprilisi számában.
Az amerikai Southern Utah University-re is utazhatnak a Debreceni Egyetem hallgatói a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében. A DE és az egyesült államokbeli egyetem egy éve megkötött partnersége kiterjesztéseként született megállapodás a hallgatói mobilitási lehetőségekről, amelyekre elsőként a Bölcsészettudományi Kar hallgatói pályázhatnak.
Jelentkezési rekordot döntött a Debreceni Egyetem, a legkorszerűbb technológiával felszerelt laborokkal átadták a Műszaki Kar új épületszárnyát, stratégiai megállapodás az Agrárminisztériummal – ismét a Debreceni Egyetem legfontosabb híreiről, eseményeiről tudósított a Díszudvar magazin.
Idén hatodik alkalommal rendezte meg középiskolások számára hirdetett országos német nyelvi versenyét a Deutsche Telekom IT Solutions. A döntő egyik helyszíne ebben az évben is a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Germanisztikai Intézete volt.