Hírek BTK címkével

A Bölcsészettudományi Kar (BTK) Angol-Amerikai Intézet meghívására csütörtökön a Debreceni Egyetemre (DE) is ellátogatott magyarországi útja során Farkas Endre kanadai magyar költő, író, műfordító. Párjával, a szintén kanadai író Carolyn Marie Souaid-dal műveikből tartottak felolvasást és mutatták be országuk kultúráját az intézmény hallgatóinak.

Első alkalommal szervezett Meine Telekom elnevezéssel német nyelvi versenyt általános iskolás csapatok számára közösen a Deutsche Telekom IT Solutions és a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Germanisztikai Intézete. A megmérettetés írásbeli fordulójának szerdán az intézmény Főépülete adott otthont.

Tovább gyarapította kapcsolatait a város kulturális intézményeivel a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kara (BTK). A Vojtina Bábszínházzal kedden kötött megállapodás a hallgatók számára az oktatási lehetőségek bővülését jelenti, valamint gyakorlati képzést is nyújt a jövőben.

Pedagógusok és szülők együttműködése a gyermekekért címmel zárókonferencia keretében értékelte eddig elért eredményeit a Magyar Tudományos Akadémia (MTA)-Debreceni Egyetem (DE) Családok és Tanárok Kooperációja Kutatócsoport (CSATOKK). A 2021-ben indult program célja olyan eljárások kialakítása, amelyek fejleszthetik az iskola és a családok tanulmányi eredményességet támogató partnerségét.

KultKredit elnevezéssel szabadon választható tárgyat kínál az intézmény valamennyi hallgatója számára a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Művészeti Központja. A Kulturális és Innovációs Minisztérium Felsőoktatásért és Felnőttképzésért felelős helyettes államtitkársága által koordinált program célja, hogy térítésmentesen biztosítson lehetőséget a különböző kulturális programokban történő részvételre.

Idén is közös koszorúzási ünnepséget tartott a gályarab-szabadítás emléknapján a Debreceni Református Hittudományi Egyetem (DRHE) és Debreceni Egyetem (DE). A két intézmény évente hagyományosan az évfordulóhoz kapcsolódva, február 11-én tart megemlékezést az emlékoszlopnál.

A Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Angol-Amerikai Intézetének professzora, Bényei Tamás elsőként vehette át a Hungarian Society for the Study of English (HUSSE), a Magyar Anglisztikai Társaság 2024-ben alapított Kállay Géza-díját. Az elismerést a Szegeden rendezett ünnepségen adta át Kállay Géza özvegye, Kállay Katalin.

Esküt tett az a 65 hallgató, akik alap- és mesterszakon, szakirányú továbbképzés keretében, nappali és levelező tagozaton szereztek diplomát a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karán. A frissen avatott bölcsészek a Főépület Díszudvarán pénteken rendezett ünnepségen vehették át oklevelüket az intézmény és a kar vezetőitől.

Születésének 80. évfordulóján kollégák, tanítványok, tisztelők és barátok emlékeztek Görömbei András Kossuth-díjas irodalomtörténészre. A megemlékezést és koszorúzást szerdán tartották a Debreceni Egyetem egykori professzorának a Kölcsey Központ Görömbei-terménél elhelyezett emléktáblájánál.

Életének 90. évében, 2025. január 27-én elhunyt Taxner-Tóth Ernő irodalomtörténész, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének professor emeritusa.

A Debreceni Egyetem tizenkét új képzése jelent meg pénteken a felvételi tájékoztató kiegészítésében. A mostantól elérhető szakok szinte mindegyike az intézmény új campusán, Siófokon indul majd idén szeptembertől. A felvételizők február 15-ig adhatják be jelentkezésüket a Debreceni Egyetem képzéseire.

Szeptemberben megkezdi működését a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Mediterrán Nyelvek és Kultúrák Intézet égisze alatt a Spanyol Tanszék. Az új alapszakra elsősorban a régió spanyol nyelvet oktató középiskoláiból várják a jelentkezőket.

A váratlan osztálytermi helyzeteket modellezte kutatásában a matematika tanításához kapcsolódóan Kondé Zoltán pszichológus. A Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Pszichológiai Intézet Általános Pszichológiai nem önálló Tanszék egyetemi adjunktusa a témában megjelent tanulmány társszerzőjeként elnyerte a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs díját.

Danyi Dorottya és Nagyné Bacsó Judit pedagógusok vehették át első alkalommal a debreceni színjátszás és oktatás ikonikus alakjának emlékére a Debreceni Egyetem kezdeményezésére alapított Várhalmi Ilona-díjat. Az ünnepi eseménynek kedden a Vojtina Bábszínház adott otthont.

Kiemelt szerepet kapnak a hallgatók sportolási szokásának motiválásában a kortársak, a sporttevékenységek pedig képesek fölülírni a társadalmi háttérből fakadó hátrányokat is – derült ki a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet Neveléstudományi Tanszék egyetemi docensének kutatásából. Kovács-Nagy Klára az eredményeket ismertető angol nyelvű tanulmányért elnyerte a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díját.

Gazdag képzési kínálattal, új alap- és mesterszakokkal, nyelvtanulási és kulturális lehetőségekkel, tehetséggondozási programmal és a tanulmányok magasabb szintű folytatásával – mesterszakokkal és doktori iskolákkal – várja leendő hallgatóit a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kara (BTK).

A Pannónia Ösztöndíjprogram támogatásával egyhetes terepmunka keretében ismerkednek január 10-15. között a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) oktatói, kutatói és PhD-hallgatói az autentikus, még a hagyományokat őrző macedón télközepi maszkos és alakoskodó szokással, a dzsoloma sajátos történetével. A kutatóút eredményeiről naponta élő közvetítésben számolnak be a résztvevők a közösségi médiában.

Több újdonsággal, az újlatin nyelvek és kultúrák alapszak spanyol szakirányával, az angol nyelvoktató, a nemzetközi tanulmányok, az infekciókontroll, a zenei menedzser, a klasszikus hangszerművész (zongorakísérő-korrepetitor), valamint a művészeti instruktor mesterszakokkal várja az idei általános felvételi eljárásban a jelentkezőket a Debreceni Egyetem. A leendő elsőéveseknek február közepéig van idejük arra, hogy eldöntsék, hol szeretnék folytatni a tanulmányaikat.

Mit tegyünk, vagy éppen mit ne tegyünk, hogy szerencsésen búcsúztassuk az óévet december 31-én, és hogy valóban boldogan induljon az újév január 1-én? A szilveszteri szokásokról, hagyományokról és babonákról Bartha Elek, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Néprajztudományi és Muzeológiai Intézet professzora mesélt a hirek.unideb.hu portálnak.

A Debreceni Egyetem oktatási, kutatási, gazdasági és fejlesztési stratégiáját, valamint a 2024-es év eredményeit is áttekintette Szilvássy Zoltán rektor, Bács Zoltán kancellár és Kossa György kuratóriumi elnök a Campus TV évértékelő interjújában.

A Debreceni Egyetem új science parkja, mint a hazai innováció meghatározó tényezője, az Európa Tanács látogatása a Debreceni Egyetemen, az orvoslás jövője a DE-n, bakteriofágok: a „mikro bérgyilkosok", a világ élvonalában az egyetemi életminőség, életmód területén – címszavak 2024-ből. Izgalmas és eseménydús évet zár a Debreceni Egyetem.

A közép-ázsiai országok kulturális örökségének bemutatására, hagyományaik megismertetésére és nyelvük megmutatására nyílt közösségi tér a Debreceni Egyetemen. A Türk Sarok Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Törökország, Türkmenisztán és Üzbegisztán hallgatói és a térség iránt érdeklődők számára kínál különleges találkozási pontot.

Az álláskeresés és a munkaerőpiacon való helytállás leghatékonyabb gyakorlataival ismekedhettek meg a Debreceni Egyetem hallgatói a Debrecen Business Service Centers Kerekasztal workshopján. Az eseményt a DBSC magyar nyelvű kurzusának záró-akkordjaként rendezték meg.

Öt debreceni kulturális intézmény – a Csokonai Nemzeti Színház Debrecen, a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Művészeti Központ, a Déri Múzeum, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ és a Vojtina Bábszínház – Várhalmi Ilonáról, a színjátszás és oktatás ikonikus helyi alakjáról elnevezett díjat alapított. Az elismerést minden év január 21-én, a magyar kultúra napja előestéjén veheti át két pedagógus.

Miként lehet új ötletekkel egészségügyi problémákat megoldani, mit takar az a szóösszetétel, hogy jótékonysági mozizás, mi történt az idei első gólyabálokon, hogy nézett ki a mai debreceni Nagyállomás elődje, mennyire intelligensek a vetési varjak és hogyan tudta az élen zárni az NBIII-as futballbajnokságot a DEAC férfi alakulata – egyebek mellett ezekről lehet olvasni az Egyetemi Élet friss számában.