A szakmák és szakmai szervezetek közötti még szorosabb együttműködés megszervezését, valamint az interdiszciplináris gondolkodás erősítését tartja legfontosabb feladatának Páll Dénes, a Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetségének (MOTESZ) új elnöke. A Debreceni Egyetem Klinikai Központ elnökhelyettese, a DE Gyógyszer- és Élelmiszerfejlesztési Koordinációs Központ igazgatója 2025. január 1-e óta tölti be az országos szakmai szervezet elnöki tisztét, mandátuma két évre szól.
Hírek ÁOK címkével
A porcsérülések és a porckopás hatékonyabb kezelési módszereinek kifejlesztését alapozhatja meg, valamint segítheti a betegek életminőségének javítását a Debreceni Egyetem szakembereinek kutatása. A vizsgálat eredményei úttörő jelentőségűek a porcképződés genetikai szabályozásának megértésében.
Kötelező maszkot viselni a Debreceni Egyetem Klinikai Központ valamennyi betegellátó és diagnosztikai egységében január 6-tól, hétfőtől. Az intézkedés bevezetését a felső légúti tünetekkel orvoshoz fordulók magas száma indokolja. A rendelkezés visszavonásig érvényes.
A Debreceni Egyetem oktatási, kutatási, gazdasági és fejlesztési stratégiáját, valamint a 2024-es év eredményeit is áttekintette Szilvássy Zoltán rektor, Bács Zoltán kancellár és Kossa György kuratóriumi elnök a Campus TV évértékelő interjújában.
A Debreceni Egyetem új science parkja, mint a hazai innováció meghatározó tényezője, az Európa Tanács látogatása a Debreceni Egyetemen, az orvoslás jövője a DE-n, bakteriofágok: a „mikro bérgyilkosok", a világ élvonalában az egyetemi életminőség, életmód területén – címszavak 2024-ből. Izgalmas és eseménydús évet zár a Debreceni Egyetem.
Domborművet avattak a 2019-ben, életének 80. évében elhunyt Kovács László Széchenyi-díjas akadémikus, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar professzor emeritusa tiszteletére Élettani Intézetben. A megemlékezést követően ünnepi ülésen elevenítették fel a professzor életútját.
Új orvosok tették le esküjüket a Debreceni Egyetemen. Több mint hetven magyar és külföldi állampolgárságú most végzett hallgató vette át diplomáját az Általános Orvostudományi Kar pénteki ünnepségén.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikáján kezelt beteg gyerekek gyógyítását segíti a Tranzit Csoport ötmillió forintos adománya. A támogatásból a Gyermekklinika Alapítványa Gyermekeinkért elsősorban az intenzív ellátásban és a rehabilitációban használt műszereket vásárol. Az adományt csütörtökön adta át a cégcsoport alapítója a gyermekklinikán.
Eredményes évet zár a Debreceni Egyetem Klinikai Központja. Idén is folytatódtak a szervezeti, szakmai és infrastrukturális fejlesztések, melyek legfőbb célja a legmagasabb szintű betegellátás biztosítása. Az elmúlt év eredményeit, valamint a további célokat, feladatokat a Klinikai Tanács ünnepi ülésén ismertették a Klinikai Központ, a Debreceni Egyetem, illetve az intézményt fenntartó alapítvány kuratóriumának vezetői.
Új osztályt alakítottak ki a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Tüdőgyógyászati Klinikáján az akut és krónikus légzési elégtelenségben szenvedő betegek ellátására. A szakmaspecifikus őrző létrehozása tehermentesíti az intenzív osztályt és csökkenti a betegek kezelési idejét. Az új egység januárban kezdi meg működését.
Idén is megrendezte hagyományos őszi tudományos seregszemléjét a Debreceni Egyetem (DE) Hatvani István Szakkollégiuma. A fiatal tehetségek 7 szekcióban 42 előadás keretében ismertették legfrissebb kutatási eredményeiket a Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában rendezett pénteki eseményen.
A Debreceni Egyetem kutatóinak vizsgálatai szerint a csemegekukorica-fogyasztás nem növeli az elhízás vagy a diabétesz kockázatát, magas lutein- és zeaxantintartalma révén ugyanakkor hozzájárulhat a szem egészségének megőrzéséhez, illetve bizonyos kognitív képességek javításához. A Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az Általános Orvostudományi Kar közös négyéves kutatási programjának eredményeiről pénteken számoltak be a szakemberek.
1994-ben hozták létre a Debreceni Egyetemen a Cornea Bankot. Magyarország legrégebb óta működő szaruhártya bankjának jubileumát szombaton tudományos ülésen ünnepelte meg a Debreceni Egyetem Szemklinikája. A tanácskozáson hazai és külföldi szakemberek tartottak előadásokat a különböző átültetési technikákról és a cornea bankok fejlődésének jövőbeli lehetőségeiről.
Sikeres volt a szenátusi választás, mind a 17 választási körzetben érvényes volt a december 3-a és 5-e között zajlott voksolás. A 2025. január 1-én felálló új szenátusi testületbe 36 tagot és 39 póttagot választott meg az egyetem polgársága.
Kimagasló szakmai tevékenységéért miniszteri elismerő oklevelet vehetett át Barta Judit, a Debreceni Egyetem docense, a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika szakorvosa. Az országosan és nemzetközi szinten is megbecsült orvos fontosnak tartja a folyamatos szakmai fejlődést. A betegellátást célzó innovációk, új beavatkozások, korszerű gyógyszerek minél gyorsabb bevezetésén dolgozik, hogy a betegek még magasabb színvonalú ellátásban részesülhessenek.
A daganatos betegségek mellett a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór kezelésében is jelentős áttörést hozhat a Debreceni Egyetem szakembereinek nemzetközi kollaborációban végzett kutatása. A hároméves projektben többek között skorpiók mérgéből az ioncsatornák funkcióját módosító peptideket állítanak elő, melyek alkalmazásával a jövőben eredményesebb lehet a gyógyítás. A hároméves projekt 400 millió forintos pályázati támogatást nyert a HU-rizont programban.
A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kara Stephen W. Scherer professzornak, a torontói Hospital for Sick Children egyetemi klinika kutatási vezetőjének ítélte oda idén a Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért kitüntetést. A molekuláris biológus többek között az autizmussal kapcsolatos kutatásokban ért el áttörő eredményeket. Scherer professzor az elismerést kedden a Debreceni Egyetemen rendezett ünnepségen vette át.
Hazai és külföldi szakembereknek tartottak szakmai előadásokat és élő bemutató műtéteket a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Klinikáján. A sebészek a szakmai továbbképzéseken hallhattak többek között a legújabb onkosebészeti irányelvekről és a legmodernebb sebészeti technológiákról, melyek gyakorlati alkalmazását élőben, különböző pajzsmirigy-, emlő- és gyomorműtétek során tekinthették meg.
A daganatos betegek diagnosztikájában és a terápia pontos meghatározásában a radioaktívan jelölt glukózzal végzett PET (pozitron emissziós tomográfia) vizsgálatok nélkülözhetetlenek. Az első magyarországi PET vizsgálat Debrecenben történt 1994-ben. Azóta a Debrecen Egyetem az ország valamennyi PET vizsgálóhelyének indulásában szerepet játszott tudástranszfer vagy humánerőforrás biztosítása formájában.
Hetven éve született Jókayné Bégány Ágnes, a Debreceni Egyetem egykori docense, korábbi önkormányzati képviselő. A tizenhárom éve elhunyt orvos emlékére kedden fát ültettek korábbi munkahelye, a Klinikai Központ Bőrgyógyászati Klinikája előtt.
A rák elleni legújabb immunterápiákról tartottak előadásokat a Debreceni Egyetem oktatói és klinikusai középiskolásoknak kedden a DAB Székházban. A Magyar Tudomány Ünnepe programsorozatához kapcsolódó esemény célja az ismeretterjesztés mellett hogy felhívja a pályaválasztás előtt álló fiatalok figyelmét az egyetemen zajló magas szintű gyógyító- és kutatómunkára, valamint az ezeket megalapozó képzési formákra.
A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karának tizenkét hallgatója nyerte el a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjat ebben a tanévben. A legtehetségesebb hallgatók oklevelüket Mátyus Lászlótól, a kar dékánjától vették át a kedden a Kenézy Villában rendezett ünnepségen.
Szenátust választ december 3-án és 4-én a Debreceni Egyetem. (FRISSÍTÉS: A Választási Elnökség meghosszabbította a szavazást, december 5-én, csütörtökön is várják a szavazatokat.)Az intézmény legfőbb döntéshozó testületének mandátuma ugyanis 2024. december 31-én lejár. Az egyetemi polgárok – a 4 évvel ezelőtti jó tapasztalatok okán – elektronikusan választhatják meg jövő hét kedden és szerdán az új tagokat, akiknek mandátuma 2025. január 1-től 2028. december 31-ig szól. Szavazni mobiltelefonon is lehet.
Több mint négymillió forint értékben adományozott anatómiai gyakorlókészleteket a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi és Fogorvostudományi Karának a SUBAN Kéziműszer Hungary Zrt. A szikét, ollót és csipeszt tartalmazó készleteket a magyar és az angol nyelvű képzésben részt vevő hallgatók a napokban vehetik át.
A Magyar Gyermekorvosok Társasága és a debreceni Gyermekgyógyászati Klinika is idén ünnepli fennállásának századik évfordulóját. A társaság ebből az alkalomból Debrecenben tartja jubileumi nagygyűlését. A csütörtökön kezdődött háromnapos rendezvényen a tapasztalatcsere mellett a résztvevők felidézik a gyermekgyógyászat elmúlt száz évét, illetve megvitatják a legújabb terápiás lehetőségeket és a legfrissebb tudományos eredményeket.