Hírek GYTK címkével

Rangos építészeti díjat kapott a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar új épülete a BIG SEE Opening Perspectives 2025 nemzetközi pályázaton Oktatási Épületek kategóriában. A Nemzeti Gyártó-Kutató-Oktató Középüzem és kari épület első helyezett lett innováció, intelligens tervezés, eredetiség, környezeti érzékenység, fenntarthatóság, kulturális és társadalmi tudatosság, valamint funkcionalitás alapján.

A Debreceni Egyetem több mint száz hallgatója mutathatja be kutatási eredményeit a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Orvos- és Egészségtudományi Szekciójában. Az áprilisi megmérettetésen az idei és a tavalyi helyi konferencia legjobbjai képviselhetik az egyetemet.

A világon egyedülálló, a malária gyógyításában valószínűleg jól használható új gyógyszerjelölt vegyületeket állítottak elő a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán. A kutatók kiemelkedő munkáját a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismerte el.

Idén rekordszámú előadás hangzik el a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Tudományos Diákköri Konferenciáján. A szerdán kezdődött háromnapos eseményen több mint négyszáz magyar és külföldi hallgató ismerteti kutatási eredményeit. A legjobbak tavasszal az országos konferencián is bemutatkozási lehetőséget kapnak.

A Debreceni Egyetem tizenkét új képzése jelent meg pénteken a felvételi tájékoztató kiegészítésében. A mostantól elérhető szakok szinte mindegyike az intézmény új campusán, Siófokon indul majd idén szeptembertől. A felvételizők február 15-ig adhatják be jelentkezésüket a Debreceni Egyetem képzéseire.

A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán a legnépszerűbb klasszikus gyógyszerészképzés mellett elérhető a gyógyszerfejlesztési kutatás menedzser mesterszak, idén pedig elindítják a gyógyszertári szakasszisztens képzést és már a DE Siófok Campusán is lehet tanulni. A hallgatók a GYTK-n a legkorszerűbb elméleti és gyakorlati képzésben részesülnek, ami egyedülálló lehetőségeket nyit meg előttük.

Több új gyógynövénytartalmú készítmény előállítása körvonalazódik annak az együttműködésnek köszönhetően, amit a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara és a Taskenti Gyógyszerészeti Intézet alakított ki az elmúlt években. A tervek szerint bakteriofág alapú gyógyszerkészítményeket is kutatnának, fejlesztenének közösen.

A Debreceni Egyetem oktatási, kutatási, gazdasági és fejlesztési stratégiáját, valamint a 2024-es év eredményeit is áttekintette Szilvássy Zoltán rektor, Bács Zoltán kancellár és Kossa György kuratóriumi elnök a Campus TV évértékelő interjújában.

A Debreceni Egyetem új science parkja, mint a hazai innováció meghatározó tényezője, az Európa Tanács látogatása a Debreceni Egyetemen, az orvoslás jövője a DE-n, bakteriofágok: a „mikro bérgyilkosok", a világ élvonalában az egyetemi életminőség, életmód területén – címszavak 2024-ből. Izgalmas és eseménydús évet zár a Debreceni Egyetem.

Rangos kitüntetésben részesült Bakai-Bereczki Ilona, a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar munkatársa a Magyar Tudományos Akadémián. A 45 évesnél fiatalabb kutatóknak adható Zemplén Géza-díjat a docens a szintetikus szerves kémia terén elért kimagasló eredményeiért vehette át. Bakai-Bereczki Ilona egyebek mellett új antivirális vegyületek és a rezisztens baktériumokat is legyőzni képes hatóanyagok kifejlesztésére koncentrál.

A Debreceni Egyetem is csatlakozott a Richter Gedeon Nyrt. partnerségi megállapodásához, melynek célja az innovációs ökoszisztéma erősítése. A szerződés nyomán az egyetem gyógyszerkutatással foglalkozó szakemberei előtt komoly lehetőségek nyílnak meg.

Harmadik helyezést ért el a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszerészi Kémia Tanszék PhD-hallgatója, Petróczi Ferenc Dániel a Magyar Tudományos Akadémia Kémiai Biológiai Munkabizottsága által rendezett Zechmeister László előadói versenyen. A fiatal kutató ezzel elnyerte a Zechmeister László díjat.

Sikeres volt a szenátusi választás, mind a 17 választási körzetben érvényes volt a december 3-a és 5-e között zajlott voksolás. A 2025. január 1-én felálló új szenátusi testületbe 36 tagot és 39 póttagot választott meg az egyetem polgársága.

Gyógyszerészi Gondozási-Betegtanácsadási Versenyt rendezett a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara, amin a hallgatók egyebek mellett arról adtak számot, milyen szinten tudnak helyesen és szakszerűen kommunikálni a patikába betérő betegekkel, illetve azok hozzátartozóival. A megmérettetés első három magyar helyezettje bejutott az országos döntőbe.

Újabb elismeréseket adott át a Debreceni Egyetem Dolgozói Mozgásprogramja. A novemberi díjakat az egészségmegőrzés jegyében a Gyógyszerésztudományi Kar ajánlotta fel a legaktívabb szervezeti egységeknek. Sikeres a dolgozói jóga kezdeményezése is, amely hetente telt házzal működik minden campuson.

A Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódóan tartott konferenciát szerdán a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara. A rendezvényen egykor itt tanult szakemberek mutatkoztak be, akik különböző gyógyszerészeti ismereteket igénylő munkahelyeken dolgoznak, majd két szekcióban, magyar és angol nyelvű előadások keretében hallgatók ismertették kutatási eredményeiket.

Szenátust választ december 3-án és 4-én a Debreceni Egyetem. (FRISSÍTÉS: A Választási Elnökség meghosszabbította a szavazást, december 5-én, csütörtökön is várják a szavazatokat.)Az intézmény legfőbb döntéshozó testületének mandátuma ugyanis 2024. december 31-én lejár. Az egyetemi polgárok – a 4 évvel ezelőtti jó tapasztalatok okán – elektronikusan választhatják meg jövő hét kedden és szerdán az új tagokat, akiknek mandátuma 2025. január 1-től 2028. december 31-ig szól. Szavazni mobiltelefonon is lehet.

Életének 98. évében elhunyt Andrew Victor Schally Nobel-díjas tudós, lengyel-amerikai biokémikus, a Miami Egyetem orvosi karának professzora, a Miami Veterans Affairs Medical Center Endocrine, Polypeptide and Cancer Institute vezetője, a Debreceni Egyetem díszdoktora.

A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Molekuláris és Nanogyógyszerészeti Tanszék adjunktusa kapta idén Magyarországról a Danubius Young Scientist Award 2024 nemzetközi díjat. Rusznyák Ágnes elsősorban a ciklodextrinek celluláris hatásait, valamint RNS hordozóképességét kutatja. Eredményei több tudományos szaklapban is megjelentek.

Első alkalommal rendezték meg a Debreceni Egyetemen az Országos Sántha Kálmán Tudományos Kerekasztalt. Az eseményen a debreceniek mellett szegedi, pécsi és marosvásárhelyi egyetemisták mutatták be orvos- és egészségtudományi témájú tudományos munkájukat a Learning Centerben.

Nyílt napot tart új épületében a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara október 25-én, pénteken. A rendezvényre olyan érdeklődőket várnak, akik életre szóló professzionális segítő hivatást választanának, a gyógyszerek speciális szakértőjévé válnának, illetve az egészségügyi ellátórendszer csapattagjaként szeretnének dolgozni. A kar olyan diplomát kínál a végzetteknek, ami biztos megélhetést ad.

A Debreceni Egyetem Siófok Campus adott otthont az intézmény és a Balatoni Polgári Klub hagyományos nyári egyetemének, ahol az intézmény siófoki oktatási és kutatási terveit ismertették. Az egyetemi, városi és vállalati vezetők részvételével szervezett tanácskozáson bejelentették, hogy már idén szeptemberben megkezdődik az oktatás a Balaton-parti városban, az Egészségtudományi Kar egy féléves óvodai és iskolai szociális segítő továbbképzést indít.

Több mint harminc középiskolás vesz részt idén a Sántha Kálmán Szakkollégium Nyári Tudományos Táborában a Debreceni Egyetemen. A diákok bepillanthatnak az Általános Orvostudományi, a Fogorvostudományi, valamint a Gyógyszerésztudományi Kar működésébe, és bekapcsolódhatnak a különböző intézetekben folytatott tudományos munkába. A szerdán kezdődött program augusztus 31-ig tart.

Három csoportban, a közép- és az emelt szintű kémia érettségi témaköreire épülő, ingyenes egyetemi előkészítő kurzusokat szervez a Debreceni Egyetem Kémia Koordinációs Intézete a 2024/25-ös tanévben is, nem csak középiskolás diákok számára. Az elméleti képzés teljesítéséért felvételi többletpont jár.

Nagy sikerrel zárult az a rajzpályázat, amit alsó tagozatos általános iskolásoknak hirdetett a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara és a PHOENIX Pharma Zrt. A felhívásra több mint hatszáz rajz érkezett. A jelentkezők feladata az volt, hogy alkotásaikkal mutassák meg, mit tehetünk az egészségünkért.