Hírek mobilitási program címkével

A Debreceni Egyetem öt doktorandusza folytathatja tanulmányait a világ legjobb egyetemein a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében meghirdetett Kiválósági Program révén. A doktori képzésben részt vevő hallgatók hétfőn vehették át támogatói szerződéseiket Csernoch László tudományos rektorhelyettestől és Jánosy Orsolyától, a Nemzetközi Iroda vezetőjétől.

Ösztöndíjak, hallgatói csereprogramok és mobilitási lehetőségek – a Debreceni Egyetem különösen kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszerrel rendelkezik minden tudományterületen. Milyen előnyökhöz juthat az intézmény és annak polgársága ezáltal? Kiderül a Debrecen Televízió legfrissebb egyetemi magazinműsorából.

A Debreceni Egyetem Informatikai Kar hallgatói a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében látogattak a cseh fővárosba. Az oktatók és diákok által egyaránt pályázható rövidtávú csoportos, háromnapos tanulmányúton egyebek mellett a cseh műszaki egyetemen és a National Library of Technology különleges épületében is jártak.

Az amerikai Southern Utah University-re is utazhatnak a Debreceni Egyetem hallgatói a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében. A DE és az egyesült államokbeli egyetem egy éve megkötött partnersége kiterjesztéseként született megállapodás a hallgatói mobilitási lehetőségekről, amelyekre elsőként a Bölcsészettudományi Kar hallgatói pályázhatnak.

A Debreceni Egyetemen elsőként a Gazdaságtudományi Kar turizmus-vendéglátás szakos hallgatói vettek részt a Pannónia Ösztöndíjprogram rövid távú csoportos tanulmányútján a nemzetközi turisztikai kapcsolatok tantárgy keretében. A három napos úton a hallgatók ellátogattak a bécsi városházára, az Európai Parlament bécsi oktató- és élményközpontjába, valamint a Zene Háza interaktív múzeumba is.

A kutatási és tudományos együttműködés előmozdítása érdekében látogatott a United Arab Emirates University (UAEU) campusára a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar, valamint Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar delegációja. A DE küldöttsége megismerhette az UAEU világszínvonalú kutatási létesítményeit, élvonalbeli infrastruktúráját is.

Hagyományosan magyaros ízekkel és táncházzal fogadták a tavaszi félévre érkezett külföldi hallgatókat a Debreceni Egyetemen. Idén Francia- és Törökországból érkeztek a legtöbben. A nemzetközi mobilitási programokban részt vevő fiatalok a magyar gasztronómia és folklór mellett megismerkedtek azokkal a partnerhallgatókkal is, akik segítik majd egyetemi beilleszkedésüket. A DEHDK PR- és Sajtóiroda beszámolója.

A Pannónia Ösztöndíjprogram részképzésekre vonatkozó pályázata keretében 2024 szeptemberétől Farkas Richárd, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar ellátásilánc-menedzsment mesterszakos hallhatója a hollandiai Wageningen Egyetemen (WUR) folytatta fél évig tanulmányait. A WUR a mezőgazdaság- és környezettudományok területén a világ vezető felsőoktatási intézménye. Meghirdették a Pannónia Ösztöndíjprogram részképzéseire vonatkozó pályázatát a Debreceni Egyetemen.

Meghirdették a 2025/2026-os tanévre vonatkozó Pannónia Ösztöndíjprogram Kiválósági Programját a Debreceni Egyetemen. A mobilitási támogatás révén a kiemelkedő teljesítményt nyújtó doktorandusz hallgatók a világ legjobb egyetemein tanulhatnak. A pályázatok benyújtási határideje 2025. április 13.

A modellváltó egyetemek működési tapasztalatait osztották meg a vagyonkezelői alapítványok kuratóriumi elnökeinek szombati találkozóján a Debreceni Egyetemen. A tanácskozáson résztvevő Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter elmondta, hogy a Debreceni Egyetem hamarosan autonóm járművek kutatásában, fejlesztésében fog együttműködést kialakítani egy szöuli és egy floridai egyetemmel.

A hazai felsőoktatás nemzetköziesítési területen dolgozó szakembereinek szervezett konferenciát a Tempus Közalapítvány a Debreceni Egyetemen. A háromnapos szakmai rendezvény a képzést, valamint a naprakész tudás és a jó gyakorlatok átadását szolgálta. A tanácskozáson 41 hazai felsőoktatási intézmény több mint 260 munkatársa vett részt.

Külföldi részképzések, szakmai és kutatási gyakorlatok, intenzív kurzusok, nyelvi képzések, nyári egyetemek és ösztöndíjak – minden, ami a külföldi tanulmányutakkal és hallgatói mobilitásokkal kapcsolatos, egy helyen, a Debreceni Egyetem Külügyi Börzéjén. Idén immár 26. alkalommal rendezte meg az információs napot a Nemzetközi Iroda és a Hallgatói Önkormányzat Külügyi Bizottsága, amelyen 15 kiállító várta az érdeklődőket a Főépület kerengőjében.

Huszonhárom országból, köztük Tanzániából is érkeztek diákok az őszi szemeszterre a Debreceni Egyetemre. Az intézmény Nemzetközi Irodája és Hallgatói Önkormányzatának Külügyi Bizottsága szerdán köszöntötte őket a hagyományos Welcome Dinner keretében. A külföldi hallgatók a fogadóvacsorán ízelítőt kaptak a magyar gasztronómiából és helyi táncokkal is ismerkedhettek.

A Gyógyszerésztudományi Kar nemrég átadott épületéről, a Farewell Dinner-ről, a Zeneművészeti Kar hallgatóinak Éjféli Koncertjéről, a városban élő zsidó közösségről és a Pásti utcai Zsinagóga történetéről, valamint a DEAC labdarúgóinak jó szerepléséről is lehet olvasni a Debreceni Egyetem lapjának első nyári számában.

Osztrák és lengyel hallgatók, valamint oktatók tanulmányozták a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar munkáját az Erasmus+ BIP program keretében. Az egyhetes szeminárium alatt a hazai gyógy-, óvoda- és szociálpedagógia elméleti és gyakorlati hátterével ismerkedhettek meg a hajdúböszörményi karon, valamint annak partnerintézményeiben.

Kiírták a 2024/2025-ös tanév Pannónia Ösztöndíjprogram részképzéseire vonatkozó pályázatokat a Debreceni Egyetemen. Az új mobilitási program segítségével a hallgatók a világ bármely pontján folytathatják tanulmányaikat. A diákok március 5-től, keddtől adhatják be pályázataikat. A jelentkezési határidő március 24. éjfél.

Újabb sikeres állomásához érkezett a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar, valamint az almati al-Farabi Kazak Nemzeti Egyetem partnersége. Kazahsztán vezető felsőoktatási intézményének egyik kutatója a magával hozott, Kazahsztánban gyűjtött ritka növények szövetmintáinak DNS-kivonását és minőségellenőrzését készítette elő fél éven át a DE laborjában.

Kiírták a 2023/2024-es tanév pótpályázatait az Erasmus+ program keretében, amelynek támogatásával a tavaszi félévben utazhatnak külföldi részképzésekre, illetve a teljes tanév során szakmai gyakorlatra a Debreceni Egyetem hallgatói. Az oktatók és munkatársak számára is újból megnyílt a pályázati felület – hangzott el a XXV. Külügyi Börze megnyitóján a Főépületben.

A hagyományokhoz híven Welcome Dinner-rel köszöntötte az Erasmus-ösztöndíjprogram keretében 21 országból érkezett 130 diákot csütörtökön a Főépület Aulájában a Debreceni Egyetem Nemzetközi Irodája és az intézmény Hallgatói Külügyi Bizottsága.

Németországból, Lengyelországból, Szlovákiából és Bulgáriából érkeztek vendéghallgatók a Debreceni Egyetem első Erasmus+ BIP (Blended Intensive Program) kurzusára. A négynapos GloLiteToLead című képzésen az interaktív nyelvi foglalkozások mellett hazai és nemzetközi vállalatok vezetői tartottak szemléletformáló előadásokat, a Gazdaságtudományi Kar szervezésében.

A kutatók és hallgatók számára kínált ösztöndíjakról, valamint a támogatott együttműködési formákról tartott tájékoztatót a Debreceni Egyetemen Petr Mareš, a Nemzetközi Visegrádi Alap igazgatója.

Öt egyetem mintegy negyven hallgatója és hat oktatója vesz részt a Debreceni Egyetem első Erasmus+ Blended Intensive Programján (BIP) májusban. A vezetői képességek fejlesztésére fókuszáló kurzust a DE Gazdaságtudományi Kara szervezi meg.

Egyedülálló ösztöndíjrendszer, Komondor a Kassai úti campuson, világjáró hallgatók, unikális orvosi berendezés, Marco Rossi rendhagyó órája és jótékony ovisok – a Debreceni Egyetem legfontosabb eseményeiről, aktualitásairól láthatnak tartalmas riportokat, interjúkat az intézmény saját gyártású magazinműsorában. A februári adás már megtekinthető az unideb.hu-n és az egyetem Youtube-csatornáján.

Japán, Dél-Korea, Mexikó és az Amerikai Egyesült Államok - egyebek mellett ezek azok a tengerentúli, illetve távol-keleti országok, ahol a Debreceni Egyetem hallgatói tanulhatnak, illetve szerezhetnek szakmai tapasztalatot. A mobilitási programok révén, a rugalmas támogatási formák segítségével egyre többen jelentkezhetnek a Debreceni Egyetem Nemzetközi Iroda által már meghirdetett ösztöndíjakra.

A Debreceni Egyetem hallgatói több mint 400 európai egyetemen vehetnek részt részképzésben az Erasmus mobilitási program keretében vagy tölthetnek szakmai gyakorlatot a 34 európai Erasmus-programország fogadóintézményeiben.