Hírek tudomány címkével

Rangos kitüntetésben részesült Bakai-Bereczki Ilona, a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar munkatársa a Magyar Tudományos Akadémián. A 45 évesnél fiatalabb kutatóknak adható Zemplén Géza-díjat a docens a szintetikus szerves kémia terén elért kimagasló eredményeiért vehette át. Bakai-Bereczki Ilona egyebek mellett új antivirális vegyületek és a rezisztens baktériumokat is legyőzni képes hatóanyagok kifejlesztésére koncentrál.

A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Kiválósági PhD Ösztöndíjával jutalmazott doktorandusz hallgatókkal találkozott Szilvássy Zoltán rektor, hogy tájékozódjon a 2024-ben kitüntetett kiválóságok felkészültségéről, tudományos tevékenységéről, eredményeikről, összegezze a 2023-ban kitüntetettek éves beszámolóinak tanulságait és közösen fogalmazzák meg a további fejlődési lehetőségeket. A rektor harmincöt díjazott fiatal kutató előtt ismertette a DE tudományos stratégiáját.

A mesterséges intelligencia része a mindennapoknak, legyen szó munkavégzésről, oktatásról, tudományos kutatásokról, vagy éppen a karácsonyról. Az ünnepet is képes tökéletesen reprodukálni a technológia, általa olyan hangulatot, enteriőrt lehet előállítani, amire mindenki vágyik.

Az ókortudomány, azon belül az ókori felirattan legújabb tudományos eredményeit foglalták össze egy nemrég megjelent nemzetközi tanulmánykötetben. A Debreceni Egyetemen rendezett szakmai konferencián elhangzott tudományos előadásokat összegző gyűjtemény elsősorban a római hadsereggel, a birodalmi tartományok védelmével foglalkozik az egykori Duna-vidéki, valamint balkáni provinciák területén.

Idén is megrendezte hagyományos őszi tudományos seregszemléjét a Debreceni Egyetem (DE) Hatvani István Szakkollégiuma. A fiatal tehetségek 7 szekcióban 42 előadás keretében ismertették legfrissebb kutatási eredményeiket a Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában rendezett pénteki eseményen.

Karácsonyra szinte „kötelező” karácsonyfát venni. Az azonban nem mindegy, hogy milyet. Az egyiknek jó az illata, de hamar hullik a levele, a másiknak ritkásak az ágai és nehéz feldíszíteni, a harmadik látszólag mindenben megfelel, de nagyon drága. Mielőtt döntést hozunk, azt sem árt tisztázni, melyik terem meg Magyarországon, hogy ne olyat vegyünk, amit erősen környezetszennyező módon, ezer kilométerekről utaztattak. A kérdések tisztázására a Debreceni Egyetem Botanikus Kertjének igazgatóját kértük fel.

Újabb digitális eszköz segíti az orthodonciai (fogszabályozó) kezelések tervezését a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karán és a Klinikai Központ Fogászati Klinikáján, melyet november végén kaptak meg a Fogszabályozási nem önálló Tanszék munkatársai.

Folyamatosan bővül a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár által működtetett DEjournals platform, ahol az egyetemen és az azon kívül zajló kutatásokról készült tudományos cikkek, folyóiratok egy kattintással elérhetőek. A főként a karok kutatói által készített publikációkat összegyűjtő internetes felület további fejlesztéséről, az eddigi eredményekről, valamint újabb együttműködési lehetőségekről rendeztek szakmai találkozót A Szigetben.

Hogyan választanak csődört a kancák és létezik-e barátság a vadlovak között? A Debreceni Egyetem kutatói válaszolnak az Univerzum magazin legújabb epizódjában. A DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos, ismeretterjesztő sorozatában ezúttal a Hortobágyi Nemzeti Park rezervátumába kalauzoljuk nézőinket

A Debreceni Egyetem (DE) idén is megrendezte hagyományos őszi doktoravató ünnepségét. A Főépület Aulájában tartott szombati eseményen doktori, habilitált doktori, díszdoktori címeket, valamint intézményi kitüntetéseket adtak át.

Az iskoláskort fenyegető kórképekről, a digitális tér veszélyeiről, valamint az ahhoz kapcsolódó prevenciós és terápiás lehetőségekről tanácskoztak a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán rendezett szakmai napon, mely a Magyar Tudomány Ünnepe tiszteletére rendezett konferenciák egyik fontos államosa is volt egyben. Az elsősorban az iskolavédőnői munkára és annak eredményeire fókuszáló konferencián a szakemberek a gyermekkor, kiemelten az iskoláskor testi és lelki nehézségeit vitatták meg.

A Magyar Tudomány Ünnepe programsorozathoz kapcsolódva idén már ötödik alkalommal szervezte meg a Debreceni Egyetem (DE) szakkollégiumainak konferenciáját az intézmény Tudományos Igazgatósága. A keddi szakmai találkozón több mint negyven előadásban számoltak be a fiatal tehetségek kutatásaik legfrissebb eredményeiről.

A társadalom javát szolgáló, nemzetközi szinten is innovatív kutatások eredményeit osztják meg a GTIDEA Publikációs Díjjal elismert szakemberek csütörtökön a Kenézy-villában. Az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) Journal Club sorozatának következő alkalmán az orvos-, az élelmiszer-, a gyógyszerész- és a bölcsészettudomány területén elért tudományos eredményeiket ismertetik a díjazott kutatók.

Debrecen átalakuló építészeti öröksége címmel Vadász Márton, a Történelmi és Néprajzi Doktori Iskola doktorandusza tart előadást a Debreceni Egyetem tudományos ismeretterjesztő sorozatában. A Science Cafe november 20-án, szerdán 17 órától várja az érdeklődőket a Nagytemplom mögötti Emlékkertben a Karakter 1517 Könyvesbolt és Kávézóban.

Tudományos, ismeretterjesztő műsort indít a Debreceni Egyetem M. Tóth Ildikó Sajtóközpontja UNIVERZUM címmel. A magazinban az intézmény legígéretesebb kutatásait és legfontosabb eseményeit mutatják be egy-egy érdekes és látványos videóban. Az első három epizód már elérhető az FM90 Campus Rádiónak is otthont adó DEmedia.hu megújult felületén, amely új tartalmakkal és szórakoztató podcastokkal bővítette online kínálatát.

A Debreceni Egyetem több munkatársa is rangos elismerésben részesült a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából színvonalas szakmai tevékenységéért. A kitüntetéseket a novemberi programsorozat megnyitóünnepségén vehették át, amelyet idén a Pécsi Tudományegyetemen rendezett a Magyar Tudományos Akadémia (MTA).

Ötödik alkalommal szervezte meg a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara a Tudomány Napja a TTK-n rendezvényét. A Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódó esemény egyik küldetése, hogy rámutasson, a kutatási eredmények miként tudnak termékekké, szolgáltatásokká válni, amelyek a társadalom számára is hasznosak.

A Debreceni Egyetem és Tiszafüred önkormányzata között 2019 óta meglévő együttműködés keretében széles körű közös kutatás és oktatás szervezése, valamint a település történetével, kultúrájával átfogó módon foglalkozó konferenciasorozat kezdődik. Ennek eredményeként a következő években egy hiánypótló településmonográfia is készül. A Debreceni Egyetem és Tiszafüred a partnerséggel a tudomány és az oktatás területén erősítené tovább a kapcsolatait.

Portóban tartott ülést a Consortium on Applied Research and Professional Education (CARPE) konzorcium vezető testülete. Az eseményen a Debreceni Egyetemet Csernoch László tudományos rektorhelyettes és Varga Zsolt tudományos igazgató képviselte.

A magyar jogtudósok, jogalkotók a 19. század közepe és a 20. század közepe között olyan remek munkát végeztek, hogy a jogállam napjainkban is azon alapelvek mentén működik, amiket akkor kidolgoztak – állapította meg a magyar jogállam-eszme fejlődéséről tartott előadásában Szabadfalvi József, az MTA doktora, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány professzora, a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar tanára.

Az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány sorozatának legutóbbi alkalmán jövőbemutató kutatási eredményeiket osztották meg a DE szakemberei. A Kenézy-villában tartott előadásokon a GTIDEA Publikációs Díjjal elismert kutatók az orvos-, fogorvos- és egészségtudományok, valamint a pszichológia területén végzett kutatásaikat ismertették.

A Debreceni Egyetem idén is csatlakozik a Magyar Tudomány Ünnepe egész hónapos programsorozatához. A novemberi országos tudományünnep mottója ebben az évben: Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában.

A tudományos folyóirat idei harmadik száma is izgalmas interdiszciplináris válogatást kínál az orvostudománytól a bölcsészettudományokig. A kiadványban a tudományos élet hírei mellett városi legendákról, zenei érdekességekről szóló tanulmányokat, valamint új kiadványokat ismertető recenziókat is olvashatnak az érdeklődők.

Az időskorúak életminőségével, egészségével, társadalmi integrációjával, a gerontológiával és a geriátriával kapcsolatos legújabb kutatásokra és innovációkra hívták fel a figyelmet Nyíregyházán, a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán rendezett nemzetközi Gerontológiai Napokon. Az eseményen részt vett szakemberek, egészségügyi és szociális dolgozók, döntéshozók az idősek ellátásának aktuális kihívásait és megoldásait vitatták meg.

A biodiverzitás-monitorozás szükségességéről, a korszerű adatgyűjtési módszerekről, a monitorozással szerzett információk társadalmi-gazdasági hasznosításáról, valamint a Debreceni Egyetem környezeti ellenőrző rendszerének elindításáról, a munka jelenlegi fázisairól is szó volt az I. Biodiverzitás Konferencián.