Hírek tudomány címkével

A szociodemográfiai és életmódbeli tényezők szájhigiéniára gyakorolt hatását vizsgálta a fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjával elismert kutatásában Ghanem Amr Sayed, a DE Egészségtudományi Kar Egészségügyi Informatikai Tanszék tanársegédje. A magyar lakosság körében végzett felmérés szerint a nemek, az iskolai végzettség és a fogászati kezelések is szerepet játszanak a szájhigiénia alakulásában.

Idén is megtartotta a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Intézet Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszék Környezetanalitikai Kutatócsoportja tavaly életre hívott rendezvényét. Ezúttal is a nők szerepét, lehetőségeit, helyzetét járták körbe a tudományos világban.

Hogyan lehet az óvodai nevelésben az eddigieknél hangsúlyosabban megjeleníteni a magyar néphagyományokat és milyen új óvópedagógiai módszerek, gyakorlatok születtek az utóbbi időben? Elsősorban ezekről a témákról esett szó a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar csütörtöki konferenciáján.

A Debreceni Egyetem Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskolája adott otthont a Nemzetközi Tudományos Napok című kétnapos PhD-konferenciának a Böszörményi úti campuson. Az eseményen 14 szekcióban összesen 118 tudományos előadás hangzott el, amit két kiemelkedő plenáris előadás tett még színesebbé.

Kapcsolatot találtak a táplálkozás és a tumorok kialakulása között a Debreceni Egyetem kutatói. A nemzetközi koprodukcióban készült vizsgálat részleteit mutatjuk be a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos, ismeretterjesztő sorozatának legújabb riportjában.

A világon egyedülálló, a malária gyógyításában valószínűleg jól használható új gyógyszerjelölt vegyületeket állítottak elő a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán. A kutatók kiemelkedő munkáját a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismerte el.

Látványos fejlesztésen esett át a Debreceni Egyetem kutatóinak és egyes egységeinek tudományos profil-szolgáltatása, a Tudóstér, melynek célja az eredmények átfogó bemutatása. Az elvégzett korszerűsítésnek köszönhetően modernebb, könnyebben használható rendszer jött létre.

Többek között a Z generáció és az egészségkárosító magatartás összefüggéseiről, a menopauza tüneteit befolyásoló táplálkozásról, valamint a védőnői hivatás átalakulásáról is szó volt a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar Tudományos Diákköri Konferenciáján. A társadalomtudományi szekcióüléseken a kar hallgatói mellett a partnerintézmények tehetséges kutatói is bemutatták tudományos eredményeiket.

Idén rekordszámú előadás hangzik el a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Tudományos Diákköri Konferenciáján. A szerdán kezdődött háromnapos eseményen több mint négyszáz magyar és külföldi hallgató ismerteti kutatási eredményeit. A legjobbak tavasszal az országos konferencián is bemutatkozási lehetőséget kapnak.

Frissen kinevezett egyetemi tanárokkal bővült a DE oktatói gárdája. A Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint a Műszaki Kar mellett a Biodiverzitás, Vízgazdálkodás és Klímaváltozás Kompetencia Központ képviseletében köszöntheti új professzorait az intézmény.

Magyarországon évente mintegy tízezer új tüdőrákos esetet diagnosztizálnak és a betegség következtében körülbelül kilencezren halnak meg, pedig a korai stádiumban felfedezett daganat jó eséllyel gyógyítható. A tüdőrákkal kapcsolatos legújabb kutatási eredményeket és a legmodernebb kezelési lehetőségeket vitatták meg hétfőn a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Tüdőgyógyászati Klinikáján rendezett szakmai szimpóziumon a rák világnapjához kapcsolódva.

A DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos, ismeretterjesztő sorozatának legújabb adásában egy olyan berendezés működését ismerhetik meg, melyet a Műszaki Kar kutatócsoportja alkotott meg az irodák hatékony téli szellőztetésére.

Kutatási programjaikat és eddig elért eredményeiket ismertették az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program egyetemi nyertesei. A Debreceni Egyetem Tudományos Igazgatósága hétfőn a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Akadémiai Bizottság székházában rendezett konferenciát, ahol négy szekcióban harminc előadás hangzott el.

Finisébe érkezett a felsőoktatási felvételi időszak, így nem véletlen, hogy rengetegen voltak kíváncsiak a Debreceni Egyetem Műszaki Karának nyílt napjára. A rendezvényen különleges robotbemutató is várta az érdeklődőket, a fő attrakció az egyik legmodernebb kétlábú humanoid robot megjelenése volt. Unitree G1 Közép-Európában most először mutatkozott be.

A degeneratív és egyéb idegrendszeri megbetegedések okaival és lehetséges terápiás megközelítéseivel kapcsolatos kutatási eredményekről, az idegrendszer regenerációjának lehetőségeiről is szó esik a Magyar Idegtudományi Társaság (MITT) idei konferenciáján a Debreceni Egyetemen. A csütörtökön kezdődött kétnapos tanácskozáson a tudományterület legnevesebb hazai és külföldi kutatói tartanak előadást.

A Debreceni Egyetemen rendezik meg a 8. Magyar Idegtudományi Doktori Konferenciát (HuNDoC). A szerdai szakmai fórumon egyetemisták, PhD-hallgatók és már tudományos fokozattal rendelkező fiatal szakemberek ismertetik az idegtudományok területén végzett kutatási eredményeiket, módszertanukat. Az idei rendezvényen szóba kerül többek között az agy fejlődéstana, a stroke és az öregedés is.

Tudományos kutatásaik gyakorlati hasznosításáról, valamint az aktuális egyetemi kutatási projektekbe való bekapcsolódási lehetőségekről is hallhattak a GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíjjal elismert doktorandusz hallgatók a két alkalomból álló, a fenntartó alapítvány kuratóriumi elnökének munkáját segítő Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület elnöke által vezetett bemutatkozó programsorozaton. Az ösztöndíjban részesülő harmincöt kiválóságot az anyagi elismerés mellett speciális workshopok és egyénre szabott tanácsadás segíti kutatói életpályájuk előrehaladásában.

A Debreceni Egyetem Reumatológiai és Hematológiai Tanszéke első alkalommal rendezte meg a Hemato-Immuno-Reumatológiai Konferenciát (HIREK). A pénteken kezdődött kétnapos szakmai tanácskozás résztvevői áttekintik a hematológia, az immunológia és a reumatológia határterületi kérdéseit, szó esik többek között a legújabb diagnosztikai eljárásokról, a célzott terápiáról és a sejtterápiás újdonságokról.

A porcsérülések és a porckopás hatékonyabb kezelési módszereinek kifejlesztését alapozhatja meg, valamint segítheti a betegek életminőségének javítását a Debreceni Egyetem szakembereinek kutatása. A vizsgálat eredményei úttörő jelentőségűek a porcképződés genetikai szabályozásának megértésében.

A közúti biztonságot, a közlekedési hálózatok hatékonyságát, valamint a balesetek és a forgalmi torlódások elkerülését is segítheti az a digitális iker keretrendszer, melynek fejlesztésén a floridai és a szöuli egyetemmel együttműködésben a Debreceni Egyetem Informatikai Karának szakemberei dolgoznak. A Fraternity fantázianévre keresztelt tudományos projektet a HU-rizont program négyszáz millió forinttal támogatja.

A tudományos folyóirat idei utolsó kiadványában nagy teret szentelnek Debrecen demográfiai jövőjét és fejlesztési terveit érintő kérdéseknek a DE TTK Földtudományi Intézet szakembereinek közreműködésével. Egyebek mellett az idén 30 éves Baráti Körről is megemlékeznek a legfrissebb számban, de egy feledésbe merült debreceni építészmérnök, Vári Szabó Tibor élete és munkássága is megismerhető.

Rangos kitüntetésben részesült Bakai-Bereczki Ilona, a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar munkatársa a Magyar Tudományos Akadémián. A 45 évesnél fiatalabb kutatóknak adható Zemplén Géza-díjat a docens a szintetikus szerves kémia terén elért kimagasló eredményeiért vehette át. Bakai-Bereczki Ilona egyebek mellett új antivirális vegyületek és a rezisztens baktériumokat is legyőzni képes hatóanyagok kifejlesztésére koncentrál.

A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Kiválósági PhD Ösztöndíjával jutalmazott doktorandusz hallgatókkal találkozott Szilvássy Zoltán rektor, hogy tájékozódjon a 2024-ben kitüntetett kiválóságok felkészültségéről, tudományos tevékenységéről, eredményeikről, összegezze a 2023-ban kitüntetettek éves beszámolóinak tanulságait és közösen fogalmazzák meg a további fejlődési lehetőségeket. A rektor harmincöt díjazott fiatal kutató előtt ismertette a DE tudományos stratégiáját.

A mesterséges intelligencia része a mindennapoknak, legyen szó munkavégzésről, oktatásról, tudományos kutatásokról, vagy éppen a karácsonyról. Az ünnepet is képes tökéletesen reprodukálni a technológia, általa olyan hangulatot, enteriőrt lehet előállítani, amire mindenki vágyik.

Az ókortudomány, azon belül az ókori felirattan legújabb tudományos eredményeit foglalták össze egy nemrég megjelent nemzetközi tanulmánykötetben. A Debreceni Egyetemen rendezett szakmai konferencián elhangzott tudományos előadásokat összegző gyűjtemény elsősorban a római hadsereggel, a birodalmi tartományok védelmével foglalkozik az egykori Duna-vidéki, valamint balkáni provinciák területén.