A Debreceni Egyetem oktatási, kutatási, gazdasági és fejlesztési stratégiáját, valamint a 2024-es év eredményeit is áttekintette Szilvássy Zoltán rektor, Bács Zoltán kancellár és Kossa György kuratóriumi elnök a Campus TV évértékelő interjújában.
Hírek ÁJK címkével
A Debreceni Egyetem új science parkja, mint a hazai innováció meghatározó tényezője, az Európa Tanács látogatása a Debreceni Egyetemen, az orvoslás jövője a DE-n, bakteriofágok: a „mikro bérgyilkosok, a világ élvonalában az egyetemi életminőség, életmód területén – címszavak 2024-ből. Izgalmas és eseménydús évet zár a Debreceni Egyetem.
Miként lehet új ötletekkel egészségügyi problémákat megoldani, mit takar az a szóösszetétel, hogy jótékonysági mozizás, mi történt az idei első gólyabálokon, hogy nézett ki a mai debreceni Nagyállomás elődje, mennyire intelligensek a vetési varjak és hogyan tudta az élen zárni az NBIII-as futballbajnokságot a DEAC férfi alakulata – egyebek mellett ezekről lehet olvasni az Egyetemi Élet friss számában.
Sikeres volt a szenátusi választás, mind a 17 választási körzetben érvényes volt a december 3-a és 5-e között zajlott voksolás. A 2025. január 1-én felálló új szenátusi testületbe 36 tagot és 39 póttagot választott meg az egyetem polgársága.
Komoly elismeréseket kapott a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar két hallgatója a Magyar Ügyvédnaphoz kapcsolódó ünnepségen. Perger Ádám második lett az Országos Ügyvédjelölti Perbeszédversenyen, Jávorszky Tícia pedig a harmadik helyen zárt a Magyar Ügyvédi Kamara pályázatán.
Szenátust választ december 3-án és 4-én a Debreceni Egyetem. (FRISSÍTÉS: A Választási Elnökség meghosszabbította a szavazást, december 5-én, csütörtökön is várják a szavazatokat.)Az intézmény legfőbb döntéshozó testületének mandátuma ugyanis 2024. december 31-én lejár. Az egyetemi polgárok – a 4 évvel ezelőtti jó tapasztalatok okán – elektronikusan választhatják meg jövő hét kedden és szerdán az új tagokat, akiknek mandátuma 2025. január 1-től 2028. december 31-ig szól. Szavazni mobiltelefonon is lehet.
Neves egyetemi kutatók és szakértők járták körbe a magyar uniós tagság elmúlt húsz évét, valamint a soros uniós elnökségben rejlő lehetőségeket a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar, Állam- és Jogtudományi Kar, valamint az MTA TABT Jogi és Közgazdaságtudományi Szakbizottság szervezésében megvalósult pénteki workshopon.
A magyar jogtudósok, jogalkotók a 19. század közepe és a 20. század közepe között olyan remek munkát végeztek, hogy a jogállam napjainkban is azon alapelvek mentén működik, amiket akkor kidolgoztak – állapította meg a magyar jogállam-eszme fejlődéséről tartott előadásában Szabadfalvi József, az MTA doktora, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány professzora, a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar tanára.
Hogyan kapcsolódik a spiritualizmus, az ökológia vagy éppen az ökocídium a joghoz – egyebek mellett ezekről a kérdésekről volt szó a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar csütörtöki interdiszciplináris konferenciáján. A Jog-környezet-spiritualitás címmel megrendezett szakmai rendezvény célja, hogy felhívja a figyelmet a három tématerület szoros kapcsolatára.
Indonéz felsőoktatási intézményekkel bővítette külföldi partnereinek körét a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi, valamint Állam- és Jogtudományi Kara. A hétfőn aláírt együttműködési megállapodások főként oktatási és kutatási területeket érintenek.
Átvették diplomáikat a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának végzősei az intézmény Főépületének Díszudvarán szerdán. Jogász szakon ezúttal 76-an, európai és nemzetközi üzleti jog mesterképzésen 13-an, igazságügyi igazgatási alapszakon, valamint jogi felsőoktatási szakképzésen 221-en feleltek meg a követelményeknek.
Második helyen végzett a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar hallgatója a Magyarország Ügyészsége által meghirdetett Kozma Sándor Tudományos Pályázaton. Kocsner Dalma a díjat az ügyészség napja alkalmából tartott ünnepségen Polt Péter legfőbb ügyésztől vette át.
Az emberi jogok és a klímavédelem kapcsolatáról, a kis lélekszámú települések fejlesztési lehetőségeiről, valamint a jegyzői jogállás változásáról szóló kutatásokról is beszámoltak hallgatók a Debreceni Egyetem Marton Géza Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájának Doktorandusz Konferenciáján. A pénteki rendezvényen 65-en mutatták be legújabb kutatási eredményeiket.
Milyen témát járt körbe az Állam- és Jogtudományi Kar legutóbbi Lex Cafe előadása, mely karok hallgatói ünnepeltek együtt a tanári bálon, hogyan nyerte el mai formáját a Nagytemplom és a Református Kollégium között található Emlékkert és miként alakult a DEAC férfi röplabdacsapatának negyeddöntője a Pénzügyőr ellen – egyebek mellett ezekről is lehet olvasni az Egyetemi Élet új számában.
A Debreceni Egyetem hallgatói és kutatói közül került ki hazánk legtöbb Fulbright ösztöndíjasa – hangzott el a világ legrangosabb ösztöndíjprogramjának idei pályázatait bemutató tájékoztatón a Debreceni Egyetem Nemzetközi Irodájában. A Fulbright révén évente 25 hazai hallgató, kutató, illetve oktató számára nyílik lehetőség tudományos kutatói munkára, szakmai tapasztalatszerzésre az Amerikai Egyesült Államokban.
Az Állam- és Jogtudományi Kar, valamint a Gazdaságtudományi Kar csatlakozásával bővült a BMW és a Debreceni Egyetem közötti stratégiai együttműködési megállapodás. A szerződésmódosítást kedden írták alá az egyetem és az autógyár vezetői.
A környezet büntetőjogi védelméről szóló irányelvek szigorítási lehetőségeit vitatták meg a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán rendezett szakmai tanácskozáson. A rendezvényen felszólaló indonéz szakember a probléma globális jellege miatt a közös megoldás kialakítását szorgalmazta.
Kiírták a 2024/2025-ös tanév Pannónia Ösztöndíjprogram részképzéseire vonatkozó pályázatokat a Debreceni Egyetemen. Az új mobilitási program segítségével a hallgatók a világ bármely pontján folytathatják tanulmányaikat. A diákok március 5-től, keddtől adhatják be pályázataikat. A jelentkezési határidő március 24. éjfél.
A szokásokhoz híven fáklyás felvonuláson búcsúzott a várostól a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának csaknem száz végzős hallgatója. A látványos menet tagjai szerda este a Déri térről az egyetem Főépületéig sétáltak.
Az oklevél átvételével zárták tanulmányaikat a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának végzősei a Főépület Díszudvarán pénteken. A jogász szak nappali és levelező tagozatán ezúttal 28-an, az Európai és nemzetközi üzleti jog mesterképzési szakon 5 jelölt felelt meg a képesítési követelményeknek.
A Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar a zászlóshajónak tekintett jogászképzés mellett többek között igazságügyi igazgatási alapszakot és jogi asszisztens felsőoktatási szakképzési szakot is kínál, a jogász diplomával rendelkezőknek pedig angol nyelvű európai és nemzetközi üzleti jog mesterképzést is ajánl. Az itt végzettek a klasszikus jogi pályák mellett gazdasági területeken, illetve európai uniós intézményeknél is el tudnak helyezkedni.
A bírói függetlenségről szóló tudományos előadást hallgathattak azok, akik részt vettek a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara, valamint a közelmúltban tisztújításon átesett Magyar Tudományos Akadémia debreceni szervezetéhez tartozó Jogi Munkabizottság közös rendezvényén.
A gazdasági szakemberek és a jogászok egyre inkább egymásra vannak utalva, a gazdaság nem működhet jól a jogászok segítsége, ismeretei nélkül, ezért ennek a két tudománynak tovább kell közelednie egymáshoz – állapították meg a Debreceni Egyetemen tartott I. JogGazd Esten. A házigazda Ihrig Károly Szakkollégium, valamint a Praetor Szakkollégium és a Pro et Contra Debreceni Joghallgatók Egyesülete által szervezett rendezvényen aktuális gazdasági és jogi témákat vizsgáltak.
Három napon át tartó rendezvénysorozattal ünnepelte fennállásának tizedik évfordulóját a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának Praetor Szakkollégiuma. A szakollégisták ismertették kutatási eredményeiket, majd a szakkollégiumok jövőjéről vitáztak, végül jubileumi Praetor-bállal zárták a programot.