Az egészséges életmód, a kardiovaszkuláris és a diabetológiai prevenció, a háziorvosi gyakorlatban alkalmazott új diagnosztikai és terápiás lehetőségek mellett a telemedicina és a digitális megoldások is szóba kerülnek a Családorvos Kutatók Országos Szervezetének (CSAKOSZ) csütörtökön kezdődött 23. kongresszusán Hajdúszoboszlón. A Debreceni Egyetem Családorvosi és Foglalkozás-egészségügyi Tanszéke által szervezett háromnapos tanácskozáson több mint kétszáz szakember vesz részt.
Hírek konferencia címkével
Nemzetközi tudományos konferenciával tisztelgett a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Matematikai Intézet Analízis Tanszéke születésének 100. évfordulója alkalmából Aczél János és munkássága előtt. A Hajdúszoboszlón tartott rendezvényre több mint ötven kutató érkezett a világ számos pontjáról.
Hogyan növelhető a hatékonyság a növénytermesztésben, az állattenyésztésben, a gazdálkodásban és miként támogathatja a mesterséges intelligencia a mezőgazdaságot – egyebek mellett ezekről volt szó csütörtökön a Hatékonyság 2025 Konferencián és Kiállításon, amelyet a Magro.hu piactér és szakportál szervezett a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karával együttműködve. A rendezvényen csaknem negyven előadás hangzott el 350 résztvevő jelenlétében.
Pedagógusok és szülők együttműködése a gyermekekért címmel zárókonferencia keretében értékelte eddig elért eredményeit a Magyar Tudományos Akadémia (MTA)-Debreceni Egyetem (DE) Családok és Tanárok Kooperációja Kutatócsoport (CSATOKK). A 2021-ben indult program célja olyan eljárások kialakítása, amelyek fejleszthetik az iskola és a családok tanulmányi eredményességet támogató partnerségét.
Hogyan lehet az óvodai nevelésben az eddigieknél hangsúlyosabban megjeleníteni a magyar néphagyományokat és milyen új óvópedagógiai módszerek, gyakorlatok születtek az utóbbi időben? Elsősorban ezekről a témákról esett szó a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar csütörtöki konferenciáján.
A Debreceni Egyetem Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskolája adott otthont a Nemzetközi Tudományos Napok című kétnapos PhD-konferenciának a Böszörményi úti campuson. Az eseményen 14 szekcióban összesen 118 tudományos előadás hangzott el, amit két kiemelkedő plenáris előadás tett még színesebbé.
Miként lehetne a műszaki felsőoktatást úgy átalakítani, fejleszteni, hogy az követni tudja a technológia fejlődését, sőt a jövő mérnökei utat tudjanak mutatni az iparnak? Ezekre a kérdésekre keresték a választ az Innovation in Engineering Education (IEE 2025) címmel tartott kétnapos nemzetközi konferencián, ahol a Debreceni Egyetem Műszaki Karának szakemberei például a mesterséges intelligencia alkalmazásának lehetőségeiről fejtették ki véleményüket.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központjának Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikáján 2015 januárjában kezdte meg működését a rehabilitációs osztály, ahol szívműtéten, valamint infarktuson átesett betegek teljes felépülését segítik. A rehabilitáció fontos része a gyógytorna mellett a betegek képzése is. A páciensek a klinika szakembereitől hasznos tanácsokat kaphatnak többek között a helyes táplálkozással és a mozgással kapcsolatban is. Az évforduló kapcsán a kardiológiai rehabilitáció történetéről és a jelen kihívásairól tartottak tudományost ülést a klinikán.
Kutatási programjaikat és eddig elért eredményeiket ismertették az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program egyetemi nyertesei. A Debreceni Egyetem Tudományos Igazgatósága hétfőn a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Akadémiai Bizottság székházában rendezett konferenciát, ahol négy szekcióban harminc előadás hangzott el.
A degeneratív és egyéb idegrendszeri megbetegedések okaival és lehetséges terápiás megközelítéseivel kapcsolatos kutatási eredményekről, az idegrendszer regenerációjának lehetőségeiről is szó esik a Magyar Idegtudományi Társaság (MITT) idei konferenciáján a Debreceni Egyetemen. A csütörtökön kezdődött kétnapos tanácskozáson a tudományterület legnevesebb hazai és külföldi kutatói tartanak előadást.
A Debreceni Egyetemen rendezik meg a 8. Magyar Idegtudományi Doktori Konferenciát (HuNDoC). A szerdai szakmai fórumon egyetemisták, PhD-hallgatók és már tudományos fokozattal rendelkező fiatal szakemberek ismertetik az idegtudományok területén végzett kutatási eredményeiket, módszertanukat. Az idei rendezvényen szóba kerül többek között az agy fejlődéstana, a stroke és az öregedés is.
A Debreceni Egyetem Reumatológiai és Hematológiai Tanszéke első alkalommal rendezte meg a Hemato-Immuno-Reumatológiai Konferenciát (HIREK). A pénteken kezdődött kétnapos szakmai tanácskozás résztvevői áttekintik a hematológia, az immunológia és a reumatológia határterületi kérdéseit, szó esik többek között a legújabb diagnosztikai eljárásokról, a célzott terápiáról és a sejtterápiás újdonságokról.
Észak-Afrikától a Kárpát-medencén át Eurázsiáig terjedő kutatásokról számoltak be biológusok a DAB Székházban tartott nemzetközi workshopon. A tanácskozás lehetőséget kínált új együttműködések kialakítására is.
Miként lehet új ötletekkel egészségügyi problémákat megoldani, mit takar az a szóösszetétel, hogy jótékonysági mozizás, mi történt az idei első gólyabálokon, hogy nézett ki a mai debreceni Nagyállomás elődje, mennyire intelligensek a vetési varjak és hogyan tudta az élen zárni az NBIII-as futballbajnokságot a DEAC férfi alakulata – egyebek mellett ezekről lehet olvasni az Egyetemi Élet friss számában.
1994-ben hozták létre a Debreceni Egyetemen a Cornea Bankot. Magyarország legrégebb óta működő szaruhártya bankjának jubileumát szombaton tudományos ülésen ünnepelte meg a Debreceni Egyetem Szemklinikája. A tanácskozáson hazai és külföldi szakemberek tartottak előadásokat a különböző átültetési technikákról és a cornea bankok fejlődésének jövőbeli lehetőségeiről.
Kilenc szekcióban hetven pályamunkát mutattak be ifjú kutatók a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Őszi Tudományos Diákköri Konferenciáján. A zsűri értékelése alapján 38 hallgató mutathatja be eredményeit 2025-ben a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencián.
Miért is szerethetők a darazsak, a pókok és a nünükék? Tényleg az invazív szúnyogfajok hordozhatják elsősorban hazánkban a malária vagy éppen a nyugat-nílusi láz vírusát? Miért ragaszkodnak annyira a városi élethez a varjak? Városban élő vadállatok, vadállatokkal élő városiak. Az ember-vadvilág konfliktusairól volt szó a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék minikonferenciáján.
A legújabb eredményeket és a továbblépés lehetséges irányait vitatták meg kutatók és ipari szakemberek a Biotechnológia a Debreceni Egyetemen – 2024 Szimpóziumon. A Fókuszban az oktatás és kutatás a biotechnológia területén a 75 éves TTK-n alcímmel meghirdetett konferencián elhangzott: a biotechnológia életünk minden területén megjelenik, oktatási és kutatási szempontból is jelentős szerepet tölt be a DE-n.
A Debreceni Egyetem szakemberei is részt vettek a régió kiemelt sportkonferenciáján, a Sport Forum Hungary rendezvényén. Az interaktív szakmai fórum idén is összehozta a globális sportélet meghatározó szereplőit. A Puskás Arénában tartott tanácskozás központi témája a nemzetközi sportegyüttműködések voltak, mélyrehatóan vizsgálták a régió sportéletét és sportgazdaságát meghatározó kérdéseket.
A kamerás megfigyelés aktuális jogi szabályozásáról, hatósági ellenőrzéséről beszéltek adatvédelmi szakemberek a Debreceni Egyetem Kancellária GDPR Központjának csütörtöki konferenciáján. A tanácskozáson egyebek mellett arról is szó volt, hogy új diszpécserközpontot alakítanak ki a Debreceni Egyetemen, ahol az intézmény területén működő több száz biztonsági kamera képeit a legkorszerűbb eszközökkel egy helyen tudják majd figyelni, rögzíteni.
Közös tudományos konferenciát rendezett csütörtökön a Debreceni Egyetemen (DE) a Bölcsészettudományi Kar (BTK) és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara (HHK). A kulturális tudatosság szerepe egykori és mai nemzetközi (katonai) műveletekben című szakmai tanácskozás előadásai az ókortól napjainkig vizsgálták a fegyveres konfliktusokat, katonai helyzeteket antropológiai, történeti és hadtudományi szempontból.
Tíz tagozatban 59 előadást mutattak be a legtehetségesebb hallgatók a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar Tudományos Diákköri Konferenciáján. A kar hallgatói mellett külön tagozatban ezúttal is lehetőséget kaptak középiskolás diákok, akik szintén beszámolhattak az őket foglalkoztató témákban íródott munkájukról.
A Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódóan tartott konferenciát szerdán a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara. A rendezvényen egykor itt tanult szakemberek mutatkoztak be, akik különböző gyógyszerészeti ismereteket igénylő munkahelyeken dolgoznak, majd két szekcióban, magyar és angol nyelvű előadások keretében hallgatók ismertették kutatási eredményeiket.
Több mint hatvan oktatási intézmény és vállalat képviseltette magát a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar társszervezésében megvalósult hétfői konferencián, amelyen a pedagógusok szerezhettek értékes tapasztalatokat és építhettek új kapcsolatokat a munkaerőpiac és az oktatás közötti együttműködés további erősítése érdekében.
Hogyan segíthet a mesterséges intelligencia a természetvédelem és az ökológia területén? Erről tanácskoztak a szakemberek egy, a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat részeként szervezett budapesti szimpóziumon, amelyen a Debreceni Egyetem több szakembere is megosztotta tudását és elképzeléseit.