Hírek konferencia címkével

Észak-Afrikától a Kárpát-medencén át Eurázsiáig terjedő kutatásokról számoltak be biológusok a DAB Székházban tartott nemzetközi workshopon. A tanácskozás lehetőséget kínált új együttműködések kialakítására is.

Miként lehet új ötletekkel egészségügyi problémákat megoldani, mit takar az a szóösszetétel, hogy jótékonysági mozizás, mi történt az idei első gólyabálokon, hogy nézett ki a mai debreceni Nagyállomás elődje, mennyire intelligensek a vetési varjak és hogyan tudta az élen zárni az NBIII-as futballbajnokságot a DEAC férfi alakulata – egyebek mellett ezekről lehet olvasni az Egyetemi Élet friss számában.

1994-ben hozták létre a Debreceni Egyetemen a Cornea Bankot. Magyarország legrégebb óta működő szaruhártya bankjának jubileumát szombaton tudományos ülésen ünnepelte meg a Debreceni Egyetem Szemklinikája. A tanácskozáson hazai és külföldi szakemberek tartottak előadásokat a különböző átültetési technikákról és a cornea bankok fejlődésének jövőbeli lehetőségeiről.

Kilenc szekcióban hetven pályamunkát mutattak be ifjú kutatók a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Őszi Tudományos Diákköri Konferenciáján. A zsűri értékelése alapján 38 hallgató mutathatja be eredményeit 2025-ben a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencián.

Miért is szerethetők a darazsak, a pókok és a nünükék? Tényleg az invazív szúnyogfajok hordozhatják elsősorban hazánkban a malária vagy éppen a nyugat-nílusi láz vírusát? Miért ragaszkodnak annyira a városi élethez a varjak? Városban élő vadállatok, vadállatokkal élő városiak. Az ember-vadvilág konfliktusairól volt szó a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék minikonferenciáján.

A legújabb eredményeket és a továbblépés lehetséges irányait vitatták meg kutatók és ipari szakemberek a Biotechnológia a Debreceni Egyetemen – 2024 Szimpóziumon. A Fókuszban az oktatás és kutatás a biotechnológia területén a 75 éves TTK-n alcímmel meghirdetett konferencián elhangzott: a biotechnológia életünk minden területén megjelenik, oktatási és kutatási szempontból is jelentős szerepet tölt be a DE-n.

A Debreceni Egyetem szakemberei is részt vettek a régió kiemelt sportkonferenciáján, a Sport Forum Hungary rendezvényén. Az interaktív szakmai fórum idén is összehozta a globális sportélet meghatározó szereplőit. A Puskás Arénában tartott tanácskozás központi témája a nemzetközi sportegyüttműködések voltak, mélyrehatóan vizsgálták a régió sportéletét és sportgazdaságát meghatározó kérdéseket.

A kamerás megfigyelés aktuális jogi szabályozásáról, hatósági ellenőrzéséről beszéltek adatvédelmi szakemberek a Debreceni Egyetem Kancellária GDPR Központjának csütörtöki konferenciáján. A tanácskozáson egyebek mellett arról is szó volt, hogy új diszpécserközpontot alakítanak ki a Debreceni Egyetemen, ahol az intézmény területén működő több száz biztonsági kamera képeit a legkorszerűbb eszközökkel egy helyen tudják majd figyelni, rögzíteni.

Közös tudományos konferenciát rendezett csütörtökön a Debreceni Egyetemen (DE) a Bölcsészettudományi Kar (BTK) és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara (HHK). A kulturális tudatosság szerepe egykori és mai nemzetközi (katonai) műveletekben című szakmai tanácskozás előadásai az ókortól napjainkig vizsgálták a fegyveres konfliktusokat, katonai helyzeteket antropológiai, történeti és hadtudományi szempontból.

Tíz tagozatban 59 előadást mutattak be a legtehetségesebb hallgatók a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar Tudományos Diákköri Konferenciáján. A kar hallgatói mellett külön tagozatban ezúttal is lehetőséget kaptak középiskolás diákok, akik szintén beszámolhattak az őket foglalkoztató témákban íródott munkájukról.

A Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódóan tartott konferenciát szerdán a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara. A rendezvényen egykor itt tanult szakemberek mutatkoztak be, akik különböző gyógyszerészeti ismereteket igénylő munkahelyeken dolgoznak, majd két szekcióban, magyar és angol nyelvű előadások keretében hallgatók ismertették kutatási eredményeiket.

Több mint hatvan oktatási intézmény és vállalat képviseltette magát a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar társszervezésében megvalósult hétfői konferencián, amelyen a pedagógusok szerezhettek értékes tapasztalatokat és építhettek új kapcsolatokat a munkaerőpiac és az oktatás közötti együttműködés további erősítése érdekében.

Hogyan segíthet a mesterséges intelligencia a természetvédelem és az ökológia területén? Erről tanácskoztak a szakemberek egy, a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat részeként szervezett budapesti szimpóziumon, amelyen a Debreceni Egyetem több szakembere is megosztotta tudását és elképzeléseit.

A történetírás-történet legfrissebb kutatási eredményeit ismertették a szakemberek a III. Nemzetközi Historiográfiai Konferencián, amelyet november 21-23. között rendezett meg a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Történelmi Intézete. A háromnapos nemzetközi tanácskozás keretében mutatták be – többek között – a kiváló debreceni történészről, Szabó Istvánról készült monográfiát is.

Az ESG keretrendszerhez kapcsolódó legfrissebb szabályozásokat, kutatások eredményeit és empirikus tapasztalatok kérdésköreit tárgyalta az I. DE-ESG Konferencia és Fórum. A hagyományteremtő szándékkal életre hívott rendezvény elsődleges célja volt, hogy a régióban egyedülálló módon mind az akadémiai, mind a vállalati szektor szereplői számára átfogó képet nyújtson az ESG keretrendszer lehetőségeiről és kihívásairól.

Magyarország az Ideiglenes Nemzetgyűlés időszakában címmel szervezett konferenciát csütörtökön a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Történelmi Intézete. A szakmai tanácskozás előadói a 80. évfordulóhoz kapcsolódva tágabb kitekintéssel és az újabb történeti kutatások tükrében mutatták be a korszak meghatározó eseményeit.

Az iskoláskort fenyegető kórképekről, a digitális tér veszélyeiről, valamint az ahhoz kapcsolódó prevenciós és terápiás lehetőségekről tanácskoztak a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán rendezett szakmai napon, mely a Magyar Tudomány Ünnepe tiszteletére rendezett konferenciák egyik fontos államosa is volt egyben. Az elsősorban az iskolavédőnői munkára és annak eredményeire fókuszáló konferencián a szakemberek a gyermekkor, kiemelten az iskoláskor testi és lelki nehézségeit vitatták meg.

A matematikaoktatás néhány aktuális kérdése a mérnökképzésben címmel tartottak előadásokat és kerekasztal-beszélgetést a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a Debreceni Egyetem Műszaki Karán. A rendezvényen a kar oktatói tapasztalataikat, javaslataikat osztották meg.

A legkiválóbb hallgatók kitüntetésével, tudományos előadásokkal, majd kari Tudományos Diákköri Konferenciával emlékeztek meg a Magyar Tudomány Ünnepéről a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karán. A legnagyobb érdeklődés azt az előadást övezte, amelyben arról esett szó, miként lehet alkalmazni az oktatásban a mesterséges intelligenciát.

Nemzetközi konferencia keretében avatták fel a Debreceni Egyetem egykori professzoráról, Havas Lászlóról elnevezett könyvtárat a budapesti Eötvös Collegiumban. A Budapesten rendezett átadóünnepséget követően Bizánc és a nyugat címmel történészkonferenciát is rendeztek, amelyen előadást tartott a DE több oktatója is.

MI és a Tudomány címmel rendezett tudományos fórumot a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara. A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében tartott tanácskozáson elhangzott: nem a mesterséges intelligencia veszi majd el az állásokat, hanem azok az emberek, akik tudják használni az AI-t.

A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében Műhelykonferencia a 15. századi hadtörténeti kérdésekről, katonaéletpályákról címmel rendezett kétnapos tanácskozást a HUN-REN – DE Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete kutatócsoport. A szakmai eseményen több mint húsz előadás hangzott el és bemutatták a témában megjelent legújabb kiadványokat is.

Mik a tudomány és az innováció válaszai az európai zöld megállapodás kihívásaira és milyen feladatai vannak ennek kapcsán a társadalomnak, illetve a tudománynak? Többek között ezekről tanácskoztak a Magyar Tudomány Ünnepe keretében tartott konferencián csütörtökön a Debreceni Egyetem Böszörményi úti campusán.

Ötödik alkalommal szervezte meg a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara a Tudomány Napja a TTK-n rendezvényét. A Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódó esemény egyik küldetése, hogy rámutasson, a kutatási eredmények miként tudnak termékekké, szolgáltatásokká válni, amelyek a társadalom számára is hasznosak.

A Magyar Gyermekorvosok Társasága és a debreceni Gyermekgyógyászati Klinika is idén ünnepli fennállásának századik évfordulóját. A társaság ebből az alkalomból Debrecenben tartja jubileumi nagygyűlését. A csütörtökön kezdődött háromnapos rendezvényen a tapasztalatcsere mellett a résztvevők felidézik a gyermekgyógyászat elmúlt száz évét, illetve megvitatják a legújabb terápiás lehetőségeket és a legfrissebb tudományos eredményeket.