Magyarország az Ideiglenes Nemzetgyűlés időszakában címmel szervezett konferenciát csütörtökön a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Történelmi Intézete. A szakmai tanácskozás előadói a 80. évfordulóhoz kapcsolódva tágabb kitekintéssel és az újabb történeti kutatások tükrében mutatták be a korszak meghatározó eseményeit.
Hírek kutatás címkével
Többek között az antibiotikumok humán mikrobiomra gyakorolt hatásairól, a globális problémát jelentő antibiotikum rezisztenciáról tanácskoztak a Nemzetközi Antibiotikum Hét keretében megrendezett Antibiotikum Napon a Debreceni Egyetem szakemberei. Az Egészségtudományi Kar Egy Egészség Intézete által szervezett szakmai eseményen Müller Cecília országos tiszti főorvos a védekezési megoldásokhoz kapcsolódó adatbázisok tervét is vázolta.
A Debreceni Egyetem újabb kutatóegységei kerültek a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal legjobb infrastruktúrával rendelkező hazai kutatóhelyei közé. Így már a DE 11 kutatóintézménye szerepel a legkiválóbbakat felsorakoztató Nemzeti Kutatási Infrastruktúrák között.
A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Molekuláris és Nanogyógyszerészeti Tanszék adjunktusa kapta idén Magyarországról a Danubius Young Scientist Award 2024 nemzetközi díjat. Rusznyák Ágnes elsősorban a ciklodextrinek celluláris hatásait, valamint RNS hordozóképességét kutatja. Eredményei több tudományos szaklapban is megjelentek.
A társadalom javát szolgáló, nemzetközi szinten is innovatív kutatások eredményeit osztják meg a GTIDEA Publikációs Díjjal elismert szakemberek csütörtökön a Kenézy-villában. Az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) Journal Club sorozatának következő alkalmán az orvos-, az élelmiszer-, a gyógyszerész- és a bölcsészettudomány területén elért tudományos eredményeiket ismertetik a díjazott kutatók.
A Debreceni Egyetem öt pályázatát támogatja a modellváltó felsőoktatási intézmények nemzetközi léptékű kutatásaihoz kapcsolódó HU-rizont program. Az új támogatási rendszer nyerteseit Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Debreceni Egyetemen jelentette be.
Debrecen átalakuló építészeti öröksége címmel Vadász Márton, a Történelmi és Néprajzi Doktori Iskola doktorandusza tart előadást a Debreceni Egyetem tudományos ismeretterjesztő sorozatában. A Science Cafe november 20-án, szerdán 17 órától várja az érdeklődőket a Nagytemplom mögötti Emlékkertben a Karakter 1517 Könyvesbolt és Kávézóban.
A modellváltó egyetemek működési tapasztalatait osztották meg a vagyonkezelői alapítványok kuratóriumi elnökeinek szombati találkozóján a Debreceni Egyetemen. A tanácskozáson résztvevő Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter elmondta, hogy a Debreceni Egyetem hamarosan autonóm járművek kutatásában, fejlesztésében fog együttműködést kialakítani egy szöuli és egy floridai egyetemmel.
A Debreceni Egyetem és Tiszafüred önkormányzata között 2019 óta meglévő együttműködés keretében széles körű közös kutatás és oktatás szervezése, valamint a település történetével, kultúrájával átfogó módon foglalkozó konferenciasorozat kezdődik. Ennek eredményeként a következő években egy hiánypótló településmonográfia is készül. A Debreceni Egyetem és Tiszafüred a partnerséggel a tudomány és az oktatás területén erősítené tovább a kapcsolatait.
Megjelent a Gerundium egyetemtörténeti folyóirat legfrissebb kiadványa. A folyóiratban most is a Debreceni Egyetem jogelőd intézményeihez, egykori professzoraihoz kapcsolódó legújabb kutatási eredményeket, tanulmányokat, visszaemlékezéseket olvashatják az érdeklődők.
A Debreceni Egyetem potenciális, az iparban és a mezőgazdaságban érdekelt partnerei mutatkoztak be egy workshop keretében pénteken. A rendezvény szervezői azt a fő célt tűzték ki maguk elé, hogy elősegítsék a felsőoktatási intézmény és a gazdasági szereplők között meglévő kapcsolatok erősítését, valamint hozzájáruljanak új hosszútávú együttműködések létrejöttéhez.
A szőlészet és a borászat fejlesztési lehetőségeiről, a multifunkcionális mezőgazdaságról, a borfogyasztás egészségügyi vonatkozásairól, oktatásról, innovációról, az örökségvédelemről, valamint a bor- és gasztroturizmus és a regionális fejlesztés kapcsolatáról volt szó a Debreceni Egyetem és a Tokaj-Hegyalja Egyetem közös szervezésében megrendezett II. Tokaji Bortudományi Kongresszuson. A szakmai rendezvényen tizennégy ország csaknem kétszáz szakembere vett részt.
Az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány sorozatának legutóbbi alkalmán jövőbemutató kutatási eredményeiket osztották meg a DE szakemberei. A Kenézy-villában tartott előadásokon a GTIDEA Publikációs Díjjal elismert kutatók az orvos-, fogorvos- és egészségtudományok, valamint a pszichológia területén végzett kutatásaikat ismertették.
A Debreceni Egyetem idén is csatlakozik a Magyar Tudomány Ünnepe egész hónapos programsorozatához. A novemberi országos tudományünnep mottója ebben az évben: Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában.
A tudományos folyóirat idei harmadik száma is izgalmas interdiszciplináris válogatást kínál az orvostudománytól a bölcsészettudományokig. A kiadványban a tudományos élet hírei mellett városi legendákról, zenei érdekességekről szóló tanulmányokat, valamint új kiadványokat ismertető recenziókat is olvashatnak az érdeklődők.
A biodiverzitás-monitorozás szükségességéről, a korszerű adatgyűjtési módszerekről, a monitorozással szerzett információk társadalmi-gazdasági hasznosításáról, valamint a Debreceni Egyetem környezeti ellenőrző rendszerének elindításáról, a munka jelenlegi fázisairól is szó volt az I. Biodiverzitás Konferencián.
A nagytestű házi galambfajták eredetét, genetikai sokszínűségét vizsgálták a Debreceni Egyetem MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központjának kutatói. Tudományos eredményeiket a szakterület egyik vezető tudományos szakfolyóiratában, a D1-es Poultry Science-ben publikálták.
Egyetlen magyar intézményként az Egy övezet – egy út kezdeményezés partneregyetemi hálózata, a University Network For Research Collaboration tagja lett a Debreceni Egyetem. A fenntartható fejlődés globális előmozdítását célzó, világszerte immár 11 ország 15 intézményét tömörítő hálózat idei elnöki fórumát és konferenciáját Chongqing-ban tartották, a tagságot igazoló plakettet ott vette át Pető Károly rektorhelyettes.
Négy kötetet mutatott be a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete, közösen a HUN-REN-DE Klasszikus Magyar Irodalmi Textológiai Kutatócsoporttal, a Déri Múzeummal és a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Akadémiai Bizottság Irodalomtudományi Munkabizottságával.
Idén is folytatódik a Science Cafe, a Debreceni Egyetem (DE) Tudományos Igazgatóságának előadás-sorozata. A félévben elsőként október 16-án, szerdán 17 órai kezdettel a hazai űrnövénykutatásról hallhatnak érdekességeket az érdeklődők, akiket új helyszínen, a Nagytemplom mögötti Emlékkertben lévő Karakter kávézóba várnak a szervezők.
A Debreceni Egyetem Műszaki, Informatikai és a Bölcsészettudományi Kara is képviseltette magát Japánban, a Chuo Egyetemen a több földrész egyetemi szakembereinek részvételével tartott CogInfoCom konferencián. A rendezvényen elsősorban az ember és a digitális környezet, valamint a mesterséges intelligencia, az infokommunikáció, illetve a kognitív képességek összeolvadásának lehetőségeivel foglalkoztak.
Folytatódott az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány sorozata, a Journal Club, ahol a legújabb innovatív tudományos eredményeket mutatják be a Debreceni Egyetem GTIDEA Publikációs Díjjal elismert kutatói. A legutóbbi alkalommal a természettudományok, az orvos- és egészségtudomány, az agrártudomány területén végzett legújabb kutatásokat ismertették a DE szakemberei.
A szajgák és az ázsiai muflonok, azaz az argáli juhok állnak a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Növénytani Tanszékén működő Evolúciós Genomikai Kutatócsoport és a Mongol Tudományos Akadémia (MgTA) Biológiai Intézet legújabb közös projektjének középpontjában. Az újabb magyar-mongol kutatómunka az MTA mobilitási pályázatának jóvoltából valósul meg.
Több mint kétszáz programmal várta a Debreceni Egyetem a Kutatók Éjszakáján a tudomány szerelmeseit. Az általános- és középiskolás diákok, egyetemisták, felnőttek számára egyaránt érdekes kísérletek, előadások, bemutatók révén nemcsak a tudományok széles skáláját, hanem a Debreceni Egyetem kutatásait és azok eredményeit is megismerhették a látogatók az intézmény szinte minden campusán.
Átvette oklevelét a Debreceni Egyetem (DE) 277 eredményes pályázója, alap- és mesterszakos hallgatók, doktoranduszok, doktorvárományosok, oktatók és kutatók, akik sikerrel szerepeltek az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP), valamint az EKÖP Kooperatív Doktori Program (KDP) pályázatain. A nyertesek egy, illetve két féléven át részesülnek különböző összegű támogatásban.