Hírek informatika címkével

A Debreceni Egyetem Informatikai Karának két szakemberét díjazta a Neumann Társaság és a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet. A Kalmár-díjat idén Gál Zoltán, a Szuperszámítógép Központ vezetője, az IK egyetemi tanára, a Kemény János-díjat pedig Tiba Attila, az Adattudomány és Vizualizáció Tanszék egyetemi adjunktusa vehette át szakmai tevékenysége elismeréseként.

A döntéstámogató algoritmusok hatékonyságának javítását segítő módszert dolgozott ki a Debreceni Egyetem Informatikai Kar adjunktusa. Rácz Anett tudományos munkáját Publikációs-díjjal ismerte el a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriuma.

Az egyetemet fenntartó alapítvány Publikációs Díjának nyertesei mutatják be tudományos munkáikat, eredményeiket, valamint a neves külföldi folyóiratokban megjelent cikkek közlése óta zajló kutatásaikat a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Journal Club elnevezésű rendezvényén. Első alkalommal Fazekas Attila, Haimhoffer Ádám, Murányi Mihály, Somodi Laura és Székvölgyi Lóránt díjnyertes közleményét és kutatási eredményeit ismerhette meg a közönség.

Nemzetközi tudományos folyóiratban publikálta kutatási eredményeit a módszertani ellentmondások számszerű azonosítása és korrekciója címmel Fazekas Attila, a Debreceni Egyetem Informatikai Kar Számítógéptudományi Tanszékének docense. A szakember és szerzőtársa olyan módszert dolgozott ki, mely a különféle hibás kutatási adatok kiszűrésével hitelesebb tudományos eredmények létrejöttét segítheti.

Néhány hónap múlva már a Debreceni Egyetem Kassai úti campusán működő szuperszámítógép termelte hővel fűtik a Debreceni Sportuszodát. A témában tartott csütörtöki sajtótájékoztatón elhangzott: Magyarország jelenlegi legnagyobb kapacitású HPC-rendszerének köszönhetően akár 400 kW hulladékhő hasznosulhat a Sportuszodában.

A DNS-nyelvmodellekről és a bioinformatikáról, a mesterséges intelligencia egyetemi környezetben történő használatáról, valamint a biztonságos rendszertervezésről is hallhatnak előadásokat a 28. Informatikai Szakmai Napokon az egyetemisták. A kétnapos rendezvényen a hallgatók a DE Informatikai Kar húsz kiemelt céges partnerével ismerkedhettek meg, állásinterjúkon vehettek részt, és tájékozódhattak az elhelyezkedési lehetőségekről.

Több mint kétszáz új számítástechnikai eszköz segíti a hallgatók oktatását és vizsgáztatását a Debreceni Egyetem két campusán. A Kassai úton és a Böszörményi úton történt informatikai fejlesztések pályázati forrásból valósultak meg.

Új, angol nyelvű kurzust hirdet az őszi félévben a Debreceni Egyetem Informatikai Kara és a nyolc vállalatból álló Debrecen BSC Kerekasztal. Az Applied IT knowledge - choose your career path elnevezésű, szeptemberben induló egy féléves, szabadon választható képzésben 12-15 különböző vállalattól érkező szakembertől tanulhatnak a hallgatók, akik a megszerzett IT-tudást a munkaerőpiacon is hasznosíthatják.

Érettségire felkészítő és matematika előkészítő, valamint hardverprogramozással kapcsolatos ingyenes szakköröket indít a 2023/2024-es tanévben középiskolások számára a Debreceni Egyetem Informatikai Kara. A gyakorlati foglalkozásokon a technikai érdeklődésű diákok fejleszthetik problémamegoldási készségeiket, technikai tudásukat és eszközhasználati ismereteiket, megismerkedhetnek a 3D-modellezéssel és az animációkészítéssel is.

Gazdaságinformatikusok, mérnökinformatikusok, programtervező informatikusok és informatikatanárok vehették át oklevelüket a Debreceni Egyetem Informatikai Kar diplomaosztó ünnepségén. Nappali és levelező tagozaton összesen 224 hallgató kapott diplomát. A Főépület Díszudvarán rendezett eseményen díjazták a kar kiemelkedő munkát végző oktatóit és hallgatóit is.

Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) rendszerében végzett hardverfejlesztésért Jánossy-díjat adományozott a Debreceni Egyetem Informatikai Kar adjunktusa, Ujvári Balázs számára az Eötvös Loránd Fizikai Társulat. A szakember emellett a kreatív tehetségeket támogató tanár-elismerést is átvehette a napokban.

Többek között önvezető járművek és számítógépes játékok fejlesztése, szenzorok kiolvasása, 3D-dobozolás, tesztelés, valamint Data Mining programok, modern technológiák és naprakész szakmai ismeretek várják a Debreceni Egyetem Informatikai Karán a diákokat, akik a hagyományos oktatás mellett a nyári hónapokban is bővítenék informatikai tudásukat.

A felhőben szolgáltatott szoftverekről, az SAP-oktatás fejlődéséről és az adatvizualizáció piackutatásban betöltött szerepéről is hallhattak előadásokat a 27. Informatikai Szakmai Napokon a DE Informatikai Kar hallgatói. Találkozhattak az intézmény kiemelt vállalati partnereivel, próbainterjúkon vehettek részt és tájékozódhattak a karrierépítési lehetőségekről is.

Próbainterjúkon, előadásokon vehetnek részt a Debreceni Egyetem Informatikai Karának hallgatói az április 13-14-i szakmai napokon, ahol az IK kiemelt partnerei is bemutatkoznak. A látogatók megismerkedhetnek a legújabb informatikai technológiákkal és a kar által kínált karrierlehetőségekkel is.

Profi és amatőr táncműfajokhoz kapcsolódó kutatásokat végzett és táncoktatásban használható háromdimenziós animált szemléltetést készített a Debreceni Egyetem Informatikai Kara a Sportdiagnosztikai, Életmód és Terápiás Központban. A szakemberek a motion capture eszköz segítségével végezték el a méréseket és a vizsgálatokat.

Hosszú távon működő környezetvédelmi monitoringrendszer létrehozásáról írt alá együttműködési megállapodást a Debreceni Egyetem és Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata. A közös, komplex adatgyűjtési és kiértékelési tevékenység a város és a régió biodiverzitásának megőrzését fogja segíteni.

Az ipari együttműködések, valamint a legtöbb tudományterületet kiszolgáló tevékenységek jelentik a Debreceni Egyetem Informatikai Kar legnagyobb erejét. Mindezek megalapozzák az IK további fejlesztését, beruházások végrehajtását – hangzott el a karon tartott kihelyezett kuratóriumi ülésen.

A tavaszi félévben is meghirdeti középiskolásoknak szóló szakköreit a Debreceni Egyetem Informatikai Kara. Az érdeklődő tanulók a foglalkozásokon felkészülhetnek leendő egyetemi tanulmányaikra és megismerkedhetnek a kar tevékenységével.

A világ legnagyobb robotikai versenyének, a FIRST LEGO League regionális döntőjének volt a házigazdája szombaton a Debreceni Egyetem Informatikai Kara. Az EPAM által szervezett megmérettetésen kreativitásáról és programozói képességeiről adhatott számot csaknem húsz csapat.

A Debreceni Egyetem Informatikai Karával folyó közös munkáról számolt be weboldalán a szoftvergyártó világcég. A vállalat és az IK között évek óta meglévő együttműködés révén a Microsoft által támogatott képzéseken vehetnek részt az egyetem hallgatói, akik a cég legújabb technológiáit ismerhetik meg és piacképes tanúsítványokat szerezhetnek.

Az informatika és az adattudomány kutatásokban betöltött szerepét, a tudományos eredmények közzétételének és elérhetőségének fontosságát hangsúlyozták a szakemberek a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár (DEENK), valamint a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) által közösen szervezett VI. Nyílt Tudományos Fórumon.

Gazdaságinformatikus, mérnökinformatikus és programtervező informatikus szakon végzett hallgatók vehették át oklevelüket a Debreceni Egyetem Informatikai Kar pénteken tartott diplomaosztó ünnepségén, a Főépület Díszudvarán. Az ünnepi ceremónián több mint kétszáz friss diplomás informatikai szakembert avatott az IK.

Üzembe helyezték Magyarország legnagyobb teljesítményű szuperszámítógépét a Debreceni Egyetem Kassai úti campusán. A Komondor nevet viselő gép a DE oktatói és kutatói munkáját is segíti a jövőben. A Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) új gépe megtízszerezi az itthon elérhető jelenlegi HPC-kapacitást.

Piacképes tudást, ipari tanúsítványok megszerzését, az adattudomány és a mesterséges intelligencia legújabb ismereteit, valamint azonnali elhelyezkedési esélyt kínál a Debreceni Egyetem Informatikai Kara. Az általános felvételi eljárásban három alap- és egy osztatlan képzés, valamint öt mesterképzés közül választhatnak a jelentkezők. Idén először Adattudományi mesterképzést is hirdet a kar.

A Debreceni Egyetem Atlétikai Club (DEAC) e-sport szakosztályának tagjai próbálhatták ki a napokban az intézmény új, oktatási és sportcélokat szolgáló E-sport Központját. A nyílt napra mintegy félszáz sportoló látogatott el.