MI és a Tudomány címmel rendezett tudományos fórumot a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara. A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében tartott tanácskozáson elhangzott: nem a mesterséges intelligencia veszi majd el az állásokat, hanem azok az emberek, akik tudják használni az AI-t.
Hírek konferencia címkével
A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében Műhelykonferencia a 15. századi hadtörténeti kérdésekről, katonaéletpályákról címmel rendezett kétnapos tanácskozást a HUN-REN – DE Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete kutatócsoport. A szakmai eseményen több mint húsz előadás hangzott el és bemutatták a témában megjelent legújabb kiadványokat is.
Mik a tudomány és az innováció válaszai az európai zöld megállapodás kihívásaira és milyen feladatai vannak ennek kapcsán a társadalomnak, illetve a tudománynak? Többek között ezekről tanácskoztak a Magyar Tudomány Ünnepe keretében tartott konferencián csütörtökön a Debreceni Egyetem Böszörményi úti campusán.
Ötödik alkalommal szervezte meg a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara a Tudomány Napja a TTK-n rendezvényét. A Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódó esemény egyik küldetése, hogy rámutasson, a kutatási eredmények miként tudnak termékekké, szolgáltatásokká válni, amelyek a társadalom számára is hasznosak.
A Magyar Gyermekorvosok Társasága és a debreceni Gyermekgyógyászati Klinika is idén ünnepli fennállásának századik évfordulóját. A társaság ebből az alkalomból Debrecenben tartja jubileumi nagygyűlését. A csütörtökön kezdődött háromnapos rendezvényen a tapasztalatcsere mellett a résztvevők felidézik a gyermekgyógyászat elmúlt száz évét, illetve megvitatják a legújabb terápiás lehetőségeket és a legfrissebb tudományos eredményeket.
Hogyan előzhető meg a felnőttkori betegségek kialakulása gyermekkorban? Miért fontos a gyermekkori elhízás kezelése? Ez volt a fő témája annak a szerdai szimpóziumnak, amelyet a Gyermekgyógyászati Klinika alapításának századik évfordulója alkalmából rendeztek a Debreceni Egyetemen. A centenárium tiszteletére az intézményben emléktáblát is avattak a konferencia előtt.
Az életmódbeli tényezőkről, a szűrések fontosságáról, az ápolók prevenciós tevékenységéről és az egészségturizmus térnyeréséről is hallhattak a szakemberek a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán rendezett konferencián. A Tudományos eredmények – a sikeres szolgáltatásfejlesztés alapjai című tanácskozás nyitotta meg a Magyar Tudomány Ünnepe egyetemi rendezvényeinek sorát.
Az Auguszta szanatórium átadásának 110. és az önálló Tüdőklinika megalapításának 25. évfordulója alkalmából jubileumi tudományos ülést rendeztek a Debreceni Egyetemen november 8-án és 9-én. A kétnapos eseményen a szakemberek áttekintették a debreceni tüdőgyógyászat múltját és jelenét, megvitatták a legmodernebb terápiás lehetőségeket, illetve a legújabb kutatási eredményeket.
Születésének 300. évfordulóján konferenciával tisztelgett a német filozófus, Immanuel Kant munkássága előtt a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Filozófiai Intézete. A november 7-8-án rendezett kétnapos szakmai tanácskozás központi témája a kanti kritikai gondolkodás esztétikai vetülete volt, amelyet több szempontból értelmezve ismertettek hazai és határon túlról érkezett előadók.
A Debreceni Egyetem volt az egyik szakmai partnere a Budapesti Corvinus Egyetem és a Kínai Hongkongi Egyetem Shenzheni Kutatóintézete által szervezett kétnapos AI Transformation Konferenciának, ahol a világ vezető tudósai tanácskoztak a mesterséges intelligencia által kínált tudományos lehetőségekről.
Neves egyetemi kutatók és szakértők járták körbe a magyar uniós tagság elmúlt húsz évét, valamint a soros uniós elnökségben rejlő lehetőségeket a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar, Állam- és Jogtudományi Kar, valamint az MTA TABT Jogi és Közgazdaságtudományi Szakbizottság szervezésében megvalósult pénteki workshopon.
Teremavatással, kerekasztal-beszélgetéssel, valamint időkapszula elhelyezésével ünnepelte alapításának két évtizedes jubileumát a Debreceni Egyetem Informatikai Kara. Az ünnepségen elhangzott, hogy a kar az informatika terén a régió és a város első számú tudásbázisává vált és ipari kapcsolatai révén stratégiai szerepet tölt be az informatikus szakemberek képzésében.
A szőlészet és a borászat fejlesztési lehetőségeiről, a multifunkcionális mezőgazdaságról, a borfogyasztás egészségügyi vonatkozásairól, oktatásról, innovációról, az örökségvédelemről, valamint a bor- és gasztroturizmus és a regionális fejlesztés kapcsolatáról volt szó a Debreceni Egyetem és a Tokaj-Hegyalja Egyetem közös szervezésében megrendezett II. Tokaji Bortudományi Kongresszuson. A szakmai rendezvényen tizennégy ország csaknem kétszáz szakembere vett részt.
Szakkiállítás és állásbörze, nemzetközi ISCAME konferencia, valamint a Gépészmérnöki Tanszék múltját bemutató fotókiállítás is várta a résztvevőket a X. Gépészeti Szakmai Napok első napján a Debreceni Egyetem Műszaki Karán. Óriási érdeklődés övezte a csütörtökön kezdődött programot.
A Debreceni Egyetem Műszaki Kar Építészmérnöki Tanszéke is részt vett egy neves építészek és építészhallgatók részvételével Romániában, Kolozsvárott tartott rangos nemzetközi konferencián. A négynapos rendezvényen a DE MK 15 hallgatója egy, az esemény témájához kapcsolódó installációt készített.
Az ESG keretrendszer lehetőségeiről és kihívásairól kínál átfogó képet az I. DE-ESG Konferencia és Fórum. A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara társszervezésében megvalósuló novemberi rendezvényen neves kutatók, szabályozási és felügyeleti szakértők, valamint tanácsadók osztják meg ismereteiket. Az eseményre a regisztráció már elindult.
Az időskorúak életminőségével, egészségével, társadalmi integrációjával, a gerontológiával és a geriátriával kapcsolatos legújabb kutatásokra és innovációkra hívták fel a figyelmet Nyíregyházán, a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán rendezett nemzetközi Gerontológiai Napokon. Az eseményen részt vett szakemberek, egészségügyi és szociális dolgozók, döntéshozók az idősek ellátásának aktuális kihívásait és megoldásait vitatták meg.
Nemzetközi konferenciával ünnepelte a kanadai stúdiumok bevezetésének 40., valamint a kanadai-magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 60. évfordulóját a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Angol-Amerikai Intézete. Az október 24-25-i eseményt Kanada magyarországi nagykövete és Magyarország montreali főkonzulja is megtisztelte jelenlétével. A megnyitót követően a résztvevőket a világhírű szerző, Margaret Atwood videóüzenetben köszöntötte.
A régió tankerületeiből és szakképzési centrumaiból érkező pedagógusok szerezhetnek értékes tapasztalatokat és építhetnek új kapcsolatokat a munkaerőpiac és az oktatás közötti együttműködés további erősítése érdekében egy, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar társszervezésében megvalósuló november végi konferencián.
Idén a Debreceni Egyetem (DE) ad otthont október 24-26. között a XXIV. Országos Neveléstudományi Konferenciának. Az Oktatás és nevelés a társadalmi jóllét szolgálatában – A nevelés és az oktatás kihívásai a válságok korában tematikájú nemzetközi tanácskozást közösen szervezte az intézmény Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai (GYGYK), valamint Bölcsészettudományi Kara (BTK).
Dal, zene, néphagyomány, mitológia a kínai kultúrában és nyelvoktatásban címmel rendezte idei hagyományos gyomaendrődi konferenciáját a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Konfuciusz Intézete. A szombati tanácskozást a szakmai előadások mellett kínai és magyar zenés, táncos bemutató színesítette.
A gyermekközpontú környezet és az óvodai csoportélet főbb nevelési hatásairól is szó volt az Óvodák Országos Közössége, vagyis az ÓVOK második konferenciáján, melynek a Debreceni Egyetem alapításának 53. évfordulóját ünneplő Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kara adott otthont a DE Gyakorló Óvodájának szervezésében.
Munka- és tűzvédelemmel, környezet-egészségüggyel és környezetirányítással foglalkozó Környezet, Egészség, Biztonság (EHS) Nemzetközi Szimpóziumot rendezett a Debreceni Egyetem Műszaki Kara csütörtökön és pénteken. A rendezvényen a kar környezetmérnök szakos és EHS-szakmérnök hallgatói, oktatói, illetve a témakörök szakemberei vettek részt, összesen több mint 120-an.
A hazai mérnökképzés színvonalának megtartásáról, emelésének lehetőségeiről vitáztak szakemberek Debrecenben a Műszaki Értelmiség Napja alkalmából. A keddi konferencián a Debreceni Egyetem Műszaki Kar dékánhelyettese annak a véleménynek adott hangot, hogy már alapképzésben érdemes külön foglalkozni azokkal a tehetségekkel, akik később mester-, illetve doktori képzésben folytatnák tanulmányaikat.
A különböző életformák és a család megjelenését vizsgálták elsősorban a 20-21. századi művekben az Életformák (Család – Élet – Irodalom) címmel rendezett kétnapos irodalomtörténeti konferencia előadói. Az október 10-11-i szakmai tanácskozást közösen rendezte a Fiatal Írók Szövetsége és a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete.