Hírek MÉK címkével

Növénytermesztés, kertészet, géptan és növényvédelem – egyebek mellett ezeken a területeken mérték össze tudásukat a régió agrár-szakgimnáziumainak, szakiskoláinak, illetve technikumainak diákjai a II. Tormay Béla Szakmai Tanulmányi Versenyen. A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar kétnapos, középiskoláknak meghirdetett szakmai versenyén mintegy húsz csapat csaknem hatvan diákja vett részt.

Önkéntes egyesületek, alapítványok, kistermelők, illetve a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar intézetei, tanszékei várták a látogatókat kedden a Zöld Börzén, a Debreceni Egyetem Böszörményi úti campusán. A környezettudatosság és talajvédelem témakörében előadásokat is tartottak a rendezvényen.

Portóban tartott ülést a Consortium on Applied Research and Professional Education (CARPE) konzorcium vezető testülete. Az eseményen a Debreceni Egyetemet Csernoch László tudományos rektorhelyettes és Varga Zsolt tudományos igazgató képviselte.

A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karával, valamint Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karával együttműködő vállalati partnerekkel találkozhattak kedden a leendő mesterszakos hallgatók. A fórumon a duális képzési forma tapasztalatairól, illetve a szakmai gyakorlati lehetőségekről tájékozódhattak.

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar kiemelkedő tanulmányi eredményű és szakmai téren kimagasló teljesítményt nyújtó hallgatói vehették át a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjukat csütörtökön. Ebben az évben az agrárkar nyolc hallgatója nyerte el a tanulmányi támogatást.

A biodiverzitás-monitorozás szükségességéről, a korszerű adatgyűjtési módszerekről, a monitorozással szerzett információk társadalmi-gazdasági hasznosításáról, valamint a Debreceni Egyetem környezeti ellenőrző rendszerének elindításáról, a munka jelenlegi fázisairól is szó volt az I. Biodiverzitás Konferencián.

A Debreceni Egyetem több kiváló oktatója és munkatársa részesült elismerésben október 23-án. A nemzeti ünnepen Debrecen önkormányzata a hagyományok szerint maradandó értéket teremtő, kiemelkedő tevékenység, illetve életmű elismeréseként adományoz díjakat.

A nagytestű házi galambfajták eredetét, genetikai sokszínűségét vizsgálták a Debreceni Egyetem MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központjának kutatói. Tudományos eredményeiket a szakterület egyik vezető tudományos szakfolyóiratában, a D1-es Poultry Science-ben publikálták.

A Gazdaságtudományi Kar (GTK) korábbi sikeres hasonló rendezvényeit követően hagyományteremtő szándékkal rendezte meg a GTK és a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar immár közösen a külföldi elsőéves alap-, mester- és PhD hallgatói számára az Orientation Day-t. A szerdai rendezvény célja az volt, hogy bemutassák az egyetemen, a karokon, illetve a városban elérhető kulturális, szabadidős és közösségi lehetőségeket, továbbá hasznos információkkal segítsék a külföldi fiatalok beilleszkedését az egyetemi közösségbe.

A globális és lokális környezeti, valamint társadalmi változások növényvédelemre és az élelmiszerbiztonságra gyakorolt hatásairól, a károsítók intenzív földrajzi elterjedésének következményeiről, továbbá az új, korszerű növényvédelmi lehetőségekről volt szó szerdán a 29. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon. A Debreceni Egyetem Növényvédelmi Intézete által szervezett nemzetközi szakmai rendezvényen hagyományosan átadták a Gulyás Antal-emlékérmet, amelyet idén Tarjányi József növényorvos vehetett át.

Az urbanizáció hatásaira keresték a hosszútávon is fenntartható, komplex környezeti megoldásokat a szakemberek a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara, a Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratórium és a Magyar Tudományos Akadémia Bognár József Közgazdaság-kutató Alapítvány közös angol nyelvű konferenciáján.

Mintegy háromszáz adag almát és friss péksüteményt osztottak ki szerdán délelőtt a Böszörményi úti campuson, ahol hagyományteremtő szándékkal, első alkalommal szervezett Bringás reggelit a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK), valamint a Gazdaságtudományi Kar (GTK).

Most igazán megéri két keréken érkezni: nem titok, akik kerékpárral járnak, amellett, hogy tesznek egészségükért, a környezetüket is védik. A fenntartható, zöldebb jövőért (is) tekerőket várja finom falatokkal október 9-én, szerdán reggel a MÉK és a GTK.

A precíziós mezőgazdaság állt a XX. Tiszántúli Agrártudományi Napok középpontjában a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán. A szakemberek többek között a mesterséges intelligencia alkalmazhatóságáról, a precíziós nemesítés innovatív lehetőségeiről, a körforgásos gazdálkodásról és a vízgazdálkodás aktualitásairól is tanácskoztak.

A Debreceni Egyetemen tanuló amerikai hallgatók számának növelését szorgalmazza és ehhez közbenjárását is ajánlja a Pennsylvania Farmers Union elnöke. Michael Kovach szeptember 12-én, csütörtökön tett látogatást az intézményben.

A Debreceni Egyetem kiemelt célja, hogy támogassa az ökogazdálkodás fejlődését, hiszen ezáltal elősegíthetik az innovatív megoldások megjelenését és alkalmazását, valamint tovább bővíthető az intézményen belül az ágazathoz kapcsolódó oktatói és tudományos tevékenység - hangzott el az idei Öko Expó ünnepélyes megnyitóján.

Több mint száz egykori hallgatóját köszöntötte jubileumi diplomaosztó ünnepségen a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara (DE MÉK) pénteken a Böszörményi úti campuson. Az intézmény agrármérnökei arany, gyémánt és vas oklevelet vehettek át diplomaszerzésük évfordulója alkalmából.

Kényszer vagy lehetőség, a hazai kukorica- és napraforgó-termesztés jövője címmel tartotta meg az idei, immár XXVII. Kukorica-, Napraforgó- és Szójatanácskozást a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság és a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Növénytudományi Intézete. A szakmai rendezvényen elhangzott: idén a kukorica- és a napraforgótermés is jelentősen elmarad a tavalyi mennyiségtől.

A Debreceni Egyetem Siófok Campus adott otthont az intézmény és a Balatoni Polgári Klub hagyományos nyári egyetemének, ahol az intézmény siófoki oktatási és kutatási terveit ismertették. Az egyetemi, városi és vállalati vezetők részvételével szervezett tanácskozáson bejelentették, hogy már idén szeptemberben megkezdődik az oktatás a Balaton-parti városban, az Egészségtudományi Kar egy féléves óvodai és iskolai szociális segítő továbbképzést indít.

A mezőgazdaság előtt álló kihívásokról, lehetséges kiutakról és innovációkról, valamint az aratás termésátlagairól és nyíló pályázati forrásokról is szó volt többek között a 33. Farmer Expo Nemzetközi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakkiállítás csütörtöki megnyitóján. A Debreceni Egyetem egy egyedülálló állattenyésztési technológiát is bemutat a seregszemlén.

A Debreceni Egyetem agrárkara, kutatóintézetei, valamint gyakorlóiskolája is bemutatkozik a XXXIII. Farmer Expón. A csütörtökön kezdődő mezőgazdasági seregszemlén az intézmény széles körű oktatási-kutatási portfólióját, legújabb termesztéstechnológiáit, génbanki, valamint agrárinnovációs és szolgáltatói tevékenységét, illetve vetőmagszortimentjét is megismerhetik a látogatók.

Egyedülálló lehetőséget kapott a DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar négy hallgatója, akik a precíziós mezőgazdasági mérnök képzés keretében fél évet tanulhatnak a Dél-Dakotai Állami Egyetemen. A leendő szakemberek szombaton indulnak a tengerentúli intézménybe, ahol az előadások mellett farmgyakorlatokon is részt vehetnek.

A Debreceni Egyetem is bemutatkozott a 24. Hajdúsági Expó Mezőgazdasági és Ipari Kiállításon és Vásáron Hajdúböszörményben. A péntektől vasárnapig rendezett agráreseményen az egyetem agrárkutatói és oktatói előadásokat tartottak, valamint saját standot is állított az intézmény.

A növényi memória és emlékezet új lehetőségeket kínál a költséghatékony gyakorlati mezőgazdaságnak. A Debreceni Egyetem MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központ Növénygenomikai és Növénybiotechnológiai Kutatócsoportjának kutatói a növényi memória molekuláris hátterét vizsgálják. Legfrissebb kutatási eredményeiket a Plant Signaling & Behaviorban publikálták.

Három csoportban, a közép- és az emelt szintű kémia érettségi témaköreire épülő, ingyenes egyetemi előkészítő kurzusokat szervez a Debreceni Egyetem Kémia Koordinációs Intézete a 2024/25-ös tanévben is, nem csak középiskolás diákok számára. Az elméleti képzés teljesítéséért felvételi többletpont jár.