Hírek intézményi címkével

A tudományos folyóirat idei utolsó kiadványában nagy teret szentelnek Debrecen demográfiai jövőjét és fejlesztési terveit érintő kérdéseknek a DE TTK Földtudományi Intézet szakembereinek közreműködésével. Egyebek mellett az idén 30 éves Baráti Körről is megemlékeznek a legfrissebb számban, de egy feledésbe merült debreceni építészmérnök, Vári Szabó Tibor élete és munkássága is megismerhető.

A Debreceni Egyetem új science parkja, mint a hazai innováció meghatározó tényezője, az Európa Tanács látogatása a Debreceni Egyetemen, az orvoslás jövője a DE-n, bakteriofágok: a „mikro bérgyilkosok, a világ élvonalában az egyetemi életminőség, életmód területén – címszavak 2024-ből. Izgalmas és eseménydús évet zár a Debreceni Egyetem.

A Debreceni Egyetem, valamint a Kossuth Lajos Tudományegyetem, a Debreceni Orvostudományi Egyetem és a Debreceni Agrártudományi Egyetem korábbi vezetői találkoztak Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnökének kezdeményezésére megszervezett vacsorán. A Kenézy Villában rendezett különleges hangulatú eseményen összesen hét korábbi rektor vett részt.

Zsebik Barbara, Szepessy Béla István, Kovács Zoltán – három művész, három különböző műfaj, három lebilincselő kiállítás a Debreceni Egyetemen. Az Univerzum magazin idei utolsó epizódjait a művészetnek szenteltük.

Megjelent az online általános felsőoktatási felvételi tájékoztató, melyben a Debreceni Egyetem valamennyi jövő szeptemberben induló képzése, köztük hét új mesterszak is megtalálható. A Debreceni Egyetem jövőre is az ország legszélesebb képzési kínálatával várja a felvételi előtt állókat.

Rangos kitüntetésben részesült Bakai-Bereczki Ilona, a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar munkatársa a Magyar Tudományos Akadémián. A 45 évesnél fiatalabb kutatóknak adható Zemplén Géza-díjat a docens a szintetikus szerves kémia terén elért kimagasló eredményeiért vehette át. Bakai-Bereczki Ilona egyebek mellett új antivirális vegyületek és a rezisztens baktériumokat is legyőzni képes hatóanyagok kifejlesztésére koncentrál.

A Debreceni Egyetem Műszaki Kar Építészmérnöki Tanszék docense, Kovács Péter kapta idén a Magyar Építőművészek Szövetsége Kotsis Iván-érmét. Ugyancsak rangos elismerésben részesült a kar két fiatal oktatója, Major Zoltán és Müllner Péter, akik a Molnár Péter-díjat vehették át.

A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Kiválósági PhD Ösztöndíjával jutalmazott doktorandusz hallgatókkal találkozott Szilvássy Zoltán rektor, hogy tájékozódjon a 2024-ben kitüntetett kiválóságok felkészültségéről, tudományos tevékenységéről, eredményeikről, összegezze a 2023-ban kitüntetettek éves beszámolóinak tanulságait és közösen fogalmazzák meg a további fejlődési lehetőségeket. A rektor harmincöt díjazott fiatal kutató előtt ismertette a DE tudományos stratégiáját.

Öt év szünet után ismét közös bált szervez Debrecen városa a Debreceni Egyetemmel, valamint a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarával. A polgári hagyományokat felélesztő nagyszabású rendezvény 2025. január 25-én is jótékony célokat szolgál.

Kína vezető felsőoktatási intézményével, a Tsinghua Egyetemmel kötött kutatási, innovációs és technológiai együttműködési megállapodást a Debreceni Egyetem. A két intézmény partnersége többek között az orvostudomány, a terápiás eljárások, a gyógyszer- és élelmiszerfejlesztés, valamint a mesterséges intelligencia alapú kutatás-fejlesztés területeire terjed ki, az ezt rögzítő dokumentumot a Debreceni Egyetemen írták alá a felek.

Újabb mérföldkövet jelent az intézmény fenntarthatóság iránti elhivatottságának történetében a Debreceni Egyetem csatlakozása az ESG Szövetséghez. A belépés egyebek mellett lehetővé teszi, hogy az egyetem részt vegyen közös kutatási projektekben, konferenciákon és workshopokon.

Csaknem 28 millió forintot nyert a Debreceni Egyetem a Nemzeti Tehetség Program idén nyáron meghirdetett pályázatain. Az intézmény a hazai és határon túli magyar nyelvű szakkollégiumok, a hazai tudományos diákköri műhelyek és rendezvényeik támogatására, valamint 11. évfolyamos tehetséges diákok fejlesztésérére fordítja a forrást.

Toronymagasan a Debreceni Egyetem nyerte meg a hazai felsőoktatási intézmények körében meghirdetett szépségversenyt. Az Eduline voksolásán a DE épülete több mint dupla annyi szavazatot kapott, mint a második helyezett.

A jövő évi büdzséről, a 2025-2030-ra vonatkozó Intézményfejlesztési Tervről, új nemzetközi együttműködési megállapodásokról, valamint az elmúlt hónapok kiemelkedő egyetemi eseményeiről is szó volt a Debreceni Egyetem Szenátusának idei utolsó ülésén.

Minden évben egyre erősebb közösséget alkot a Debreceni Egyetem, mely ismét megmutatta, hogy az összefogás erejével minden akadály leküzdhető és nincs olyan kihívás, aminek ne tudna megfelelni az intézmény – fogalmazta meg a DE vezetőségének üzenetét köszöntőjében Szilvássy Zoltán rektor, Bács Zoltán kancellár és Kossa György kuratóriumi elnök a Hall-ban rendezett egyetemi karácsonyi ünnepségen.

A Debreceni Egyetem hallgatóinak kedvenc receptjeiből állított össze egy szakácskönyvre való válogatást a DE Hallgatói Önkormányzata, valamint a Hallgatói és Doktorandusz Képviselet PR- és Sajtóirodája. A hallgatóktól hallgatóknak szóló gyűjteményben könnyen elkészíthető hazai és nemzetközi fogások egyaránt szerepelnek.

Megjelent a Debreceni Egyetem alumni magazinjának idei téli lapszáma. A Deja vu beszámol – többek között – az első alkalommal megrendezett intézményi öregdiák találkozóról, a megszokott rovatokban pedig ezúttal is az egyetemhez kötődő kapcsolatukról, emlékeikről vallanak az egykori hallgatók.

Miként lehet új ötletekkel egészségügyi problémákat megoldani, mit takar az a szóösszetétel, hogy jótékonysági mozizás, mi történt az idei első gólyabálokon, hogy nézett ki a mai debreceni Nagyállomás elődje, mennyire intelligensek a vetési varjak és hogyan tudta az élen zárni az NBIII-as futballbajnokságot a DEAC férfi alakulata – egyebek mellett ezekről lehet olvasni az Egyetemi Élet friss számában.

Az ókortudomány, azon belül az ókori felirattan legújabb tudományos eredményeit foglalták össze egy nemrég megjelent nemzetközi tanulmánykötetben. A Debreceni Egyetemen rendezett szakmai konferencián elhangzott tudományos előadásokat összegző gyűjtemény elsősorban a római hadsereggel, a birodalmi tartományok védelmével foglalkozik az egykori Duna-vidéki, valamint balkáni provinciák területén.

Az Általános Orvostudományi Kar végzőseinek ünnepségével hétvégén megkezdődnek a Debreceni Egyetem téli diplomaosztói. A február közepéig tartó ünnepi eseményeken több mint kétezer frissdiplomás veheti át oklevelét.

Az azerbajdzsáni Lankaran State University és az üzbég Karshi Engineering Economics Institute küldöttsége is látogatást tett nemrég a Debreceni Egyetemen. Mindkét intézmény szorgalmazza a meglévő mobilitási és oktatási együttműködések erősítését.

Sikeres volt a szenátusi választás, mind a 17 választási körzetben érvényes volt a december 3-a és 5-e között zajlott voksolás. A 2025. január 1-én felálló új szenátusi testületbe 36 tagot és 39 póttagot választott meg az egyetem polgársága.

Idén is megszervezte a Debreceni Egyetem Mentálhigiénés és Esélyegyenlőségi Központ (DEMEK) a Lelkierő Egyesülettel közösen a hagyományos Mikulás-napi ünnepséget. Az intézmény dolgozóinak gyermekei csütörtök este a Főépület Aulájában vehették át ajándékaikat.

A Debreceni Egyetem tizenkét kara mutatta be képzéseit, hallgatói szolgáltatásait és az egyes szakok kínálta karrierlehetőségeket, a pezsgő hallgatói életet Nyíregyházán. A DExpónak a tavalyi év után már második alkalommal volt házigazdája az Egészségtudományi Kar.

A Debreceni Egyetem november közepén tartotta központi beiskolázási eseményét, a DExpót a Főépületben, ahol két nap alatt csaknem hatezer középiskolás kaphatott széles körű tájékoztatást az intézmény képzési kínálatáról és szolgáltatásairól. A nagy érdeklődésre való tekintettel a DE más campusain is lesznek beiskolázást segítő rendezvények, december 5-én Nyíregyházán az Egészségtudományi Karon, 2025. január 8-án pedig a Szolnok Campuson rendezi meg az egyetem a DExpót.