A sikerhez és a versenyképességhez folyamatosan megújuló tudásra van szükség – hangsúlyozta Jakab István, a magyar Országgyűlés alelnöke a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar szombati diplomaosztóján. A Debreceni Egyetem Főépületének Díszudvarán rendezett ünnepségén a kar több mint kétszáz végzős hallgatója vette át oklevelét.
Hírek agrártudomány címkével
Növénytanból, állatélettanból és élelmiszer-ismeretekből is számot adtak tudásukról az idei Középiskolai Tanulmányi Verseny döntőjébe jutott diákok a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán. Ebben az évben harminchárom diák jutott a tanulmányi verseny döntőjébe.
A Debreceni Egyetem kutatóinak vizsgálatai szerint a csemegekukorica-fogyasztás nem növeli az elhízás vagy a diabétesz kockázatát, magas lutein- és zeaxantintartalma révén ugyanakkor hozzájárulhat a szem egészségének megőrzéséhez, illetve bizonyos kognitív képességek javításához. A Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az Általános Orvostudományi Kar közös négyéves kutatási programjának eredményeiről pénteken számoltak be a szakemberek.
A talajok vízmegkötő és -áteresztő képességének, szervesanyag-tartalmának és különböző hullámhosszokon végzett szenzoros vizsgálatában is részt vehettek középiskolások és egyetemisták a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar talajok világnapja kapcsán szervezett ismeretterjesztő rendezvényén. A kutatók interaktív feladatokkal igyekeztek bevonni a fiatalokat, hogy felhívják a figyelmet talajaink állapotára. A rendezvényhez szakmai előadások és tematikus fotópályázat is kapcsolódott.
Miért is szerethetők a darazsak, a pókok és a nünükék? Tényleg az invazív szúnyogfajok hordozhatják elsősorban hazánkban a malária vagy éppen a nyugat-nílusi láz vírusát? Miért ragaszkodnak annyira a városi élethez a varjak? Városban élő vadállatok, vadállatokkal élő városiak. Az ember-vadvilág konfliktusairól volt szó a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék minikonferenciáján.
Az energiafűz-, a cukorrépa-, a tritikálé- és a paprikanemesítés tudományos eredményei, a hazai növénytermelés és kertészet biológiai és genetikai alapjait érintő poliploidizáció, növényi sejtosztódás is téma volt a III. Növénynemesítési Emléknapon és Konferencián. A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar által szervezett szakmai rendezvény emléket állított Havas László biológus munkásságának is.
Hat szekcióban harminckilenc előadás hangzott el a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar idei Tudományos Diákköri Konferenciáján. A legtöbb tanulmányt az állattenyésztés, a növénytudomány és a növényvédelem, valamint a természetvédelem tématerületén mutatták be a hallgatók.
Növénytermesztés, kertészet, géptan és növényvédelem – egyebek mellett ezeken a területeken mérték össze tudásukat a régió agrár-szakgimnáziumainak, szakiskoláinak, illetve technikumainak diákjai a II. Tormay Béla Szakmai Tanulmányi Versenyen. A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar kétnapos, középiskoláknak meghirdetett szakmai versenyén mintegy húsz csapat csaknem hatvan diákja vett részt.
Önkéntes egyesületek, alapítványok, kistermelők, illetve a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar intézetei, tanszékei várták a látogatókat kedden a Zöld Börzén, a Debreceni Egyetem Böszörményi úti campusán. A környezettudatosság és talajvédelem témakörében előadásokat is tartottak a rendezvényen.
A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karával, valamint Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karával együttműködő vállalati partnerekkel találkozhattak kedden a leendő mesterszakos hallgatók. A fórumon a duális képzési forma tapasztalatairól, illetve a szakmai gyakorlati lehetőségekről tájékozódhattak.
A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar kiemelkedő tanulmányi eredményű és szakmai téren kimagasló teljesítményt nyújtó hallgatói vehették át a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjukat csütörtökön. Ebben az évben az agrárkar nyolc hallgatója nyerte el a tanulmányi támogatást.
A nagytestű házi galambfajták eredetét, genetikai sokszínűségét vizsgálták a Debreceni Egyetem MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központjának kutatói. Tudományos eredményeiket a szakterület egyik vezető tudományos szakfolyóiratában, a D1-es Poultry Science-ben publikálták.
A globális és lokális környezeti, valamint társadalmi változások növényvédelemre és az élelmiszerbiztonságra gyakorolt hatásairól, a károsítók intenzív földrajzi elterjedésének következményeiről, továbbá az új, korszerű növényvédelmi lehetőségekről volt szó szerdán a 29. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon. A Debreceni Egyetem Növényvédelmi Intézete által szervezett nemzetközi szakmai rendezvényen hagyományosan átadták a Gulyás Antal-emlékérmet, amelyet idén Tarjányi József növényorvos vehetett át.
Az urbanizáció hatásaira keresték a hosszútávon is fenntartható, komplex környezeti megoldásokat a szakemberek a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara, a Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratórium és a Magyar Tudományos Akadémia Bognár József Közgazdaság-kutató Alapítvány közös angol nyelvű konferenciáján.
Mintegy háromszáz adag almát és friss péksüteményt osztottak ki szerdán délelőtt a Böszörményi úti campuson, ahol hagyományteremtő szándékkal, első alkalommal szervezett Bringás reggelit a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK), valamint a Gazdaságtudományi Kar (GTK).
Az eredményes talajművelés eljárásait, eszközeit, technológiáit, valamint az adatvezérelt megközelítést is részletesen bemutatták a gazdálkodóknak és leendő agrárszakembereknek az UD Agrár Kft. pénteki workshop-ján. Az előadásokat követően gyakorlati bemutatót is tartottak a Pallagi Kertészeti Kísérleti Telepen.
A precíziós mezőgazdaság állt a XX. Tiszántúli Agrártudományi Napok középpontjában a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán. A szakemberek többek között a mesterséges intelligencia alkalmazhatóságáról, a precíziós nemesítés innovatív lehetőségeiről, a körforgásos gazdálkodásról és a vízgazdálkodás aktualitásairól is tanácskoztak.
A juh- és kecskeágazat fellendülését támogató innovatív technológiák meghonosításán dolgoztak a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság szakemberei egy most záruló hároméves nemzetközi projekt keretében. A Sm@rt programban a hazai bemutatónapok és workshopok mellett szakmai összefoglalókat, technológiai leírásokat és költség-haszon elemzéseket állítottak össze.
A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára – jelentette ki Harsányi Endre agrár- és élelmiszertudomány fejlesztéséért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettes az elnyert pályázat nyitórendezvényén a Nyíregyházi Kutatóintézetben. A Vidékfejlesztési Programban megvalósuló projekt célja az üzemek korszerűsítése mellett a tudásátadás, az innovációs és tudományos eredmények megismertetése is.
A Debreceni Egyetemen tanuló amerikai hallgatók számának növelését szorgalmazza és ehhez közbenjárását is ajánlja a Pennsylvania Farmers Union elnöke. Michael Kovach szeptember 12-én, csütörtökön tett látogatást az intézményben.
Több mint száz egykori hallgatóját köszöntötte jubileumi diplomaosztó ünnepségen a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara (DE MÉK) pénteken a Böszörményi úti campuson. Az intézmény agrármérnökei arany, gyémánt és vas oklevelet vehettek át diplomaszerzésük évfordulója alkalmából.
Kényszer vagy lehetőség, a hazai kukorica- és napraforgó-termesztés jövője címmel tartotta meg az idei, immár XXVII. Kukorica-, Napraforgó- és Szójatanácskozást a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság és a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Növénytudományi Intézete. A szakmai rendezvényen elhangzott: idén a kukorica- és a napraforgótermés is jelentősen elmarad a tavalyi mennyiségtől.
A Debreceni Egyetem Siófok Campus adott otthont az intézmény és a Balatoni Polgári Klub hagyományos nyári egyetemének, ahol az intézmény siófoki oktatási és kutatási terveit ismertették. Az egyetemi, városi és vállalati vezetők részvételével szervezett tanácskozáson bejelentették, hogy már idén szeptemberben megkezdődik az oktatás a Balaton-parti városban, az Egészségtudományi Kar egy féléves óvodai és iskolai szociális segítő továbbképzést indít.
A mezőgazdaság előtt álló kihívásokról, lehetséges kiutakról és innovációkról, valamint az aratás termésátlagairól és nyíló pályázati forrásokról is szó volt többek között a 33. Farmer Expo Nemzetközi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakkiállítás csütörtöki megnyitóján. A Debreceni Egyetem egy egyedülálló állattenyésztési technológiát is bemutat a seregszemlén.
A Debreceni Egyetem agrárkara, kutatóintézetei, valamint gyakorlóiskolája is bemutatkozik a XXXIII. Farmer Expón. A csütörtökön kezdődő mezőgazdasági seregszemlén az intézmény széles körű oktatási-kutatási portfólióját, legújabb termesztéstechnológiáit, génbanki, valamint agrárinnovációs és szolgáltatói tevékenységét, illetve vetőmagszortimentjét is megismerhetik a látogatók.