Hírek külkapcsolatok címkével

Kutatásfejlesztési projektekről, a meglévő kapcsolatok szélesítéséről, valamint a Debreceni Egyetemen tanuló üzbég hallgatók számának növelési lehetőségeiről tárgyalt a közép-ázsiai állam nagykövete Szilvássy Zoltán rektorral. Oybek Shakhavdinov a megbeszélést követően hazája hallgatóival is találkozott.

A Debreceni Egyetem öt pályázatát támogatja a modellváltó felsőoktatási intézmények nemzetközi léptékű kutatásaihoz kapcsolódó HU-rizont program. Az új támogatási rendszer nyerteseit Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Debreceni Egyetemen jelentette be.

A Debreceni Egyetem volt az egyik szakmai partnere a Budapesti Corvinus Egyetem és a Kínai Hongkongi Egyetem Shenzheni Kutatóintézete által szervezett kétnapos AI Transformation Konferenciának, ahol a világ vezető tudósai tanácskoztak a mesterséges intelligencia által kínált tudományos lehetőségekről.

A Debreceni Egyetemre látogatott és előadást tartott a Bölcsészettudományi Kar (BTK) Germanisztikai Intézetében Rafaël Schröder, a Belga Királyság Budapesti Nagykövetségének első osztályú titkára. A diplomata nemcsak a korábban „keleti kantonok" néven ismert terület történelméről, kultúrájáról és turisztikai látványosságairól mesélt a hallgatóknak, hanem közérthető formában mutatta be a föderális belga állam működését is.

Díszpolgárai sorába fogadta a Debreceni Egyetem Louisiana állam környezetvédelmi miniszterét, a címet a Gróf Tisza István halálának 106. évfordulója alkalmából tartott ünnepi szenátusi ülésen vette át Aurelia Skipwith Giacometto. Az eseményen, melyen az egykori miniszterelnök leszármazottai is részt vettek, kinevezéseket és díjakat is átadtak.

Nemzetközi konferenciával ünnepelte a kanadai stúdiumok bevezetésének 40., valamint a kanadai-magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 60. évfordulóját a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Angol-Amerikai Intézete. Az október 24-25-i eseményt Kanada magyarországi nagykövete és Magyarország montreali főkonzulja is megtisztelte jelenlétével. A megnyitót követően a résztvevőket a világhírű szerző, Margaret Atwood videóüzenetben köszöntötte.

Egyetlen magyar intézményként az Egy övezet – egy út kezdeményezés partneregyetemi hálózata, a University Network For Research Collaboration tagja lett a Debreceni Egyetem. A fenntartható fejlődés globális előmozdítását célzó, világszerte immár 11 ország 15 intézményét tömörítő hálózat idei elnöki fórumát és konferenciáját Chongqing-ban tartották, a tagságot igazoló plakettet ott vette át Pető Károly rektorhelyettes.

Oklevéllel ismerte el a Debreceni Egyetem (DE) és a Debreceni Szakképzési Centrum (DSZC) hallgatóinak kínai nyelv és kultúra megismerése terén végzett magas színvonalú munkáját a Kínai Népköztársaság Magyarországra akkreditált rendkívüli és meghatalmazott nagykövete. Gong Tao szombaton budapesti rezidenciáján fogadta a kitüntetett diákokat és oktatóikat.

A Debreceni Egyetem Műszaki, Informatikai és a Bölcsészettudományi Kara is képviseltette magát Japánban, a Chuo Egyetemen a több földrész egyetemi szakembereinek részvételével tartott CogInfoCom konferencián. A rendezvényen elsősorban az ember és a digitális környezet, valamint a mesterséges intelligencia, az infokommunikáció, illetve a kognitív képességek összeolvadásának lehetőségeivel foglalkoztak.

A Debreceni Egyetem (DE) delegációja is köszöntötte Kínában a fennállásának 60. évfordulóját ünneplő Tiencsini Idegennyelvi Egyetemet (TFSU). A két intézmény vezetői a látogatás során szándéknyilatkozatot írtak alá kínai képzés indításáról Debrecenben, emellett a DE részvételével megalakult a TFSU által életre hívott Konfuciusz Intézetek Partnerségi Szövetsége is.

A lengyel képzés elindításának ötvenedik évfordulója alkalmából az intézményi Alumni Fesztiválhoz csatlakozva szervezett öregdiák-találkozót a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Szlavisztikai Intézet. Az Egyetemi Templomban rendezett szombati eseményen egykori hallgatók, oktatók idézték fel az elmúlt évtizedek emlékezetes pillanatait.

Oktatást, kutatást és mobilitást érintő együttműködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és a Bengbu University, a dokumentumot Szilvássy Zoltán rektor és a Kína Anhui tartományában található felsőoktatási intézmény elnöke írta alá. A delegáció Debrecenbe érkezését megelőzően az egyetem szolnoki campusán is látogatást tett.

Indonéz felsőoktatási intézményekkel bővítette külföldi partnereinek körét a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi, valamint Állam- és Jogtudományi Kara. A hétfőn aláírt együttműködési megállapodások főként oktatási és kutatási területeket érintenek.

A világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriumában, a CERN-ben tettek látogatást nemrég a Debreceni Egyetem Műszaki Karának oktatói és hallgatói. A delegáció tagjai nemcsak a fizika legújabb eredményeivel ismerkedtek, hanem hosszútávú kutatási együttműködésről is tárgyaltak a kar és a létesítményt működtető szervezet között.

Rangos holland elismerésben részesült Pusztai Gábor, a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Néderlandisztika Tanszék vezetője. A Ridder in de Orde van Oranje-Nassau (Oranje-Nassau Rend Lovagja) kitüntetést Vilmos-Sándor király nevében a Holland Királyság magyarországi nagykövete adta át.

A japán nyelv oktatása állt a középpontban azon a nemzetközi, japán nyelvű konferencián, amelynek augusztus 26-27-én első alkalommal adott otthont a Debreceni Egyetem (DE). A Bölcsészettudományi Kar (BTK) Idegennyelvi Központ szervezésében rendezett szakmai tanácskozásra tíz országból érkeztek résztvevők.

Az Egyesült Államok, Belgium, Kuba, Lengyelország, San Marino és hazai egyetemek kutatói tartottak előadásokat az 1924-es amerikai bevándorlási törvény hátteréről és globális hatásairól, illetve a migráció kulcskérdéseiről a Debreceni Egyetemen (DE). A Johnson-Reed 100 Years Later címmel augusztus 22-23-án rendezett nemzetközi, hibrid konferenciát a DE Bölcsészettudományi Kar (BTK) Angol-Amerikai Intézete az American Hungarian Educators Association közösen szervezte.

A Nyári Egyetem kurzuszáró megmérettetésén a második két hétre érkezők és a már egy hónapja itt tanulók egyaránt vizsgáztak, többségük írásban. A tanárok által összeállított tesztekben a tanult nyelvtan és szókincs szerepel, melyeket egyaránt kiválóan sajátítottak el a diákok. 50 hallgató vizsgázott le a Debreceni Nyári Egyetem zárónapján.

Harmadik helyezést ért el a legjobb előadások versenyében a Debreceni Egyetem Műszaki Karának delegációja egy szingapúri konferencián. Az International Conference on E-Learning in Industrial Electronics című tanácskozás fő célja a modern oktatás és az elektronikus tanulási módszerek összefüggéseinek bemutatása volt.

Angol nyelvű nemzetközi tanácskozást szervez az 1924-es amerikai Johnson-Reed (vagy más néven kvóta) törvény 100. évfordulója alkalmából augusztus 22-23-án a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Angol-Amerikai Intézete a Nemzetközi Migrációkutatási Központ és az American Hungarian Educators Association társszervezésében. A szakmai rendezvényre online és személyes jelenléttel tíz országból érkeznek előadók és résztvevők.

Hetek óta kitartóan tanulják a magyar nyelvet, ismerkednek a várossal és a régióval, a magyar kultúrával és a gasztronómiával, valamint sportolnak is a Debreceni Nyári Egyetem hallgatói. Az első két hetet követően hatvanöten kaptak tanúsítványt. Közülük huszonöten folytatják tovább tanulmányaikat, hozzájuk harmincegy új diák érkezett a második két hétre.

Több mint száz hallgatója lesz ezen a nyáron a Debreceni Nyári Egyetemnek, harminc országból érkeznek a magyar nyelvet és kultúrát, illetve történelmet tanulók a következő hetekben. Hétfőn nagyszabású nyitóünnepségen köszöntötték az első kurzusokra érkezett résztvevőket az egyetem Főépületében.

A Debreceni Egyetem munkatársai is részt vesznek abban a kutatásban, amely nemzetközi megközelítésben, magyar, cseh, lengyel, román és szlovák szakemberek közreműködésével vizsgálja a tanárképzés aktuális kihívásait. A Tanárok egy fenntartható jövőért projekt eddig elért eredményeit egy októberi szimpóziumon ismertetik Debrecenben.

Nemzetközi konferenciával emlékezett a 19. századi orosz irodalom egyik legnagyobb alakjára, Anton Pavlovics Csehovra az író halálának 120. évfordulója alkalmából a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Szlavisztikai Intézete. A Főépületben július 15-17. között rendezett szakmai tanácskozáson több mint harminc előadó ismertette kutatásai legújabb eredményeit.

Sikeresen zárult a montreáli magyarság kutatására indított program első szakasza, amelynek eredményeit közösen ismertették a Concordia Egyetemen a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar és Magyarország Montreáli Főkonzulátusának munkatársai. A Kanadában június közepén rendezett eseményen azt is bejelentették, hogy tovább bővült a kutatásban résztvevők köre.