A közép-ázsiai országok kulturális örökségének bemutatására, hagyományaik megismertetésére és nyelvük megmutatására nyílt közösségi tér a Debreceni Egyetemen. A Türk Sarok Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Törökország, Türkmenisztán és Üzbegisztán hallgatói és a térség iránt érdeklődők számára kínál különleges találkozási pontot.
Hírek bölcsészettudomány címkével
Könyvbemutató szakmai műhely keretében ismerhették meg az érdeklődők a szerzők közreműködésével a Szociológiai Tudástár eddig megjelent köteteit a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Szociológia és Szociálpolitika Tanszék szervezésében. A Szociológiai Tudástár könyvsorozat a (társadalom)tudomány szolgálatában című eseménynek a DE Egyetemi és Nemzeti Könyvtár (DEENK) Sziget tere adott otthont.
Finnországban, Lappföldön él az igazi Mikulás, Joulupukki, aki – bár az év 365 napján várja Mikulásfalván a látogatókat – az ajándékokat nem december 6-án, hanem karácsonykor adja át a finn gyerekeknek. Maticsák Sándor professzor, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelvtudományi Intézet Finnugor Nyelvtudományi nem önálló Tanszék vezetője személyesen is találkozott vele, és mesélt élményeiről a hirek.unideb.hu portálnak.
Pro Universitate Debreceniensi emlékérmet adományozott a Debreceni Egyetem (DE) Egyed Ákos erdélyi történésznek. Az intézményi kitüntetést a kolozsvári tudomány napi rendezvény keretében adta át az akadémikus 95. születésnapját köszöntő ünnepségen a DE Bölcsészettudományi Kar (BTK) delegációja.
Többéves kutatómunka eredményeként megjelent a Magyar Nemzeti Helynévtár első, a Hajdúnánási járás hat településének helynévanyagát tartalmazó kötete. A programot és a kiadványt bemutató eseményt a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódva rendezte meg a Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Debreceni Területi Bizottsága és a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Magyar Nyelvtudományi Tanszéke.
Vasárnap megnyújtjuk az első gyertyát az adventi koszorún, ezzel kezdetét veszi az a négy hét, ami a keresztények számára a Megváltó eljövetelére várakozás és a karácsonyra történő lelki felkészülés jegyében telik. Az ünnepkörhöz kötődő szokásokról, hagyományokról, azok kialakulásáról Bartha Elek, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Néprajztudományi és Muzeológiai Intézet professzora beszélt a hirek.unideb.hu portálnak.
Közös tudományos konferenciát rendezett csütörtökön a Debreceni Egyetemen (DE) a Bölcsészettudományi Kar (BTK) és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara (HHK). A kulturális tudatosság szerepe egykori és mai nemzetközi (katonai) műveletekben című szakmai tanácskozás előadásai az ókortól napjainkig vizsgálták a fegyveres konfliktusokat, katonai helyzeteket antropológiai, történeti és hadtudományi szempontból.
A közelmúltban megjelent legfrissebb kiadványokat ismerhették meg az érdeklődők szerdán a Debreceni Oktatáskutató Műhely könyvbemutatóján. A Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában rendezett eseményt hatodik alkalommal, idén is a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódva szervezte meg a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Nevelés- és Művelődéstudományi Intézete.
A történetírás-történet legfrissebb kutatási eredményeit ismertették a szakemberek a III. Nemzetközi Historiográfiai Konferencián, amelyet november 21-23. között rendezett meg a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Történelmi Intézete. A háromnapos nemzetközi tanácskozás keretében mutatták be – többek között – a kiváló debreceni történészről, Szabó Istvánról készült monográfiát is.
A Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Nevelés- és Művelődéstudományi Intézetének adjunktusa, Ceglédi Tímea munkásságát Kopp – Skrabski-díjjal ismerte el A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom. Az alapítókról, Kopp Máriáról és férjéről, Skrabski Árpádról elnevezett díjjal a társadalom lelki egészségéért, támogató közösségek létrejöttéért, a családbarát szemléletért, mások boldogulásáért kiemelkedő tevékenységet végző személyeket ismeri el a szervezet.
Magyarország az Ideiglenes Nemzetgyűlés időszakában címmel szervezett konferenciát csütörtökön a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Történelmi Intézete. A szakmai tanácskozás előadói a 80. évfordulóhoz kapcsolódva tágabb kitekintéssel és az újabb történeti kutatások tükrében mutatták be a korszak meghatározó eseményeit.
Nemzetközi konferencia keretében avatták fel a Debreceni Egyetem egykori professzoráról, Havas Lászlóról elnevezett könyvtárat a budapesti Eötvös Collegiumban. A Budapesten rendezett átadóünnepséget követően Bizánc és a nyugat címmel történészkonferenciát is rendeztek, amelyen előadást tartott a DE több oktatója is.
A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében Műhelykonferencia a 15. századi hadtörténeti kérdésekről, katonaéletpályákról címmel rendezett kétnapos tanácskozást a HUN-REN – DE Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete kutatócsoport. A szakmai eseményen több mint húsz előadás hangzott el és bemutatták a témában megjelent legújabb kiadványokat is.
Születésének 300. évfordulóján konferenciával tisztelgett a német filozófus, Immanuel Kant munkássága előtt a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Filozófiai Intézete. A november 7-8-án rendezett kétnapos szakmai tanácskozás központi témája a kanti kritikai gondolkodás esztétikai vetülete volt, amelyet több szempontból értelmezve ismertettek hazai és határon túlról érkezett előadók.
A dékáni tanácsteremben rendezett ünnepségen vehették át oklevelüket a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar hallgatói, akik idén Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjban vagy a kar kiemelt szakmai ösztöndíjában részesültek. A 21 nyertes egy tanéven át részesül támogatásban.
A Debreceni Egyetemre látogatott és előadást tartott a Bölcsészettudományi Kar (BTK) Germanisztikai Intézetében Rafaël Schröder, a Belga Királyság Budapesti Nagykövetségének első osztályú titkára. A diplomata nemcsak a korábban „keleti kantonok" néven ismert terület történelméről, kultúrájáról és turisztikai látványosságairól mesélt a hallgatóknak, hanem közérthető formában mutatta be a föderális belga állam működését is.
Nemzetközi konferenciával ünnepelte a kanadai stúdiumok bevezetésének 40., valamint a kanadai-magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 60. évfordulóját a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Angol-Amerikai Intézete. Az október 24-25-i eseményt Kanada magyarországi nagykövete és Magyarország montreali főkonzulja is megtisztelte jelenlétével. A megnyitót követően a résztvevőket a világhírű szerző, Margaret Atwood videóüzenetben köszöntötte.
Idén a Debreceni Egyetem (DE) ad otthont október 24-26. között a XXIV. Országos Neveléstudományi Konferenciának. Az Oktatás és nevelés a társadalmi jóllét szolgálatában – A nevelés és az oktatás kihívásai a válságok korában tematikájú nemzetközi tanácskozást közösen szervezte az intézmény Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai (GYGYK), valamint Bölcsészettudományi Kara (BTK).
A Debreceni Egyetem campusain található, Mikolás Tibor tervei alapján készült épületek fotóival a címlapján jelent meg az Egyetemi Élet friss száma. Az egyetemi újság ezúttal visszatekint többek között a Kutatók Éjszakájára, foglalkozik a skandináv jóléti modellel, a globális felmelegedés következményeivel, valamint a DEAC férfi labdarúgóinak sikereivel is
Dal, zene, néphagyomány, mitológia a kínai kultúrában és nyelvoktatásban címmel rendezte idei hagyományos gyomaendrődi konferenciáját a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Konfuciusz Intézete. A szombati tanácskozást a szakmai előadások mellett kínai és magyar zenés, táncos bemutató színesítette.
Díszoklevél-átadó ünnepséget rendezett vasárnap a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kara. Az eseményen a jogelőd Kossuth Lajos Tudományegyetemen 50, 60, 65 és 70 éve végzett egykori hallgatók vehettek át jubileumi arany, gyémánt, vas és rubin oklevelet.
Négy kötetet mutatott be a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete, közösen a HUN-REN-DE Klasszikus Magyar Irodalmi Textológiai Kutatócsoporttal, a Déri Múzeummal és a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Akadémiai Bizottság Irodalomtudományi Munkabizottságával.
Ünnepi ülést tartott a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Szlavisztikai Intézete. Az eseményen köszöntötték az intézet 80. születésnapját ünneplő nyugalmazott professzorát, az orosz irodalom, kultúra kiváló tudósát, Hajnády Zoltánt, és mutatták be a Slavica folyóirat idei, tiszteletére szerkesztett számát.
Oklevéllel ismerte el a Debreceni Egyetem (DE) és a Debreceni Szakképzési Centrum (DSZC) hallgatóinak kínai nyelv és kultúra megismerése terén végzett magas színvonalú munkáját a Kínai Népköztársaság Magyarországra akkreditált rendkívüli és meghatalmazott nagykövete. Gong Tao szombaton budapesti rezidenciáján fogadta a kitüntetett diákokat és oktatóikat.
A különböző életformák és a család megjelenését vizsgálták elsősorban a 20-21. századi művekben az Életformák (Család – Élet – Irodalom) címmel rendezett kétnapos irodalomtörténeti konferencia előadói. Az október 10-11-i szakmai tanácskozást közösen rendezte a Fiatal Írók Szövetsége és a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete.