A Debreceni Egyetem Műszaki Kar Gépészmérnöki Tanszék és a Magyar Kémikusok Egyesülete Gumiipari Szakosztálya által szervezett tanácskozáson gumiipari kutatásokat folytató szakemberek osztották meg eredményeiket gépész, járműipari és mechatronikai tanulmányokat folytató hallgatókkal, illetve a hazai gumiiparban érdekelt cégek képviselőivel.
Hírek tudomány címkével
Egy, a rákos elváltozások kemoterápiás kezelésében a remények szerint áttörést hozó új típusú készítmény fejlesztésére nyert támogatást egy nemzetközi kutatócsoport-hálózat, amit a Debreceni Egyetem vezet. A NextNano4Cancer projektben tajvani, francia, spanyol, román és magyar szakemberek működnek együtt.
Mester és tanítványa, vagyis Bakosné Kiss Virág, a Debreceni Egyetem (DE) Gazdaságtudományi Kar Marketing és Kereskedelem Intézet adjunktusa és Török Barbara PhD-hallgató közösen tart évadzáró előadást szerdán az egyetem Tudományos Igazgatóságának ismeretterjesztő sorozatában.
A Debreceni Egyetem nemrég húszéves jubileumot ünnepelt Informatikai Karáról összesen tizenkét hallgató vett részt a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Informatikatudományi Szekciójában a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karán. A DE IK egy első helyezéssel fejezte be az idei tudományos megmérettetést.
A Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kara adott otthont a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Fizika, Földtudományok és Matematika (FIFÖMA) Szekciójának április 22-25. között. A megmérettetésen a Debreceni Egyetem hallgatói kiváló eredményekkel zártak.
Első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal rendezett közös konferenciát Modern History Symposium címmel a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Történelmi Intézete és a toruń-i Nicolaus Kopernikus Egyetem Hadtörténeti Tanszéke. A tanácskozás elsősorban a modern kor történelmével foglalkozó szakembereknek teremtett lehetőséget arra, hogy bemutassák kutatásaik legfrissebb eredményeit.
A méhnyaksejtképek automatizált osztályozásának új megoldási lehetőségeit dolgozták ki a Debreceni Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Göttingeni Egyetem kutatói által Houstonban szervezett tudományos versenyen a világ legjobbjai közé tartozó egyetemek szakemberei. A Pap-kenet Sejtosztályozási Kihívás végére tíz kutatócsoport készítette el saját megoldását bemutató publikációját.
A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának tizenegy hallgatója, valamint egy, a karon kutatómunkát folytató középiskolás diák is ismertette kutatási eredményeit a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Biológia Szekciójában. Ketten dobogós helyezést értek el, hárman pedig különdíjjal gazdagodtak.
A Debreceni Egyetem Műszaki Karán tartják a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Műszaki Tudományi Szekcióját. A szerdán kezdődött, háromnapos megmérettetésre az ország szinte miden tájáról és a határokon túlról összesen 581 dolgozatot neveztek. Az egyetemi hallgatók mellett kisebb számban középiskolások is bemutatják kutatási eredményeiket.
A Debreceni Egyetem Informatikai Karának tavaszi tudományos diákköri konferenciáján a kar legtehetségesebb hallgatói mutatták be tudományos munkájuk, kutatásaik eredményeit. A témák között a forgalomoptimalizálás és a kibervédelem is megjelent.
A legutóbbi népességadatok tükrében vizsgálta kutatásaiban a cigányság földrajzi elhelyezkedésének jellemző vonásait és okait Pénzes János. A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Földtudományi Intézet Társadalomföldrajzi és Területfejlesztési Tanszék docense április 23-án, szerdán tart előadást az intézmény Tudományos Igazgatóságának ismeretterjesztő sorozatában, a Science Caféban.
Nagy sikerrel rendezték meg a Debreceni Egyetemen a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Kémiai és Vegyipari Szekcióját. Tizenhét tagozatban több mint tíz tudományterületen hangzottak el előadások, a helyi hallgatók mellett az ország számos felsőoktatási intézményéből és a határon túlról is érkeztek ifjú kutatók a tanácskozásra.
Két helyezést és öt különdíjat nyertek a Debreceni Egyetem hallgatói a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Testnevelés- és Sporttudományi Szekciójában. A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen rendezett eseményen rekordszámú, összesen 150 pályamunkát mutattak be a fiatalok 19 tagozatban.
Robotsebészet mindenkinek címmel szervezett szimpóziumot a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Klinikája a Robotsebészeti Központ tavaly áprilisi indulása óta szerzett tapasztalatokról. A DAB Székházban tartott eseményen a robotasszisztált sebészet helyét, szerepét és eredményeit ismertették a debreceni klinikai gyakorlatban, kiemelve az egyes szakterületek sajátosságait.
Az értelmi fogyatékossággal élő emberek inklúziójának tudományos és szakmai eredményeit, együttműködések kidolgozásának lehetőségeit, az eddig elért kutatási eredményeket, valamint a bevált módszerek tapasztalatait vitatták meg a szakemberek a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar nemzetközi konferenciáján.
Az újdonság megismerése, a felfedezés vágya, a társadalom formálása - ezek motiválják leginkább azokat a PhD-hallgatókat, akik elnyerték a Debreceni Egyetemen rendezett innovációs verseny első díjait. A GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíjával elismert fiatal kutatók a tudományról, az egyetem innovációs kurzusán és a versenyen szerzett tapasztalataikról, valamint a kutatómunkához nélkülözhetetlen motivációról nyilatkoztak a hirek.unideb.hu-nak.
A Debreceni Egyetem (DE) 15 egységének 135 kutatócsoportja nyújtotta be alapkutatási pályázatát a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal idén is meghirdetett Nemzeti Kutatási Kiválósági Programjára (NKKP). Az igényelt támogatási összeg meghaladja a 15 milliárd forintot. Az eredményhirdetés ősszel várható.
Mit tehetünk az izületeink egészségéért? Ezúttal az időseket és fiatalokat egyaránt érintő témát tűzte napirendre a Science Cafe. Az intézmény Tudományos Igazgatóságának ismeretterjesztő sorozatában szerdán Hamar Attila, a Debreceni Egyetem (DE) Klinikai Központ (KK) Orvosi Rehabilitáció és Fizikális Medicina Klinika reumatológus szakorvosa tart előadást.
A legjobb innovációs ötleteket támogatta felajánlásával Nagy Péter, az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testületének elnöke. A GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíjasok számára rendezett tudományos verseny döntőjében kilenc tehetséges kutató mutatta be innovatív projektjét, közülük választotta ki a szakmai zsűri a legkiemelkedőbb megoldási lehetőségeket.
Négy hazai gabonaféléből készültek azok a növényi alapú tejitalok, puding- és tejberizs-helyettesítők, melyeket a Debreceni Egyetem két kutatója fejlesztett ki. A termékek nemcsak finomak és egészségesek, de előállításuk is gazdaságos, fenntartható. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos, ismeretterjesztő sorozatának legújabb riportjában.
A Debreceni Egyetem (DE) öt fiatal munkatársnője is nyertese annak a pályázatnak, amelyet kisgyermeket nevelő kutatók támogatására hirdetett meg a Magyar Tudományos Akadémia. Az összeget publikáció közzétételére, valamint az MTA doktora cím megszerzéséhez szükséges értekezés megírására lehet fordítani.
Hiánypótló kutatást végzett a Debreceni Egyetem hallgatóinak klasszikus zenéhez fűződő viszonyáról a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar professzora. Váradi Judit a kar klasszikus zenei hangversenyekre épülő kurzusán résztvevő hallgatókat kérdezte arról, minek köszönhetően kerültek közelebb a műfajhoz, és milyen hatást gyakoroltak rájuk a koncertélmények.
Idén is csatlakozott a Debreceni Egyetem Földtudományi Intézete az európai földrajzi társaságokat összefogó EUGEO nemzetközi eseménysorozatához. Április 4-én, pénteken, a Földrajz Éjszakáján izgalmas programokkal, interaktív bemutatókkal és érdekes előadásokkal várják az érdeklődőket.
A Debreceni Egyetem 15 oktatója 13 tudományterületen vehet részt nem akadémikus tagként a Magyar Tudományos Akadémia köztestületének közgyűlésein. Az új, nem akadémikus képviselők három éven át látják el feladataikat.