Idén hatodik alkalommal rendezte meg középiskolások számára hirdetett országos német nyelvi versenyét a Deutsche Telekom IT Solutions. A döntő egyik helyszíne ebben az évben is a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Germanisztikai Intézete volt.
Hírek BTK címkével
Néprajzi szabadegyetem keretében mutatta be Csiszár Imre: Agrártermelés és agrártársadalom Hajdúnánáson című kötetét a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK)Néprajztudományi és Muzeológiai Intézete. A Méliusz Juhász Péter Könyvtárban rendezett eseményen az intézmény professzorai méltatták a hiánypótló kiadványt.
Mi teszi céltáblává az amerikai államfőket? Lehet-e szerepe az alkotmánynak abban, hogy az Egyesült Államok negyvenöt elnöke közül négyet meggyilkoltak és a mai napig rendszeresen próbálkoznak ezzel merénylők? Ezeket a kérdéseket boncolgatták a Debreceni Egyetem gyakorlóiskolájának gimnazistái Glant Tibor történésszel a Tudósiskola tehetséggondozó program előadásán.
Egész napos program során ismerkedhettek az érdeklődők Lengyelországgal, a lengyel történelemmel, kultúrával, népszokásokkal és gasztronómiával, valamint tanulmányi-, ösztöndíj- és álláslehetőségekkel a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Szlavisztikai Intézet szervezésében, együttműködve a budapesti Lengyel Intézettel és a Lengyel Idegenforgalmi Szervezettel. Az április 2-i rendezvény a lengyel–magyar barátság napjához kapcsolódott.
Jubileumi, tizedik alkalommal szervezi meg közös továbbképzését április 2-4. között a Debreceni Egyetem (DE) és a Debrecen Business Service Centers (DBSC) Kerekasztal. A gyakorlatorientált ismereteket ezúttal a Debreceni Tankerület intézményeinek tíz oktatója sajátíthatja el.
Emlékünnepséget rendezett fennállásának ötödik évfordulója alkalmából a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Konfuciusz Intézete. Az eseményt az intézmény, a kar vezetői, az intézet oktatói mellett megtisztelte jelenlétével a Tiencsini Idegennyelvi Egyetem vezetése és a Kínai Népköztársaság Budapesti Nagykövetségének tanácsosa is.
A kultúra, a design, a divat, a reklám, a velük szorosan összekapcsoló fogyasztás, valamint a kortárs trendek és kihívások álltak a középpontjában annak a konferenciának, amely március 27-28-án több helyszínen várta az érdeklődőket. A tanácskozást egy régi hagyományt felélesztve rendezte meg a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Művészeti Központja.
Jubileumi, tizedik alkalommal szervezte meg idén a fordító-tolmács mesterképzésben, valamint az Idegennyelvi Központ szakfordító képzésében résztvevők számára szakmai tanácskozását a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK). A rendezvény kötetlen keretek között teremtett alkalmat arra, hogy a hallgatók megismerkedjenek a szakma műhelytitkaival és bővítsék gyakorlati ismereteiket.
Miként kellene átalakítani napjaink élelmiszerelőállítási rendszerét ahhoz, hogy az hosszú távon is fenntartható maradjon, kik lettek a Bölcsészettudományi Kar kvízbajnokai és melyik városi közpark a legszebb – egyebek mellett ezekről lehet olvasni a Debreceni Egyetem lapjának új kiadásában. Az Egyetemi Élet a Buzánszky Jenő Labdarúgó Egyetemi Kupa centenáriumi évének tavaszi sorsolásáról is beszámol.
A magyar nép és a magyar nyelv eredetével foglalkozik a Debreceni Egyetem Tudományos Igazgatóság ismeretterjesztő sorozatának következő alkalma. Március 26-án, szerdán Hunok, sumérok és szíriuszi magyarok – a magyar nyelv eredetkérdései című előadásában Maticsák Sándor, a Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelvtudományi Intézet Finnugor Nyelvtudományi Tanszékének vezetője adhat választ a sokakat foglalkoztató kérdésekre.
Karok Utcája, zenés programok, szórakoztató műsor és sportesemények is várják majd az öregdiákokat az idei Alumni Fesztiválon. A szeptember 20-i eseményre már megkezdte az előkészületeket a Debreceni Egyetem Rendezvénykoordinációs és Alumni Központja.
Miért nem szeretnek a mai fiatalok Jókait olvasni? Hogy került a nemzet írója Munkácsy Mihály Honfoglalás című képére? Hogyan kapcsolódik a nagy mesemondó az 1900-as párizsi világkiállításhoz? Ezekre a kérdésekre is választ kaptak a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája diákjai a Tudós és iskola – tudósiskola tehetséggondozó program keddi rendezvényén.
Az egyetemi újság friss számából kiderül, milyen módszereket alkalmaznak a BTK Művészeti Központjának új kurzusán, ahol a filmkészítés rejtelmeibe nyerhetnek betekintést a hallgatók, valamint a DVSC Matchday Festival részleteiről is beszámol a lap. Számba veszi az új Egyetem Élet mindemellett azt is, hol milyen térplasztikák találhatóak Debrecenben és mit lehet tenni a kertben a tavaszi fagykár megelőzése érdekében.
Politikai, kulturális, vallási és gazdasági átalakulások a 15-16. században (Political, cultural, religious, and economic transformations in the 15th and 16th centuries) címmel rendezett nemzetközi történészkonferenciát a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Történelmi Intézetében működő Magyarország a középkori Európában Kutatócsoport. A szakmai tanácskozáson az intézmény két díszdoktora is előadást tartott.
Negyedik alkalommal tartott közös szakmai napot a ProSuli program keretében a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar és a Yettel. A berettyóújfalui Diószegi Kis István Református Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában rendezett eseményen a pedagógusok bemutató órákon, a diákok pedig versenyen vehettek részt.
A tavaszi félévben is folytatódik a Debreceni Egyetem (DE) speciális képzési programja, a Szenior Egyetem. A szépkorúaknak szóló kurzus keretében elsőként március 7-én, pénteken 16 órai kezdettel Kapusi Kálmán egyetemi docens, a Zeneművészeti Kar Vonós Tanszék vezetője tart előadást A magyar könnyűzene története címmel.
Rangos szakmai folyóiratban, a Journal of Politeness Research-ben publikálta nyelvészeti kutatásainak eredményeit a Bölcsészettudományi Kar (BTK) Angol-Amerikai Intézet Angol Nyelvészeti nem önálló Tanszék tanársegéde. A tanulmányért és annak megjelenéséért Christina Hodeib elnyerte a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) Publikációs Díját.
Zenés-táncos-énekes bemutató búcsúztatta az elköszönő kínai újévet és köszöntötte hagyományos farsangi időszakot a Debrecenben első alkalommal megrendezett Kínai Lampionfesztiválon. A péntek esti programot közösen szervezte a Debreceni Kreatív Közösség és a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Konfuciusz Intézete.
A Bölcsészettudományi Kar (BTK) Angol-Amerikai Intézet meghívására csütörtökön a Debreceni Egyetemre (DE) is ellátogatott magyarországi útja során Farkas Endre kanadai magyar költő, író, műfordító. Párjával, a szintén kanadai író Carolyn Marie Souaid-dal műveikből tartottak felolvasást és mutatták be országuk kultúráját az intézmény hallgatóinak.
Első alkalommal szervezett Meine Telekom elnevezéssel német nyelvi versenyt általános iskolás csapatok számára közösen a Deutsche Telekom IT Solutions és a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Germanisztikai Intézete. A megmérettetés írásbeli fordulójának szerdán az intézmény Főépülete adott otthont.
Tovább gyarapította kapcsolatait a város kulturális intézményeivel a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kara (BTK). A Vojtina Bábszínházzal kedden kötött megállapodás a hallgatók számára az oktatási lehetőségek bővülését jelenti, valamint gyakorlati képzést is nyújt a jövőben.
Pedagógusok és szülők együttműködése a gyermekekért címmel zárókonferencia keretében értékelte eddig elért eredményeit a Magyar Tudományos Akadémia (MTA)-Debreceni Egyetem (DE) Családok és Tanárok Kooperációja Kutatócsoport (CSATOKK). A 2021-ben indult program célja olyan eljárások kialakítása, amelyek fejleszthetik az iskola és a családok tanulmányi eredményességet támogató partnerségét.
KultKredit elnevezéssel szabadon választható tárgyat kínál az intézmény valamennyi hallgatója számára a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Művészeti Központja. A Kulturális és Innovációs Minisztérium Felsőoktatásért és Felnőttképzésért felelős helyettes államtitkársága által koordinált program célja, hogy térítésmentesen biztosítson lehetőséget a különböző kulturális programokban történő részvételre.
Idén is közös koszorúzási ünnepséget tartott a gályarab-szabadítás emléknapján a Debreceni Református Hittudományi Egyetem (DRHE) és Debreceni Egyetem (DE). A két intézmény évente hagyományosan az évfordulóhoz kapcsolódva, február 11-én tart megemlékezést az emlékoszlopnál.
A Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Angol-Amerikai Intézetének professzora, Bényei Tamás elsőként vehette át a Hungarian Society for the Study of English (HUSSE), a Magyar Anglisztikai Társaság 2024-ben alapított Kállay Géza-díját. Az elismerést a Szegeden rendezett ünnepségen adta át Kállay Géza özvegye, Kállay Katalin.