Hírek BTK címkével

Koncerttel zárta a félévet a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar és a BTK Művészeti Központja. A Sol Oriens kórus késő esti műsora klasszikus és kortárs zeneszerzők alkotásaival idézett éjszakai misztériumot a Főépületben.

Szakmai konferencia keretében ismertették az elkövetkező évekre tervezett, a Balkán jelentőségét új megvilágításba helyező tudományos feltárómunkát a Debreceni Egyetem (DE) Nemzeti Kutatási Kiválóság Program STARTING Kutatópályázatán nyertes kutatócsoportjának tagjai. Az Osztrák-Magyar Monarchia geopolitikai tendenciái és balkáni stratégiája: egyéni források és külpolitikai aktorok (1878-1918) című projektindító csütörtöki workshopnak a DE Bölcsészettudományi Kar (BTK) Történelmi Intézete adott otthont.

A Debreceni Egyetem tizenhét hallgatója mutatta be kutatási eredményeit a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekciójában a Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Karán. A debreceni egyetemisták közül többen dobogós helyezést értek el, egyiküket pedig különdíjjal ismerte el a zsűri.

A Debreceni Egyetem (DE) három karának 25 hallgatója vett részt az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Társadalomtudományi Szekciójának megmérettetésén. Az eseménynek április 24. és 26. között a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Kara (BTK) adott otthont.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 199. közgyűlésén új akadémikusokat választottak. A Debreceni Egyetem (DE) öt professzora kapott levelező tagságot, míg az eddigi levelező tagok közül négy akadémikus lett az MTA rendes tagja.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem szombathelyi Savaria Egyetemi Központja adott otthont április 22-24. között az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai és Könyvtártudományi Szekciójának. Az eseményen a Debreceni Egyetemet (DE) a Bölcsészettudományi Kar (BTK) 35, valamint a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar (GYGYK) 4 hallgatója képviselte.

Sikeresen szerepeltek a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar (BTK) hallgatói a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Humán Szekciójában. A megmérettetésen részt vevő 42 fiatal bölcsészből 11-en értek el dobogós helyezést, négyen pedig különdíjat érdemeltek ki.

Paul Fox a Debreceni Egyetem képzési és tudományos programjaival ismerkedett, valamint látogatást tett a Bölcsészettudományi Kar Angol-Amerikai Intézetében. A diplomata előadást is tartott a két ország kapcsolatairól az intézet oktatói és hallgatói számára.

Első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal rendezett közös konferenciát Modern History Symposium címmel a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Történelmi Intézete és a toruń-i Nicolaus Kopernikus Egyetem Hadtörténeti Tanszéke. A tanácskozás elsősorban a modern kor történelmével foglalkozó szakembereknek teremtett lehetőséget arra, hogy bemutassák kutatásaik legfrissebb eredményeit.

Együttműködési megállapodást kötött az indonéziai University of Pattimura és a Debreceni Egyetem (DE). A partnerség hallgatócserét, oktatói mobilitást és tudományos együttműködést tesz lehetővé a jövőben, elsősorban a tanárképzés, a néprajz és a kulturális antropológia, valamint a pszichológiai tudományok terén.

Tanári Bálon búcsúztak a tanulmányaik befejezése előtt álló tanárszakos hallgatók a Debreceni Egyetemtől. A kultúra, a környezet, az épített környezet, a design, a divat és a fogyasztás egymásra gyakorolt hatásáról tanácskoztak a BTK Művészeti Központjának szervezésében a szakemberek. Jól szerepeltek a debreceni hallgatók és oktatók a II. Semmelweis Nemzetközi Rövidpályás Úszó Kupán – egyebek mellett ezekről lehet olvasni az Egyetemi Élet áprilisi számában.

Az amerikai Southern Utah University-re is utazhatnak a Debreceni Egyetem hallgatói a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében. A DE és az egyesült államokbeli egyetem egy éve megkötött partnersége kiterjesztéseként született megállapodás a hallgatói mobilitási lehetőségekről, amelyekre elsőként a Bölcsészettudományi Kar hallgatói pályázhatnak.

Jelentkezési rekordot döntött a Debreceni Egyetem, a legkorszerűbb technológiával felszerelt laborokkal átadták a Műszaki Kar új épületszárnyát, stratégiai megállapodás az Agrárminisztériummal – ismét a Debreceni Egyetem legfontosabb híreiről, eseményeiről tudósított a Díszudvar magazin.

Idén hatodik alkalommal rendezte meg középiskolások számára hirdetett országos német nyelvi versenyét a Deutsche Telekom IT Solutions. A döntő egyik helyszíne ebben az évben is a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Germanisztikai Intézete volt.

Néprajzi szabadegyetem keretében mutatta be Csiszár Imre: Agrártermelés és agrártársadalom Hajdúnánáson című kötetét a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK)Néprajztudományi és Muzeológiai Intézete. A Méliusz Juhász Péter Könyvtárban rendezett eseményen az intézmény professzorai méltatták a hiánypótló kiadványt.

Mi teszi céltáblává az amerikai államfőket? Lehet-e szerepe az alkotmánynak abban, hogy az Egyesült Államok negyvenöt elnöke közül négyet meggyilkoltak és a mai napig rendszeresen próbálkoznak ezzel merénylők? Ezeket a kérdéseket boncolgatták a Debreceni Egyetem gyakorlóiskolájának gimnazistái Glant Tibor történésszel a Tudósiskola tehetséggondozó program előadásán.

Egész napos program során ismerkedhettek az érdeklődők Lengyelországgal, a lengyel történelemmel, kultúrával, népszokásokkal és gasztronómiával, valamint tanulmányi-, ösztöndíj- és álláslehetőségekkel a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Szlavisztikai Intézet szervezésében, együttműködve a budapesti Lengyel Intézettel és a Lengyel Idegenforgalmi Szervezettel. Az április 2-i rendezvény a lengyel–magyar barátság napjához kapcsolódott.

Jubileumi, tizedik alkalommal szervezi meg közös továbbképzését április 2-4. között a Debreceni Egyetem (DE) és a Debrecen Business Service Centers (DBSC) Kerekasztal. A gyakorlatorientált ismereteket ezúttal a Debreceni Tankerület intézményeinek tíz oktatója sajátíthatja el.

Emlékünnepséget rendezett fennállásának ötödik évfordulója alkalmából a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Konfuciusz Intézete. Az eseményt az intézmény, a kar vezetői, az intézet oktatói mellett megtisztelte jelenlétével a Tiencsini Idegennyelvi Egyetem vezetése és a Kínai Népköztársaság Budapesti Nagykövetségének tanácsosa is.

A kultúra, a design, a divat, a reklám, a velük szorosan összekapcsoló fogyasztás, valamint a kortárs trendek és kihívások álltak a középpontjában annak a konferenciának, amely március 27-28-án több helyszínen várta az érdeklődőket. A tanácskozást egy régi hagyományt felélesztve rendezte meg a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Művészeti Központja.

Jubileumi, tizedik alkalommal szervezte meg idén a fordító-tolmács mesterképzésben, valamint az Idegennyelvi Központ szakfordító képzésében résztvevők számára szakmai tanácskozását a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK). A rendezvény kötetlen keretek között teremtett alkalmat arra, hogy a hallgatók megismerkedjenek a szakma műhelytitkaival és bővítsék gyakorlati ismereteiket.

Miként kellene átalakítani napjaink élelmiszerelőállítási rendszerét ahhoz, hogy az hosszú távon is fenntartható maradjon, kik lettek a Bölcsészettudományi Kar kvízbajnokai és melyik városi közpark a legszebb – egyebek mellett ezekről lehet olvasni a Debreceni Egyetem lapjának új kiadásában. Az Egyetemi Élet a Buzánszky Jenő Labdarúgó Egyetemi Kupa centenáriumi évének tavaszi sorsolásáról is beszámol.

A magyar nép és a magyar nyelv eredetével foglalkozik a Debreceni Egyetem Tudományos Igazgatóság ismeretterjesztő sorozatának következő alkalma. Március 26-án, szerdán Hunok, sumérok és szíriuszi magyarok – a magyar nyelv eredetkérdései című előadásában Maticsák Sándor, a Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelvtudományi Intézet Finnugor Nyelvtudományi Tanszékének vezetője adhat választ a sokakat foglalkoztató kérdésekre.

Karok Utcája, zenés programok, szórakoztató műsor és sportesemények is várják majd az öregdiákokat az idei Alumni Fesztiválon. A szeptember 20-i eseményre már megkezdte az előkészületeket a Debreceni Egyetem Rendezvénykoordinációs és Alumni Központja.

Miért nem szeretnek a mai fiatalok Jókait olvasni? Hogy került a nemzet írója Munkácsy Mihály Honfoglalás című képére? Hogyan kapcsolódik a nagy mesemondó az 1900-as párizsi világkiállításhoz? Ezekre a kérdésekre is választ kaptak a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája diákjai a Tudós és iskola – tudósiskola tehetséggondozó program keddi rendezvényén.