Hírek ZK címkével

A Debreceni Egyetem oktatási, kutatási, gazdasági és fejlesztési stratégiáját, valamint a 2024-es év eredményeit is áttekintette Szilvássy Zoltán rektor, Bács Zoltán kancellár és Kossa György kuratóriumi elnök a Campus TV évértékelő interjújában.

Dobogós helyezéseket értek el az Italy Percussion Competition háromfordulós nemzetközi online ütőverseny döntőjében a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar hallgatói. A megmérettetésen négy tehetséges fiatal végzett a legjobbak között az erős nemzetközi mezőnyben.

A Debreceni Egyetem új science parkja, mint a hazai innováció meghatározó tényezője, az Európa Tanács látogatása a Debreceni Egyetemen, az orvoslás jövője a DE-n, bakteriofágok: a „mikro bérgyilkosok, a világ élvonalában az egyetemi életminőség, életmód területén – címszavak 2024-ből. Izgalmas és eseménydús évet zár a Debreceni Egyetem.

Félévzáró vizsgakoncerteken léptek színpadra és mutatták be tudásukat a Debreceni Egyetem Könnyűzenei Intézetének első- és másodéves hallgatói a Nagyerdei Víztoronyban. Oktatóik, valamint az egyetem és a Könnyűzenei Intézet vezetői előtt játszottak hazai és külföldi előadóktól népszerű dalokat.

Miként lehet új ötletekkel egészségügyi problémákat megoldani, mit takar az a szóösszetétel, hogy jótékonysági mozizás, mi történt az idei első gólyabálokon, hogy nézett ki a mai debreceni Nagyállomás elődje, mennyire intelligensek a vetési varjak és hogyan tudta az élen zárni az NBIII-as futballbajnokságot a DEAC férfi alakulata – egyebek mellett ezekről lehet olvasni az Egyetemi Élet friss számában.

Nemzetközileg kiemelkedő előadóművész, a holland Arno Bornkamp volt az XV. Debrecen SaxFest vendége. A világhírű szaxofonos mesterkurzust tartott a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karáról és más oktatási intézményekből érkezett növendékeknek, majd az Universitas-Debrecen hangversenysorozat keretében a ZK két oktatójával, valamint hallgatókból álló zenekarokkal lépett színpadra a Liszt teremben.

Sikeres volt a szenátusi választás, mind a 17 választási körzetben érvényes volt a december 3-a és 5-e között zajlott voksolás. A 2025. január 1-én felálló új szenátusi testületbe 36 tagot és 39 póttagot választott meg az egyetem polgársága.

Milyen zenét hallgassunk karácsonykor? Ha a pop nem elég meghitt, ha a folk vagy a country sem kellően ünnepi, akkor érdemes elmélyülni a klasszikus zenék dallamvilágában. Bőven vannak ugyanis olyan mesterművek, melyek kevésbé ismertek, de a zeneszerző és a téma miatt nem érdemes kihagyni őket, főleg, ha a karácsonyra hangolódás a fő szempont.

Két új mesterképzést indít 2025 szeptemberétől a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara. A hamarosan kezdődő általános felvételi eljárásban elérhető művészeti instruktor MA-képzés, valamint a klasszikus hangszerművész mesterképzési szak zongorakísérő-korrepetitor szakiránya tovább szélesíti a kar képzési portfólióját.

Két első hellyel, egy másodikkal, valamint két rektori elismeréssel gazdagodtak a Debreceni Egyetem tehetséges hallgatói a tizenkilencedik alkalommal megrendezett Országos Klarinétversenyen. A megmérettetésre az ország különböző pontjairól érkeztek kiváló fiatal zenészek.

Kiváló tanulmányi és szakmai eredményei elismeréseként Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjat vehetett át a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar két hallgatója. A fiatal művészek a kar dékánjától kapták meg okleveleiket.

Szenátust választ december 3-án és 4-én a Debreceni Egyetem. (FRISSÍTÉS: A Választási Elnökség meghosszabbította a szavazást, december 5-én, csütörtökön is várják a szavazatokat.)Az intézmény legfőbb döntéshozó testületének mandátuma ugyanis 2024. december 31-én lejár. Az egyetemi polgárok – a 4 évvel ezelőtti jó tapasztalatok okán – elektronikusan választhatják meg jövő hét kedden és szerdán az új tagokat, akiknek mandátuma 2025. január 1-től 2028. december 31-ig szól. Szavazni mobiltelefonon is lehet.

Újabb, nemzetközi és hazai szinten is jelentős szakmai tapasztalattal rendelkező énekes dolgozik szeptembertől a Debreceni Egyetem Könnyűzenei Intézetében. A tavaly Magyarországon elsőként elindult kortárs könnyűzenei alapszak oktatói gárdájához Bolyki Balázs Prima-díjas énekes, a világhírű Bolyki Brothers a capella együttes alapító tagja is csatlakozott, a mostani tanévtől az ének főtárgyat oktatja a DE tehetséges hallgatóinak.

A mostani tanévtől kezdődően Galambos Zoltán zenész, producer, hangmérnök is oktatóként dolgozik a Debreceni Egyetemen. A neves szakember a Zeneművészeti Kar kortárs könnyűzene BA képzésén billentyű főtárgyat, zeneelméletet és zenekari gyakorlatot oktat a hallgatóknak.

Népszerű műveket, különleges zenei élményeket kínál október utolsó vasárnapján a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara: a Mozart-maratonon a ZK hallgatói és művésztanárai több órán keresztül játsszák Wolfgang Amadeus Mozart szerzeményeit. Az eseményhez szakmai előadás, valamint tematikus kiállítás is kapcsolódik.

A most kezdődött szemesztertől újabb tapasztalt, elismert, népszerű zenészektől tanulhatnak a hallgatók a Debreceni Egyetem kortárs könnyűzene alapképzési szakán. Egyikük a Zeneakadémián végzett Gotthárd Mihály, a Tátrai Tibor vezette godfater. együttes gitárosa, aki szeptembertől a DE Könnyűzenei Intézet gitár főtárgy oktatójaként dolgozik az egyetemen.

A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Könnyűzenei Intézete és az oDEon Egyetemi Színház szervezésében megkezdődött a Könnyű(?) Zenész ÉLETutak programsorozat 2024-es őszi szezonja, melynek első vendége kedd este Varga Miklós, Máté Péter-díjas színész-énekes, rockzenész volt. Az ősz folyamán még Hobóval és Csepregi Évával is találkozhatnak az érdeklődők.

A Debrecen Egyetem építészeti arculatát is meghatározó szakember, Mikolás Tibor építész munkásságát idézték fel a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán pénteken rendezett konferencián. A Mikolás 100 rendezvénysorozat keretében tartott tanácskozáson 13 hazai és külföldi előadó a korszak hazai és nemzetközi építészetével, az akkor készült épületek utóéletével is foglalkozott.

Száz éve született Mikolás Tibor építész, aki a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar félévszázados épületét is tervezte. Ehhez kapcsolódóan Mikolás100 címmel ünnepi rendezvénysorozat kezdődött, melyet jubileumi fotó- és makettkiállítás nyitott hétfőn a ZK Galériában. Az eseménysort a Zeneművészeti Kar, a Műszaki Kar, valamint a vármegyei Építész Kamara közösen szervezi.

A most indult tanévben is több mint negyven színvonalas komolyzenei koncerttel várja a közönséget a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara. Az Universitas-Debrecen, a Konzervatóriumi Esték és a Steinway hangversenysorozatban a 2024/25-ös évadban is neves hazai és nemzetközi előadók lépnek színpadra a Liszt teremben.

Mi a közös Taylor Swiftben, a műszaki játszótérben, a kémiai szabadulószobában és a földikutyában? Szeptember 27-én, pénteken a Kutatók Éjszakáján kiderül, ugyanis a Debreceni Egyetem 17. alkalommal is csatlakozott a rendezvénysorozathoz.

Jubileumi diplomaosztó ünnepségen köszöntötte tizenhat egykori hallgatóját a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara. Az intézmény zeneművészei arany, gyémánt és vas oklevelet vehettek át diplomaszerzésük évfordulója alkalmából.

Magyarországon egyedülálló képzés indul operett- és operaénekeseknek a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán. A két féléves kurzuson a jelentkezők a színpadi énekes előadóművészet területén magas szintű szakmai felkészültséget és gyakorlati tapasztalatokat szerezhetnek.

A Debreceni Egyetem több korábbi és jelenlegi vezetője, munkatársa kapott állami elismerést augusztus 20-a alkalmából. A kitüntetéseket Sulyok Tamás köztársasági elnök, Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter, Zsigó Róbert miniszterhelyettes, Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár, valamint Nagy István agrárminiszter adta át a fővárosban rendezett ünnepségeken.

A középiskolai művészeti és zenei oktatás általános helyzetéről készített több hazai és egy nemzetközi folyóiratban megjelent tanulmányt a Debreceni Egyetem Humántudományi Doktori Iskola és a DE Zeneművészeti Kar Művészetpedagógiai kutatócsoportja. A Zeneművészeti kar professzorának, Váradi Juditnak a vezetésével elvégzett, a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete által támogatott felmérésben több mint háromszáz, 14-18 évesközépiskolást, valamint intézményvezetőket kérdeztek meg.