Háromórás nagykoncerttel ünnepelte fennállásának negyvenöt éves jubileumát a Tőzsér József rektorhelyettest, billentyűst, dalszerzőt is soraiban tudó Android együttes. Az ország egyik legrégebbi, progresszív rockzenét játszó formációja mellett a klasszikus rock slágereket előadó Impact is csatlakozott az ünnephez. Utóbbi zenekarban ismét felbukkant Szilvássy Zoltán rektor, valamint Bács Zoltán kancellár.
Hírek kultúra címkével
Az elmúlt negyvenöt év zenei sikertörténetét eleveníti meg június 22-én, vasárnap egy csaknem háromórás koncerten a Nagyerdei Víztorony színpadán az Android együttes. A különleges hangulatú és repertoárú fellépés bővelkedik majd meglepetésekben, zenei élményekben, ehhez társul az Android-tagokra épülő, a Debreceni Egyetem rektorát, valamint kancellárját is soraiban tudó Impact zenekar. Tőzsér József rektorhelyettes, az Android alapító billentyűse, dalszerzője szerint változatos és izgalmas koncertre számíthat a közönség.
A Debreceni Egyetem, Debrecen városa és a Kodály Filharmónia közös operagálát rendezett Giuseppe Verdi legismertebb áriáiból a Régi Városháza udvarán.
Rekordszámú, több mint száz pályamunka érkezett a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar idei Hang-Játék-Zene ifjúsági élménykoncertjeihez kapcsolódó rajzpályázatra. Az előadásokon részt vett általános iskolás gyerekek rajzain megelevenednek a koncertek emlékei, a Diótörő, a Körtánc a Marimbával és a Pásztorok tánca legemlékezetesebb pillanatai.
Flashmob keretében ismert előadóművészek népszerűsítették a Dal a tarisznyában című, diákok számára készült énekeskönyvet, amelyet a Kulturális és Innovációs Minisztérium jóvoltából valamennyi végzős 8. osztályos általános iskolás átvehet majd ballagási ünnepségén. A Debreceni Egyetem Főépületében hétfőn tartott bemutató a Nemzeti Művelődési Intézet szervezésében a Bölcsészettudományi Kar Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet közreműködésével valósult meg.
Az olasz társadalmat a 19. századi országegyesítéstől kezdve jellemző, a mai napig nyomon követhető ellentétek kialakulásáról, okairól tartott előadást a Rubicon Intézet, az MTA DAB Társadalom- és Történettudományi Szakbizottsága és a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Olasz Tanszékének közös szervezésében Pete László, az intézmény professzora. A rendezvényen az érdeklődők egyúttal megismerkedhettek a professzor Olaszország története – A kezdetektől napjainkig című kötetével is.
Az egyetemi lap is beszámol az örömhírről: a DE lett az Év Egyeteme hallgatóbarát működés kategóriában, Bács Zoltán kancellár munkáját pedig miniszteri különdíjjal ismerte el a Kulturális és Innovációs Minisztérium. Tudósít a friss Egyetemi Élet arról is, hogy látványos végzős bálon búcsúztak a Természettudományi és Technológiai Kar utolsóéves hallgatói és a sporttémák se maradhatnak el: a HÖOK Kispályás Focikupájáról és a Debreceni Amatőr Röplabda Közösség bajnokságáról is olvashatunk.
Debreceni utcaneveken keresztül hívja fel a figyelmet a tudomány és a város kapcsolatára az Útravaló - a tudományos élet alakjai a debreceni utcanévtáblákon című vándorkiállítás, mely a következő két hétben a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Épületében látható. A tárlat a helyi tudományos élet nevezetes alakjairól emlékezik meg, valamint Debrecen történetének megismerésében is útravalóul szolgál.
Az Ünnepi Könyvhét keretében mutatják be június 14-én, szombaton a Debreceni Egyetem és a malajziai Sunway Egyetem munkatársainak közös kutatómunkája alapján készült Xántus és Borneó: Egy 19. századi magyar természettudós Borneó szigetén című kötetet. A Sunway University Press gondozásában megjelent kiadvány Xántus János 1870-es útjáról szóló beszámolóit ismerteti magyar, illetve most először angol nyelvű fordításban.
A tudományos és kulturális folyóirat legújabb számában a Debreceni Egyetem munkatársai, hallgatói egyebek mellett arról írnak, miként lett Debrecen az ország ideiglenes fővárosa 1944-ben. Egy másik cikkből kiderül, hogy Sivirsky Antal magyar születésű író, újságíró, műfordító és tanár életét a magyar irodalom hollandiai terjesztésének, valamint a két ország közötti kulturális kapcsolatok ápolásának szentelte.
A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Magánének Tanszék vezetője, Bátori Éva is tagja lett a Halhatatlanok Társulatának. Az egyetem művésztanárát operaénekesi pályafutásának elismeréseként választották az ország legkiválóbb művészeinek sorába.
Nagyszabású vizsgakoncerteken adtak számot tudásukról a Debreceni Egyetem Könnyűzenei Intézet kortárs könnyűzenei alapképzési szakának első- és másodéves hallgatói a Víztoronyban. Az egyetemisták profi zenészekhez mérhető, évtizedeket felölelő produkciókban elevenítették fel világsztár együttesek és énekesek korszakalkotó slágereit.
Idén először ítéli oda az Év Egyeteme 2025 díjat nyolc kategóriában a Kulturális és Innovációs Minisztérium. Az ünnepélyes díjátadó gálát május 29-én, csütörtök este rendezik a Várkert Bazárban, az eseményt az M5 televízió 21 órától közvetíti.
Egy másfél éve indult interdiszciplináris kutatási program eredményeinek köszönhetően hamarosan a montreali Concordia Egyetem és a Debreceni Egyetem között létrejött általános együttműködési megállapodás is segíti a Kanadában élő magyarság múltjának kutatását. A partnerség révén további projektek is indulhatnak.
Koncerttel zárta a félévet a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar és a BTK Művészeti Központja. A Sol Oriens kórus késő esti műsora klasszikus és kortárs zeneszerzők alkotásaival idézett éjszakai misztériumot a Főépületben.
Nemcsak elbűvölte, meg is énekeltette a hallgatókat hazánk legnépszerűbb cigány népzenei együttese kedd este az oDEonban. A Könnyű(?)Zenész ÉLETutak sorozatban ezúttal a friss Artisjus-díjas zenekar tagjai meséltek az örömzenélésről, a legemlékezetesebb koncertekről és arról, hogyan lesz egy Paszabról származó roma családból egy külföldön is elismert együttes.
Véget ért az első Dance Week egy hétig tartó programsorozata. A tánc világnapja alkalmából rendezett eseményhez több programmal is csatlakozott a Debreceni Egyetem.
Az előző évi látogatói rekordot is meghaladva, több mint ötezren vettek részt a Debreceni Egyetem külföldi hallgatóinak gasztronómiai fesztiválján. A hajnalig tartó rendezvény bevételének egyrészét a szervező diákok idén is jótékonysági célra fordítják.
Az év magyar slágerének alkotóival ismerkedhettek a Debreceni Egyetem hallgatói szerda este az oDEon Színházban. Szirota Jennifer, valamint a Gypo Circus két tagja, Nagy Gellért és Velcsev Dejanov Kosta nemcsak szórakoztató történetekkel, hanem a Szél úgy beszél… című dal akusztikus verziójával is lenyűgözte a fiatalságot a Könnyű(?)Zenész ÉLETutak sorozat előadásán.
Tizenkét ország, egy társulat, negyedik premier – egy nap alatt elfogytak a jegyek az oDEon Színház legújabb angol nyelvű előadására, amelyet a Debreceni Egyetem külföldi hallgatói vittek színpara hatalmas sikerrel.
Lenyűgöző látványvilággal és felejthetetlen dalokkal kelt életre a hétvégén Andersen klasszikus meséje a Debreceni Egyetem hallgatói, középiskolás diákjai és oktatói közreműködésével a Böszörményi úti campus színháztermében.
A költészet napja alkalmából külföldi és magyar hallgatók írták fel kedvenc költeményeik néhány sorát a Debreceni Egyetem két könyvtárának üvegfalaira. Idén először az Élet- és Természettudományi Könyvtár mellett a Böszörményi úti campus könyvtárának üvegfalán is megosztották a számukra kedves irodalmi gondolatokat az egyetemisták.
Hetvenöt nap, 5123 kilométer az Atlanti-óceánon a Kanári szigetektől Antigua és Barbudáig – Rakonczay Gábor extrém-sportoló mesélt egyedülálló útjáról csütörtökön az oDEon színpadán. A Debreceni Egyetem színházában a kétszeres Guinness-világrekorder beszélt a mentális és a fizikai felkészülés mellett a kritikus pillanatokról, illetve arról is, miért érezte minden megpróbáltatás ellenére ezt az útját teljesen kereknek.
Hatalmas érdeklődés mellett, teltházas koncerttel ünnepelte fennállásának ötvenedik jubileumát a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Bárdos Lajos Leánykara. A félévszázados évforduló alkalmából tartott szombati eseményen egyszerre csaknem kilencven énekes állhatott a Liszt terem színpadán.
A kultúra, a design, a divat, a reklám, a velük szorosan összekapcsoló fogyasztás, valamint a kortárs trendek és kihívások álltak a középpontjában annak a konferenciának, amely március 27-28-án több helyszínen várta az érdeklődőket. A tanácskozást egy régi hagyományt felélesztve rendezte meg a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Művészeti Központja.