A Debreceni Egyetem több PhD- hallgatója és fiatal szakorvosa is bemutatta kutatását a Budapesten megrendezett európai reumatológus kongresszuson (EWRR). A szakmai tanácskozáson többek között a sejtes immunológia, a fájdalom, a szöveti károsodás, az immuntolerancia, az autoinflammáció és autoimmunitás legújabb kutatási eredményeit vitatták meg a résztvevők.
Hírek ÁOK címkével
A mentális egészség megőrzésétől a hivatali ügyintézésen át a nyelvtanulás megkönnyítéséig, összesen huszonegy ötletet mutattak be debreceni hallgatók az első alkalommal megrendezett, hackAIthon nevű ötletversenyen május 14-én, szerdán a Debreceni Egyetem Innovációs Központjában.
Barta Juditot, a Debreceni Egyetem egyetemi docensét, a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika szakorvosát választották a Magyar Kardiológusok Társasága (MKT) belügyi alelnökévé a szakmai szervezet idei kongresszusán. A május 9-e és 12-e között megrendezett eseményen Csanádi Zoltán professzor, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika igazgatója pedig a társaság egyik legrangosabb díját, a Zárday Imre emlékérmet vehette át.
A hazai és nemzetközi kutatósebészet elismert alakjára, Furka Istvánra emlékeztek tanítványai, barátai és családtagjai születésének 90. évfordulója alkalmából. A hétfői ünnepségen avatták fel a professzor domborművét a Sebészeti Műtéttani Tanszék róla elnevezett könyvtárában, majd emlékülésen elevenítették fel Furka István iskolateremtő tevékenységét, a művészetek iránti elkötelezettségét, optimista, életvidám személyiségét.
Szimulált földrengések után, romos állapotú épületek alól mentettek ki és láttak el sérülteket a meDEkrízis 2025 – Nemzetközi Katasztrófa- és Honvédorvosi Versenyen a Debreceni Egyetem orvostanhallgatói. A mentés mellett katonaorvosi és különleges éjszakai feladatokat végeztek az egyetemisták, akiknek a megmérettetés egyben vizsga is volt.
Száz éve született Alberth Béla, a debreceni Szemklinika egykori igazgatója, a szaruhártya-átültetés legelismertebb magyar szaktekintélye. Az iskolateremtő professzor tevékenységét tanítványai, barátai, tisztelői idézték fel az évforduló alkalmából rendezett tudományos ülésen pénteken a Debreceni Egyetemen. A jubileum alkalmából Alberth Béla tiszteletére emlékfát is ültettek a Szemklinikánál.
A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karán elsősorban a rákkutatásban, illetve a vázizomkutatásban használják azt a szuperfelbontású, lézerrel felszerelt mikroszkópot, amellyel a biológiai makromolekulák működését, kölcsönhatásait is megfigyelhetik. Az eszközt a kar intézetei már számos kutatási projektben alkalmazzák, de a jövőben hazai, illetve külföldi partnerekkel közös tudományos együttműködésekben is fontos szerepet kaphat.
Eredményesen szerepeltek a Debreceni Egyetem hallgatói a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Orvos- és Egészségtudományi Szekcióján. A hallgatók összesen harmincnégy első, második és harmadik helyezést értek el, emellett szakmai előadásaikat mintegy negyven különdíjjal és kitüntetéssel ismerték el az április 23-a és 25-e között a Pécsi Tudományegyetemen megrendezett konferencián.
Április 22-től, keddtől már csak az intenzív, a szubintenzív, az onkológiai és a hematológiai osztályokon, valamint az Infektológiai Klinikán kötelező az orrot és szájat eltakaró maszk viselése a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában. A kötelező maszkviselés szabályain azért enyhítettek, mert az elmúlt hetekben csökkent az akut légúti tünetekkel orvoshoz fordulók száma.
A Debreceni Egyetem oktatóinak kiváló szakmai tevékenységét rangos díjakkal ismerték el a napokban. Horváth Ildikó Fanny adjunktusnak a Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj közönségdíját, míg Szekanecz Zoltán egyetemi tanárnak a Richter Érdemérem különdíját ítélték oda.
A Debreceni Egyetem oktatói tartottak ismeretterjesztő előadásokat középiskolásoknak többek között a gyermek- és a felnőttkori védőoltások hatékonyságáról, biztonságosságáról, illetve a daganatterápiában alkalmazott vakcinákról az immunológia világnapjához kapcsolódó keddi rendezvényen. A vakcinálás módjai, lehetőségei és a legújabb fejlesztések című programon a diákok saját kutatásaikat is bemutathatták.
Robotsebészet mindenkinek címmel szervezett szimpóziumot a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Klinikája a Robotsebészeti Központ tavaly áprilisi indulása óta szerzett tapasztalatokról. A DAB Székházban tartott eseményen a robotasszisztált sebészet helyét, szerepét és eredményeit ismertették a debreceni klinikai gyakorlatban, kiemelve az egyes szakterületek sajátosságait.
Gyakorló műtői, mikrosebészeti, szimulátoros és elméleti feladatok megoldásával bizonyíthatták tudásukat a Debreceni Egyetem orvostanhallgatói a napokban megrendezett készségfelmérő versenyen. Az Általános Orvostudományi Kar Sebészeti Műtéttani Tanszéke és a Debreceni Orvostanhallgatók Egyesülete együttműködésében megszervezett kétnapos versenyen több mint ötven magyar és külföldi diák vett részt.
A Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája diákja nyerte a középiskolásoknak meghirdetett rangos nemzetközi idegtudományi verseny, az International Brain Bee magyarországi döntőjét. Pankucsi-Versényi Áron képviselheti hazánkat ősszel a vetélkedő világdöntőjében.
A Debreceni Egyetem (DE) öt fiatal munkatársnője is nyertese annak a pályázatnak, amelyet kisgyermeket nevelő kutatók támogatására hirdetett meg a Magyar Tudományos Akadémia. Az összeget publikáció közzétételére, valamint az MTA doktora cím megszerzéséhez szükséges értekezés megírására lehet fordítani.
A Debreceni Egyetem több mint nyolcvan hallgatója mutatta be orvos- és egészségtudományi területen végzett kutatását szombaton a Sántha Kálmán Szakkollégium rendezvényén. A huszonegyedik alkalommal megszervezett Tudományos Kerekasztalon a magyar és külföldi diákok kilenc szekcióban ismertették eredményeiket.
Bepillanthattak az emberi agy működésébe és megismerhették az agykutatás legfrissebb eredményeit azok a középiskolások, akik részt vettek az Agykutatás Hete elnevezésű rendezvénysorozaton. A tudománynépszerűsítő kezdeményezéshez idén is csatlakoztak a Debreceni Egyetem szakemberei, akik interaktív előadásokon mutatták be a legújabb felfedezéseket és azok mindennapi életünkre gyakorolt hatásait.
Idén harmincadik alkalommal rendezik meg a Debreceni Kardiológiai Napokat. A Debreceni Egyetemen csütörtökön kezdődött szakmai tanácskozáson a szakemberek megvitatják a koszorúér-betegségek, a szívelégtelenség, a szívritmuszavarok mellett a társbetegségek, például a magas vérnyomás, az elhízás, a cukorbetegség és a vesebetegség diagnosztikai és terápiás újdonságait. A jubileum alkalmat kínál arra is, hogy a résztvevők visszatekintsenek a kardiológia három évtizedes fejlődésére.
Magyarországon csak a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában érhető el a melanoma korai felismerését segítő FotoFinder készülékkel végzett vizsgálat az államilag finanszírozott ellátásban. A képalkotó eszközt az idei Regionális Bőrgyógyászati és Allergológiai Fórumon mutatták be a szakmai közönségnek. A pénteken kezdődött kétnapos tanácskozáson emellett az allergológiai és immunológiai kórképek legújabb terápiás lehetőségeit is megvitatták a szakemberek.
A tavaszi félévben is folytatódik a Debreceni Egyetem (DE) speciális képzési programja, a Szenior Egyetem. A szépkorúaknak szóló kurzus keretében elsőként március 7-én, pénteken 16 órai kezdettel Kapusi Kálmán egyetemi docens, a Zeneművészeti Kar Vonós Tanszék vezetője tart előadást A magyar könnyűzene története címmel.
Az egészséges életmód, a kardiovaszkuláris és a diabetológiai prevenció, a háziorvosi gyakorlatban alkalmazott új diagnosztikai és terápiás lehetőségek mellett a telemedicina és a digitális megoldások is szóba kerülnek a Családorvos Kutatók Országos Szervezetének (CSAKOSZ) csütörtökön kezdődött 23. kongresszusán Hajdúszoboszlón. A Debreceni Egyetem Családorvosi és Foglalkozás-egészségügyi Tanszéke által szervezett háromnapos tanácskozáson több mint kétszáz szakember vesz részt.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központjának kilenc szakdolgozója vehetett át elismerést magas színvonalú és példamutató szakmai munkájáért szerdán a Magyar Ápolók Napja alkalmából rendezett ünnepségen. Az eseményen a Kiváló Dolgozó Kitüntetés és Jutalomdíj mellett Elnöki Díszokleveleket és a klinikai főorvosi címeket is átadtak.
A Debreceni Egyetem több mint száz hallgatója mutathatja be kutatási eredményeit a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Orvos- és Egészségtudományi Szekciójában. Az áprilisi megmérettetésen az idei és a tavalyi helyi konferencia legjobbjai képviselhetik az egyetemet.
Több száz lila lufi színesítette az eget kedden a Debreceni Egyetem Főépülete előtt. A léggömbökre erősített jókívánságaikkal a gyerekek beteg társaikat szeretnék bátorítani, lelkesíteni. A Hallják meg az égiek jókívánságainkat elnevezésű programot a betegek világnapjához kapcsolódva tizedik alkalommal rendezte meg a Leukémiás Gyermekekért Alapítvány.