A Magyar Gyermekorvosok Társasága és a debreceni Gyermekgyógyászati Klinika is idén ünnepli fennállásának századik évfordulóját. A társaság ebből az alkalomból Debrecenben tartja jubileumi nagygyűlését. A csütörtökön kezdődött háromnapos rendezvényen a tapasztalatcsere mellett a résztvevők felidézik a gyermekgyógyászat elmúlt száz évét, illetve megvitatják a legújabb terápiás lehetőségeket és a legfrissebb tudományos eredményeket.
Hírek ÁOK címkével
Hogyan előzhető meg a felnőttkori betegségek kialakulása gyermekkorban? Miért fontos a gyermekkori elhízás kezelése? Ez volt a fő témája annak a szerdai szimpóziumnak, amelyet a Gyermekgyógyászati Klinika alapításának századik évfordulója alkalmából rendeztek a Debreceni Egyetemen. A centenárium tiszteletére az intézményben emléktáblát is avattak a konferencia előtt.
Első alkalommal rendezték meg a Debreceni Egyetemen az Országos Sántha Kálmán Tudományos Kerekasztalt. Az eseményen a debreceniek mellett szegedi, pécsi és marosvásárhelyi egyetemisták mutatták be orvos- és egészségtudományi témájú tudományos munkájukat a Learning Centerben.
Az Auguszta szanatórium átadásának 110. és az önálló Tüdőklinika megalapításának 25. évfordulója alkalmából jubileumi tudományos ülést rendeztek a Debreceni Egyetemen november 8-án és 9-én. A kétnapos eseményen a szakemberek áttekintették a debreceni tüdőgyógyászat múltját és jelenét, megvitatták a legmodernebb terápiás lehetőségeket, illetve a legújabb kutatási eredményeket.
Betekinthetnek a laboratóriumi dolgozók tevékenységébe, egy szimulációs kar segítségével gyakorolhatják a vérvétel technikáját, illetve vércsoport-meghatározásban is részt vehetnek azok az érdeklődők, akik ellátogatnak a Debreceni Egyetem Laboratóriumi Medicina Intézetének nyílt napjára november 5-én. A keddi programot az Európai Laboratóriumi Dolgozók napja alkalmából szervezik.
Szlovákiai orvosok és szakdolgozók látogattak el a napokban a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Bőrgyógyászati Klinikájának Égési Osztályára. A magyar és a szlovák szakemberek bemutatták az általuk alkalmazott legújabb technológiákat, műtéti technikákat, illetve megosztották a napi betegellátással kapcsolatos tapasztalataikat.
Romhányi György Emlékérmet vehetett át Kovács Ilona, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ patológusa. A díjjal a Magyar Patológusok Társasága a klinikai főorvos kimagasló szakmai- és oktatói tevékenységét ismerte el.
Október 23-tól teljeskörű látogatási tilalom lép életbe a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kenézy Gyula Campus Belgyógyászati Klinika "D" épület ápolási osztály „A” és „B” részlegén. A rendelkezés visszavonásig érvényes.
A korai stádiumú melanomák felismerését a magas rizikójú betegeken segíti egy új eszköz a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Bőrgyógyászati Klinikán. A készülékkel a teljes bőrfelület anyajegyeiről precíz pozicionálással készült képek lehetővé teszik a változások követését. Az automatizált, feltérképezésre, elemzésre és rögzítésre alkalmas eszközt az egyetem saját forrásból szerezte be.
Minden életkorban fontos, hogy óvjuk a szemünk egészségét, csökkentsük a látást befolyásoló krónikus betegségek kialakulásának kockázatát és kerüljük el a sérüléseket. Az egyén felelősségére és a látás fontosságára hívják fel a figyelmet a szakemberek októberben, a látás hónapja kapcsán.
A Debreceni Egyetem Onkoradiológiai Klinikája elnyerte az Elekta minősített regionális oktatóközpontja címet. Ez azt jelenti, hogy a jövő évtől a klinikán elméleti és gyakorlati képzéseket indítanak Kelet-Közép-Európa onkoradiológus szakembereinek. Az együttműködésről szóló megállapodást az intézmény és a cég vezetői szerdán írták alá a Debreceni Egyetemen.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikáján 1984-ben alakult meg a Gyermekrehabilitációs Központ. A szakterület elmúlt negyven évét tekintették át a szakemberek egy pénteki konferencián. Az eseményen megvitatták többek között a legújabb terápiás lehetőségeket és szó esett a gyógytornászok, a klinikai szakpszichológusok, a gyógypedagógia, a kórházpedagógia, valamint a robotika gyermekrehabilitációban betöltött szerepéről is.
Folytatódik a Debreceni Egyetem és a világ egyik vezető egészségipari vállalata, a GE HealthCare sugárterápiás gyógyítást segítő kutatás-fejlesztési együttműködése, melynek keretében az Onkoradiológiai Klinika a GE HealthCare szoftverfejlesztési programjának validálásában vesz részt. A komplex sugárkezelési eljárásokat rendszerbe fogó alkalmazáshoz kapcsolódó együttműködésről szerdán állapodtak meg az egyetem és a cég képviselői.
Hamarosan elkészül a tisztatéri kórterem a Debreceni Egyetem Klinikai Központ gyermekhematológiai-onkológiai osztályán. A steril szoba kialakításának köszönhetően a leukémiás és daganatos gyermekek kezelése során jelentősen csökken a fertőzés veszélye. A fejlesztés célja, hogy a beteg gyermekeket a jelenleginél is hatékonyabban, kevesebb szövődménnyel tudják gyógyítani. A mintegy 40 millió forintos beruházás az egyetem, a város és civil szervezetek összefogásával valósul meg.
Horváth Ildikó, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Tüdőgyógyászati Klinika igazgatója lesz az Európai Tüdőgyógyász Társaság (ERS) következő főtitkára. A szervezet történetében magyar szakember még nem töltött be ilyen felsővezetői pozíciót. Horváth Ildikót a harminchatezer taggal rendelkező társaság legutóbbi kongresszusán választották meg.
Az Általános Orvostudományi Kar ötven, hatvan, hatvanöt, illetve hetven éve végzett hallgatóit köszöntötték a Debreceni Egyetemen. Arany, gyémánt, vas és rubin diplomájukat több mint százan vették át a vasárnapi ünnepségen.
A COVID-19 gyógyításában is alkalmazható egy, az onkológiai kezelésekben már használt gyógyszer – ezt igazolták egy nemrég lezárult kutatásban. A vizsgálatokban a Debreceni Egyetem több intézete is részt vett, együttműködve számos magyar és külföldi egyetemmel, kutatóközponttal. Az eredményeket összefoglaló publikáció a napokban jelent meg az egyik legrangosabb nemzetközi farmakológiai folyóiratban, a British Journal of Pharmacology-ban.
Súlyos szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vezethet, ha nem ismerik fel időben a magas koleszterinszinttel járó örökletes megbetegedést, a familiáris hiperkoleszterinémiát (FH). A páciensek nagy része nem is tud a betegségéről, pedig az ma már eredményesen kezelhető. A szakemberek éppen ezért minden szeptemberben kampányt indítanak, hogy felhívják a figyelmet a legjellegzetesebb tünetekre és a súlyos szövődményekre.
Százhetven magyar és külföldi állampolgárságú orvos végzett a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karán. A most felavatott orvosdoktorok a szombati ünnepségen vették át diplomájukat.
Új készítmények és eljárások jelentek meg az endokrinológiai betegségek kezelésében, melyek alkalmazásával jelentősen javulhat a páciensek életminősége. A legmodernebb terápiás lehetőségeket, valamint a legújabb tudományos eredményeket ismertették és vitatták meg a szakemberek a pénteken kezdődött kétnapos Debreceni Endokrinológiai Napokon.
Kiválósági tanúsítványt kapott a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Sebészeti Műtéttani Tanszéke és Interaktív Orvosi Gyakorlati Központja. Az intézmény kiemelkedő tevékenységét a világ egyik vezető szimulátorokat fejlesztő cége ismerte el. A tanúsítványt a debreceni szimulációs oktatásról tartott konferencián adták át kedden a Learning Centerben.
Kétnapos kongresszust tartott Debrecenben a Magyar Gyermeknőgyógyász Társaság, ahol olyan témák kerültek napirendre, mint például a HPV elleni immunizációs program, a szexuális abúzus gyermeknőgyógyászati kérdései, a sporttáplálkozás nőgyógyászati vonatkozásai, a hormonális változások hatása a serdülő lányok sportteljesítményére, valamint az endometriózis kezelése serdülőkorban. Kiderült, a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában olyan gyermeknőgyógyászati műtéteket is végeznek, amelyeket az országban máshol még nem.
Centenáriumi tudományos ülésen emlékeztek meg arról, hogy száz évvel ezelőtt kezdte meg működését a debreceni Gyermekgyógyászati Klinika. Északkelet-Magyarország egyik legnagyobb és legfontosabb gyermekellátó egészségügyi intézményében csaknem 100 orvos és 350 ápoló, szakdolgozó fáradozik a beteg gyerekek gyógyításán.
Hazánkban továbbra is a mellrák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés. Évente csaknem hatezer új emlődaganatos esetet diagnosztizálnak és háromezren meghalnak ebben a betegségben. A betegek huszonöt százaléka ötven évnél fiatalabb, öt százalékuk pedig harminc év alatti – hangzott el az idei Debreceni Emlő Napokon. A háromnapos szimpóziumon csaknem ötven előadás tartottak a diagnosztika és a terápia újdonságairól, a legújabb sebészeti, onkológiai, onkoradiológiai eredményekről.
Az elmúlt évek friss tudományos eredményeit és a stroke kezelésének új lehetőségeit tekintik át a szakemberek a Magyar Stroke Társaság XVIII. és a Magyar Neuroszonológiai Társaság XV. Kongresszusán Debrecenben. A csütörtökön kezdődő szakmai tanácskozással egyidőben rendezik meg a Stroke Szakdolgozói Vándorgyűlést is.