Az Informatikai Kar (IK) hallgatóinak programja a közkedvelt kurzus, a 3D nyomtatás és modellezés tematikájához kapcsolódott. A tizennégy hallgatóból és két oktatóból álló csapat a legtöbb időt a mobilitási programokban partner, cseh műszaki egyetemen (Czech Technical University in Prague) töltötte.
- A prágai intézményben lehetőségünk nyílt megismerkedni a Faculty of Information Technology által nyújtott képzésekkel, a féléves mobilitás részleteivel. Jirina Scholtzova professzor bemutatta a hallgatóik értékes projektjeit. A diákjaink meglátogatták a kar 3DPrintLab nevű laborját, ahol saját építésű nyomtatók szolgálják ki nemcsak a kurzus hallgatóit, hanem bárkit, akinek 3D nyomtatott tárgyra van szüksége valamilyen projekthez – mondta el a hirek.unideb.hu-nak Zichar Marianna, az Informatikai Kar Adattudomány és Vizualizáció Tanszék egyetemi docense, a tanulmányút szervezője.
Zichar Marianna kiemelte: szerettek volna minél több érdekes formát, azaz 3D-modellezhető tárgyat, épületet megmutatni a hallgatóknak.
- A campustúra keretében meglátogattuk egyebek mellett a National Library of Technology épületét, ami nemcsak mint épület érdekes, hanem a belső kialakítása is különleges. A 3D modellezéshez inspiráció gyűjtése céljából megtekintettük a Steel Art Museum-ban kiállított, hulladékfémből készített modelleket. Papp Ildikó egyetemi docens kollégámmal arra törekedtünk, hogy a városban olyan köztéri alkotásokat, épületeket - a Táncoló Házat, egyedi formákat a hidakon, szobrokon, mint például a forgó Kafka fej szobor – is megmutassunk, melyek kapcsolatba hozhatók a 3D modellezéssel, 3D nyomtatással – foglalta össze Zichar Marianna.
A hallgatói csoport meglátogatta a prágai székhelyű Prusa Research bemutató laborját is, ahol egyszerre több mint hatszáz darab 3D nyomtató gyártja a cég nyomtatóihoz az alkatrészeket különböző filamentekből. Megtekinthető volt Jozef Prusa, a cég alapítója által épített első 3D nyomtató csakúgy, mint a legfrissebb fejlesztésű technológia.
- A három nap során szabadprogramra is volt lehetőség, a várlátogatás, az óváros bebarangolása mellett a cseh sörök tesztelése kihagyhatatlan volt – tette hozzá az Informatikai Kar egyetemi docense, aki szerint egy ilyen rövid mobilitás nemcsak ismeretek, tapasztalatok szerzésére alkalmas, hanem kiváló lehetőség, hogy főpróbája legyen egy hosszabb mobilitásnak.
A Debreceni Egyetem mobilitási programjairól minden információ megtalálható a Nemzetközi Iroda honlapján.
Sajtóközpont - ÉE