- A Hollandiában elvégzett kurzusaim remekül kiegészítik a Debreceni Egyetemen duális képzésben folytatott tanulmányaimat. Sikerült a holland egyetem fenntartható ellátásilánc-analitika mesterképzésének tárgyait felvennem. Bár az átfedés a kurzusok között részleges, Wageningen természettudományi beállítottságának köszönhetően a logisztika témakörét egy teljesen más, fenntarthatóság alapú megközelítésből is megismerhettem – mondta a hirek.unideb.hu-nak Farkas Richárd.
A Pannónia Ösztöndíjprogram részképzéses pályázatában kreditszerzésre irányuló, egy vagy két féléves tanulmányi mobilitásra pályázhatnak a hallgatók.
- A legnagyobb különbség a két intézmény között, hogy Wageningen-ben a tanév nem félévekre, hanem periódusokra van felosztva. Egy félév három periódusból áll, és egy periódus alatt legfeljebb két tantárgyat hallgattam. Ez lehetőséget adott arra, hogy kevesebb tantárgyra összpontosítsak egyszerre, viszont az órák sokkal intenzívebbek voltak, és gyakrabban kellett vizsgáznom is – elevenítette fel a GTK hallgatója.
Farkas Richárd úgy látja: a külföldön töltött félév a tanulmányi előrehaladás mellett remélhetőleg a jövőbeni karrierjére is pozitív hatással lesz.
- Őszintén ajánlom a Pannónia Ösztöndíjprogramot és egyben Hollandiát mobilitási célként. A Gazdaságtudományi Karon duális képzésben tanulok, vagyis az egyetemi órák mellett egy helyi cégnél a gyakorlatban szakmai tapasztalatot is szerezhetek. Szerencsés vagyok, hogy így is lehetőséget kaptam erre a külföldi félévre, és visszaérkezésemet követően fennakadás nélkül tudom folytatni a duális képzésemet. Rendkívül örülök, hogy éltem ezzel a lehetőséggel még a tanulmányaim vége előtt. Ez az élmény nemcsak életre szóló emlék, az idegen nyelvismeret, a nemzetközi kapcsolatok mellett szakmailag is nagy előnyt jelent, hiszen más szemszögből ismerhetsz meg egy adott területet és akár új dolgokkal is foglalkozhatsz – tette hozzá.
A Pannónia programban most meghirdetett részképzésekre vonatkozó ösztöndíj rendszerében a partneregyetemekkel meglévő intézményközi hallgatócsere megállapodások révén Európában és Európán kívül 34 ország csaknem 400 egyetemére lehet pályázni a Debreceni Egyetemen.
- Karonként eltérő számú egyetemre adhatják be ösztöndíjkérelmüket a DE hallhatói. A GTK-n például több mint 130 felsőoktatási intézménnyel van partneri hallgató-csere megállapodásunk. A Debreceni Egyetem minden alap-, mester-, illetve doktori, nappali vagy levelező képzésben részt vevő, aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező diákja pályázhat. A Stipendium Hungaricum-ösztöndíjasaink azonban sajnos nem vehetnek részt a féléves külföldi részképzésben. A pályázatokat 2025. március 12-ig adhatják be a hallgatók – fejtette ki Gara Péter, a Nemzetközi Iroda intézményi koordinátora.
Gara Péter felhívta a figyelmet arra, hogy most kell azoknak az orvostanhallgatóknak is jelentkezniük, akik jövőre a hatodéves klinikai gyakorlataikat valamelyik partneregyetem kórházában szeretnék megvalósítani.
- Bár ez valójában szakmai gyakorlat, mivel itt szintén intézményközi megállapodásban felajánlott helyekről van szó és ezeknek a helyeknek a száma korlátozott, ezeket is most pályáztatjuk – tette hozzá a Nemzetközi Iroda intézményi koordinátora.
A pályázati felhívás az alábbi linken érhető el: https://internationaloffice.unideb.hu/palyazati-felhivas-hallgatok-kulf…
További pályázati lehetőségek a Pannónia Ösztöndíjprogramban: https://internationaloffice.unideb.hu/pannonia-palyazatok
Sajtóközpont - ÉE