1991. június 27-én Asztalos László sebész főorvos vezetésével végezték el az első veseátültetést Debrecenben. Az eltelt harmincöt évben az intézményben több mint 1300 átültetés történt, a transzplantációs centrum az ország meghatározó központjává vált. A következő időszak egyik kiemelten fontos célja az élődonoros vesetranszplantációk számának növelése.

A biológia, a kémia és a gyógyszerészet területén végzett kutatásaikról, illetve az ezek során elért eredmények gyakorlatba történő átültetéséről számolnak be a világ számos pontjáról érkezett kutatók a Debreceni Egyetemen egy csütörtökön kezdődött háromnapos konferencián. Az angol nyelvű tanácskozáson több mint százan vesznek részt.

Vizeletcsöpögés egy önfeledt nevetés közben vagy állandóan visszatérő hüvelyi fertőzés – ezek nem csupán a mindennapokat megnehezítő kellemetlenségek, hanem valódi orvosi problémák, amelyek ma már a korszerű diagnosztikai és terápiás lehetőségeknek köszönhetően eredményesen kezelhetőek. A többek között ezeknek a betegségeknek a gyógyításával foglalkozó urogynekológia a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában az elmúlt évek alatt az ország egyik legdinamikusabban fejlődő szakterületévé vált.

A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karának Orvosi Rehabilitáció és Fizikális Medicina Tanszéke 2006-ban jött létre. A tanszék az elmúlt húsz évben a régió rehabilitációs oktatásának, kutatásának és betegellátásának meghatározó központjává vált. Az évforduló alkalmából rendezett ünnepségen a szakemberek a tanszék fejlődését, eredményeit és a rehabilitáció jövőjét is értékelték.

Kisebb metszés, gyorsabb gyógyulás – egyre több szívműtétet végeznek minimál invazív technikával a Debreceni Egyetem Klinikai Központ szívsebészetén. A mindössze néhány centiméteres metszéssel végzett beavatkozások kisebb megterhelést jelentenek a betegek számára, csökkentik a műtét utáni fájdalmat és a szövődmények kialakulásának esélyét, így gyorsabb felépülést tesznek lehetővé.

Kiemelkedő eredményt ért el a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikájának strukturális szívprogramja: a szakemberek elvégezték az ezredik katéteres aortabillentyű-beültetést. Az úgynevezett TAVI-beavatkozás egyre több beteg számára jelent biztonságos alternatívát a nyitott szívműtéttel szemben. A debreceni klinika első vidéki intézményként indította el a programot, és ma is az ország egyik legnagyobb esetszámú strukturális szívgyógyászati centrumaként működik.

Leonardo da Vinci ötszáz éve még csak álmodozott az emberi test tökéletes gépezetéről, ma Debrecenben már robotkarok hajtják végre a legbonyolultabb műtéteket. Megnéztük, hogyan válik a sebészet precíziós művészetté a Klinikai Központban, ahol immár két csúcstechnológiás rendszer is a betegek szolgálatába állt. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos sorozatának legújabb riportjában.

Újabb mérföldkőhöz érkezett a Debreceni Egyetem Klinikai Központ betegellátó tevékenysége. A Sebészeti Klinikán már rendszeresen végeznek robotasszisztált mellkassebészeti beavatkozásokat is, amely új dimenziókat nyit a régió betegei számára. A 21. századi csúcstechnológia alkalmazásával a műtét pontosabb, biztonságosabb, ezáltal kisebb a szövődmények kialakulásának esélye és gyorsabb a felépülés.

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Fül-Orr-Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinikáján jelentős szakmai és technológiai fejlesztések valósultak meg az elmúlt években. Megkezdte működését a Szilvássy Judit Audiológiai Központ, bevezettek több korszerű minimálisan invazív eljárást, és elindult a robotasszisztált sebészeti rendszer alkalmazása is. Az innovatív megoldásoknak köszönhetően az intézményben az eddiginél is színvonalasabb és biztonságosabb a betegellátás.

Az egészségügy globalizálódása befolyásolhatja-e közvetlenül az életminőségünket? Valóban negatívan befolyásolja egy orvos reputációját, ha munkája során a mesterséges intelligenciát használja? Káros-e az egészségügy számára, hogy a betegeknél dr. Google-t felváltotta dr. AI? A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karán szerdán megrendezett Egészségügyi Menedzsment Konferenciáján a jövő egészségügye mellett szó volt a hazai betegellátás jogi szabályozásának változásairól és az egészségügyi rendszer finanszírozásáról is.

A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kara olyan orvosokat képez, akik magas szintű szakmai tudással, empátiával és etikus szemlélettel rendelkeznek, és készek az egész életen át tartó tanulásra. Az intézmény kiváló oktatókkal, modern infrastruktúrával, kiemelkedő klinikai gyakorlóhelyekkel és nemzetközi lehetőségekkel várja a jelentkezőket. A felvételizők az osztatlan általános orvos szak mellett a kar egy alap- és négy mesterszakára adhatják be jelentkezésüket.

Magyarországon évente több mint négyszáz nő hal meg méhnyakrák következtében, pedig a betegség kialakulása megelőzhető, illetve korai stádiumban felismerve eredményesen gyógyítható. A szakemberek a rendszeres szűrés és a HPV elleni védőoltás fontosságára hívják fel a figyelmet a január 19-e és 25-e között megrendezett méhnyakrák megelőzési héten.