Bár a probiotikumok évtizedek óta a szövetségeseink, a legyengült immunrendszerű betegek számára eddig rejtett kockázatot hordoztak. Pfliegler Valter Péter nemzetközi együttműködésben talált megoldást arra, hogyan lehet „átprogramozni” az egyik legismertebb jótékony gombát, hogy az csak ott hasson, ahol kell. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos sorozatának legújabb riportjában.

Első magyar kutatóként járt a norvég antarktiszi területhez tartozó Bouvet szigetén a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar docense. Radócz László egy nemzetközi tudományos expedíció tagjaként töltött két hetet a gleccserekkel borított szigeten, ahol eddig kevesebb mint 200 ember járt, kevesebben, mint a világűrben.

A magyar könnyűzene történeti áttekintése címmel Kapusi Kálmán, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Könnyűzenei Intézet igazgatója tart előadást az intézmény Tudományos Igazgatóságának ismeretterjesztő sorozatában. A program várja mindazokat, akiket érdekel a hazai zenekultúra múltja és jelene.

Középiskolás kortól felépített tudományos életpályamodell, világszínvonalú laborháttér és közvetlen kapcsolat a nemzetközi elittel: ez a célja annak a megállapodásnak, melyet a Debreceni Egyetem és Debrecen városa kötött a Nemzeti Tudósképző Akadémiával. Az ünnepélyes aláíráson részt vett Randy Schekman Nobel-díjas sejtbiológus is, aki a Learning Centerben tartott inspiráló előadást a jövő debreceni kutatóinak.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) idén is meghirdette a gyermeket nevelő kutatók tudományos előmenetelének elősegítése érdekében létrehozott pályázatát, amelyen 40 nyertest hirdettek. Közülük öten a Debreceni Egyetem munkatársai, akik egyrészt az MTA doktora cím megszerzéséhez szükséges értekezés megírásának, valamint tudományos eredmények publikálásának támogatásához nyertek forrást.

Valóban megállíthatja a csontritkulást a mákolaj vagy csak egy jól felépített marketingfogásról van szó? A Debreceni Egyetem kutatói fürjek és tyúkok segítségével vizsgálják a népi gyógyászat egyik legnagyobb ígéretét. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos, ismeretterjesztő sorozatának legújabb riportjából.

Új doktorokat avatott a Debreceni Egyetem. A március 20-i eseményen 128-an vehették át a PhD-fokozat megszerzését igazoló oklevelet. Az ünnepségen habilitált doktori címeket, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány és az intézmény publikációs díjait, valamint a Gróf Tisza István Emlékplakett kitüntetést is átadták.

Debrecenben készül az autonóm közlekedés új korszaka: egy olyan láthatatlan hálózat, ahol az autók, a közlekedési lámpák és a szenzorok globális párbeszédet folytatnak a közlekedők maximális biztonságáért. A DE Informatikai Karán fejlesztett nemzetközi Fraternity projektben olyan tesztelési platformot alkottak meg, amely gyorsíthatja a biztonságos közlekedési technológiák elterjedését. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos, ismeretterjesztő sorozatának legújabb riportjából.

A zenepedagógia, a zenetudomány és a zenei előadóművészet területén dolgozó kutatók, tanárok, művészek vitatták meg tapasztalataikat, szakmai eredményeiket és határozták meg az elkövetkező évek zenepedagógiai feladatait a hatodik Zene és Társadalom nemzetközi konferencián. A tanácskozás résztvevői a tématerület legújabb kutatási eredményeit is megismerhették.

Folytatódik a Debreceni Egyetem (DE) Tudományos Igazgatóságának ismeretterjesztő előadás-sorozata, a Science Cafe. Ezúttal Dobókockáktól a kompetenciákig - Társasjátékok alkalmazása az oktatásban címmel Enterszné Kocsis Zsófia, a DE Bölcsészettudományi Kar (BTK) Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet tanársegéde tart előadást.

Mi köze egy 1950-es években teleírt gyűjtőcédulának a 2026-os panyolai farsanghoz? Több, mint gondolnánk. A Debreceni Egyetem néprajzkutatói nemcsak porosodó hagyatékokat őriznek, hanem közösségek újraélesztésének „receptjeit” is. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos, ismeretterjesztő sorozatának legújabb riportjából.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 103 kiváló kutató, köztük a Debreceni Egyetem (DE) 14 oktatójának eddigi tudományos teljesítményét ismerte el az MTA doktora címmel. A kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegző, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédő kutatók az MTA Székház Dísztermében 2026. március 6-án rendezett ünnepségen vehették át a rangos fokozat megszerzését igazoló oklevelet.