A Debreceni Egyetem oktatási, kutatási, gazdasági és fejlesztési stratégiáját, valamint a 2024-es év eredményeit is áttekintette Szilvássy Zoltán rektor, Bács Zoltán kancellár és Kossa György kuratóriumi elnök a Campus TV évértékelő interjújában.

Az egyetem idei évben átadott egészségipari beruházásaival kezdte a visszatekintést Szabó Ivett és Macskin László, a Campus TV két műsorvezetője. A Pilot Laboratórium, valamint a Gyógyszerésztudományi Kar új épülete és a Nemzeti Gyártó – Kutató – Oktató Középüzem átadása kapcsán Szilvássy Zoltán rektor kiemelte: az intézmény olyan jelentős ágazati ökoszisztémával rendelkezik a különböző típusú gyógyszeripari termeléshez és a szakemberképzéshez, ami példa nélküli Közép-Európában.

A nemzetközi kapcsolatokról szólva Szilvássy Zoltán beszélt a megváltozott európai erőviszonyokról, valamint az egyetem BMW-vel és a beszállítói hálózatába tartozó nagyvállalatokkal, illetve a Debrecenbe települt kínai óriáscégekkel indított kutatási és oktatási együttműködések révén kialakított egyedülálló, interkontinentális együttműködési rendszeréről. Az egyetemi vezetői a beszélgetés során kitért az intézmény agrárium és élelmiszeripar terén kínálkozó, az országban szintén páratlan lehetőségeire is, az agrárkar növénytermesztési, állattenyésztési, vízgazdálkodási adottságaira, melyek a klinikai rendszerrel és a gyógyszerformulációs képességgel egyedülálló versenyelőnyt jelentenek a Debreceni Egyetem számára.

Bács Zoltán kancellár bemutatta az idei évben megalapított Siófok Campus fejlesztési elképzeléseit, az infrastruktúra folyamatban lévő felújítását, illetve a tervezett képzési struktúrát. Az intézmény gazdasági helyzetét értékelve a kancellár kiemelte: a Debreceni Egyetem talán az egyik legszínesebb és legérdekesebb szervezet országos szinten, hiszen az alaptevékenység, az oktatás köré szerveződik, azt egészíti ki a kutatás, a betegellátás, a rendkívül szerteágazó vállalati kapcsolatrendszer és az elmúlt évtizedben kialakított saját cégstruktúra, ami a működést és a piaci folyamatokat is szolgálja.

A működési folyamatok eredményességét is jelzi, hogy a QS nemrég kiadott fenntarthatósági rangsorán a DE a 372. helyről a 313. pozícióra lépett előre, amivel a legjobb hazai egyetemnek bizonyult. A kancellár úgy látja: az elmúlt évek nehéz külső környezete ellenére az egyetem permanensen haladt előre a maga által kijelölt úton, amit a modellváltás által teremtett lehetőségek tovább erősítettek. A kancellár az egyetem sportkoncepciójáról, a 2024-es sporteseményekről, a kapcsolódó kutatásokról, a DEAC-ról és a sport közösségépítő erejéről is szenvedélyesen beszélt.

A beszélgetés kitért a nemzetközi mobilitási és kutatási programokból kizárt modellváltó felsőoktatási intézmények sorsára is. Ezzel kapcsolatban a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke, Kossa György hangsúlyozta annak jelentőségét, hogy az Európa Tanács monitoring bizottsága személyes látogatást tett a Debreceni Egyetemen, felidézte, hogy George Papandreou görög képviselő, a Görög Köztársaság volt miniszterelnöke is elismerte: a kialakult méltatlan helyzetet meg kell szüntetni.

Az interjúban a monitoring bizottság tájékoztatása mellett szó volt arról a találkozóról is, amikor a modellváltó egyetemek vagyonkezelő alapítványainak kuratóriumi elnökei tanácskoztak a Debreceni Egyetemen. Kossa György az egyetem erősségeként összességében a stratégiaalkotást nevezte meg, amire alapozva az alapítvány hatéves intézményfejlesztési stratégiákat hagy jóvá, melyekhez pénzügyi források allokálhatók a kitettség, a kockázatok minimálisra csökkentése mellett. A kuratóriumi elnök a fenntartó alapítvány publikációs és kutatástámogatási belső motivációs rendszerét is kiemelte, melyre több milliárd forintot költ az intézmény. Az elnök a támogatási struktúrához kapcsolódóan egy nemrég elfogadott döntésről is szólt, miszerint kollégium-, illetve diákszállásfejlesztési program mellett bérlakásprogram is indulhat a Debreceni Egyetemen.


A beszélgetést jövő évre vonatkozó várakozásaikkal, elképzeléseikkel zárták az egyetemi vezetők. A teljes beszélgetés a Campus TV YouTube-oldalán és a DEmedia.hu-n is elérhető.

Sajtóközpont - TH