Évfordulók a jogi karon

A Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara az oktatás újraindulásának 25., doktori iskolája fennállásának 15., valamint Marton Géza debreceni professzori kinevezésének 100. évfordulója alkalmából rendezett emlékkonferenciát.

- Az évfordulók alkalmat adnak arra, hogy visszanyúlhatunk gyökereinkhez, amelyekből táplálkozunk. Marton Géza olyan személy volt, akinek hatása máig érvényes – fogalmazott megnyitóbeszédében Szikora Veronika, a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar dékánja a pénteki tanácskozáson.

A kari vezető emlékeztetett arra, hogy a Debreceni Egyetem jogelődjénél 100 évvel korábban már számos évfolyam kaphatta meg jogász diplomáját.

Horváth M. Tamás, az állam- és jogtudományi doktori iskola alapítója felidőzte, hogy a doktori iskola megalapításakor olyan előremutató célokat tűztek ki, amelyek nem szokványosak a jogi karok gyakorlatában.

- Ilyen volt például az interdiszciplinaritásra való nyitottság. Arra törekedtünk, hogy a jogi és az államtudományi képzés nyitott legyen más tudományos szakterületek iránt. Továbbá fontos szempont volt, és máig irányadó, hogy a jogi beágyazottság mellett társadalomtudományi kötődése is legyen az iskolának, a klasszikus dogmatikai megközelítések mellett – sorolta Horváth M. Tamás.

A Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának doktori iskolája 2006 szeptemberében kezdte meg működése és vette fel Marton Géza Kossuth-díjas professzor, a DE Római Jogi Tanszék egykori vezetőjének nevét.

Szabadfalvi József, a Marton Géza Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolavezetője köszöntőjében úgy fogalmazott: Marton Géza nemzetközi mércével is jelentőset alkotott, a doktori iskola létrehozása pedig hatalmas mérföldkő volt a debreceni jogászképzés életében.

- Az iskolának jelenleg több mint 80 aktív hallgatója van, negyede külföldi diák. Ez Magyarországon azért is egyedülálló, mert szervezett módon, nappali idegen nyelvű képzés más karon nincs. Az iskola sokat tesz a kar nemzetköziesítéséért. Sikere a törzstagok és az iskola működtetésében résztvevők közös érdeme – hangsúlyozta Szabadfalvi József.

Szabó Béla, a doktori iskola programvezetője Marton Géza életútjának bemutatásán keresztül elevenítette fel a debreceni jogi képzés történetét.


- Marton Géza 1921-től volt a Debreceni Magyar Királyi Tisza István Tudományegyetem Római Jogi Tanszékének tanára. 1927 és 1928, valamint 1936 és 1937 között dékánként irányította az Állam- és Jogtudományi Kart. A római jog professzora nagyszerű pedagógus volt, a gyakorlatiasság felé terelte diákjait. Évtizedekig volt a kar véleményformálója, meghatározva ezzel az akkori ÁJK arculatát. Marton legjelentősebb művei Debrecenben születtek, ezekkel országos hírnévre tett szert és nemzetközi pályára indult. Tevékenysége a jogoktatásban máig meghatározó – fejtette ki Szabó Béla.

Az emlékkonferencia keretében Marton Géza tudományos munkásságának hazai és nemzetközi vonulatait és egyebek mellett az Európai Unió jogrendszerében a felelősségtani elemeit ismerhették meg az érdeklődők.

Sajtóközpont - ÉE