A Debreceni Egyetem új science parkja, mint a hazai innováció meghatározó tényezője, az Európa Tanács látogatása a Debreceni Egyetemen, az orvoslás jövője a DE-n, bakteriofágok: a „mikro bérgyilkosok", a világ élvonalában az egyetemi életminőség, életmód területén – címszavak 2024-ből. Izgalmas és eseménydús évet zár a Debreceni Egyetem.

Ezeregyszáz cikk, csaknem ezernégyszáz fotógaléria, több mint száz videó, hatszáz sajtómegkeresés és mintegy harmincezer megjelenés. A Debreceni Egyetem M. Tóth Ildikó Sajtóközpont munkatársai idén minden eddiginél több hírt és fotót publikáltak az egyetemi híroldalon.

Az oktatás, kutatás és betegellátás meghatározó témái az intézmény sajtómegjelenéseinek. A januári beszámolók az egyetem szakmai koordinálásával megszervezett Debreceni Környezeti Ellenőrző Rendszer kapcsán említették legtöbbször az intézményt. Februárban a gazdasági évindító mellett az újonnan létrejött Fogászati Klinika, míg márciusban a DE kutatóinak rákterápiában elért eredménye volt a legnépszerűbb téma. Áprilisban adták át a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika új hibrid műtőjét, majd májusba a  Nemzeti Gyártó-Kutató-Oktató Középüzem és Gyógyszerésztudományi Kar épületét, továbbá új szakaszába lépett a Járműlabor építése is. A megalakuló siófoki, illetve hajdúszoboszlói campus, valamint a Debreceni Egyetem Klinikai Központjába megérkező, világszínvonalú Da Vinci robotasszisztált sebészeti rendszer volt a legnépszerűbb egyetemi téma a médiumokban.

Júniusban a DE a nemzetközi felsőoktatási rangsorokon elért kitűnő eredményeivel, míg júliusban a nagy sikerrel megrendezett Európai Egyetemi Játékokkal, valamint a Pilot Kutatólaboratórium átadásával kapcsolatban került a médiafigyelem középpontjában az intézmény. Augusztusban az UniSpace program keretében megvalósuló űrszakemberképzés, a Farmer Expó, szeptemberben a yoUDay, valamint a Kutatók éjszakája, októberben a nemzetközi és hazai partneri együttműködések, novemberben az új Gyermeksürgősségi Központ és a HU-rizont program, míg decemberben a Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért díj kapcsán említették a sajtótermékek a legtöbbször a Debreceni Egyetemet.

A DE-ről – mint az egyik legnépszerűbb hazai felsőoktatási intézményről – szóló beszámolók legfőbb témái a széles képzési kínálat, valamint az ebben az évben is rekordot döntő felvételi eredmények voltak. Az egyetem önálló nagyrendezvényei mint a yoUDay, a Kutatók éjszakája, az Állásbörze vagy éppen az International Food Day mindig fokozott médiafigyelem mellett zajlottak.

Az egyetemi kutatásokról szóló cikkek is szép számban jelentek meg 2024-ben, nem csak a helyi és szakmai oldalakon, de az országos média felületein is. A Gazdaságtudományi Kar kérdőíves kutatásban például azt szerette volna feltérképezni, hogy hogyan viszonyul a lakosság az új, kötelező üvegvisszaváltó rendszerhez, a DE Természettudományi és Technológiai Kar Biológiai és Ökológiai Intézete által végzett, a madarak agyméretében az elmúlt évtizedekben bekövetkezett változásokat vizsgáló tudományos munkája, továbbá a kórházi fertőzések megszüntetését szolgáló bakteriofág kutatás iránt is nagy volt a médiaérdeklődés.

A Debreceni Egyetemre ebben az évben is a világ minden tájáról érkeztek delegációk, több mint 20 ország képviselőjét fogatták az intézmény vezetői a sajtónyilvánossága előtt.

A DE sikeres évet zár az elismerések területén is, hiszen Magyarországon elsőként és egyelőre egyedüliként érte el a legmagasabb, platinum fokozatot a FISU Healthy Campus minősítési rendszerében. Az egyetem így a világ azon – mindössze – 38 intézménye közé tartozik, amelyek a legmagasabb minősítéssel rendelkeznek az egyetemi életminőség, életmód területén. A DE Klinikai Központ Onkoradiológiai Klinikája pedig az Elekta minősített regionális oktatóközpontja címet érdemelte ki, amelynek révén elmélet és gyakorlati képzések indulnak Kelet-Közép-Európa onkoradiológus szakemberei számára.

A DE egyetlen magyar intézményként az Egy övezet – egy út kezdeményezés partneregyetemi hálózata, a fenntartható fejlődés globális előmozdítását célzó, 11 ország 15 intézményét tömörítő University Network For Research Collaboration tagja lett.
A Debreceni Egyetem Szenátusa 2024-ben közel ötven nemzetközi szerződést hagyott jóvá. Tovább bővült az egyetem és a BMW partnersége. Együttműködési megállapodást írt alá az intézmény egyebek mellett a CATL, a SEMCORP, az Eve Power, a Richter Gedeon Nyrt., Teva Gyógyszergyár Zrt., Coloplast Hungary Kft. és a Bosch Rexroth Kft-val.

Ebben az évben is tovább folytatódtak a jelentős egyetemi infrastruktúrafejlesztések. A Műszaki Kar és a Kémia épület teljes átalakítása már a második üteménél tart. Teljesen új külsőt kapott a DE Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája Arany János téri intézménye, ahol jelentős energetikai korszerűsítést is végeztek a szakemberek. Elkészültek a Balásházy tornatermének tervei és befejeződtek az iskola nyílászáróinak cseréi. Ugyancsak kicserélik az ablakokat és hőszigetelik a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar főépületét. Továbbá az évvégén megkezdődtek az egyetem ikonikus Főépületének homlokzati felújításához szükséges laboratóriumi vizsgálatok.

Mindezekről és összesen csaknem kétszázötven egyetemi sajtóeseményről tudósítottak 2024-ben a Debreceni Egyetem M. Tóth Ildikó Sajtóközpont munkatársai, akik ezúton is szeretnék megköszönni az egyetemi vezetők, oktatók, kutatók és dolgozók közreműködését a nyilatkozatok és cikkek elkészítésében, az országos és helyi média képviselőinek munkáját az egyetemi sajtómegjelenésekben.

Mindenkinek boldog karácsonyt, egészségben és sikerekben gazdag, békés új esztendőt kívánunk! 

M. Tóth Ildikó Sajtóközpont