A Debreceni Egyetem (DE) modernkori történetének 110. tanévében tartott tanévnyitó ünnepi szenátusi ülésén az intézmény rektora arra emlékeztetett, hogy a DE jogelődjének tekinthető Református Kollégium nemrég ünnepelte megalapításának 486. évfordulóját.
- A DE ma egy olyan brand, melynek szellemiségét csaknem fél évezreddel ezelőtt alakították ki, és a DE diákjai ma már nemcsak Debrecenbe járnak, hanem Nyíregyházára, Szolnokra, Kisvárdára és hamarosan Siófokra is – hangsúlyozta Szilvássy Zoltán professzor.
Az egyetemi vezető felidézte, hogy a modern Debreceni Egyetem első évfolyama 1914-ben indult, akkor, amikor elkezdődött egy világháború. Az egyetemi polgárok, köztük a professzorok jó része száz éve önkéntesként harcolt az oroszok ellen.
- Sajnos ma is egy világháború zajlik különböző helyszíneken és többek között magyarok is küzdenek benne. Önök számára azonban a háború majd nem létezik, mivel a Debreceni Egyetem falai között a tanulás mellett erkölcsi, etikai, érzelmi stabilitásban tudják tölteni a következő éveket – fogalmazott Szilvássy Zoltán.
Hozzátette: a Debreceni Egyetem nemcsak a tudás, hanem átfogó kapcsolatok kialakítására is alkalmas. Lehet, hogy a mostani elsősök itt tesznek majd szert komoly barátokra, szakmai partnerekre, itt ismerik meg leendő párjukat.
Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) kuratóriumának elnöke arra emlékeztetett, hogy a DE 2021-ben átállt az új működési modellre, amely megerősítette az egyetemi autonómiát, biztosította a tudomány, az oktatás és a gazdálkodás függetlenségét, a DE integrációját, jelenét és jövőjét. Az új működési modell létrehozása történelmi lépés volt Magyarország kormánya és az Országgyűlés részéről.
- A DE szabadságából és függetlenségéből adódóan azóta élni tudott a lehetőséggel, egy minden területen modern, hatékony, teljesítményen és tudáson alapuló, értékteremtő, széles diszciplínával rendelkező, kiválóságokat felkutató és felnevelő, kutató és oktató, társadalmi, egyházi és akadémiai szervezetekkel, egyetemekkel, illetve egyéb oktatási szereplőkkel sikeresen együttműködő egyetem jött létre. A küldetésünk továbbra is az, hogy Európa egyik legjobb egyetemeként erősítsük, növeljük hazai és nemzetközi kutatásainkat, publikációinkat, társadalmi szerepvállalásunkat, minőségi oktatóink számát, valamint az általunk kiadott oklevelek megítélését és értékét, mert ezek határozzák meg hallgatóink, egyetemünk jövőjét – jelentette ki Kossa György.
Megjegyezte, hogy az egyetemnek nem nyersanyaga van, hanem humán tőkéje, ebből kivenni csak annyit lehet, amennyit beteszünk.
- Az elmúlt időben és a jövőben is sokmilliárdos infrastruktúra-fejlesztéseket hajtottunk és hajtunk végre annak érdekében, hogy a képzés, a kutatás és a betegellátás a legmagasabb színvonalon működhessenek. Például saját ipari parkkal rendelkezünk, járműipari, egészségtudományi, gyógyszeripari, mezőgazdasági és élelmiszeripari oktatási, kutatási, gyártási ökoszisztémákat működtetünk – büszkélkedett a GTIDEA kuratóriumának elnöke.
Kossa György szerint jelentős összegeket fordítanak az egyetemi dolgozók tisztes megélhetésének biztosítására, a professzori, a PhD-ösztöndíjakra, a publikációk támogatására. Komoly eredménynek nevezte, hogy a DE-nek több mint 130 országból, csaknem 8 ezer külföldi hallgatója van, amely Közép-Kelet-Európában kiemelkedő.
- 25 klinikával mi vagyunk Magyarország egyik legnagyobb betegellátó helye. Tangazdaságainkban megkezdődtek a precíziós gazdálkodással összefüggő kutatások, képzések. Az egészségügyben megjelent a mesterséges intelligencia. Nem utolsó sorban saját színházunk, zenészeink és sportolóink vannak, akikre szintén büszkék vagyunk. A DEAC 33 szakosztállyal és több mint 3600 sportolóval rendelkezik. A nyáron sikerrel megtartottuk az EUSA Európai Egyetemi Játékokat – sorolta a GTIDEA kuratóriumának elnöke.
Kósa Lajos országgyűlési képviselő szerint a Debreceni Egyetemen a meritokrácia áll a középpontban, ami egy olyan társadalmi forma, amelyben az egyén társadalmi pozíciója nem a társadalmi származásától, hanem tehetségétől, tudásától, szorgalmától és teljesítményétől, egyszóval érdemeitől függ.
- A nemzet versenyképessége azon múlik, amit itt a professzorok a hallgatóknak megtanítanak. Csak a szorgalommal elérhető teljesítmény és a tudás számít – fogalmazott a képviselő.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára, Varga-Bajusz Veronika szerint a magyar állam az egyetemektől elsősorban tudományos eredményeket, tehetségeket, a gazdaság fejlődéséhez való hozzájárulást, közösségeink erősítését várja el. Az egyetemeknek ugyanakkor olyan környezetre van szükségük, amelyben megvalósíthatják elképzeléseiket, rugalmasan, a teljesítményre fókuszáltan működhetnek és élnek a lehetőségeikkel.
- Alig pár évvel a modellváltás után élő, lüktető egyetemeket látunk, amelyek élén tervekkel, álmokkal tele vezetők állnak. A diákok innovatívak, kreatívok. Az egyetemeket innovációs ökoszisztémák veszik körül, melyeket társadalmi bizalom övez. Sikeres versenyképességi fordulat következett be a felsőoktatásban, melynek kulcspontja volt, hogy az intézményeket összekötöttük a térségi és gazdasági szereplőkkel, rugalmasabbá tettük a működésüket, alapjaiban változtattuk meg a felsőoktatás finanszírozását és teljesítményrendszert rendeltünk hozzá – sorolta az eredményeket Varga-Bajusz Veronika.
Az államtitkár szerint a kibontakozó magyar modell négy alappillére a versenyképesség, a rugalmasság, a kiszámíthatóság és az autonómia. A hazai intézményeknek most 6 ezerrel több aktív hallgatójuk van, javultak a lemorzsolódási számok, 3 ezerrel többen járnak műszaki, természettudományi, mérnöki, informatikai szakokra, 10 százalékkal nőtt a kiváló nemzetközi publikációk aránya, 30 százalékkal pedig a teljes nemzetközi publikációk aránya. Idén több mint 120 ezren jelentkeztek hazánkban a felsőoktatásba, akik közül csaknem 100 ezren be is kerültek egyetemeinkre, 8300-an a DE-re.
Varga-Bajusz Veronika szavaiból kiderült, hogy míg öt éve hét, három éve kilenc, idén már tizenkét hazai egyetem szerepel a világ egyetemeinek legjobb öt százalékában, három egyetemünk a top két százalékában, egy egyetemünk pedig a top egy százalékába tartozik már.
- Elindítottuk 10 milliárd forintból a Pannónia Programot, amely a világ legjobb egyetemein tanuló magyar hallgatóknak nyújt anyagi támogatást. 8 milliárd forint áll rendelkezésre a Hu-Rizont Programra, amelynek célja, hogy a modellt váltott egyetemek a világ legjobb intézményeivel végezzenek közös kutatásokat – ismertette az államtitkár.
- Elismerésemet szeretném kifejezni a Debreceni Egyetemnek azért, mert az idei QS nemzetközi egyetemi ranglistán 100 helyet javított, így most az 570. helyen áll, amivel a top 2 százalékba tartozó egyetemek közé került. Ahhoz is gratulálok, hogy a Debreceni Egyetem megkapta a világ legegészségtudatosabb Healthy Campus minősítést. Magyarországon nincs másik ilyen egyetem – tette hozzá Varga-Bajusz Veronika.
Az elsőéves egyetemisták eskütétele után Debrecen polgármestere elmondta: Debrecen iskoláinak köszönhetően évszázadok óta vonzó város a diákok számára. A Református Kollégium évszázadokon át az oktatás és a tudomány fellegvára volt, ennek a felelősségét immár 112 éve a Debreceni Egyetem is viseli.
- Az önök rátermettsége és tehetsége mellett a kitartó tevékenységük, a megszerzett tudás lesz alapvető feltétele a versenyképességüknek, a sikerüknek. Mindez összeadódva alapozza meg az egyetem és a város versenyképességét is, aminek kiemelt jelentősége van egy olyan korban, amikor a kihívások és a válságok egymást érik. Mint ahogy évszázadok óta, úgy a jelenlegi válságok idején is a Debreceni Egyetem és a város egymásra utalva, egymást támogatva volt képes a nehézségekből előnyt kovácsolni – jelentette ki Papp László.
A Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat elnöke, Csont István szerint most valami egészen új kezdődött el a magyar felsőoktatásban és a DE-n. A napokban a pótlólagos jelentkezések elbírásával véget ért az első olyan felvételi eljárás, amelynek során a felsőoktatási intézmények minden korábbinál nagyobb mértékben döntöttek a felvételi pontokról.
- Ebből végső soron a felvételizők profitálnak. Amennyiben egy középiskolás kitartóan érdeklődik például egy szak vagy képzési terület iránt, akkor már a felvételi felkészülés időszakában végezhet olyan tevékenységeket, amelyeket a vágyott felsőoktatási intézmény többletpontokkal honorál – ismertette Csont István.
Az ünnepség részeként minden karról egy-egy, tanulmányait most kezdő hallgató vette át társai nevében az egyetemi évekre szóló jelképes tanulmányi füzetet a dékántól.
A tanévnyitón kitüntetéseket, elismeréseket is átadtak. Először a párizsi ötkarikás játékokon részt vevő, a DE-n tanuló olimpikonokat mutatták be: Battai Sugár Katinkát, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar hallgatóját, aki a női kardcsapat tagjaként a 6. helyen végzett. Senánszky Petrát, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar hallgatóját, aki a női 4x100 méteres úszóváltó tagjaként a 10. helyen, az 50 méteres gyorsúszásban a 24. helyen végzett. Kozák Lucát, aki a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar hallgatója és a 100 méteres gátfutásban a 28. helyen végzett. Kerekes Grétát, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar hallgatóját, aki a 100 méteres gátfutásban a 35. helyen végzett. Klekner Hangát, aki a Debreceni Sportiskola, korábban a DEAC sportolója, magyar csúcstartó női rúdugró, aki a 25. helyen végzett. Vámos Petrát, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológia Kar hallgatóját, aki a női kézilabda válogatott tagjaként a 6. helyen végzett. Füzi-Tóvizi Petrát, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológia Kar hallgatóját, aki a női kézilabda válogatott tagjaként szintén a 6. helyen végzett és Kácsor Grétát, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar hallgatóját, aki a női kézilabda válogatott csapat tagjaként szintén a 6. helyen végzett.
A tanévnyitó ünnepségen vették át diplomájukat a Magyarországra látogató olimpiai, világ- és Európa-bajnok rövidpályás gyorskorcsolyázó Liu fivérek. Liu Shaolin Sándor kereskedelem és marketing felsőoktatási szakképzés szakon, Liu Shaoang sport- és rekreációszervezés alapszakon fejezte be tanulmányait a Gazdaságtudományi Karon a 2023/24-es tanévben. A 2018-as olimpián az 5000 méteres váltó tagjaiként olimpiai bajnoki címet szereztek, mellyel sporttörténelmet írtak, hiszen Magyarország a téli olimpiák történetében ekkor nyert először aranyérmet. Kiemelkedő sportteljesítményük elismeréseként a Gazdaságtudományi Kar Tanácsa a Gazdaságtudományi Kar Kiváló Sportolója kitüntetést adományozta számukra.
Pintér Sándor belügyminiszter a Debreceni Egyetem legkiválóbb diákjának egy nagy értékű karórát ajándékozott. Az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat az intézmény vezetésének egyetértésével kiemelkedő tanulmányi eredménye elismeréséül az órát Székely Mihály VI. éves orvostanhallgatónak ítélte oda. Az órát Csont István EHÖK-elnök és Kossa György kuratóriumi elnök a hallgató távollétében édesanyjának adta át.
A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Kuratóriuma kiemelkedő oktatói, kutatói tevékenysége és kimagasló tudományos, szakmai munkássága elismeréseként alapította a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Professzora címet, melyet a Debreceni Egyetem oktatói, kutatói pályázat útján, határozott időre, 5 évre nyerhetnek el. A 2023-ban alapított díjat második alkalommal adományozták.
A Kuratórium döntése alapján 2024-ben a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Professzora címet elnyerte:
- Szabó Béla, az Állam- és Jogtudományi Kar Jogtörténeti Tanszék egyetemi tanára,
- Illés Árpád, az Általános Orvostudományi Kar Belgyógyászati Intézet Hematológiai Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára
- Vereb György, az Általános Orvostudományi Kar Biofizikai és Sejtbiológiai Intézet Sejtbiológiai tanszék tanszékvezető egyetemi tanára
- Bárány Attila Pál, a Bölcsészettudományi Kar Történelmi Intézet Közép- és Koraújkori Magyar Történeti és Segédtudományi Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára
- Veres Szilvia, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Növénytudományi Intézet Alkalmazott Növénybiológiai Tanszék egyetemi tanára
- Husi Géza, a Műszaki Kar Villamosmérnöki és Mechatronikai Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára
- Kéki Sándor, a Természettudományi Technológiai Kar Kémiai Intézet Alkalmazott Kémia egyetemi tanára.
A Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzatának küldöttgyűlése a hallgatók érdekében végzett több évtizedes kiemelkedő szakmai és vezető tevékenységéért a Pro Auditoribus Universitatis Debreceniensis Díjat Balogh László professzornak, a Sporttudományi Koordinációs Intézet igazgatójának és Kövér László adjunktusnak, a MÉK Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék oktatójának adományozta.
Az egyetem vezetésének egybehangzó döntése alapján a Debreceni Egyetem Alumni díját, illetve a cím használatát 2024-ben a Master Good Kft. érdemelte ki, amit Bárány László, a cég tulajdonosa vett át. A Cívis Honoris Causa díjat szintén Bárány László, illetve Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. volt vezérigazgatója kapta az egyetemet támogató kimagasló tevékenységéért.
A Debreceni Egyetem Díszérme kitüntetést Bölcskei Gusztáv, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem professzora, egykori rektora, a Tiszántúli Református Egyházkerület korábbi püspöke vette át.
Sajtóközpont - OCs