Nemzetközi japán vándorkonferencia a DE-n

A japán nyelv oktatása állt a középpontban azon a nemzetközi, japán nyelvű konferencián, amelynek augusztus 26-27-én első alkalommal adott otthont a Debreceni Egyetem (DE). A Bölcsészettudományi Kar (BTK) Idegennyelvi Központ szervezésében rendezett szakmai tanácskozásra tíz országból érkeztek résztvevők.

A csaknem négy évtizedes múltra visszatekintő vándorkonferencián (The 37th International Conference on Japanese Language Teaching) a japán nyelv tanításával kapcsolatos tapasztalatokat, kutatási eredményeket ismertették a Japánból, Ausztriából, Horvátországból, Lettországból, Németországból, Szerbiából, Szlovákiából, Szlovéniából érkezett résztvevők. A hazai japán nyelvoktatást a házigazda Debreceni Egyetem mellett az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem munkatársai mutatták be.

A DE BTK Idegennyelvi Központjának kínálatában több mint tíz idegen nyelv (angol, finn, francia, holland, japán, latin, lengyel, német, olasz, portugál, spanyol) szerepel, a japán nyelvet az intézmény már harminc éve oktatja, amely iránt évente csaknem száz hallgató érdeklődik.

- Valljuk, hogy nincs értékbeli különbség az egyes népek kultúrái között, ahogyan nincs „nagy nyelv" és „kis nyelv", csupán nagyobb és kisebb populáció által beszélt nyelvek. A japán az egyik legnépszerűbb nyelv a központ kínálatában, az egyetem szinte valamennyi karáról jelentkeznek hallgatók, hogy megismerkedjenek ezzel az egzotikus, de szép nyelvvel és gazdag kultúrával – mondta a hirek.unideb.hu portálnak Pete László.

 Az Idegennyelvi Központ igazgatója kiemelte: a japán nyelv oktatását tárgyaló, a maga területén az egyik legfontosabb nemzetközi konferencia idén célzottan a Debreceni Egyetemet választotta székhelyéül, ami egyrészt hatalmas megtiszteltetés intézményünknek, másrészt nagyszerű elismerése annak a lelkiismeretes és professzionális oktatómunkának, amit Sato Aya nyelvtanárunk hosszú ideje végez.

A konferencián 35 egyetemről és oktatási intézményből mintegy 40 tanár vett részt.

- A 29 előadáson az egyes tanárok kutatási és gyakorlati beszámolóit hallgatva sok új ismerethez juthattunk, amelyeket a jövőben felhasználhatunk majd a japán nyelv és kultúra megismertetéséhez egyetemünkön is – fogalmazott Sato Aya, a DE BTK Idegennyelvi Központ nyelvtanára, a konferencia főszervezője, aki előadóként a Debreceni Egyetem japán nyelvoktatásáról tartott prezentációt.

A kétnapos szakmai tanácskozáson előadás hangzott el – többek között – „Retorika a japán nyelvtanulók írásaiban”, „A kora újkori japán kultúra és a vizuális média kultúrák közötti fordítása”, valamint „Japán nyelvoktatás az esti gimnáziumokban" címmel.

A konferencia anyaga hamarosan online kiadvány formájában elérhető lesz a szakemberek, hallgatók és érdeklődők számára is.

Sajttóközpont – BZs