Mindent vitt az UltraBalaton egyetemi váltópontja

Fantasztikus hangulat fogadta az UltraBalaton teljesítőit péntektől vasárnapig a Debreceni Egyetem Siófok Campusán. A futók és kerékpáros kísérőik visszajelzései alapján minden várakozást fölülmúlt az egyetemi váltópont, ahol az intézmény falai között is átfuthattak és áttekerhettek. Debreceni sikerek is születtek a viadalon.

Évről-évre több tízezer sportoló vág neki az NN UltraBalatonnak, amely hazánk és Közép-Európa legnépszerűbb és leghosszabb közösségi sporteseménye. Idén kétezernyolcszáz csapat huszonnyolcezer bátor sportolója rótta a 211 kilométeres „csak egy kört” a Balaton körül, illetve a projekt422 hat résztvevője két körre vállalkozott.

A szervezők a távot szakaszokra, 55 váltó- és frissítőpontra bontják, a siófoki egyik szakaszt pedig idén a Debreceni Egyetem Siófok Campusa nyerte el. Az intézmény először jelent meg ilyen formában a tókerülő versenyen, a szervezésben nagy szerepet vállalt a Kancellária számos dolgozója mellett a Rendezvénykoordinációs és Alumni Központ is.

Takács Evelin, a Debreceni Egyetem munkatársa, NN UltraBalaton-kapcsolattartó és a Dolgozói Mozgásprogram szervezési nagykövete személyes élmények alapján álmodta meg a DE váltópontját.

- Számos futóversenyen részt vettem, nemzetközi viadalokon is, és megfigyeltem, hogy mik azok az élmények, amelyek pluszt adnak a futóknak. Ilyen például a nagyszerű hangulatot biztosító cheerleader csapat és más olyan elemek, például az installáció, amelyek mindenképpen élményt adnak a sportolóknak – véli Takács Evelin.

Hamarosan az űrbe indul Kapu Tibor űrhajós, a Debreceni Egyetem pedig kutatásaival részese a magyar űrprogramnak. A Siófok Campus folyosóit ennek apropóján csodálatos űrbéli installációval díszítették, itt futottak át a résztvevők mint asztronauták. S innen jött Az álmaidig repítünk szlogen is, amely utal arra: a Debreceni Egyetemen megszerzett diplomával a diákok elérhetik álmaikat, elindíthatják álomkarrierjüket.

Schmidt Jenő, az ősszel már képzéseket is indító DE Siófok Campus igazgatója szerint óriási marketingértéke van annak, hogy az intézmény része volt az UltraBalatonnak.

- Itt húszezer ember megfordul, legalább háromezer áthalad és viszi a hírét annak, hogy Siófokon jelen van a Debreceni Egyetem. Ez azért is kuriózum, mert a Dunántúlon elsőként ez az intézmény jelent meg a tiszántúli nagy egyetemek közül – emelte ki a campusigazgató, aki hozzátette: a komplex épület pár éven belül már teljes kapacitással, 800-1000 beiratkozott diákkal képezheti a jövő szakembereit.

Az UltraBalaton egyetemi váltópontján ott volt a Klinikai Központ két orvosa és a Sportdiagnosztikai, Életmód és Terápiás Központ (SET Center) csapata is. A SET szakemberei több nagy világesemény (úgy, mint az atlétikai világbajnokság vagy épp a vizes vb) egészségügyi biztosítását is ellátták már, így jókora rutinnal érkeztek a tókerülő versenyre. Szántó Sándor sportorvos, a DE tanszékvezető egyetemi tanára, a SET orvosigazgatója elmondta: az egyetemi váltópont hangulata rendkívül motiváló volt.

- A legnagyobb igény a masszázsra volt, hiszen száz egynéhány kilométer lefutása után az izmok már elgémberednek. Volt néhány túlterheléses ártalom, amelyre fizioterápiás kezelésekkel, például nyirokmasszázzsal, game ready-vel készültünk, kinesiotape-et tettünk fel. Nagyon motiváló volt, ahogy elfutottak itt a sportolók, azt gondolom, hogy aki eddig nem mozgott, az is kedvet kaphatott a tömegsporthoz – hangsúlyozta a tanszékvezető professzor.

Az idei Ultrabalatont a korábbi évekhez hasonlóan több tucat egyetemi dolgozó is teljesítette párosban vagy épp csapatban.

Tisztán egyetemi dolgozókkal, az egyetemi klub színeiben indult az UB-n a DEAC család elnevezésű női páros. Mayerné Tóth Juditot és Sárkány Szilviát kerékpáron kísérte 211 kilométeren át Vetési Viktória, a szívsebészet dolgozója. Mayerné Tóth Judit azt mondta: éppen a „hazai pálya” miatt kíváncsian várta a XIX. NN UltraBalatont.

- Én valamivel éjfél után haladtam át szeretett alma materem és munkahelyem, a Debreceni Egyetem váltópontján és testben-lélekben feltöltődve, mosolyogva folytattam utamat. Később, a legsötétebb éjjeli órákban fáradtsággal küzdve erőt meríthettem az itt töltött percek emlékéből és a kollégák kedves szavaiból – emlékezett vissza a Nephrológiai Tanszék labortechnikusa.

Kategóriájában első helyen végzett a debreceni IronLadies formáció, amelynek tagja volt Bán Melinda, a Klinikai Központ DEDM-nagykövete, radiológus szakorvos.

- A kedvenc csapatversenyemen, az UltraBalatonon elhozni az első helyért járó kupát női 10-13 fős váltóban, továbbra is felbecsülhetetlen. A futóverseny most is rengeteg felejthetetlen és szép emléket, pluszt adott. A siófoki váltópont a kivilágított bolygókkal és a téma fontosságával igazi színfoltja volt az idei UB-nak. A váltópont felszereltsége és a SET-es kollégák segítőkészsége sokat segített mindenkinek a regenerációban – összegzett a DEDM-nagykövet.

A tapasztalatok és a visszajelzések alapján a Debreceni Egyetem szervezőcsapata számára már a verseny másnapján világossá vált, hogy az intézmény az idei UltraBalatonon hagyományt teremtett. Folytatás jövőre.

Sajtóközpont - PKZs

Fotók: Barabás Dávid