Ismét egy látványos, interaktív és inspiráló eseménnyel várta az 5-12. évfolyamos diákokat a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar rendezvénysorozata, a Kalandozások a Természet- és Műszaki Tudományokban.
Ezúttal Kubinyi Enikő etológus, az ELTE Természettudományi Kar egyetemi tanára tartott előadást Miért szeretik sokan jobban a kutyájukat, mint bárki mást? címmel. Az elismert tudós a kutyák viselkedéséről, az ember-kutya kapcsolat különlegességéről és az állati érzelmek kutatásának legújabb eredményeiről beszélt csaknem ezer fiatal előtt.
- Ez már a sorozatunk ötödik rendezvénye, továbbra is az a célunk, hogy olyan tudományos témákat hozzunk közelebb az általános és középiskolás diákokhoz, amelyek valóban foglalkoztatják őket. A tanév végéhez közeledve most egy könnyedebb, mégis sokakat érdeklő témát választottunk: a kutyák világát, amelyhez szinte mindenkinek van személyes kötődése. A sorozatot a jövőben is szeretnénk folytatni, és továbbra is olyan neves kutatókat hívunk meg előadónak, akik nemcsak kiemelkedő szakemberek, hanem közérthetően is képesek bemutatni a munkájukat – mondta Kun Ferenc, a DE TTK dékánja.
Kubinyi Enikő nemcsak a hazai etológia egyik legismertebb alakja, de nemzetközi hírű kutató, akinek munkáját számos rangos díjjal ismerték el, köztük a L’Oréal-UNESCO A Nőkért és a Tudományért díjjal, valamint Junior Prima díjjal. Kutatásai hozzájárultak ahhoz, hogy jobban megértsük a kutyák gondolkodását, tanulását és kötődését az emberekhez.
- Arra keresem a választ, hogy az utóbbi időben miért nőtt meg a kutyák érzelmi jelentősége, mi miatt tekintik őket családtagnak vagy milyen okból helyettesítik velük a gyerekeket. Az a teóriám, hogy kétféle ok húzódik a háttérben, az egyik biológiai, a másik kulturális. Társas lények vagyunk, eredetileg ahhoz alkalmazkodott, úgy fejlődött ki a fajunk, hogy csapatban él, nagy családi csoportokban, ahol támogató közösséget talál és ő maga is gondoskodhat másokról. Ez különböző okoknál fogva megváltozott, az életmódunk és a környezetünk is átalakult, hiányoznak a valódi közösségek, sokan nem találnak támogató társas kapcsolatokat, így a kutya lép be ebbe az űrbe, ami keletkezett. A kultúrkörünk támogatja mindezt, egy külön iparág is van arra, ami szerint a kutya a legjobb barát, társ, gyerek. A nyugati típusú kultúra ezt egyfajta megoldásként kínálja az embereknek a társas életben mutatkozó problémákra – fogalmazott az elismert etológus.
Kedvenceink: növények a kutyabengétől az ebszőlőig címmel, kísérő rendezvényként egy interaktív botanikai kiállítást is megtekinthettek a fiatalok. A Kölcsey Központ földszinti körfolyosóján megismerkedhettek a növényvilág érdekességeivel, kipróbálhatták a kutatásban használt eszközöket, és játékos módon fedezhették fel, milyen kapcsolatban állnak egyes növények a mindennapi életünkkel és házi kedvenceinkkel. A kiállításhoz kapcsolódóan tesztet tölthettek ki a diákok, a legügyesebbek ajándékcsomaggal gazdagodtak.
Sajtóközpont