„A kéthetente jelentkező Science Cafe szokatlan környezetben, az intézmény falain kívül népszerűsíti majd közérthető, olykor játékos formában a legfrissebb, legérdekesebb tudományos eredményeket.” - így adott hírt 11 évvel ezelőtt a sorozat indulásáról a hirek.unideb.hu portál.
- Az eltelt évtized során ez a célkitűzésünk nem változott, mint ahogyan változatlan maradt az egyetemi oktatók, fiatal kutatók lelkesedése is, így nem okoz gondot, hogy mindig új és újabb tudományos témákat mutathassunk be a nagyközönségnek – mondta az egyetemi hírportálnak Mándy Zsuzsa, a DE Tudományos Igazgatóságának munkatársa.
A program főszervezője hozzátette: tíz év után sajnos el kellett köszönni az előadásoknak otthont adó Libri Könyvesbolttól, mivel az ott történt átalakítások már nem teszik lehetővé a program megrendezését, így bár új helyen, de változatlan színvonalon ismét a tudományé lesz a főszerep szerdánként a Science Cafe-ban.
A sorozat idei félévének első rendezvényén A magyar űrnövénykutatás hajnala. Múlt, jelen és a jövő perspektívái címmel Fári Miklós Gábor, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Alkalmazott Növénybiológiai Tanszék professor emeritusa tart előadást.
Az űrnövények kutatása című témát érintően az első, mondhatni jellemző kérdés – gyakran még kutatói körökben is – általában az, hogy miért is van szükségünk ilyen irányú tudományos kutatásokra? Hiszen a növényeket és a növényekre is épülő élelmiszereket az emberiségnek a Földön kell előállítania.
- A választ természetesen nem lehet néhány mondatban összefoglalni. Azt azonban el kell mondanunk, hogy a gravitáció nélküli térben vagy a csökkentett gravitációban az élőlények, így a növények életfolyamatai, működésük számtalan olyan, korábban ismeretlen biológiai jelenség pontos megismerését, megértését tették lehetővé, amelyeket éppen a Földön, normális gravitáció mellett végzett gyakorlati termelésben tudjuk közvetlenül hasznosítani – ismertette előzetesként Fári Miklós Gábor.
Az előadás röviden bemutatja az űrkertészet történetét, napjaink legfontosabb kutatás-fejlesztési irányait és az előttünk álló évtizedek már tervezőasztalon is szereplő programjait, beleértve az űrbázisok rendkívül bonyolult növénybiológiai kihívásait.
Az előadás érinti a debreceni űrpaprika és űrtritikálé kutatási hátterét, továbbá az űrnövénykutatás számára berendezett Debreceni Biodrome különlegességeit is.
A magyar űrnövénykutatás hajnala. Múlt, jelen és a jövő perspektívái című előadás 2024. október 16-án, szerdán 17 órakor kezdődik a Nagytemplom mögötti Emlékkertben található Karakter kávézóban.
Sajtóközpont - BZs