Az EWRR (European Workshop for Rheumatology Research) elsősorban a fiatal reumatológusok és PhD-hallgatók számára rendezett konferencia, melyen a legfrissebb elméleti és alkalmazott kutatásokat mutatják be az előadók. A május 8-a és 12-e között megrendezett kongresszus elsődleges célja, hogy a fiatal tudósoknak lehetőséget biztosítson tudományos tevékenységük, eredményeik bemutatására. Emellett a vezető európai reumatológus kutatók aktuális referátumaiból is sokat tanulhattak a fiatalok. Az európai tanácskozás rendezési jogát idén a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Reumatológiai Tanszéke nyerte el.
- Nagy megtiszteltetés volt számunkra, hogy pontosan tíz évvel a sikeres 2015-ös budapesti konferencia után, ismét elnyertük a rendezés jogát. Magam a kongresszus elnöke voltam, Nagy György professzor társelnökkel és Mócsai Attila professzor tudományos bizottsági elnökkel állítottuk össze a programot. A kongresszus témái voltak a sejtes immunológia, az intracelluláris jelátvitel, a fájdalom, a szöveti fibrosis, a szöveti károsodás, az immuntolerancia és autoimmunitás, az autoinflammáció, a vascularis immunológia és az e-reumatológia – mondta el a hirek.unideb.hu-nak Szekanecz Zoltán, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Reumatológiai Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára.
A konferencián kilenc témakörben három-három elismert nemzetközi és hazai szaktekintély tartott húsz perces referátumot, majd a zsűri által kiválasztott tízperces előadások következtek. Pénteken és szombaton összesen tizenkét poszterséta zajlott két-két moderátorral.
A résztvevők a posztereiket szóban is bemutatták. Az előadások és a poszterséták üléselnökeinek pontszámai alapján végül három előadót és három poszterelőadót díjaztak.
- A konferenciára huszonöt országból, többek között Németországból, Svájcból, Ausztriából, Svédországból, Olaszországból és az Egyesült Királyságból, valamint az Egyesült Államokból mintegy háromszáz szakember érkezett, akik több mint kétszáz absztraktot küldtek be a háromnapos rendezvényre. A kongresszus elsősorban az alapkutatásban és részben az alkalmazott klinikai kutatásban elért legújabb eredmények bemutatására ad lehetőséget minden évben. A visszajelzések azt mutatják, hogy az idei kongresszus nagy értéke volt, hogy az előadások egy része nem szorosan a reumatológiához kapcsolódott, hanem például az onkológia, a nukleáris fizika, a hálózatelmélet vagy a mesterséges intelligencia is terítékre került – ismertette Szekanecz Zoltán.
A Debreceni Egyetemről a Reumatológiai Tanszékről Szűcs Gabriella professzor, Szamosi Szilvia docens üléselnökök voltak. Posztert mutatott be Bodoki Levente, a Reumatológiai és Immunológiai Klinika szakorvosa, Brúgós Boglárka, a Hematológiai Tanszék adjunktusa, Csige Dóra, a Reumatológiai Tanszék PhD-hallgatója, Sebestyén Enikő, az Onkológiai Klinika rezidense és Szamosi Szilvia, a Reumatológiai Tanszék egyetemi docense.
Sajtóközpont - CzA
A Debreceni Egyetem több PhD- hallgatója és fiatal szakorvosa is bemutatta kutatását a Budapesten megrendezett európai reumatológus kongresszuson (EWRR). A szakmai tanácskozáson többek között a sejtes immunológia, a fájdalom, a szöveti károsodás, az immuntolerancia, az autoinflammáció és autoimmunitás legújabb kutatási eredményeit vitatták meg a résztvevők.