DEDM: túrák és kihívások a tervek között

Az új évvel új pontvadászat is indult a Debreceni Egyetem Dolgozói Mozgásprogramjában. A DEDM közeledik harmadik évéhez, a születésnapot pedig túrák szervezésével és 48 órás mozgáskihívással szeretné megünnepelni a DEAC szabadidősport szakosztálya.

A Debreceni Egyetem Dolgozói Mozgásprogramjának kettős célja van: a közösségépítés és a mozgásra ösztönzés. A résztvevő DE-dolgozók mozgással, sportolással töltött perceiket egy egyetemi felületen regisztrálják saját szervezeti egységüknek. A játékos versengésben így összegyűjt pontok alapján pedig minden hónapban díjazzák a legtöbbet mozgó egyetemi szervezeti egységeket.

A DE mozgásprogramja egyedülálló és hozzájárul ahhoz, hogy az intézmény elérte a FISU minősítési rendszerében a platinum fokozatot, amit mindössze 38 egyetemnek ítéltek oda világszerte.

Az év első hónapjában a kisebb létszámú, száz fő alatti egységek között a Rektori-Kancellári Kabinet kollektívája volt a legaktívabb, őket követte a Sajtóközpont és harmadikként a Tervezési és Kontrolling Igazgatóság.

A nagyobb létszámú egységek versenyében első lett a Gazdaságtudományi Kar, második a Műszaki Kar, míg bronzérmes a DE Egyetemi és Nemzeti Könyvtár.

Az első helyezetteknek sport önbizalom-konzultációkat ajánlott fel Juhász Edit ultrafutó, biológus, sport mentáltréner.

- A sportbeli önbizalom kettős, tehát egyrészt önbizalmat ad, másrészt vannak, akik nem mernek elkezdeni sportolni vagy nem mernek nagyobb célokat kitűzni, mert úgy gondolják, hogy ők erre nem képesek. Vagy mondjuk nem mernek posztolni az eredményükről egy közösségbe. Ezekkel gyakran találkozom, ezért a felajánlott konzultáció hasznos lehet, hogy az önbizalom épüljön és egy jó önértékelés kialakulhasson – mutatott rá a szakember.

Különdíjat vehetett át az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság munkatársa, Bakóné Iván Anikó, aki a legtöbb féle mozgásformát regisztrálta januárban.

A mozgásprogramot szervező DEAC szabadidősport szakosztály vezetője, Mag Zoltán a díjátadón elmondta: a DEDM közösségépítését segíti, hogy új mikroközösségek alakulnak ki.

- A dolgozói gerincjóga oktatóitól tudjuk, hogy a résztvevők elkezdenek együttműködni egymással, beszélgetnek, kikérik egymás véleményét. A másik mikroközösséget az hozhatja létre, hogy a tervek szerint a tavasztól induló túrák során a résztvevők szintén megismerkednek egymással és a formális munkatársi ismeretségen túl „mozgásbarátságok” is kialakulhatnak – jelezte a szakosztályvezető.

A dolgozói mozgásprogramot szervező DEAC szabadidősport szakosztály áprilisban várja először túrázni vágyó tagjait. A túra résztvevői Kőrösi Zoltán szakvezetésével az Erdélyi-szigethegység egyik legkülönlegesebb karsztvidékén, a Bihari-havasokban fekvő Pádis-fennsíkon kalandozhatnak majd.

A DEDM-hez továbbra is várják az egyetemi dolgozók csatlakozását. A mozgással töltött perceket ezen a regisztrációs felületen lehet pontokra váltani. A program elérhető az egyik közösségi platformon is, amelyen már csaknem másfél ezer tagot számlál az egyedülálló kezdeményezés.

Sajtóközpont – PKZs