Debreceni megálló a 2025-ös Ultrabalatonon

Váltó és frissítő pontként a Debreceni Egyetem Siófok Campusa is szerepel a XIX. Ultrabalaton futóverseny útvonalában. Az erről szóló megállapodást Szilvássy Zoltán rektor, Bács Zoltán kancellár és Zelcsényi Miklós versenyigazgató írta alá a DE Siófok Campusán.

A Debreceni Egyetem (DE) májusban kötött szerződést Siófokkal a Balaton-part legnagyobb városának központjában, a Petőfi sétányon található, régóta üresen álló oktatási épület használatáról. Az oktatási és a kutatási tevékenység mellett a Debreceni Egyetem aktív sportéletébe is bekapcsolódik az új campus, amely 2025. április 25-e és 27-e között váltó és frissítő pontként szolgál majd Közép-Európa leghosszabb futóversenyén, a XIX. Ultrabalatonon.

- A Debreceni Egyetem fókuszpontjai közé tartozik az egészségipar és a sport. Egy nagy mintán végzett amerikai kutatás szerint sportolással, aktív életmóddal akár gyógyítani is lehet, és a vizsgált sportágak között a futás is szerepelt. Éppen ezért támogatja a Debreceni Egyetem az aktív, sportos életet, és döntöttünk úgy, hogy az intézmény legújabb, Balaton-parti létesítményét is az egészséges életmód szolgálatába állítjuk a hazai futósport egyik legjelentősebb eseményén keresztül – mondta el az együttműködési megállapodás aláírása alkalmával a DE Siófok Campuson a Debreceni Egyetem rektora.

Szilvássy Zoltán hozzátette: az Ultrabalatonon indulók akár át is futhatnak majd a Siófok Campus épületén.

Bács Zoltán kancellár arról beszélt, hogy az intézmény életében a DEAC profi csapatai mellett meghatározó szerepet játszik a tömegsport, több mint egy éve indult a DE Dolgozói Mozgásprogramja, mostanra már több mint 1200 egyetemi dolgozó csatlakozott a testmozgást, a sportolást népszerűsítő kezdeményezéshez.

- Lassan szégyelli magát az egyetemen az, aki nem sportol, például nem fut rendszeresen. Az Ultrabalaton sem ismeretlen számunkra, hiszen a Debreceni Egyetem több dolgozója is rendszeresen rajthoz áll az eseményen. Az egyetem sportklubjának, a DEAC-nak fontos pillére a tömegsport, így igyekszünk aktívak lenni ezen a területen is. Ugyanakkor a DEAC egy élő labor is egyben, ahol az egyetem a tudomány friss eredményeit a gyakorlatban is ki tudja próbálni. A 3 ezer igazolt sportoló rendelkezésünkre áll kutatások esetén is, ez egyetlen más hazai sportklubnál sincs így – hangsúlyozta Bács Zoltán.

Az Ultrabalaton főszervezője örömét fejezte ki, hogy a debreceni felsőoktatási intézmény is támogatja a rendezvényt.

- Nagyon örülünk az új együttműködésnek a Debreceni Egyetemmel. Mi mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy az intézmény jól érezze magát ebben a kapcsolatban. Hiszünk a win-win üzletben és abban, hogy közösen az eddiginél is klasszabb versenyt tudunk tartani. Bízom benne, hogy a Siófok Campus színes frissítő, váltó pontja lesz az Ultrabalatonnak, így nemcsak az egyetem, hanem a verseny jó hírét is sikerül majd öregbíteni – jelentette ki Zelcsényi Miklós versenyigazgató. Megjegyezte: újdonságként 2025-ben két-három induló dupla kört igyekszik majd futni a Balaton körül. Ilyenre idén volt először példa, amikor Takács Krisztián 61 óra 27 perc alatt kétszer ért körbe.

Az Ultrabalaton Közép-Európa leghosszabb tókerülő futóversenye. Az egyéniben, váltóban vagy akár biciklivel is teljesíthető megmérettetés résztvevői Balatonfüredről indulnak neki a több mint 200 kilométeres, egykörös távnak, és akik bírják, ott is érkeznek majd célba. Az idei próbán több mint 25 ezren vettek részt, 2200-an csapatban, csaknem 300-an egyéni indulóként. A legjobbak 24 óra alatt teljesítették a távot.

Sajtóközpont - OCs